Merhaba Linkteki bilgisayarı alacağım'da ,Tavsiye edermisiniz ?

Başlatan yunuusdemir, 20 Haziran 2015 - 23:01:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunuusdemir

siberoloji

treyteodor

Merhabalar,
@yunuusdemir ne amacla kullanacagina bagli , azda olsa oyun oynarim dersen `alma dolarin biraz daha dusmesini bekle` derdim.

yunuusdemir

peki  @treyteodor , bana tavsiye edeceğin bilgisayar var mı? (1000-1500 tl arası olsa iyi olur) çok teşekkür ederim.

Reverser

ne amaçla kullanacağınızı belirtirseniz, daha faydalı şekilde yardımcı olabiliriz.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

turkerataturk

bence yaramaz ekran karti yok..

Önerim Toshiba bu türlerde en iyisi,
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

yunuusdemir

Bilgisayar Müh. okuyorum yazılım amaçlı kullanacagım ama crysis gibi oyunları çalıştırırsa iyi olur yanii.

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/acer-aspire-e5-571g-nx-mrhey-010-notebook-168517283#product-information su bilgisayarı buldum ekran kartı daha iyi sanırsam ... ısınma pek olmasın istiyorum aslında. @reverser @mustangank

mhmtkrktr

Bahsettiğin marka, bilgisayar yapmadan önce notebook menteşesi yapmayı öğrenmesi lazım. Daha kapağını açarken, ekranı kırılan yada ekran bölümü tamamen elinde kalan, bi marka daha var bizim bunun gibi, yerliyim diye öğünen. Şikayet sitesi açmış ama arada bir açıp bakmayı unutmuşlar gibi. Birileri bunlara bilgisayarın, özellikle taşınabilir bilgisayarın İşlemci ve ram'den ibaret olmadığını anlatmaya çalışıyor ama nafile. Elektronik ürün almanın, tamamen şans olduğunu insana anlatan iki markadan birine bakıyorsun.
Herhangi bir Linux dağıtımı kuracaksan, Hp nin freedos ürünlerini tavsiye ederim. Modeli bütcene göre kendin bulursun. Win ağırlıklı olacak dersen, yine Hp, Asus, Toshiba, Dell gibi sağlamlığını kanıtlamış bir marka seç derim. Fakat bildiğim kadarıyla, hiçbiri Hp kadar açık kaynağı desteklemez.

yunuusdemir

@mhmtkrktr  İnternet'ten araştırdığım kadarıyla herkes hp den bıkmış gibi,hep ısınma problemi şarj problemi gibi problemler sıralıyorlar onun için hp'den uzak durmaya çalışıyordum Hp bilgisayarlarla bir tecrübem olmadı şimdiye kadar siz ne dersiniz hp hakkında ?

mhmtkrktr

Isınma problemi neredeyse her markanın belirli modellerinde vardır. Bu sorunun en temel sebebi, soğutma sisteminde yapılan tasarım hatası. Model üzerinde ki hata tesbip edilene kadar, seri üretimde yüzlercesi üretilmiş oluyor. Gelişmiş ülkelerde rağbet görmeyen bu ürünler de, bizim gibi 600-700 tl ye notebook var dediğinde, önünde kuyruk oluşan mağazalarda eritiliyor. Yani bahsettiğin durum tek bir markaya has değil. Öncelikle alacağın model hakkında ki yorumları takip etmelisin.

Bu duruma bir de kullanıcının yapacağı işe göre doğru ürünü seçmemiş olması etken olabilir. Örneğin 1200 tl ye aldığın bilgisayarda Crysis oynamaya kalkarsan, üç gün sonra "benim bilgisayar çok ısınıyo" diye sende bi konu açarsın. Madem 1200 tl lik bilgisayarla bu iş olacaktı, o zaman 3500-4000 tl ye bilgisayar alanın parayla ne gibi bir ilişkisi vardı?

Ayrıca 1000 tane bilgisayar satıp 100 tanesinden şikayet alan bir markayla, 50 tane bilgisayar satıp 30 tanesinden şikayet alan bir markayı, nasıl kıyaslama yapacağınız size kalmış.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2015 - 03:57:30

Hp nin şarj problemi vardı. 3 uçlu jak döneminde hemde çok fazla vardı. Yaklaşık son bir yıldır, yeni modellerde 2 uçlu bağlantıya geçti. Sözünü ettiğiniz yorumların güncelliğini kontrol edin. Şahsen o üç uçlu sistemin mağdurlarından biriyim. En sonunda jakı kendim yaptım. Son 2 yıldır sorunun kalmadı.

