Platformumuzun kapalı kalması hakkında (11.06.2015)

Başlatan heartsmagic, 11 Haziran 2015 - 11:06:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Yaklaşık 36 saatlik bir kesinti yaşadık ve hâlâ sıkıntıları sürmekte. Twitter hesabımıza bakanların bilgisi mevcuttur fakat hazır burada da fırsat bulmuşken yazalım istedik. Ne yazık ki barındırıcımızda (Sadecehosting) yaşanan bir sorundan ötürü elimizde olmayan nedenlerden ötürü kapalı kalmak durumunda kaldık. Gözlemlediğimiz kadarıyla sorun hâlâ devam etmekte. Tamamen kapalı kalmamıza neden olmasa da gözle görülür bir yavaşlık ve ara ara isteklere cevap alamama yaşanmakta.

Önümüzdeki günlerde nasıl olur sorusunun cevabını veremiyoruz ne yazık ki. Bu nedenle forumu kullanırken uzun uzun bir şeyler yazdığınızda önce bir yere kopyalarsanız, sorun yaşandığında iletiniz çöpe gitmemiş olur.

Bu sorun vesilesiyle de ilerleyen zaman içinde bu türde sorunlar yaşamamak için "radikal" çözümler düşünmekteyiz. Biraz daha fazla iş gücü, zaman ve masraf gerektirse de yapmayı planlamaktayız. Zira, küçük veya büyük her türde barındırıcıda bu türde sorunların yaşandığını artık bol bol tecrübe etmiş bulunmaktayız.

Hazır bu başlığı açarken sorun acaba sizde mi yoksa Ubuntu Türkiye'de mi diye merak ederseniz:
http://durum.ubuntu-tr.net/

Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

freeman

Eğer bizlerin yapmasını istediğiniz bir şeyler varsa belirtebilirsiniz.
Kolay gelsin.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

heartsmagic

Teşekkürler, şu an için bir isteğimiz yok. Olması durumunda seve seve haber veririz :)
Hazır başlığa uğramışken sorunumuzun tamamen çözülmüş olduğunu da iletelim. En azından barındırıcımızdan aldığımız haber bu yönde. Tekrarlamamasını umuyoruz.

Luna

Forum kapalı kalsa da olur.

Hatta sadece soru cevap bölümü kalsa yeterli. A pardon bir de ekran görüntüleri paylaşma konusu. O kadar forum gördüm bir tek  yürüyen cenaze burayı gördüm uzun zamandır. 

Duyurular/Haberler kısmının ilk sayfasında 2012 yılının konuları var, bilmeyen kişi gelse Ubuntu da gram gelişme yok sanır. Doğru dürüst rehber yok, alayı eski. Sadece sorun çözelim diye açık duruyor koca forum sanki. omgubuntu.co.uk a bakıyorum her zaman bir hareket var, burası sanki farklı bir dünyada yaşıyor. 
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

if

Alıntı yapılan: Luna - 14 Haziran 2015 - 04:55:55
Forum kapalı kalsa da olur.

Hatta sadece soru cevap bölümü kalsa yeterli. A pardon bir de ekran görüntüleri paylaşma konusu. O kadar forum gördüm bir tek  yürüyen cenaze burayı gördüm uzun zamandır.

Duyurular/Haberler kısmının ilk sayfasında 2012 yılının konuları var, bilmeyen kişi gelse Ubuntu da gram gelişme yok sanır. Doğru dürüst rehber yok, alayı eski. Sadece sorun çözelim diye açık duruyor koca forum sanki. omgubuntu.co.uk a bakıyorum her zaman bir hareket var, burası sanki farklı bir dünyada yaşıyor.

Forumda konu açmak, duyuru/haber yayımlamak, rehber hazırlama, wikide makale yazmak vs. herkese açık. Eğer sözylediklerinden yana gerçekten dertliysen, nerede yayınladığın duyurular, nerede yazdığın rehberler, wiki maddeleri? Haa, yoksa o zaman boş boş konuşmayacaksın. Önce elini talın altına sok, sonra önerilerini duyalım.

freeman

Alıntı yapılan: LunaForum kapalı kalsa da olur.

