Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 1. Sayı

Başlatan Eren, 16 Kasım 2008 - 01:39:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

Gimp Uzmanı

www.ubuntu-tr.net ana sayfasına eklenmeli.    :(    
Diğer forumarda duyrulmalı. Ama duyrulmadı :(

Paradigma

zoyaist

Hayırlı olsun. Başarıların devamını dilerim.
Linux For All

vatansiz

yeni indirdim daha bakamadim ama ellerinize emeginize saglik

xwes

Dergiyi indirdim, inceliyorum. Ilk izlenimim iyi oldugu yonunde.
(37. ile 38. sayfalar arasindaki geçişte yazilar karişmiş bu arada, artik duzeltilmez heralde ama yine de haberiniz olsun dedim :)

fadike

Alıntı yapılan: xwes - 16 Kasım 2008 - 13:35:30
(37. ile 38. sayfalar arasindaki geçişte yazilar karişmiş bu arada, artik duzeltilmez heralde ama yine de haberiniz olsun dedim :)

Bende öyle bir sorun yok; Ubuntu ve Debian'da denidim, göremedim.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Burak

Alıntı yapılan: fadike - 16 Kasım 2008 - 13:55:19
Alıntı yapılan: xwes - 16 Kasım 2008 - 13:35:30

Bende öyle bir sorun yok; Ubuntu ve Debian'da denidim, göremedim.

Yazının yazarı olarak söyleyim, evet var böyle bir sorun. Kapağı da bir sayfa olarak sayarsak 38. ile 39. sayfa geçişlerinde var hata. İki sorunun cevabı birbirine girmiş.

kernel

işte özgür yazılım dünyasının,gönüllü çalışmanın verdiği zevkin sevinci bu olabilir,emeğe geçen bütün arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.daha güzel sayıları sabırsızlıkla bekliyoruz.özgür yazılımın gücü işte budur!... :D 8)
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

atillux

Dergimiz Linux ve Ubuntu camiasına hayırlı uğurlu olsun...

Yalnız derginin söylemeden geçemeyeceğim bir eksiği var. O da dergideki yazıların, kullanılan çözünürlükten dolayı güzel görünmemesi. Dergi boyutunu 5 megabaytta tutmak için, düşük çözünürlük kullanılmış fakat bu sefer de, yazılar çirkin görünüyor. Birkaç megabayt için derginin görünümünü çirkinleştirmenin hiç gereği yok. Bir sonraki sayıda inşallah, göze daha hoş gelen ve rahat okunan bir dergimiz olur.

Burak

Alıntı yapılan: atillux - 16 Kasım 2008 - 16:55:00

Yalnız derginin söylemeden geçemeyeceğim bir eksiği var. O da dergideki yazıların, kullanılan çözünürlükten dolayı güzel görünmemesi. Dergi boyutunu 5 megabaytta tutmak için, düşük çözünürlük kullanılmış fakat bu sefer de, yazılar çirkin görünüyor. Birkaç megabayt için derginin görünümünü çirkinleştirmenin hiç gereği yok. Bir sonraki sayıda inşallah, göze daha hoş gelen ve rahat okunan bir dergimiz olur.

Yazıların kullanılan çözünürlükten dolayı kötü görünmesi gibi bir problem yok. Sayfa boyutunun bir kaç katı kadar büyüttüğünüzde bile karakterler gayet düzgün. Kullandığınız programla ilgili bir sorun olabilir.

Çağlar

Alıntı yapılan: atillux - 16 Kasım 2008 - 16:55:00

[IMG]http://img401.imageshack.us/img401/2412/fdsafnp0.th.png[/img][IMG]http://img401.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]
Bir kontrol edin bence %400 de ancak çözünürlük güzel.
We got a badass over here!

erginemr

Dergimizin ilk sayısı hayırlı ve uğurlu olsun. Emeği geçen arkadaşlar, ellerinize sağlık, harika bir iş çıkarmışsınız. Dosya indirme sayfası da çok güzel ve profesyonelce olmuş. Bize de indirip okumak kalmış. ;)

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: erginemr - 16 Kasım 2008 - 17:43:07
Dergimizin ilk sayısı hayırlı ve uğurlu olsun. Emeği geçen arkadaşlar, ellerinize sağlık, harika bir iş çıkarmışsınız. Dosya indirme sayfası da çok güzel ve profesyonelce olmuş. Bize de indirip okumak kalmış. ;)

Daha profesyonel çalışıp ikinci sayıyı daha mükemmel bir biçimde hazırlayacağız.

Bedreddin

Ben de tavsiye olarak 13. sayfadaki tablonun başka bir şekilde yeni sayılarda da karşımıza çıkacağını varsayarak, daha görsel bir şablon hazırlanıp hep o kullanılırsa daha güzel olacak diye düşünüyorum.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

extremebrutal

Emeği geçen tüm arkadaşların ellerine sağlık..

zeitgeist

Nihayet Sudo' yu bitirdim. Emeği geçen herkesin eline sağlık. Çok güzel bir dergi olmuş. Tasarımı da beğendim. 

