[Çözüldü] the list of sources could not be read

Başlatan bersanist, 08 Nisan 2008 - 14:09:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bersanist

E: Type "wget" is not known on line 75 in source list /etc/apt/sources.list
E: The list of sources could not be read.

sources.list le ilgili böyle bir sorun alıyorum ve liste üzerinde değişiklik yapamıyorum (dbt lerin önündeki # ları silince kaydedemiyorum mesela)

ubuntu da olanca yeniyim ve yardım ederseniz pek sevinicez bilgisayarım ve ben :)

şimdiden teşekkürler..

Sypro

alt + f2 ye basarak çalıştır penceresini açın ve oraya
gksudo gedit /etc/apt/sources.list
yazın, şifrenizi istediğinde girin. açılan dosyadaki 75inci satırı kontrol edin. istediğiniz değişikliği yapın ve kaydedin.
sonra terminal penceresi açıp oraya
sudo apt-get update
yazın.

Edit: Çok özür diliyorum, ext yazmışım etc yerine.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

bersanist

ilgin için teşekkürler Sypro..
fakat dediğin komutları yaptıktan sonra açılan belge[sources.list] boş gözüküyor.. şöyle de bir hata aldım[görüntü aşağıda], program yüklemeye çalışırken ve uçbirimden bir program eklemeye çalışırken şifre giremedim.. bunların üçünün aynı sorundan kaynaklandığını düşünüyorum, belirtmekte fayda gördüm bu nedenle..

Sypro

şimdi en baştan başlayalım.
1- X' i öldürün ve yeniden oturum açın (var olan tüm programları kapatsanız bile root bağlı olduklarınızı kapatamadığınız olabilir)
Crtl + Alt + Backspace ile yapabilirsiniz.

2- sources.list dosyasını çalıştırdan komut girerek açın.
gksudo gedit /etc/apt/sources.list

3- eğer ki dosya boş ise sudo su + nautilus ile açmayı deneyin.
bir terminal açın ve şunları yazın
sudo su
nautilus

not: bu komuttan sonra terminalde bir kaç satır yazı çıkacak ve bir kaç saniye içinde sizi defalut olarak /root dizinine atacaktır. siz ise o pencere üzeriden /etc/apt/sources.list e gideceksiniz.

4- bu sefer dolu çıkarsa gerekli düzenlemeleri yapın, hala boş ise şuradaki örnek sources.list i dosyaya yapıştırın. kaydedin. gedit'i kapatın. nautilus'dan çıkın.

5- terminali kapatmadan, yeniden bir update yapın.
sudo apt-get update

6- karşılaştığınız bir sorun olursa gelip sorun:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

bersanist

teşekkürler sypro, sorun halloldu  :)

Sypro

Sorun hallolduğuna göre topic'i düzenliyorum, sevindim hallolmasına:)