[Çözüldü] Ekran parlaklığı sorunu - İntel HD4000

Başlatan Floki, 26 Haziran 2015 - 01:01:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Floki

Herkese merhaba,
Ubuntu 14.04 kullanıyorum. Ayıca Mac Os 10.10.3 ve Windows 10 insider multiboot olarak kurulu. Notebook Lenovo z500 , intel HD4000 + Nvidia GT 740m GPU ları mevcut.
Daha önceleri Windows'ta karşılatığım sorunu kayıt defterinde küçük bir değişiklikle halletmiştim.
Mac Os'da karşılatığımda ise DSDT yamalama yöntemi ile sorunu halletmiştim.

Ubuntu'daki ki sorun ; Fn+F11/F12 tuşları ile parlaklık ayarlamaya çalıştığımda bildirim simgesini görüyorum ama parlaklıkta herhangi bir değişiklik olmuyor.
Mac OS a girip parlaklığı ayarlayıp tekrar Ubuntu'ya geçiş yapınca Mac Os deki parlaklık ayarının ubuntu için de geçerli olduğunu farkettim.
İşin garip yanı bu 3 işletim sisteminden en son olarak Ubuntu'yu kurdum. Live USB ile kurulum sırasında parlaklık ayarı yapabiliyordum.
Konuyu çok araştırdım fakat bende işe yarayan bir sonuca ulaşamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

kindly34

Aşağıda ki kodların çıktısına bakabilir miyim?

uname -a
lsb_release -a
ls /sys/class/backlight/

heartsmagic

Şu öneriyi bir deneyelim.

sudo -H gedit /etc/default/grub
ile açılan dosyada şu satırı:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
şu şekle getir:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
Ardından şu komutu yürüt:
sudo update-grub

Ayrıca bir de modüllerden birini kara listeye alalım:
echo "blacklist ideapad_laptop" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Ardından sistemi yeniden başlatıp bir denersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

med_cezir91

Aynı sorunu bende yaşıyorum ve benim cihazımda aynı. Çıktılarım aşşağıdaki şekilde.
uname -a
Linux KAYA-LAPTOP2 3.19.0-21-generic #21-Ubuntu SMP Sun Jun 14 18:31:11 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:   Ubuntu
Description:   Ubuntu 15.04
Release:   15.04
Codename:   vivid

ls /sys/class/backlight/
intel_backlight  thinkpad_screen

Ayrıca  https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/display#TOC-Easy-method:-fix-brightness-for-an-Intel-video-card ve http://itsfoss.com/fix-brightness-ubuntu-1310/ linklerinde anlatılanlarıda uyguladım ama sonuç alamadım.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

heartsmagic

med_cezir91

Evet sizin anlattıklarınızı da denedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Temmuz 2015 - 00:39:41

Linux mint 17.2 yükledim yine aynı sorun devam ediyor, eskiden bu problemi yaşamıyordum. Yeni nvidia driverları ile alakalı olabilir mi acaba ?
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

heartsmagic

Nvidia sürücülerini kurmazsan eğer bu sorun olmuyor mu?

med_cezir91

Denemedim ama önceki sürümlerde bu tur problem olmuyordu. Sürücüleri kaldırıp deniyorum simdi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Temmuz 2015 - 12:05:58

Ekran kartı ile de alakalı değil sanırım. Ekran kartını kaldırdım olmadı, eski sürümü yükledim yine olmadı. Yeni ubuntu sürümü ile mi alakalı diye düşünüyorum. Ne yapabilirim bulabildiğim her şeyi denedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2015 - 01:19:17

Altta verdiğim linktede benimkine benzer sorun yaşayan birisi var sorunun 3.16 kernel sürümünden kaynaklandığını söylüyor. 3.14 sürümünde sorun çözülmüş bende de eskiden bu sorun olmuyordu. Acaba nasıl kerneli düşürebilirim açıklayabilirmisiniz.

http://manjaro-tr.org/forum/index.php?topic=945.0

M.K.Atatürk

heartsmagic

Önce bir yükseltmeyi denesek? Sistemin kaç bit?

med_cezir91

Sistemim 64bit güncellemeyi denedim ama yanlış yada eksik yaptım. Fare çalışmaz oldu ve başka sorunlarda oldu. Ben en iyisi kısa yoldan temiz bir kurulum yapayım. Siz nasıl yapacağımı söylerseniz sevinirim.

