[Çözüldü] İstediğim Compiz Profilini Farklı Oturumlarda Çalıştırma

Başlatan cokomoko, 23 Haziran 2015 - 21:30:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cokomoko

Compiz veya Fusilli efektlerini kullanan farklı oturumlar yarattım ama küçük bir sorunum var. Şöyle ki, 3 farklı oturumum var ama hepsine özel compiz profilleri oluşturdum ve her oturuma girince o oturuma özel profili elle seçmek veya değiştirmek zorunda kalıyorum.
İstediğim profili her oturuma girince otomatik olarak nasıl başlatabilirim?
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

heartsmagic

Görebildiğim kadarıyla mümkün değil gibi. Hani acaba compiz'e uçbirimden parametre olarak verebiliyor muyuz diye baktım ama sanırım o da olmuyor.
Yine de, şu ne diyor:
find $HOME -iname "*compiz*"
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cokomoko

Ben de aradım ama bulamadım, yabancı forumlarda da pek işe yarar birşey bulamadım, bulamayınca foruma sorayım bir bilen olur dedim.
┌─[cokomoko]──[cokomoko]:~/.config/tint3$
└──>>find $HOME -iname "*compiz*"
/home/cokomoko/Resimler/compiz arkaplan.jpg
/home/cokomoko/.bcast/media_sda13_Videolar_Compiz Newton_mp4.idx
/home/cokomoko/.conky-1/.conkyrc_compiz
/home/cokomoko/.conky-1/.conkyrc_compiz.lua
/home/cokomoko/.config/cairo-dock/themes/MacOSX/icons/compiz-fusion.svg
/home/cokomoko/.config/compiz-1
/home/cokomoko/.config/compiz-1/compizconfig
/home/cokomoko/.config/compiz-gtk-decorator-theme.cfg
/home/cokomoko/.config/compiz
/home/cokomoko/.config/compiz/compizconfig
/home/cokomoko/.config/ghb/EncodeLogs/Compiz Newton 2015-01-28 20-49-16.log
/home/cokomoko/.config/ghb/EncodeLogs/Compiz Newton 2015-01-28 20-46-08.log
/home/cokomoko/.config/ghb/EncodeLogs/Compiz Newton 2015-01-27 20-35-20.log
/home/cokomoko/bin/.conkyrc_compiz
/home/cokomoko/bin/.conkyrc_compiz.lua
/home/cokomoko/compiz_start.sh
/home/cokomoko/Downloads/scripts/compiz-addons
/home/cokomoko/Downloads/scripts/build_compiz++
/home/cokomoko/Downloads/scripts/compiz-addons-0.8
/home/cokomoko/.e16/menus/menus_apps/Compiz.menu
/home/cokomoko/Compiz-Tint2.sh
/home/cokomoko/.compiz
/home/cokomoko/Notebooks/Notes/Compiz_3d_models.txt
/home/cokomoko/Notebooks/Notes/Compiz_Configuration.txt
/home/cokomoko/Notebooks/Notes/How-to_run_compiz_as_a_stand-alone_window_manager.txt
/home/cokomoko/Notebooks/Notes/Compiz.txt
/home/cokomoko/.cache/compizconfig
/home/cokomoko/.cache/compizconfig-1
/home/cokomoko/.cache/compizconfig-1/compiztoolbox.pb
/home/cokomoko/Belgeler/notlar/compiz tüm eklentileri
┌─[cokomoko]──[cokomoko]:~/.config/tint3$
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

heartsmagic

Çıktıyı neden istediğimi unuttum :)

cat /home/cokomoko/.config/compiz-1/compizconfig

ne diyor?

cokomoko

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2015 - 03:42:49
Çıktıyı neden istediğimi unuttum :)

ne diyor?

Yoksa compiz'in profil dosyası olan ini dosyalarını görmek istemiştin?
cat: /home/cokomoko/.config/compiz-1/compizconfig: Bir dizin

ls /home/cokomoko/.config/compiz/compizconfig
config  Default.ini  deneme2.ini  deneme.ini  lxde.ini  techos.ini

config içeriği

[general]
profile =
integration = true

[gnome_session]
profile =

şu oturumda şu profil açılsın diye config'e eklesek acaba olur mu?

heartsmagic

Orada oturum ayarı yemiyor sanırım, eğer yeseydi muhtemelen Google'da çıkardı karşımıza. Söylediğin gibi yapılandırma dosyalarını merak etmiştim. Profil dosyalarında oturum temelli bir şey yoktur muhtemelen.

