wireless adaptör ile aldığım interneti paylaşmak

Başlatan profstorm, 08 Haziran 2015 - 14:27:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

profstorm

Selam arkadaşlar daha önce açılan konuları inceledim ve denedim ancak sanırım benim sorunum biraz farklı. Eğer daha önce açılan konu gözümden kaçtı ise kusura bakmayın.

Öncelikle ben kablosuz  adaptör aldım yan apartmandaki akrabamızın internetini kullanıyorum ve bir problemim yok. Ancak android telefonumla internete bağlanmak istiyorum ve dizüstü bilgisayarım ile bağlandığım internet uzak olduğu için telefon görmüyor. Bende adaptör ile aldığım interneti dizüstü bilgisayarın ın kablosuz internet özelliği ile yaymak istiyorum ancak başarılı olamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Kullandığım sürüm Ubuntu 14.10...

heartsmagic

Son denemelerimizde bunu başaramamıştık. Varsa yapabilen ben de görmek isterim. Şu oluyordu ama, kablosuz bağlantı paylaştırılıyor fakat paylaşan kaynak interneti kullanamıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

profstorm

kablolu internet ile bağlanınca paylaşım oluyor sırf öğrenmek için gittim akrabanın evine denedim oluyor ama kablosuz internet alıcı ile aldığım interneti yayarken olmuyor garip bir durum. Umarım yapanlar vardır ve yardımcı olur arkadaşlar...

turkerataturk

bu konuda cözüm geörmedim sanırım donanım olarak destek yok.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

profstorm

şey var mesela "Ad hoc" olarak açıyor ve eski telefon ile internete bağlanılabiliyor ama android ile bağlanılamıyor. Telefonu da yeni aldım 1 hafta oldu root diye bir şey varmış ama garantiden çıksın istemiyorum. Ama düşünüyorum da ad hoc ile açıyorsa demek ki pc donanımı destekliyor internet yaymayı diye. Haksız da olabilirim tabi bu konu da çok bilgim yok, bilip bilmeden konuşuyorsam affedin :)

turkerataturk

telefonlar başka donanımdan veriyi alır wifi ile ortama yayar ama sen Bilgisayarından wifi bir ağa bağlı iken aynı wifi ile yaymak istiyorsun bilmem ne kadar anlatabildim.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

profstorm

yok usb kablosuz alıcı aldım ve birde dizüstü bilgisayarın kendi kablosuz alıcısı var dahili olan intel in. ben usb kablosuz alıcıdan alıp dizüstünün dahili alıcısından yayın yapmak istiyorum

heartsmagic

Ad-hoc olarak yaptığında sistemin internet bağlantısı devam ediyor mu?

profstorm

evet sistemin internet bağlantısı devam ediyor. Ancak akıllı telefon ile o bağlantıya girilmiyor malesef. Diğer telefonlardan bilgisayarlardan giriliyor onda da sıkıntı olmuyor.

heartsmagic

Android tarafında öyle bir garip sorunumuz vardı sanırım. Beni daha çok şaşırtan nasıl Ad-hoc yaptığın? İkinci bir arayüz mü var doğru mu anlıyorum?

profstorm

usb kablosuz alıcı ile alıyorum interneti sonra ayarlardan ağ simgesine tıklayıp dizüstü bilgisayarın kablosuz alıcısına girip Etkin Nokta Olarak Kullan butonuna tıklıyorum tamamdır ad hoc oluyor ama malesef root olmadan akıllı telefon bağlanmıyor ve Access Point olarak açıtığımda da açılıyor ama olmuyor bazen hata veriyor, bazen de olmuş gibi oluyor ama bağlantı yok gösteriyor

heartsmagic

Android tarafındaki o sorun hâlâ devam ediyor demek ki, garip cidden bunun düzeltilmiyor oluşu. Uzun zamandır telefonum root'lu olduğu için farkında bile değilmişim demek ki.

treyteodor

aynı sorunu bende yaşadım , dizüstüme ağ adaptörü taktım ve paylaşımı yaptım , ikinci bir laptopta gayet rahat kullanılabiliyor ama hem rootlu hemde rootsuz android telefonlarda malesefki paylaştıgım bağlantı çıkmıyor :) aslında wine üzerinden windows ortamındaki programlar denenebilir çalışırsa sıkıntılar çözülmüş olur bi ara fırsatım olursa bi deneyeyim buraya not düşerim

profstorm

@heartsmagic  malesef kardeşim hala devam ediyor. yeni aldığım için telefonu root yağmak istemiyorum bir hatası falan çıkarsa garantiye veririm diye.

@treyteodor  bende bakayım wine dan deneyeyim bende paylaşayım sorunu çözersek çok iyi olur.

treyteodor

Net framework istiycektir mutlaka ama şöyle bi çözüm var benm deneme imkanım yok şu an için akşama deneyebilirim sen bi dene istersen

To Install hostapd just type this command on the terminal

sudo apt-get install hostapd

Then, open a text editor program, for example gedit. Copy the following into it.

interface=wlan0
driver=nl80211
ssid=MyAP
hw_mode=g
channel=11
wpa=1
wpa_passphrase=MyPasswordHere
wpa_key_mgmt=WPA-PSK
wpa_pairwise=TKIP CCMP
wpa_ptk_rekey=600

Please don't forget to fill in the name of your network after "ssid=", as well as the password after "wpa_passphrase=".

After all these, save the file as hostapd.conf in your home folder.