Hatta sadece soru cevap bölümü kalsa yeterli. A pardon bir de ekran görüntüleri paylaşma konusu. O kadar forum gördüm bir tek  yürüyen cenaze burayı gördüm uzun zamandır. 

Meydan sizin. Buyurun, son  güncel haberleri paylaşın. 

Diğer bir husus ise omgubuntu.com adresi tüm dünyanın girdiği bir adres. Acaba hangi akılla tüm dünyanın kullandığı bir site ile sadece Türkiye 'ye hizmet veren bir siteyi karşılaştırıyorsunuz?
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

neynefes

Çok ağır girip, günah keçisi ilan edip yüklenmek istemiyorum aslında ama önceki tartışmalar (başka başlıklarda) ve yorumlar geliyor gözümün önüne.. Yapıcı öneriler yerine eleştirmek her zaman kolaydır. Tüketmek... Eğer yersiz yorumlarınıza devam edecekseniz ben olayı kısadan özetleyeyim de sonrasında bizlere ne demek isterseniz diyebilirsiniz.

Olumsuzsa hala düşünceleriniz:
Bizler burada ego tatmin ediyoruz.
Bilmeyen kişileri ezip kuzu kuzu bizleri dinlemelerini emrediyoruz.
Bizden başka bu işleri bilen yok gibi davranıyoruz.
Kendimizi seviyoruz.
Çok bencil ve kaba insanlarız.

Diye uzatabilirim listeyi. Tartışmayı da burada keseriz..

Kimsenin buradan bir çıkarı yok. Herkes gönüllü olarak kıyısından köşesinden tutuyor. Eğer tenezül ederseniz desteğinizi bekleriz sadece. Her zaman da kapımız açıktır.

Reverser

Alıntı yapılan: neynefes - 14 Haziran 2015 - 14:31:51
Çok ağır girip, günah keçisi ilan edip yüklenmek istemiyorum aslında ama önceki tartışmalar (başka başlıklarda) ve yorumlar geliyor gözümün önüne.. Yapıcı öneriler yerine eleştirmek her zaman kolaydır. Tüketmek... Eğer yersiz yorumlarınıza devam edecekseniz ben olayı kısadan özetleyeyim de sonrasında bizlere ne demek isterseniz diyebilirsiniz.

Olumsuzsa hala düşünceleriniz:
Bizler burada ego tatmin ediyoruz.
Bilmeyen kişileri ezip kuzu kuzu bizleri dinlemelerini emrediyoruz.
Bizden başka bu işleri bilen yok gibi davranıyoruz.
Kendimizi seviyoruz.
Çok bencil ve kaba insanlarız.

Diye uzatabilirim listeyi. Tartışmayı da burada keseriz..

Kimsenin buradan bir çıkarı yok. Herkes gönüllü olarak kıyısından köşesinden tutuyor. Eğer tenezül ederseniz desteğinizi bekleriz sadece. Her zaman da kapımız açıktır.

^This.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

siberoloji

Platformun sunucu problemi ve gelişmeler duyurusu nerelere geldi senin sayende.
Böyle bir duyuru olsa da ben de fikrimi söylesem diye beklemiş durmuşsun 2011 yılından beri.
Seni gönüllü Haberler/Duyurular bölümü sorumlusu olmaya davet ediyorum.
Aslında haklısın;
Sadece soru cevap bölümü kalsa yeterli.

heartsmagic

Alıntı yapılan: LunaForum kapalı kalsa da olur.

Soru/cevap bölümünü de kapatalım olsun bitsin bu düşünceyle. Bizi zorlayan bir durum mu var? Ha bu sözden sona şu cevabın gelmesi gerekir karşıdan: "Kardeşim, devredin bize, bana, ben şu kurduğum iddialı cümlelerin alayını yapayım. İkinci Omgubuntu olsun burası. Anasayfa her daim güncel olsun. Forumda vızır vızır gezeyim, cevaplanmamış başlık bırakmayayım. Her naneyi de çok iyi biliyorum ya, Google'da falan saatlerimi de harcamayacağım sizin gibi karşı tarafın sorununu anlayıp çözüm önerisi sunmak için. Söz veriyorum ben yatacağım kalkacağım, hayatım, işim, gücüm, ailem falan dinleyemeceğim burayı bu söylediğim gibi iddialı bir yer haline getireceğim."