-"Yıkıcı uzlaşmalardan sakınmak" çevirisini okurken, cümle kurulumlarındaki aksaklıklar nedeniyle biraz zorlandım. Buna rağmen, tahminimce çevirisi hayli zor olan bu ilgi çekici metni okumak çok keyifliydi. 

-Audacious konusu çok bilgilendiriciydi, nette fellik fellik kaplama ararken Winamp kaplamalarının da kullanılabileceğini öğrenmek çok iyi geldi.

-Gimp başlığında ayrıntılarıyla anlatılan fotoğraf düzenlemeyi bir yandan da uygulayarak okudum. Burada bir uyarı yapmak lazım: Gimp uzmanı, bu şekilde açıklamaya devam edersen Gimp' te rakiplerin çoğalabilir.)

-Yaşar Safkan ne demiş öyle yahu; 56 yaşındaki teyzemin bilsayarına Ubuntu kurdum, 2 yıllık win kullanıcısı olmasına rağmen hiç şikayet etmeden rahatlıkla kullanıyor. Hatta bu sayede 1-2 ay arayla format atmaktan kurtuldum.

-Celestia ile tanışmak pek keyifliydi.

-Sox ve imagemagick bölümünü okurken kendimi ağzım bir karış açık vaziyette yakaladım.

Açıkçası, nasıl zaman ve istek bularak böyle karşılıksız işler yapabiliyorsunuz şaşıyorum. Ellerinize yüreğinize sağlık diyor akabinde de 2.sayıyı beklemenin sabırsızlığını içeren bir kolay gelsin ekliyorum. ;)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: zeitgeist - 17 Kasım 2008 - 08:56:16

-Gimp başlığında ayrıntılarıyla anlatılan fotoğraf düzenlemeyi bir yandan da uygulayarak okudum. Burada bir uyarı yapmak lazım: Gimp uzmanı, bu şekilde açıklamaya devam edersen Gimp' te rakiplerin çoğaşabilir.)

Çok teşekkür ederim. @zeitgeist Gimp yazısının amacına ulaştığına sevindim. İkinci sayıda Rötuş yapmak konusuna değineceğim. Sayılar ilerledikçe yazı dizisini takip edenler Gimp uzmanı olacaklar. :D

karaf

Emeği geçen her bir kişiye canı gönülden teşekkürlerimi sunarım.

Bu forumun paylaşımcı ruhu sayesinde tamamen acemisi olduğum bir konuda epey aşinalık kazandım.

Çalışmalarınızda başarılar.
...arıyorum.

teneke

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 17 Kasım 2008 - 15:14:13
Alıntı yapılan: zeitgeist - 17 Kasım 2008 - 08:56:16

-Gimp başlığında ayrıntılarıyla anlatılan fotoğraf düzenlemeyi bir yandan da uygulayarak okudum. Burada bir uyarı yapmak lazım: Gimp uzmanı, bu şekilde açıklamaya devam edersen Gimp' te rakiplerin çoğaşabilir.)

Çok teşekkür ederim. @zeitgeist Gimp yazısının amacına ulaştığına sevindim. İkinci sayıda Rötuş yapmak konusuna değineceğim. Sayılar ilerledikçe yazı dizisini takip edenler Gimp uzmanı olacaklar. :D
Derginin hazırlanmasında tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bende gimp yazılarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Tek söz harika.

eren

http://www.inndir.com SUDO'yu editörün seçimi olarak seçti ve ana sayfadan yayınlıyor. Inndir.com ailesine teşekkür ediyoruz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

bosluk

Rica ediyoruz :) Bir solukta okunabilecek kıvamda bir e-dergi olmuş gerçekten de. Güzel grafikler, açıklayıcı makaleler, okuyucuyu sıkmadan değinilen Ubuntu özgeçmişleri ve Ubuntu yazılımları ile ipuçları çok başarılı hazırlanmış henüz ilk sayı olmasına rağmen. Ubuntu Türkiye Ailesinin ellerine sağlık diyorum, kaliteli ve gelecek vaadeden bir çalışma hazırlanmış. Yeni sayının en kısa zamanda çıkmasını ve Linux dünyasını açık kaynağa yakışan bir şekilde ve görsellikte tanıtan benzeri yayınların artarak devam etmesini diliyorum.

İyi çalışmalar diler, Ubuntu Türkiye Ailesine bir okuyucu ve kullanıcı olarak da tekrar tebriklerimi iletirim...

eren

Sinan Hunerel'e (bosluk) ve yazıyı hazırlayan Murat Kurşun'a (karayel) teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki sayıların daha da iyi olacağını düşünüyorum.

Desteğiniz için ayrıca teşekkür ederim. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Eren - 17 Kasım 2008 - 18:31:01
http://www.inndir.com SUDO'yu editörün seçimi olarak seçti ve ana sayfadan yayınlıyor. Inndir.com ailesine teşekkür ediyoruz.

Eren sana ve en çok ziyaret ettiğim www.inndir.com'a sonsuz teşekkürler. :D

immortal

Röportaj çok başarılı olmuş. Ellerinize sağlık.