Gönderen Konu: wireless adaptör ile aldığım interneti paylaşmak  (Okunma sayısı 3564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
Selam arkadaşlar daha önce açılan konuları inceledim ve denedim ancak sanırım benim sorunum biraz farklı. Eğer daha önce açılan konu gözümden kaçtı ise kusura bakmayın.

Öncelikle ben kablosuz  adaptör aldım yan apartmandaki akrabamızın internetini kullanıyorum ve bir problemim yok. Ancak android telefonumla internete bağlanmak istiyorum ve dizüstü bilgisayarım ile bağlandığım internet uzak olduğu için telefon görmüyor. Bende adaptör ile aldığım interneti dizüstü bilgisayarın ın kablosuz internet özelliği ile yaymak istiyorum ancak başarılı olamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Kullandığım sürüm Ubuntu 14.10...

« Yanıtla #25 : »
Kod: [Seç]
WIFI-PROPERTIES.AP:                     no

grep mode /etc/NetworkManager/system-connections/hostapd.conf

çıktısı nedir?

« Yanıtla #26 : »
hw_mode=g

« Yanıtla #27 : »
@ethernity,

paylaşım için oluşturduğunuz ağın adı nedir?

« Yanıtla #28 : »
"ubuntu" olarak biliniyor şimdilik.

« Yanıtla #29 : »
O zaman
grep mode /etc/NetworkManager/system-connections/ubuntu
komutunun çıktısına bakayım:)

« Yanıtla #30 : »
Böyle bir yer mevcut değil diyor.
grep: /etc/NetworkManager/system-connections/ubuntu.conf: No such file or directory

O dizinin içine baktım. Sadece "ubuntu" adında bir dosya var. Uzantı falan yok.

Biraz soru-cevap gibi oldu )

« Yanıtla #31 : »
@ethernity,

Bir önceki iletimdeki komutu düzelttim, onu uygularsınız.
Forum böyle işte, birisi soracak birisi cevaplayacak:)

« Yanıtla #32 : »
grep: /etc/NetworkManager/system-connections/ubuntu: Permission denied

« Yanıtla #33 : »
Sadece root için okuma ve yazma izni varmış, dikkat etmemişim.

sudo grep mode /etc/NetworkManager/system-connections/ubuntu

« Yanıtla #34 : »
mode=ap
addr-gen-mode=stable-privacy

Benim de aklıma gelmemiş bir şekilde )

« Yanıtla #35 : »
@ethernity,

Önce
sudo systemctl restart NetworkManager.service
komutunu uygulayıp bağlanıp bağlanmadığınızı ve
sudo grep mode /etc/NetworkManager/system-connections/ubuntu
komutunun çıktısını kontrol edin.

Bağlanamıyorsanız
sudo nano /etc/NetworkManager/system-connections/ubuntu
dosyasını açıp
mode=ap
satırını
mode=ad-hoc
olarak değiştirin ve
sudo systemctl restart NetworkManager.service
komutu ardından bağlanmayı deneyin.

« Yanıtla #36 : »
Malesef olmadı. Yine aynı hatayı veriyor. Ayrıca "sudo systemctl restart NetworkManager.service" komutunun ardından internet geri gelemedi. Bilgisayara restart vermek zorunda kaldım ama yine network manager otomatik olarak açılmadı açılmadı. Ben manuel olarak açmak zorunda kaldım. Bu başka bir sorun, ya da yanlış yapılmış bir ayar gibi görünüyor. Bir şekilde bulup düzeltirim bu durumu.

« Yanıtla #37 : »
Ağ yöneticisinin yeniden başlatmadan sonra açılmaması bir soruna işaret ediyor. Öyle bir durum olduğunda
systemctl status NetworkManager.service
komutu ile durumuna bakmak gerek.

Ben deneyeyim bir de bu ağ paylaşımını.

