[Çözüldü] Python Öğrenmenin Ubuntuya katkısı var mı?

Başlatan dbedel, 26 Haziran 2015 - 01:53:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dbedel

Öncelikle herkese selamlar,

Arkadaşlar yakın zamandır Python öğrenmek istiyordum, okulun tatile girmesi ile birkaç kaynak edindim ve inşallah yakında çalışmaya başlayacağım. Kısa süre önce kaynaklara şöyle bir göz attım ve Python'daki bazı kodların, Ubuntu Türkiye Forumunda sorulan sorulara verilen cevaplardaki kodlara benzediğini fark ettim. Düşündüm de acaba Python öğrenmekle aynı zamanda *Linux(Ubuntu, vb)'da mı öğrenmiş olacağım? Bundan sonra da gömülü Linux sistemlerine adım atmak istiyorum, Python bana burada kolaylık sağlar mı yada ön hazırlık olarak hangi dillere çalışmam gerekir?

Bilgisayar Mühendisliğinde okuyorum ve python'u şimdilik merak ettiğim için ve çekici bir dil olarak gördüğüm için çalışacağım. Bunun yanında ileride derslerime kolaylık olsun diye eş-zamanlı olarak c/c++ diline de yoğunlaşacağım ayrıyeten orta düzey java bilmekteyim..

Fikirlerinizi bekliyorum....

*Linux'a olan öğrenme isteğim tamamıyla bu işletim sistemini sevdiğim ve bir işletim sisteminin ücretsiz olmasına inandığım içindir..  :)

heartsmagic

Cevap: Senin sorduğun şekilde katkısı olmaz :) Kısacası Python öğrenirken Linux'u ve Ubuntu'yu öğrenmiş olmazsın. Ancak, bu öğrenme sürecini Linux üzerinde yapacağın için dolaylı olarak öğrenmiş olursun. Neticede Linux ve özelinde Ubuntu kullanıyor olacaksın.

Hangi dil konusunu işinin ehli arkadaşlar cevaplayacaktır. Fakat onlara yardımcı olması açısından nasıl bir gömülü sistem üzerinde çalışıyor olduğunu söylemen gerekir. Sanırım hafıza konusu pek önemli değilse Python da kullanılabilir ancak cevapların çoğu sanırım C tarafına kayacaktır diye tahmin ediyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berkayaslan

Yani zaten bilirsin ki hemen her dilde komutlar ingilizce ve genelde aynı kelimeler. Bu yüzden bash kabuk programlama dili ya da benzeri komutlarla benzerliği dikkatini çekmiş olabilir.

Henüz üniversiteye başlamamış biri olarak 3 -4 tane dili kitaplardan ve internetten kotardım bir şekilde. Ama Türkçe kaynak olarak Python istihza dan daha iyisi gerçekten yok gibi. Ona rakip olmak istiyorduk dergi tayfası olarak ama nasip olmadı. Başlangıç için dergimizi de okuyabilirsin ama en faydalı olacak yer istihza dır.
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

berkayaslan

Ayrıca Ubuntu üzerinde Python kullanınca hiç istemezsen bile Ubuntu'yu çözmüş olacaksın. Bazen ide sorunları çıkıyor. Bütün forumu seferber ediyorum.

dbedel

Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Bir de linuxta dns değiştirmekten tutun daha pek çok bilinmeyen linux özellikerini insanlar nasıl öğreniyor. Bunun metodik ve sistemli bir yolu var mı, gömülü sistemlere merakım buradan geliyor işte. ☺

berkayaslan

Yani kendi adıma söyleyeyim (çok üst düzey bir bilgim yok) .

Buralarda herkesin bildiği özel konular var ben örneğim Linux'ta sunucularda çok iyiyim sen bir başka konu olan masaüstü programlamada. Bir başkası tasarım işinde çok iyidir gimp, scribus, blender gibi programlarda ehildir. Benim yaptığım bir şey gereği ihtiyacım oluyor sunucuya burada soruyorum, öğrenmiş oluyorum . Yani işimiz düştükçe ki işimiz kurcaladıkça daha sık düşüyor buraya :)

Bunun yanında internette dolaşan bir kitap var kim korkar linux 'tan diye. Gnu/Linux meselesini başlangıçtan orta seviyeye kadar getiriyor. Meraklandırıyor bu sayede daha çok kurcalayıp buraya daha da uğrar oluyorsun :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: dbedelHepinize cevaplarınız için teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Bir de linuxta dns değiştirmekten tutun daha pek çok bilinmeyen linux özellikerini insanlar nasıl öğreniyor. Bunun metodik ve sistemli bir yolu var mı, gömülü sistemlere merakım buradan geliyor işte. ☺
İki yolu var bence:
1. İhtiyaç duyarsın, araştırısın, uygularsın, öğrenmiş olursun.
2. İhtiyaç duymasan da @berkayaslan'ın söylediği gibi eline geçen eli yüzü düzgün ne vars okursun, mümkünse uygularsın.

Kısacası ilk seçenek mecburiyetten kaynaklanıyor, olay herhangi bir sistemi öğrenmekten farksız. Windows, MacOS veya BSD, eğer kullanacaksan gün gelecek örnek verdiğin şeylerden birine ihtiyaç duyacaksın, öğreneceksin. İkinci seçenekse merak ve hevesle ilgili.

dbedel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2015 - 04:56:10
Alıntı yapılan: dbedel...
İki yolu var bence:
1. İhtiyaç duyarsın, araştırısın, uygularsın, öğrenmiş olursun.
2. İhtiyaç duymasan da @berkayaslan'ın söylediği gibi eline geçen eli yüzü düzgün ne vars okursun, mümkünse uygularsın.

Kısacası ilk seçenek mecburiyetten kaynaklanıyor, olay herhangi bir sistemi öğrenmekten farksız. Windows, MacOS veya BSD, eğer kullanacaksan gün gelecek örnek verdiğin şeylerden birine ihtiyaç duyacaksın, öğreneceksin. İkinci seçenekse merak ve hevesle ilgili.

Doğru söylüyorsunuz hocam, bende birkaç tane kaynağa karar verdim. Kitap olarak ilerde Gömülü Linux Sistemleri'ni alacağım. Ayriyeten istihzadan python2x ve 3x ' i indirdim çalışmaya başladım. c ve c++ ı da deitel&deitel 'in pdf sinden çalışacağım, bakalım ne olacak ...:D

heartsmagic

Kolay gelsin diyelim çalışmalarında. Sen bunları öğrenirken söylediğimiz gibi ortam olarak Linux kullandığın sürece kendisini de öğrenirsin :)
Eğer kafandaki sorular cevaplandıysa: cozuldukonusu
Yok, programlama konusunda biraz daha yorum isterim diyorsan bekle, sonraki günlerde etiketlersin ve etiketlediğini haber verirsin bizlere.

dbedel