Bu arada Hp ve ürünlerini, açık kaynak için tavsiye ettim. Başka bir markayı da tercih edebilirsiniz.

yunuusdemir

@mhmtkrktr mesela exper in bilgisayarlarındada ekranı tutan yerin kırılma hatası cok görünüyordu, linkini attığım bilgisayarlarda yorumlar iyi diyordu ve tabikide haklısınız öyle bir ısınmadan bahsetmiyorum normal kullanımda çok ısınmadan bahsetmiştim. Bilmiyorum bence bu fiyata o ürün iyi gibi gözüküyordu, siz ekran kırılma falan diyince bi çekingenlik oldu.. peki 1000-1500 arası hp tavsiye ettiğiniz bilgisayar var mı?

Reverser

@yunuusdemir, Casper, Acer gibi markalardan uzak durun ben sizin yerinizde olsam öncelikle Asus ve Toshiba ardından HP'ye odaklanırdım. [1] Bağlantı üzerinde en çok satanlar kısmına biraz bakının derim fikir vermesi açısından.
[1] http://www.vatanbilgisayar.com/notebook/
1.500 TL gibi bir rakama aldığınız cihazın Crysis 3 oynatacağını pek sanmıyorum. Fiyatı düşük tutmak istiyorsanız AMD ye yöneleceksiniz.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

turkerataturk

Bir Bilgisayarcı olarak deneyimlerime göre;

Ekran kartına bakar iken kaç Gb olduğundan çok bit değeri önemlidir, 64bit 2GB dan 128bit 1GB daha iyidir.

İşlemcinin hangi nesil olduğundan  çok önce frekans hızı ve cache bellekği önemlidir, bunlara dikkat et yani.

Asus da güzeldir, fakat ses kalitesi ve soğutma sistemi, kalite, özellik olsun Toshiba daha iyidir.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

mhmtkrktr

@yunuusdemir, bahsettiğim ekran kırılması tamamen kasa tasarımı ve bunun için kullanılan malzemenin kalitesiyle alakalı. İçini açıp baksan zannedersin ki; adamlar, ekranı tutan çerceveyı zeytinyağı tenekesinden yapmışlar. Diğer markaların estetik için koyduğu dış çerçeveyi de, malzeme görünmesin diye kılıf yapmışlar. Sen kendin gidip sanayiden kasayı sağlamlaştırmak için malzeme alsan, en fazla 5 tl ye mal edersin. Fabrika da olsa 1tl tutmaz ama bahsi geçen arkadaşlar malı ucuza satıp, gözünü servisten para kazanmaya dikmiş gibi.

@mustangank, Toshiba söylediğin özellikleri karşılar fakat, şuan ki piyasaya ve işletim sistemli bir ürüne bakarsak, 1000- 1500 tl gibi rakamlara o dediğin, Toshiba 'da biraz zor. 1500-2000 dersek belki biraz yaklaşırız. İyi mal iyi para denklemi.  :)
Asus 'un 3-4 yıl öncesine kadar ülkemiz de öyle ürünleri satılıyordu ki, içini açıp bakıyorduk. Acaba demirden mi yapmışlar diye. Fiyatı orta ama kaliteden hiç taviz vermeyen bir markaydı. ( Yurtdışı ürünleri hala aynı kalitede devam ediyor. Daha doğrusu bizim Türkiye ana bayisinin getirdiği ürünlerin kalitesi diyelim buna. ) Şimdilerde ise falanca filanca markanın veya oparatörün promosyon ürününe dönüştü  Reklamı falan çıkıyor bazen, Bim 'de 650 tl diye. 3-4 yıl önce ki bir Asus 'u bu fiyatın iki katına alamazdın, aldığını da uğraşsan da bozamazdın. ( hala o kalitede ki modelleri de yok değil tabiki ama fiyatı can yakar. ) Şuan ki Asus aynı Asus değil. Yiğit ölür namı kalır demişler. Asus 'un ki de öyle bir durum. Ancak ölüsü bile, @yunuusdemir 'in bağlantı verdiğinden daha iyidir.

