[Çözüldü] arkadaşlar ubuntu yüklemeden önce sorularım var

Başlatan ndhoa, 27 Mayıs 2015 - 20:10:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ndhoa

Öncelikle hepinize iyi akşamlar, merhabalar. Foruma yeni katıldım, umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Ubuntu yüklemeden önce aklıma takılan sorularım var, bunları siz bilen kişilere sormak istedim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

1-Yükleyeceğim bilgisayarım windows 8.1. ve windowsun yanına kuracağım, fakat uefi diye bir şey varmış. siz bilirsiniz zaten uefiyi. Ubuntu wiki sayfasında uefi modunda kurulumu okudum ama karışık geldi bana pek anlayamadım. O şekilde kurlum yerine sadece biosdan uefiyi kapatsak sorunsuz bir kurulum gerçekleştirebilir miyim?

2-Bilgisayarımın marka ve modeli, Asus K555ln ve çift ekran kartı var, birisi nvidia gt 840m, diğeri intel hd grapichs 5500. Ubuntu'da oyun oynamayacağım, sadece intel olanı kursam çünkü Ubuntu'da optimus teknolojisi yok diye biliyorum. İntel grafik driverlerini ototmatik olarak kendisi kurar mı? Benim bir şey yapmama gerek var mı bu konuda. Tabi Nvidia'yı da kurabilirim fakat ikisi birden çalışamıyor galiba. Nvidia daha iyi bir performans gösterir. Yani baya kararsız kaldım bu konuda.

3-2014 yılında heartbleed diye bir güvenlik açığı oluşmuş 14.04 lts sürümünde bu açık kapatıldı mı yükledikten sonra bir şey yapmama gerek var mı?

4-Son olarak 14.04 lts mi yoksa 14.10 mu yüklemeliyim?   

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Mayıs 2015 - 21:23:56

arladaşlar yardımcı olabilecek misiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Mayıs 2015 - 23:17:49

Arkadaşlar ard arda aynı başlığa girmek istemiyorum ama cevap verirseniz çok sevinirim ilk defa kuracağım, hata yapmak istemiyorum.

Ketboga

Alıntı yapılan: ndhoa - 27 Mayıs 2015 - 20:10:31
Öncelikle hepinize iyi akşamlar, merhabalar. Foruma yeni katıldım, umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Ubuntu yüklemeden önce aklıma takılan sorularım var, bunları siz bilen kişilere sormak istedim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

1-Yükleyeceğim bilgisayarım windows 8.1. ve windowsun yanına kuracağım, fakat uefi diye bir şey varmış. siz bilirsiniz zaten uefiyi. Ubuntu wiki sayfasında uefi modunda kurulumu okudum ama karışık geldi bana pek anlayamadım. O şekilde kurlum yerine sadece biosdan uefiyi kapatsak sorunsuz bir kurulum gerçekleştirebilir miyim?

2-Bilgisayarımın marka ve modeli, Asus K555ln ve çift ekran kartı var, birisi nvidia gt 840m, diğeri intel hd grapichs 5500. Ubuntu'da oyun oynamayacağım, sadece intel olanı kursam çünkü Ubuntu'da optimus teknolojisi yok diye biliyorum. İntel grafik driverlerini ototmatik olarak kendisi kurar mı? Benim bir şey yapmama gerek var mı bu konuda. Tabi Nvidia'yı da kurabilirim fakat ikisi birden çalışamıyor galiba. Nvidia daha iyi bir performans gösterir. Yani baya kararsız kaldım bu konuda.

3-2014 yılında heartbleed diye bir güvenlik açığı oluşmuş 14.04 lts sürümünde bu açık kapatıldı mı yükledikten sonra bir şey yapmama gerek var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Mayıs 2015 - 21:23:56

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Mayıs 2015 - 23:17:49

Arkadaşlar ard arda aynı başlığa girmek istemiyorum ama cevap verirseniz çok sevinirim ilk defa kuracağım, hata yapmak istemiyorum.