Neredeeee? Anca laf soktuğunu zannet. Sen bunların sözünü ver, sonra da @if'in söylediği gibi elini taşının altına koy, sonra söz biz sana devrederiz burayı.

Hani yasaklayayım geçeyim dedim ama olay kişiselleşir, kendisi de yine iki üç güncel ileti geçiyor foruma yazık olmasın diye elim gitmedi. İlk vukuat değil çünkü bu. Hayır, hak etse insan şunları neyse de hak da etmeyince böyle oluyor. Şeytan diyor tası tarağı topla bırak bu işleri falan. Sonra görelim bakalım cenaze forum nasıl oluyormuş. Örnek bol, bizi seversin sevmezsin ikinci bir Linux topluluğu göster burası gibi en azından senelerdir istikrarlı bir şekilde "insanların sorunlarını çözmeye" çalışan, ben düşündüğümü yapıp  gideceğim buradan.

Luna

Ben bu sistemi son kullanıcı olmanın ötesinde bilsem zaten, yardımcı olurdum. Hatta 2 gram bilgimle bile ufak bir rehber hazırlayıp sunmuştum. Yani elimden geldiğinde desteğimi esirgemedim. Ama ayranlarınız bayağı bir kabarmış, eleştiri yapınca bir anda gürlüyorsunuz.

Ne taşın arkadaşına el sokması arkadaşım, özeleştiri 0 sizde. Rakamla da yazdım yazıyla da söylüyorum "sıfır". Ben size ne dedim, soru cevap ve ekran görüntüsü paylaşma bölümü kalsa yeter dedim. Forumun 2 konu dışında aman aman bir hareketi var mı size soruyorum, evet diyebiliyorsanız gönül rahatlığı ile bir kelime etmem. Ancak sorun çözme üzerine. Söylediklerim yalan mı, bir şeyleri eleştirmek için illa o şeyi tam manasıyla yapmak mı gerekir? Ben ubuntu kullanmıyorum uzun zamandır, hatta linux dağıtımı kullanmıyorum, ee ne yapacağız söyler misin? Sırf sizler mutlu olun diye ubuntu kurup tecrübelerimi mi aktarayım. Buranın yöneticisi sizlersiniz, sizin keyfi olarak yapmadığınız şeyi ben sade bir kullanıcı olarak da yapmak zorunda da değilim ayrıca. Bildiğim bir şey varsa da saklamadım bu zamana kadar. Hayır bir kere de "tamam ama siz de bir şeyler katın biz de bir şeyler için çalışma yaparız" dememişsiniz, vay be forum mükemmelmiş aslında. Üyeye atarlan, üste çık ve her şeyin normal olduğunu kabul et. Ha Ha...

Forum ölmüş durumda. Siz ekran görüntüsü paylaşarak hareket getirdiğinizi düşünüyorsanız size vicdanınızla mutluluklar dilerim.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

mhmtkrktr

Alıntı YapBen ubuntu kullanmıyorum uzun zamandır, hatta linux dağıtımı kullanmıyorum, ee ne yapacağız söyler misin?

Size bi dağıtım önerelim o zaman. Mesela Ubuntu. Çok iyi destek alabileceğiniz sitesi de var. http://www.omgubuntu.co.uk/   

karakartala

@Luna
Kimse burada birilerine yardım etmek zorunda değil! Kimse böyle bir siteyi açmak zorunda da değil! Burada bu işi açıp, gönüllü olarak bir şeyler yapmaya çalışanlara teşekkür edeceğiniz yere eleştiri özelliği bile olmayan yazılar yazıyorsunuz. Yazdıklarınız eleştiri özelliği taşımıyor.
eleştiri: Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit[1]
Şimdi soruyorum size. Burada kimin yanlışı var? Kimseyi yapmak zorunda olmadığı bir şeyden sorumlu tutmaya hakkınız yok!

alquirel

Adam yerine koyup cevap vereceğim.