M.K.Atatürk

heartsmagic

Floki

Alıntı yapılan: kindly34 - 26 Haziran 2015 - 01:10:13
Aşağıda ki kodların çıktısına bakabilir miyim?

uname -a
Linux fpc-ubuntu 4.0.0-040000-generic #201504121935 SMP Sun Apr 12 23:36:33 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:   Ubuntu
Description:   Ubuntu 14.04.2 LTS
Release:   14.04
Codename:   trusty
ls /sys/class/backlight/
intel_backlight

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Temmuz 2015 - 22:58:42

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2015 - 01:19:28
Şu öneriyi bir deneyelim.

ile açılan dosyada şu satırı:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
şu şekle getir:
Alıntı YapGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
Ardından şu komutu yürüt:
sudo update-grub
Dediklerinizi aynen uyguladım hiçbir değişiklik olmadı maalesef.

Ayrıca bir de modüllerden birini kara listeye alalım:
echo "blacklist ideapad_laptop" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Ardından sistemi yeniden başlatıp bir denersin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Temmuz 2015 - 23:00:23

Kerneli güncellemiştim ben daha önce. 4.o şu anda. Ama bir değişiklik yok.

heartsmagic

acpi_backlight=vendor önerisini denedin mi?

Floki

Denedim çözüm olmadı. Daha önce de denemiştim. Sistemi ilk kurduğumda parlaklık tuşuna basınca tamamen en kısık seviyeye geliyordu. Onu tekrar en üst düzeye çıkarmıştı. Fakat ayarlamaya yaramamıştı.

hatalar205

Bu sorun Lenova kaynaklı. Windows tarafında bir sürücü ile sorunu çözdüler ama Linux tarafında hala bir çözüm yok ne yazık ki. Ayrıntılı bilgi şurada var https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y-and-Z-series/Z500-brightness-problems-Windows-8-1/td-p/1271175 ve şurada https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y-and-Z-series/Backlight-Problems-for-Lenovo-z500/td-p/1446539

Floki

Windows'taki sorunu şu şekilde çözmüştüm.

Inter(R) HD Graphics 4000 son sürücülerini yükleyin.
Başlat > Çalıştır >  yolunu izleyin regedit yazın ve enter'a basın.
Kayıt Defteri editöründe aşağıdaki yolu izleyerek FeatureTestControl değerini 0000f048 olarak değiştirin.
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000]
"FeatureTestControl"=dword:0000f048

Mac Os X Yosemite kullanıyorum. DSDT yamalayarak onda da çözmüştüm. Fakat Ubuntu'da bir türlü çözemedim.
Ubuntu'da DSDT yamalama  yapılabiliyor mu?

heartsmagic

DSDT konusu biraz karışık, çekirdeğin belirli bir sürümünden sonra desteklenilmesi bırakılmış. Bırakıldı derken kendi oluşturulmuş dosyamız ile çekirdek derleyemiyormuşuz. Fakat, Grub ile bu atlatılabiliyormuş:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/grub2/+bug/1045690

Şu başlıktan yararlanarak dsdt.aml dosyası elde edebilir:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1036051

Ardından bir önceki hata kaydından yararlanarak bunu Grub'a gösterebilirsin. Kabaca:
dsdt.aml dosyası /boot altına konuluyor.
sudo -H gedit /etc/grub.d/01_acpi
şeklinde bir dosya oluşturuluyor ve içi şu şekilde işleniyor:
#! /bin/sh -e