1- uefi kurulum gayet kolay sadece bios ayarlarından güvenli bootu kapatın, buradaki https://rufus.akeo.ie/  programdan indirdiğiniz ubuntu isosunu uefi sistemler için gpt bölüm düzeni seçeneğini seçerek usb ye yazdırın bilgisayarı boot edip usb den başlatın kurulum başlayacaktır.

2-intel sürücüleri ubuntu içinde otomatik olarak yüklü gelir, optimus yok ancak aynı işlevi gören bumblebee adlı bir program var o sayede nvidiaa kartı hiç devreye almadan sadece intel sürücülerini kullanabilirsiniz.

3- bu açık hakkında bildim yok ancak kısa göz atmamdan anlayabildiğim kadarıyla sunucu olarak kullanılan sistemlerde oluşan bir açık olarak anladım yanlışım varsa arkadaşlar daha bilgili olanlar düzeltebilirler, yani anlayacağınız son kullanıcıyı yani sizi çok alakadar eden bir durum olarak görmüyorum ayrıyetten hata açığa çıktığına göre şimdiye çoktan kapatılmıştır.

4-14.04 lts yani uzun süreli desteği olan bir sürüm diğer sürümler 14.10 ise ara sürüm 9 ay desteği var ve yakındadesteği bitecek 2 ayının kalmış olması gerek son sürüm 15.04 23 nisanda çıktı 9 ay daha desteklenecek, ubuntu 6 ayda bir yeni sürüm çıkarır nisan ve ekim ayları olmak üzere ve çıkardığı bu sürümler söylediğim gibi 9 ay desteklenir 2 yılda bir nisan aylarında çıkan sürümler ise lts uzun süreli sürümler olur ve 5 yıl boyunca desteklenir. eğer uzun süreli destek istiyorsanız 14.04 güncel sürüm istiyorsanız 15.04 kuracaksınız.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

heartsmagic

1. UEFI'yi kapatma zira ortada başka bir işletim sistemi var. Karışık değil, acele etmez ve biraz daha sakin bir şekilde okursan belgelendirmeleri sorunsuzca kurabilirsin.
2. @Ketboga esasında her maddeyi güzelce açıklamış, ufak düzeltmeler yaparız ancak biz :) Optimus denen şey teknolojinin ismi, kısacası orada var burada yok diyemeyiz. Sürücü desteği var mı yok mu deriz. Sürücü desteği var mı bizim tarafta? Evet var, hatta birden farklı şekilde sağlanıyor bu. Şimdilik o konuya takılma, kurulumdan sonra bakacaksın. Nvidia bölümündeki Bumblebee başlığı: optimuskonusu
3. Yine söylendiği üzere seni pek ilgilendiren bir açık değil bu fakat kapatılalı çok zaman oluyor.
4. @Ketboga yine açıklamış güzelce. Sözün özü ya 14.04 kur ya 15.04. 14.10 kurma kısacası.

Son olarak da foruma hoş geldin. Kafandaki birçok şeyi forumda arama yaparak açılığa kavuşturabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ndhoa

Alıntı yapılan: Ketboga - 28 Mayıs 2015 - 11:26:16
Alıntı yapılan: ndhoa - 27 Mayıs 2015 - 20:10:31

1- uefi kurulum gayet kolay sadece bios ayarlarından güvenli bootu kapatın, buradaki https://rufus.akeo.ie/  programdan indirdiğiniz ubuntu isosunu uefi sistemler için gpt bölüm düzeni seçeneğini seçerek usb ye yazdırın bilgisayarı boot edip usb den başlatın kurulum başlayacaktır.

2-intel sürücüleri ubuntu içinde otomatik olarak yüklü gelir, optimus yok ancak aynı işlevi gören bumblebee adlı bir program var o sayede nvidiaa kartı hiç devreye almadan sadece intel sürücülerini kullanabilirsiniz.

3- bu açık hakkında bildim yok ancak kısa göz atmamdan anlayabildiğim kadarıyla sunucu olarak kullanılan sistemlerde oluşan bir açık olarak anladım yanlışım varsa arkadaşlar daha bilgili olanlar düzeltebilirler, yani anlayacağınız son kullanıcıyı yani sizi çok alakadar eden bir durum olarak görmüyorum ayrıyetten hata açığa çıktığına göre şimdiye çoktan kapatılmıştır.