Yönetici olarak bizim yükümlü olduğumuzu düşündüğün görevler ne acaba? Yönetici dediğin içerik sağlayıcı mıdır, içerik sağlanmasına uygun ortam sağlayıcı mıdır? Sen bu forumun arkaplanında nasıl bir emek var biliyor musun? Tüm forumun üç ayrı sunucuda ayrı ayrı günlük yedeklerinin tutulduğunu ve bu sunucuların masraflarının cepten karşılandığını biliyor musun? Sunucularımızda teknik bir sorun meydana geldiğinde işi gücü bırakıp forumun kapalı kalmaması için yırtınıyoruz, yeri geliyor ailemizi ikinci plana koyuyoruz da sen bizleri nasıl "keyfi iş yapmamak"la suçlayabiliyorsun? Her gün atılan yüzlerce ileti var ve bunların hepsi ortamın huzurunun bozulmaması adına tek tek denetleniyor, her gün açılan onlarca başlık var ve bunların çoğu imkan dahilinde çözüme ulaşıyor. Bunca emeği nasıl gözardı ediyorsun? Sırf bunun için bile biz verilen bunca emeğe değdiğini düşünüp burayı bırakıp gitmiyorken sen (yönetici olsun olmasın) o kadar insanın emeğine nasıl "forum ölmüş durumda" gözüyle bakabiliyorsun? Sen kendini hangi konumda zannediyorsun ki bunca ukalalığı yapabiliyorsun?

Bizler yönetici olarak bu forumun kapılarının senin gibiler de dahil herkes için açık olduğunun garantisini vermekle mükellefiz. İsteyen gelir ekran görüntüsünü paylaşır, varsa beğeni sunan beğenisini alır, isteyen gelir sorununu paylaşır, imkan dahilinde çözümünü alır, isteyen gelir kurulum rehberleri, uygulama tanıtımları yapar teşekkürünü alır, isteyen de senin gibi gelir ukalalığını yapar, ama karşılığını mutlaka alır.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagicHani yasaklayayım geçeyim dedim ama olay kişiselleşir, kendisi de yine iki üç güncel ileti geçiyor foruma yazık olmasın diye elim gitmedi. İlk vukuat değil çünkü bu.
Çok düşünmemek gerekiyor demek ki. Daha fazla sinir harbi yaşamaya gerek yok, arkadaş gelmez bir daha foruma olur biter.

O değil, ben kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. Bize "özeleştiri yapmıyor" suçlamasını yapan bir insan forumu "ölü" olarak görüyorsa af edersiniz ya salaktır, ya forumda kaç tane başlık açılıyor diye bakmıyordur ya da bu işi kasıtlı yapıyordur.  Ben kasıtlı yapıldığını düşünüyorum, diğer ihtimal de olabilir tabi foruma hiç bakmadan ortaya sallıyordur sonra bizi özeleştiri yoksunu olarak damgalıyordur. O değil, forumun istatistiklerini de paylaşabiliriz isteyene. Kaç kişi ziyaret ediyor, kaç kişi yararlanıyor görmek isteyen görür.

Kaldı ki, forum bir Linux forumu için gayet hareketli. Zaten geçmişe yönelik birçok bilgi mevcut olduğu için birçok insan üye olmadan dahi yararlanıyor. Çokça görmüşlüğüm var, "senelerdir üye olmadan gelip gidiyordum, bu sefer soru sorma ihtiyacı hissettiğim için üyelik açtım" diyeni. Wiki'miz son zamanlarda çok ama çok güzel bir şekilde gelişti. Dergimiz vardı, durdu ne yazık ki son zamanlarda. Onun için farklı şeyler düşünüyoruz. Çok sürmez onu da hazırlayıp hayata geçireceğiz.

Her şeyden önemlisi, burada soru soran birisini cevapsız bırakmamaya çalışıyoruz büyük çoğunlukla. Bunu da tekrar edelim, gönüllü olarak yapıyoruz. İki paralık insanların gelip bize sinir harbi yaşatmasına gerek yok. Kuyruk acıları nedeniyle yapılan haksızlıkları da sineye çekmek istemiyorum kendi adıma. Bu nedenle yasakladım arkadaşı.

Arkadaş da ısrar edip foruma gelmezse seviniriz. Bizler kötü insanlarız, forum da ölü. Kaldı ki Linux dahi kullanmıyor kendisi! E, sormazlar mı burada senin işin ne o zaman?  Kötüyüz arkadaşım biz, egomuz tavan yapmış durumda, özeleştiri de yapmıyoruz. Tamam, gelme gitme sen buralara, biz razıyız.