# Uncomment to load custom ACPI table
GRUB_CUSTOM_ACPI="/boot/dsdt.aml"

# DON'T MODIFY ANYTHING BELOW THIS LINE!

prefix=/usr
exec_prefix=${prefix}
libdir=${exec_prefix}/lib

. ${libdir}/grub/grub-mkconfig_lib

# Load custom ACPI table
if [ x${GRUB_CUSTOM_ACPI} != x ] && [ -f ${GRUB_CUSTOM_ACPI} ] \
        && is_path_readable_by_grub ${GRUB_CUSTOM_ACPI}; then
    echo "Found custom ACPI table: ${GRUB_CUSTOM_ACPI}" >&2
    prepare_grub_to_access_device `${grub_probe} --target=device ${GRUB_CUSTOM_ACPI}` | sed -e "s/^/ /"
    cat << EOF
acpi (\$root)`make_system_path_relative_to_its_root ${GRUB_CUSTOM_ACPI}`
EOF
fi

Sonrasında da Grub güncelleniyor:
sudo update-grub

Floki

Daha önce Mac Os için Ubuntu üzerinden bir DSDT.dsl dosyası çıkarmıştım zaten. Birkaç sorum var.
1- Mac os üzerinde parlaklığı çalıştırmak için ACPİ_100 yamasını uygulamıştım. (parlaklığı 0-100 arasında değerlere değiştirmeye yarıyor). Aynı DSDT'yi Ubuntu'da kullanmam sorun yaratır mı?
2- Ubuntu'da DSDT.aml dosyasını tam olarak hangi yol içerisine koymam gerekli. UEFİ kurulum yaptım. /boot içerisinde efi ve grub adında 2 dosya var. Doğrudan /boot içerisine koyarsam Windows ve OS X'i de etkileme ihtimali var mı ?

heartsmagic

DSDT konusunda hiç tecrübem yok ne yazık ki, ihtiyaç duymadım kendisi ile uğraşmaya. Bu nedenle aynı yama kullanılır mı kullanılamaz mı konusuna cevap veremem. Fakat, ilgili dosya /boot altına konulabilir doğrudan, en azından anlatılan yol öyle. Diğer sistemleri etkileyeceğini de sanmıyorum, neticede bir dosya koyulmakta sadece ve Grub'a gösterilmekte. Gerçi Grub diğer sistemleri de yönetiyor fakat muhtemelen bu olayın yansıması Linux dağıtımlara olacaktır.

Floki

Peki teşekkür ederim. Sanırım bu şekilde kullanmaya devam edeceğim.

heartsmagic

Floki

Bios'um son sürüm şu anda. Bende Windows kullanırken çözer umuduyla güncellemiştim ama işe yaramadı.

heartsmagic

O zaman bir DSDT işini dene bence. Sanmıyorum çok fazla bir sorun yapsın, en kötü tekrar Grub'u düzenlersin geri dönüş için.

Floki

DSDT konusunda Linux ortamında sanırım çok türkçe kaynak yok.Daha doğrusu herhangi bir ortamda türkçe kaynak yok :D . Benimde şu anda çok zamanım yok. Bir ara iyice inceleyip yapmaya çalışacağım bakalım.

Floki

Parlaklık sorunum çözüldü.
Ubuntu'yu UEFİ kurduktan sonra 2 tane Bios girişi beliriyordu. "ubuntu" ve "Ubuntu" şeklinde. Mac ve Windows'ta kullandığım için Efi diski içerisinde diğer sistemlerle beraber bootloader dosyası bulunan "ubuntu" idi . Bu yüzden açarken UEFİ açılması için bu seçiliydi.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor" olarak girişi değiştirip kaydettim.
Bios içerisinden UEFİ açık durumda giriş olarak "Ubuntu"yu seçtim.
Bilgisayar açıldığında parlaklık sorunu düzeldi ve kısayol tuşlarııyla istediğim düzeye ayarlayabiliyorum. Sanırım UEFİ kısmında sıkıntılar var.