4-14.04 lts yani uzun süreli desteği olan bir sürüm diğer sürümler 14.10 ise ara sürüm 9 ay desteği var ve yakındadesteği bitecek 2 ayının kalmış olması gerek son sürüm 15.10 23 nisanda çıktı 9 ay daha desteklenecek, ubuntu 6 ayda bir yeni sürüm çıkarır nisan ve ekim ayları olmak üzere ve çıkardığı bu sürümler söylediğim gibi 9 ay desteklenir 2 yılda bir nisan aylarında çıkan sürümler ise lts uzun süreli sürümler olur ve 5 yıl boyunca desteklenir. eğer uzun süreli destek istiyorsanız 14.04 güncel sürüm istiyorsanız 15.04 kuracaksınız.

abi bir şey daha buldum. ubuntu gnome diye yani direk gnome altyapısıyla iniyor. direk bunu indirsem tema harici değişen bir şey olur mu? güncellemeler daha mı geç gelir? ya da normal ubuntu yükleyip daha sonra gnome kurabilir miyim bunu nasıl yapacağımı bilmiyoum ama.

heartsmagic

Basitçe nasıl anlatabiliriz diye düşünüyorum zira bizim tarafa yeni olduğun için fazla bilgi seni boğacaktır. Ubuntu Gnome sürümü farklı bir tema değil, farklı bir masaüstü ortamı daha doğrusu kabuğu sağlıyor: Gnome Shell. Zira Unity'li Ubuntu da esasında Gnome alt yapısını kullanıyor, fakat kabuk olarak Unity'yi sunuyor. Olaya sadece tema gözüyle bakma ama, farklı ortamları kullanıyor olacaksın.

Güncellemeler daha geç gelir mi? Ne güncellemesinden bahsediyoruz? Kısa cevap, hayır gelmez.
Gnome Shell'i sonradan kurabilir misin? Evet.

Neden Gnome Shell? Gerçi neden diye sorulmaz zevk meselesidir fakat yeni birisinin önce kurulum sorusu sorup sonra masaüstü ortamı sorusu sorması olayı değiştiriyor biraz. Hani yanlış duyduğun bir şeyler varsa düzeltelim, öteki türlü elbette zevkime göre Gnome Shell kullanacağım dersen seve seve yönlendiririz seni. Araştırmışsındır, bakınmışsındır ve beğenmişsindir buna diyecek bir şeyimiz olmaz. Fakat sorularından konuya hâlâ oldukça yabancı olduğunu anlayabiliyoruz :)

ndhoa

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Haziran 2015 - 23:58:14
Basitçe nasıl anlatabiliriz diye düşünüyorum zira bizim tarafa yeni olduğun için fazla bilgi seni boğacaktır. Ubuntu Gnome sürümü farklı bir tema değil, farklı bir masaüstü ortamı daha doğrusu kabuğu sağlıyor: Gnome Shell. Zira Unity'li Ubuntu da esasında Gnome alt yapısını kullanıyor, fakat kabuk olarak Unity'yi sunuyor. Olaya sadece tema gözüyle bakma ama, farklı ortamları kullanıyor olacaksın.

Güncellemeler daha geç gelir mi? Ne güncellemesinden bahsediyoruz? Kısa cevap, hayır gelmez.

Neden Gnome Shell? Gerçi neden diye sorulmaz zevk meselesidir fakat yeni birisinin önce kurulum sorusu sorup sonra masaüstü ortamı sorusu sorması olayı değiştiriyor biraz. Hani yanlış duyduğun bir şeyler varsa düzeltelim, öteki türlü elbette zevkime göre Gnome Shell kullanacağım dersen seve seve yönlendiririz seni. Araştırmışsındır, bakınmışsındır ve beğenmişsindir buna diyecek bir şeyimiz olmaz. Fakat sorularından konuya hâlâ oldukça yabancı olduğunu anlayabiliyoruz :)
evet malsesef konuya uzağım. ama anladım anlattıklarınızı. peki gonemeyi sonradan nasıl kurabilirim. aynen zevk meselesi demişsizin araştırdım biraz bu daha hoşuma gitti unityden.

