[Çözüldü] XFCE de temaları dark yapma

Başlatan mozhan, 12 Haziran 2015 - 20:28:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mozhan

Arkadaşlar gözümden kaçmışsa affedin araştırdım forumlarda ve google da ama xfce de temaları dark yapma nasıl oluyor bulamadım. Gnome tweak tool da ki gibi herhangi bi temayı dark yapmak istiyorum.Gnome tweak tool açılmıyor bu arada denedim.
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

heartsmagic

Hangi tema örneğin? GTK mı?
~/.themes/tema_ismi/gtk-2.0/gtkrc
bir yol vermişler, kurcalamayı deneyebilirsin. Eğer temalar burada değilse genel dizinde olabilir, orayı kurcalamayı denersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Reverser

config dosyasında temaları dark yapmaya yarayan bir parametre falan mı var ? İlk defa duyuyorum bir yolu yordamı varsa ben de bilmek isterim.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

mozhan

temalarım /usr/share/themes in içinde eğer herhangi bi program yada uygulama ile bunu yapmam mümkün değil ise temaların içindeki config dosyasında neyi değiştirmem lazım ? ya da ekstradan parametre mi eklemem gerekiyor ?
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

Reverser

XFCE'nin kendi parçalarının rengini değişitmek için illa ki bir parametre vardır bir yerlerde ama var olan texture imajının rengini parametre ile değiştirmek bilmiyorum ne kadar mümkün.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

mhmtkrktr

/tema_adı/gtk-2.0/gtkrc içeriğini değiştirmen gerekir.
Burada ana değerler için;
bg_color:
selected_bg_color:
text_color:
fg_color: gibi tanımlanmış değerleri değiştirebilirsin. örn:
selected_bg_color: #1a1a1a;
text_color: #fefefe;
şeklinde tam siyaha yakın bir arkaplan ve tam beyaza yakın bir yazı rengi elde etmiş olursun. Her bölüm için bağımsız renk de verebilirsin. örn:

.menu-item: {
background-color: @bg_color;
}

yerine,

.menu-item: {
background-color: #ff0000;
}
şeklinde. ( bu şekilde hareketli tema yapma olanağında vardır.)

( renk değerleri için gimp 'i kullanabilirsin.)

Burada dikkatli olman gereken, özellikle noktalama işaretleri ve girilen terimin tema için karşılığı olması. Yanlış veya eksik girilen tek bir karakter temanın tamamen çalışmaz duruma gelmesine yol açar. Hatta masaüstünün açılamaz duruma geldiğine şahit olmuşluğum var. Ayrıca, sadece arkaplan rengi değişikliği gibi durumlar biraz sıkıntılı olabilir. Çünkü ; örneğin beyaz bir temayı sadece arkaplan olarak siyaha çevirirsen, yazı rengi, temada kullanılan butonların rengi vs uyumsuz olacaktır. Bunun için temayı ikonları ile birlikte yeni baştan düzenlemen daha uygun olur.

Düzenleme: yaptığın değişikliklerin etkin olabilmesi için, kaydettikden sonra temayı yenilemen gerekir. Aksi durumda ne gibi bir değişiklik yaptığını anlayamazsın. Bunun için tema yöneticisi ile, başka bir temayı seçip tekrar düzenlediğin temaya geri dönüş yapabilirsin.

Reverser

How are the colours written into the gtkrc?

In the gtkrc file, the colours are identified in hexadecimal (hex), like so:

fg[NORMAL]        = "#bcbcbc"       # Main Menu TEXT colour
fg[PRELIGHT]      = "#b1b1b1"         # slightly darker than main text   
fg[ACTIVE]        = "#d8d8d8"        # lighter again than above   
fg[SELECTED]      = "#000000"        # black was white - #ffffff
fg[INSENSITIVE]   = "#757f90"        # Inactive menu entries & inactive highlight)

bg[NORMAL]        = "#3E3E3E"           # Main Menu BACKGROUND colour - was #424242
bg[PRELIGHT]      = "#5058a0"        # active highlight
bg[ACTIVE]        = "#2b2b2b"        # darker secondary b'ground - rarely used - where (Firefox scroll bar)??
bg[SELECTED]      = "#5058a0"        # active highlight - was -> #5058a0
bg[INSENSITIVE]   = "#575757"        # lighter minor background     

text[NORMAL]      = "#ABABAB"        # Main Text, including fields
text[PRELIGHT]    = "#ABABAB"        #   "    "       "       "   
text[ACTIVE]      = "#ababab"        #   "    "       "       "
text[SELECTED]    = "#ababab"        #   "    "       "       "
text[INSENSITIVE] = "#757f90"        # inactive highlight - was #6F6F6F

base[NORMAL]      = "#2b2b2b"        # darker - secondary background colour
base[PRELIGHT]    = "#5058a0"        # active highlight & menu entries
base[ACTIVE]      = "#757f90"        # inactive highlight
base[SELECTED]    = "#5058a0"        # active highlight
base[INSENSITIVE] = "#575757"        # lighter minor background