Birde Toshiba değil de, Asus 'un ürettiği bazı ek donanım özelliklerinin, sadece windows sürücüleri ile çalışıyor olmasından dolayı, şahsi tercihimin dışında kalıyor. Bir de Lenova var. Özellikle Thinkpad serisi hala IBM kalitesini koruyor fakat bunlar da wep sitesinden bilgisayarı tanıtırken bile, Windows bilmem kaç için özel tasarlanmıştır diye reklam yapıyorlar. Bilgisayarın işletim sistemi için tasarlanmışı mı olur deyip alıyorsun, ( benim gibi  :D ) sonra özelliklerini çalıştırana kadar, klavyeyle bir bütün haline dönüşüyorsun. Lenova 'nın bu modelleri için sadece Archwiki de sayfa sayfa döküman var. Wiki dekiler belli ki fantasi olsun diye hazırlamışlar o kadar dökümanı. Kur da çalışsın olmuyor yani.         

treyteodor

bir kaç link atayım bu konu altında bakıcak olan tüm arkadaşlara faydası olur ;

Notebook marka model performans testi ve bilgileri için

http://www.notebookcheck-tr.com/

ekran kartlarındada bit , bandwith , opengl , directx değerlerinin tamamını görebilmek için

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nvidia_graphics_processing_units
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_graphics_processing_units

Not : Nvidia her ne kadar performans canavarı olsada aynı zamanda da para canavarı :) , şu sıralar AMDnin bazı modelleri Nvidia ile kafa kafaya gelmekte , AMD almak daha mantıklı görünüyor , gtx 980 yerine amd r290 crossfire bile yapılabilir. Fiyat uçurumunu varın siz belirleyin :)

işlemciler için denildiği gibi fsb , cache , ram destekleme değerleri çok önemli , ileride laptop yada masaüstünüze ek ram taktığınızda paranızın boşa gitmesine heba olabilir dikkat etmek lazım.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors
http://products.amd.com/pages/desktopcpuresult.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1

yunuusdemir

karakartala

Merhaba,
Yukarıda biri söylemiş. Ancak pek dikkat çekmemiş sanırım. Freedos bir ürün olursa bilgisayarın yanında işletim sistemi satın almış olmazsınız. Yani biraz daha ucuz olur.

arpia

Alıntı yapılan: yunuusdemir - 20 Haziran 2015 - 23:01:32
http://www.hepsiburada.com/acer-e5-571-50jy-intel-core-i5-5200u-2-2ghz-2-7ghz-4gb-500gb-15-6-tasinabilir-bilgisayar-nx-ml8ey-004-p-BD601407

Yukarıda ki linkteki bilgisayarı tavsiye edermisiniz ? (İyi mi ,Köt mü ) Şimdiden Teşekkürler...
Arkadaşlar cevaplamış ama isteğinizi karşılayacak bir notebook değil. Ekran çözünürlüğü düşük ve 4 gb ram ve 5400 rpm diskle zaten çok yavaş gelecektir o bilgisayar size.

Alıntı yapılan: yunuusdemir - 21 Haziran 2015 - 02:42:09
Bilgisayar Müh. okuyorum yazılım amaçlı kullanacagım ama crysis gibi oyunları çalıştırırsa iyi olur yanii.
Yazılım amaçlı notebook ile Crysis oynatacak notebook arasında çok fark var ne yazık ki. Ciddi oyun oynamak istiyorsanız bütçeyi yükseltmeniz lazım yoksa sizi tatmin etmeyecektir.

yunuusdemir

@arpia şu anki bilgisayarım core duo 2 2.20 ghz 4 gb ram ekran kartı orta seviyede ama yinede crysis oynayabiliyorum ben yüksek çözünürlükte oynayayım demiyorum hani öyle oyun bağımlısı da değilim zevk için... aslında sahibinden.com da az kullanılmış bilgisayarlar var ,sizce sıfır mı alsam yoksa onlardan mı ?

plazma

Linux kullanacakmısınız? Ona göre öneri yapalım, freedos tercih edebilirsiniz markalardan da asus, toshiba, dell, lenovo, harici ekran kartı olsun linux kullanacaksanızda nvidia gpu olan modellere bakın derim hdd li alırdanızda ben olsam ssd eklerim

yunuusdemir