tam olarak bahsetmek istediğim şey şu:
https://www.youtube.com/watch?v=0vkC8h78jgs

bunu ubuntuyu kurduktan sonra nasıl kurabilirim bunu soruyorum aslında.ubuntu kurmakla ilgili soracak bi sorum yok anladım genel olarak. sadece gnome shell nasıl kurulacak bunu bilmiyorum

Ketboga

Alıntı yapılan: ndhoa - 05 Haziran 2015 - 12:28:06

evet malsesef konuya uzağım. ama anladım anlattıklarınızı. peki gonemeyi sonradan nasıl kurabilirim. aynen zevk meselesi demişsizin araştırdım biraz bu daha hoşuma gitti unityden.

bunu ubuntuyu kurduktan sonra nasıl kurabilirim bunu soruyorum aslında.ubuntu kurmakla ilgili soracak bi sorum yok anladım genel olarak. sadece gnome shell nasıl kurulacak bunu bilmiyorum

Açıkçası temel düzeyde söylemek gerekirse sizin açınızdan sadece masaüstü değişmiş olacak. Ubuntu kurduktan sonra gnome masaüstü kurulabilir ancak pek tavsiye edilmiyor sebebi ise aynı sistemde 2 farklı masaüstünün olmasının bir takım uyumsuzluklara yol açması diyebilirim illa sorun olacak diye bir kaide yok ancak hemen her şekilde çok farklı masaüstleri kullandığımdan benimde vardığım sonuç bu, tavsiyem eğer illa gnome masaüstü istiyorsanız ubuntu gnome kurmanız yönünde, onun dışında linux da masaüstü tercihi kişinin kullanım alışkanlıklarına göre şekillenir her masaüstünün farklı bir kullanım pratiği mevcuttur ve masaüstü tercihi bana kalırsa zamanla ve deneyerek oluşur.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

ndhoa

Alıntı yapılan: Ketboga - 05 Haziran 2015 - 14:13:45

Açıkçası temel düzeyde söylemek gerekirse sizin açınızdan sadece masaüstü değişmiş olacak. Ubuntu kurduktan sonra gnome masaüstü kurulabilir ancak pek tavsiye edilmiyor sebebi ise aynı sistemde 2 farklı masaüstünün olmasının bir takım uyumsuzluklara yol açması diyebilirim illa sorun olacak diye bir kaide yok ancak hemen her şekilde çok farklı masaüstleri kullandığımdan benimde vardığım sonuç bu, tavsiyem eğer illa gnome masaüstü istiyorsanız ubuntu gnome kurmanız yönünde, onun dışında linux da masaüstü tercihi kişinin kullanım alışkanlıklarına göre şekillenir her masaüstünün farklı bir kullanım pratiği mevcuttur ve masaüstü tercihi bana kalırsa amanla ve deneyerek oluşur.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ben ubuntu gnome indirsem de sadece masaüstü değişecek yani. bunu anladım. benim rahatsız olduğum konu, ubuntuyu laptopta kullanacağım için saol taraftaki menünün çok yer kaplaması. zaten ekran normal büyüklükte bi de böyle olunca küçülür diye düşündüm. ubuntu gnome yüklemeyi düşünüyorum şuan. iki sorum kaldı. ubuntu gnomenin de 14.04 lts veya 15.04 sürümlerine türkçe destek var dimi? bir de mesela ubuntu yeni sürüm çıkarttığı zaman aynı anda ubuntu gnome de de çıkmış olur mu?