Then create a normal ad-hoc network from the wireless menu from the top bar click on "Create New Wireless Network"

after the new network created successfully proceed to the next and the final step

Now, in your terminal:

sudo hostapd hostapd.conf

Turn the wifi connection on in your devices and enjoy the fast network share!

profstorm

Configuration file: hostapd.conf
Could not open configuration file 'hostapd.conf' for reading.
Failed to set up interface with hostapd.conf
Failed to initialize interface

böyle bir uyarı geliyor açmıyor. Acaba ben conf uzantısını mı yanlış yaptım? Ben dönüştürme falan değilde dosya adını .conf olarak yazdım bunu dönüştürme falan mı yapacaktık?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Haziran 2015 - 19:35:50

Programı kaldırdım tekrar kurdum işlemleri baştan yaptım bu sefer de böyle bir uyarı çıktı.

Configuration file: hostapd.conf
nl80211: Could not configure driver mode
nl80211 driver initialization failed.
hostapd_free_hapd_data: Interface wlan0 wasn't started

treyteodor

Hocam bu konuda bende sen kadar acemiyim su kadarini soyliyeyim eski conf ayarlarini geri getir ,soylemeyi unutmusum kusura bakma wlan1den paylasacaksin sanirsam ona gore cihaz ayarlarini confdan tekrar ayarla. Yani sen wlan1den paylasicaksin ama confa wlan0 girmissin muhtemelen cozum bu olabilir

profstorm

yok kardeşim onu da denedim o da olmadı aynı hatayı alıyorum yine. Sağol kardeşim o kadar ilgilendin uğraştın :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Haziran 2015 - 21:09:01

şimdi de bluetooth ile internet paylaşımına bakıyorum her yolu deneyeceğim artık

treyteodor

Alıntı yapılan: profstorm - 12 Haziran 2015 - 20:10:51
yok kardeşim onu da denedim o da olmadı aynı hatayı alıyorum yine. Sağol kardeşim o kadar ilgilendin uğraştın :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Haziran 2015 - 21:09:01

şimdi de bluetooth ile internet paylaşımına bakıyorum her yolu deneyeceğim artık

estagfurullah hocam ne demek ne ugrasması , olsun bir artımız dokunsun en azından , bunu sen favorilerine al ben bi formül bulursam burdan paylaşıcam hocam :)

profstorm

tamamdır kardeşim hergün girip bakıyorum buraya umarım bir çözüm vardır diye :)

ethernity

Bir hatırlatma yapayım dedim. Bu konuyla ilgili bir çözüm bulan olmuş mu acaba? Android telefon ağı görüyor, Saved yazıyor ama bağlantı kurulmuyor bir türlü.

if

ethernity

USB modemle bağlandığım interneti notebook üzerinden hotspot olarak paylaşmak istiyorum. Bağlantı ayarlarından yeni bağlantı oluşturup bağlantı modunu ad-hoc yapınca telefonda ağ görülüyor ama bağlanmıyor. Mod olarak hotspot seçince de bu sefer Ubuntu bu şekilde hata veriyor.

(2) Connection 'ubuntu' is not available on the device wlp1s0 at this time.

İnternette aramadığım yer kalmadı, belki de var benim gözümden kaçtı. Şimdiye kadar bir sonuç alamadım.
Bazı komutların çıktısını vereyim, belki bir yararı olur
museyib@museyib:~$ iwconfig
enp2s0    no wireless extensions.

wlp1s0    IEEE 802.11  ESSID:off/any 
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=14 dBm   
          Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off

lo        no wireless extensions.

ppp0      no wireless extensions.

museyib@museyib:~$ sudo iwlist scan
enp2s0    Interface doesn't support scanning.

wlp1s0    No scan results

lo        Interface doesn't support scanning.

ppp0      Interface doesn't support scanning.

if

@ethernity,

Hotspot ağ yaptıktan sonra

ls -l /etc/NetworkManager/system-connections
nmcli -p -f general,wifi-properties device show wlp1s0

komutunun çıktısını buraya geçebilir misiniz?

ethernity

Buyurun. Yalnız, orada bir hostapd.conf dosyası gözüküyor. Bir sürü şey denemiştim daha önce, ondan kalmış olmalı  :)

museyib@museyib:~$ ls -l /etc/NetworkManager/system-connections
total 12
-rw------- 1 root root 294 Mar  9 10:21 Azercell Default
-rw-rw-r-- 1 root root 158 Mar  7 10:00 hostapd.conf
-rw------- 1 root root 427 Mar  9 12:02 ubuntu
museyib@museyib:~$ nmcli -p -f general,wifi-properties device show wlp1s0
===============================================================================
                            Device details (wlp1s0)
===============================================================================
GENERAL.DEVICE:                         wlp1s0
GENERAL.TYPE:                           wifi
GENERAL.NM-TYPE:                        NMDeviceWifi
GENERAL.VENDOR:                         Intel Corporation
GENERAL.PRODUCT:                        Centrino Wireless-N 100 (BGN)
GENERAL.DRIVER:                         iwlwifi
GENERAL.DRIVER-VERSION:                 4.13.0-36-generic
GENERAL.FIRMWARE-VERSION:               39.31.5.1 build 32895
GENERAL.HWADDR:                         78:92:9C:A3:E0:E2
GENERAL.MTU:                            0
GENERAL.STATE:                          30 (disconnected)
GENERAL.REASON:                         42 (The supplicant is now available)
GENERAL.UDI:                            /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1c.0/0000:01:00.0/net/wlp1s0
GENERAL.IP-IFACE:                       
GENERAL.IS-SOFTWARE:                    no
GENERAL.NM-MANAGED:                     yes
GENERAL.AUTOCONNECT:                    yes
GENERAL.FIRMWARE-MISSING:               no
GENERAL.NM-PLUGIN-MISSING:              no
GENERAL.PHYS-PORT-ID:                   --
GENERAL.CONNECTION:                     --
GENERAL.CON-UUID:                       --
GENERAL.CON-PATH:                       --
GENERAL.METERED:                        unknown
-------------------------------------------------------------------------------