Senin istediğin şeye en yakın olay şu öneri sanırım:
http://askubuntu.com/a/476241/32037

Soruyu soran kullanıcı da istediği profilden Compiz'i başlatmayı istemiş ve acayip dolaylı bir öneri sunulmuş. xdotool'u hiç kullanmadım, biraz uğraşmak gerekebilir:
(ccsm &) && sleep 2 && xdotool key Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Return && sleep 2 && xdotool key Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Return && sleep 2 && xdotool key slash p a t h slash t o slash y o u r underscore c c s m period p r o f i l e Return

Burada:
Alıntı Yapslash p a t h slash t o slash y o u r underscore c c s m period p r o f i l e
dediği kısım Compiz profili. xdotool klavye ile ne yapıyorsak bu şekilde komutla yapmaya yarayan bir araç. Yukarıdaki kısım da muhtemelen /home/falan/felan/compiz/ gibi bir şey olacak. Gerçi bu arkadaş alt çizgiden bahsetmiş ama profiller alt çizgili bir dizinde değil. Şu değil mi örneğin profil?
/home/cokomoko/.config/compiz/compizconfig/lxde.ini

cokomoko

evet profiller o dizinde bende bayağı aramıştım ama bu bağlantıya rastlamadım, bağlantıyı inceleyip hemen deniyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2015 - 05:08:04

Denedim ama tab'lar ya fazla geliyor ya az bir türlü profil değişimine denk getiremedim, denk getirmeye çalışıyorum galiba bu şekilde olacak gibi, kesin sonuca ulaşınca geri dönüş yaparım sağol @ heartsmagic

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2015 - 05:41:47

Bu şekilde oluyor, profile denk getirdim ama şöyle bir sorun var, profili seçemiyor
(ccsm &) && sleep 2 && xdotool key Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab  Return && sleep 2 && xdotool key Tab Tab Tab Tab  Return && sleep 2 && xdotool key /home/cokomoko/.config/compiz/_compizconfig/deneme2.ini Return
Loading icons...
Error: Invalid key sequence '/home/cokomoko/.config/compiz/_compizconfig/deneme2.ini'
Failure converting key sequence '/home/cokomoko/.config/compiz/_compizconfig/deneme2.ini' to keycodes
Error: Invalid key sequence '/home/cokomoko/.config/compiz/_compizconfig/deneme2.ini'
Failure converting key sequence '/home/cokomoko/.config/compiz/_compizconfig/deneme2.ini' to keycodes
xdo_send_keysequence_window reported an error for string '/home/cokomoko/.config/compiz/_compizconfig/deneme2.ini'

Şu şekilde seçebiliyorum ama onda da her komut vermede bir alttaki profili seçecek ve ben yine istediğim profile denk getirmede zorlanacağım
(ccsm &) && sleep 2 && xdotool key Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab  Return && sleep 2 && xdotool key Tab Tab Tab Tab  Return && sleep 2 && xdotool key Down Return
Loading icons...

direk profil ismi olarak nasıl algılatabilirim acaba, yoksa denk getirme işi zorlaştıracak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2015 - 05:55:59

profili içe aktardan olmuyor, kendim elle de seçtim .ini dosyasını olmuyor neden kabul etmiyor, illa Down veya Up deyip rastgele profil mi seçeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2015 - 08:56:02

Tamam sorunu çözüm artık istediğim oturumda istediğim profili kullanabiliyorum.
Öncelikle oluşturuğumuz lxde profilini ccsm>tercihler'den dışarıya aktar diyerek ~/.config/compiz/compizconfig/ dizinine lxde.profile olarak kaydediyoruz, sonra tercihlerdeki profili öntanımlı hale getiriyoruz ve bundan sonra asla değiştirmiyoruz, çünkü o zaman xdotool işe yaramıyor ve diğer profilleri siliyor.
Şimdi oturumumuz açılırken compiz'i başlatmadan önce xdotool'u çalıştırmamız ve profili seçmemiz gerektiğinden autostart dosyamızdaki compiz bölümü şöyle olmalı:
(ccsm &) && sleep 2 && xdotool key Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab Tab  Return && sleep 2 && xdotool key Tab Tab Tab Tab Tab Tab Return && sleep 2 && xdotool type /home/cokomoko/.config/compiz/compizconfig/lxde.profile && sleep 2 && xdotool key Return
exec compiz --replace

Bu şekilde istediğimiz oturumda istediğimiz compiz profilini kullanabiliyoruz.Yanlız dediğim gibi xotool ile bu işi yaparken ccsm>tercihler>profil>öntanımlı konumda olmalı.Yoksa xdotool profil silme butonu aktif oluğundan tab ile oraya geçip profili silebiliyor.

Teşekkürler @heartsmagic