« Yanıtla #38 : »
sudo update-rc.d network-manager defaults komutuyla varsayılan ayarları geri getirmeğe çalıştım. Şimdi de internet bağlantısı yok gibi görünüyor ama internet var. Burada paranormal bir şeyler oluyor, hadi hayırlısı )

mode=ap ayarını
mode=ad-hac yaptıktan sonra bu bağlantıya Bağlantı düzenleyicide baktığım zaman aynı durum değişikliğinin orda da olması gerkmiyor mu? Mesela, ben en başta bunu oluştururken hotspot olarak ayarlamıştım. Sonra bakınca yine hotspot olarak duruyor.

« Yanıtla #39 : »
Acaba diyorum, sürüm yükseltmesi zamanı bu sorun giderilmiş olur mu?

« Yanıtla #40 : »
Bu konu şimdilik askıya alındı. Başka yoldan sorunu giderdim. USB modemdeki SIM kartı telefona takıp oradan paylaşım yaparak internete bağlanıyorum. Hem böylesi daha kolay oluyor, hem de USB modeme oranla bağlantı hızı daha yüksek. Gerçi aradabir kopmalar oluyor. Daha nedenini bulabilmiş değilim.

« Yanıtla #41 : »
Create_AP ile aynı aygıt ile hem bağlantı kurabilir hem de paylaşım yapabilirsiniz. Şu konular incelenebilir.

[Nasıl] Arch Üzerinde Kablosuz Bağlantıyı Paylaştırma(Yayma)

[Nasıl] Create_AP İle Kablosuz Erişim Noktası Oluşturmak

Bununla birlikte kablosuz ağ cihazının AP arayüz kipini desteklemesi gerekir, aşağıdaki komutla kontrol edilebilir.

iw list

« Yanıtla #42 : »
Create_AP ile aynı aygıt ile hem bağlantı kurabilir hem de paylaşım yapabilirsiniz. Şu konular incelenebilir.

[Nasıl] Arch Üzerinde Kablosuz Bağlantıyı Paylaştırma(Yayma)

[Nasıl] Create_AP İle Kablosuz Erişim Noktası Oluşturmak

Bununla birlikte kablosuz ağ cihazının AP arayüz kipini desteklemesi gerekir, aşağıdaki komutla kontrol edilebilir.

iw list

Çoook teşekkür ederim. Belki sorunuma çözüm bulmadım ama sorunumun nihai cevabını buldum. Vermiş olduğunuz bağlantılardan yola çıkarak kurulum falan yaptım ve sonda karşıma bu mesaj çıktı:

ERROR: Your adapter does not support AP (master) mode
Bu konuda da internette birazcık bir araştırmanın ardından anladım ki, benim kablosuz ağ aygıtım bunu desteklemiyormuş. İlk önce düşündüm, Windows-ta nasıl başarmıştım, onun da cevabı bu ki, Linux desteği yokmuş.
Bu da son ispatı:

Supported interface modes:
* IBSS
* managed
* monitor

Bu sonucun ardından bu denemelerim burada son buluyor :(

« Yanıtla #43 : »
*herkese merhaba masaustu bilgisayarima komsudan wireles adaptör ile internet aliyorum aldigim bu interneti yine ayni wireless adaptör ile evde  paylaşmak  istiyorum telefon icin telefon uzak oldugu icin cekmiyor  bu mumkunmu acaba win7ve  win10 da yapiorum ubuntuda nasil yaparim konuyu inceledim son 2 mesajdaki anlatimi yaptim bole hata verdi
 Your adapter can not be a station (i.e. be connected) and an AP at the same time Bağdaştırıcınız aynı anda bir istasyon (yani bağlanamaz) ve AP olamaz 
bu komutla
iw list 
Supported interface modes:
       * IBSS
       * managed
       * AP
       * AP/VLAN
       * monitor
       * mesh point
bu sonuc cikti
galiba adaptorum destekliyor ubuntudami wireles adaptör ile  alinan  bu interneti yine ayni wireless adaptör ile paylasim yokmu baglanti kesilmeden ?