[Çözüldü] Donanım dosyalarını ikili koduna kadar görme

Başlatan Pozitron, 03 Haziran 2015 - 21:19:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Pozitron

Merhaba arkadaşlar,
Sorum çok ciddi değil ama çok merak ettim;acaba debianda/ubuntuda donanımlarımız,sistemin kendi dosyalarını neredeyse ikili koduna kadar görebilir miyiz?Mesela ben /dev dosyasında birkaç şeye baktım debian üzerinde.Hiçbir dosya açılmıyor,okuyamıyoruz.Bunun nedeni nedir?Nasıl açabilirim?
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Sistenimizde bulunan donanım dosyaları o kadar kolay açılamaz. Açmak istediğiniz dosya eğer bir derleyici yoluyla oluşturulmuşsa açabilecek bir program var mıdır bilemem. Dosyaları açamazsanız bile kaynak kod olarak internet üzerinden bulunabilir.
Siz yine de bir araştırın.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Pozitron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2015 - 22:37:17
Tam olarak nesini merak ediyorsun bilmiyorum ancak bu konuyu araştıracaksan "character devices" gibi konulara bakabilirsin.
http://www.crashcourse.ca/introduction-linux-kernel-programming/lesson-18-simplest-possible-character-device-driver-you-can-wr
http://www.crashcourse.ca/introduction-linux-kernel-programming/lesson-17-your-first-character-device-driver
Hemen bu kaynaklara bakıyorum,teşekkürler

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 03 Haziran 2015 - 23:01:59
Sistenimizde bulunan donanım dosyaları o kadar kolay açılamaz. Açmak istediğiniz dosya eğer bir derleyici yoluyla oluşturulmuşsa açabilecek bir program var mıdır bilemem. Dosyaları açamazsanız bile kaynak kod olarak internet üzerinden bulunabilir.
Siz yine de bir araştırın.
Teşekkürler,araştırmaya devam edeceğim.
Yani mesela laptopun pili kontrol eden bir yazılımı vardır,bunun gibi şeylere nasıl ulaşılabilir?
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

freeman

Normal şartlar altında yok. Ancak assembly dilini ve makineyi iyi bir şekilde bilirseniz belki anlarsınız. Zaten lisanslı yazılımlar da böyle kırılıyor.
C/C++ ile yazılmış bir programın "executable" dosyasından direkt bir şekilde kaynağını göremesiniz. Ama Java ve C# makine koduna derlenmediği için görebilirsiniz.

İstediğiniz ikili dosyanın kaynağını görmek isterseniz, Linux bunun için açık kaynak. :D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

-DıLgEş-

Eğer kodlar internet üzerinden varsa rahatça inceleyebilirsiniz. Eğer yoksa executable edilmiş bir programı tekrar koda dönüştürmeniz gerekecek.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ekremsenturk

Alıntı yapılan: Pozitron - 03 Haziran 2015 - 21:19:14
Merhaba arkadaşlar,
Sorum çok ciddi değil ama çok merak ettim;acaba debianda/ubuntuda donanımlarımız,sistemin kendi dosyalarını neredeyse ikili koduna kadar görebilir miyiz?Mesela ben /dev dosyasında birkaç şeye baktım debian üzerinde.Hiçbir dosya açılmıyor,okuyamıyoruz.Bunun nedeni nedir?Nasıl açabilirim?

/dev dizinideki herhangi bir dosyayı seç ve sağ tıkla ve özellikler seç. Açılan bilgi penceresinde şunu göreceksin. Tüm dosyalar 0 byte boyutunda. O dosyaların hepsi birer sembolik bağ niteliğinde.

Asıl amacın, derlenmiş dosyaları açıp, içine bakarak bir şeyler öğrenmek ise, o şekilde hiç bir şey öğrenemezsin ve anlayamazsın. Derlenmiş dosyalar okunaksız değerlere dönüşmüş olduğundan, içlerinde görülebilecek ve anlaşılabilecek bir şey yok.

Derlenmiş dosyalar, derlenmeden önce, bir talimatlar zinciri olarak, kod'lar şeklinde yazılırlar. Derleme esnasında bu talimatlar İşletim sisteminin okuyabileceği bir şekilde yeniden düzenlenip, sonra da veri değerlerine dönüştürülür. Her derleyici bu işi biraz farklı yapar. İşletim sistemi ise bu verileri, çağrıldığında, Makina diline çevirerek işlemciye iletir. İşlemci bu değerleri hesaplar ve sonuçlarını aktarır.  Aktarılan değerler, İşletim sistemi tarafından okunaklı veri veya görüntüye dönüştürülerek, ekrana yansıtılır. İşletim sistemleri de bu işlemleri farklı yaparlar. Bu nedenle de bir işletim sisteminde çalışan bir program, diğer farklı olan işletim sisteminde çalışmaz. (kısa ve öz bu şekildedir)

Pozitron

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 04 Haziran 2015 - 20:55:40
Eğer kodlar internet üzerinden varsa rahatça inceleyebilirsiniz. Eğer yoksa executable edilmiş bir programı tekrar koda dönüştürmeniz gerekecek.
Peki böyle bir şey nasıl yapılabilir?

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 04 Haziran 2015 - 22:55:28
Alıntı yapılan: Pozitron - 03 Haziran 2015 - 21:19:14
Merhaba arkadaşlar,

/dev dizinideki herhangi bir dosyayı seç ve sağ tıkla ve özellikler seç. Açılan bilgi penceresinde şunu göreceksin. Tüm dosyalar 0 byte boyutunda. O dosyaların hepsi birer sembolik bağ niteliğinde.

Asıl amacın, derlenmiş dosyaları açıp, içine bakarak bir şeyler öğrenmek ise, o şekilde hiç bir şey öğrenemezsin ve anlayamazsın. Derlenmiş dosyalar okunaksız değerlere dönüşmüş olduğundan, içlerinde görülebilecek ve anlaşılabilecek bir şey yok.

Derlenmiş dosyalar, derlenmeden önce, bir talimatlar zinciri olarak, kod'lar şeklinde yazılırlar. Derleme esnasında bu talimatlar İşletim sisteminin okuyabileceği bir şekilde yeniden düzenlenip, sonra da veri değerlerine dönüştürülür. Her derleyici bu işi biraz farklı yapar. İşletim sistemi ise bu verileri, çağrıldığında, Makina diline çevirerek işlemciye iletir. İşlemci bu değerleri hesaplar ve sonuçlarını aktarır.  Aktarılan değerler, İşletim sistemi tarafından okunaklı veri veya görüntüye dönüştürülerek, ekrana yansıtılır. İşletim sistemleri de bu işlemleri farklı yaparlar. Bu nedenle de bir işletim sisteminde çalışan bir program, diğer farklı olan işletim sisteminde çalışmaz. (kısa ve öz bu şekildedir)
Peki nereden sembolik bağın kurulduğu dosyayı bulabilirim.Sonuçta bilgisayarda bir yerde olmalı değil mi?

ekremsenturk

Özelliklerde, dosya türü "inode/chardevice" olarak belirtiliyor. Sembolik bağ, sanırım donanıma. Dosya falan yok.

Reverser

@Pozitron, tersine kod mühendisliği ile executable olan dosya kod haline getirilebilir. [1] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45477.0

XFCE ROCKS !