Ketboga

Alıntı yapılan: ndhoa - 05 Haziran 2015 - 16:38:20

Açıkçası temel düzeyde söylemek gerekirse sizin açınızdan sadece masaüstü değişmiş olacak. Ubuntu kurduktan sonra gnome masaüstü kurulabilir ancak pek tavsiye edilmiyor sebebi ise aynı sistemde 2 farklı masaüstünün olmasının bir takım uyumsuzluklara yol açması diyebilirim illa sorun olacak diye bir kaide yok ancak hemen her şekilde çok farklı masaüstleri kullandığımdan benimde vardığım sonuç bu, tavsiyem eğer illa gnome masaüstü istiyorsanız ubuntu gnome kurmanız yönünde, onun dışında linux da masaüstü tercihi kişinin kullanım alışkanlıklarına göre şekillenir her masaüstünün farklı bir kullanım pratiği mevcuttur ve masaüstü tercihi bana kalırsa amanla ve deneyerek oluşur.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ben ubuntu gnome indirsem de sadece masaüstü değişecek yani. bunu anladım. benim rahatsız olduğum konu, ubuntuyu laptopta kullanacağım için saol taraftaki menünün çok yer kaplaması. zaten ekran normal büyüklükte bi de böyle olunca küçülür diye düşündüm. ubuntu gnome yüklemeyi düşünüyorum şuan. iki sorum kaldı. ubuntu gnomenin de 14.04 lts veya 15.04 sürümlerine türkçe destek var dimi? bir de mesela ubuntu yeni sürüm çıkarttığı zaman aynı anda ubuntu gnome de de çıkmış olur mu?

pek çok gnu/linux distro su son derece zengin bir türkçe dil desteğine sahip, çeviri işi de gönüllülük esasına ve kullanım oranına dayandığından Türkiye'de yaygın kullanılan linux işletim sistemleri az kullanılanlara göre daha iyi bir çeviri desteğine sahip örneğin Ubuntu kullandığınız da sistemde ingilizce içerik görmezsiniz ancak elementary Os kullandığınızda örneğin ayarlar menüsünde mesela bütün menü Türkçe iken güvenlik ve gizlilik kısmının ana başlığı ingilizce olabiliyor bunun sebebi olarak da elementary Os in ubuntu ya nazaran daha az kullanıcısı olması olarak açıklanabilir. Ubuntu ile beraber Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Ubuntu Studio, Ubuntu Mate, Ubuntu Gnome sürümleri de kullanıma sunuluyor.

ndhoa

Alıntı yapılan: Ketboga - 05 Haziran 2015 - 20:46:54
Alıntı yapılan: ndhoa - 05 Haziran 2015 - 16:38:20

pek çok gnu/linux distro su son derece zengin bir türkçe dil desteğine sahip, çeviri işi de gönüllülük esasına ve kullanım oranına dayandığından Türkiye'de yaygın kullanılan linux işletim sistemleri az kullanılanlara göre daha iyi bir çeviri desteğine sahip örneğin Ubuntu kullandığınız da sistemde ingilizce içerik görmezsiniz ancak elementary Os kullandığınızda örneğin ayarlar menüsünde mesela bütün menü Türkçe iken güvenlik ve gizlilik kısmının ana başlığı ingilizce olabiliyor bunun sebebi olarak da elementary Os in ubuntu ya nazaran daha az kullanıcısı olması olarak açıklanabilir. Ubuntu ile beraber Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Ubuntu Studio, Ubuntu Mate, Ubuntu Gnome sürümleri de kullanıma sunuluyor.

açıkcası ilk defa linux kullanacağımdan ubuntu gnome mi yoksa normal ubuntu mu yükleyeyim kararsız kaldım siz hangisini önerirsiniz ilk başlayan biri için. biliyorum değişen sadece masaüstü görünümü olacak ama.

turkerataturk

''Mustafa Kemal ATATÜRK''

siberoloji

@ndhoa;
1. Bu kadar Alıntı ve Alıntının alıntısına bence gerek yok. Okumayı zorlaştırıyor.
2. Mesela Ubuntu Gnome yüklediniz. Bir problem yaşadığınızda ve problem Ubuntu değil de Gnome ile ilgili olduğunda bu forumda sorarsınız. Size gnome kullananlar ve kullanmayanlar yardım etmek ister. Ancak gnome masaüstü kullananlar ve kullanmayanların bunu tam olarak yapabileceklerini ve bu insanların sayısını bilemediğinizden istediğiniz cevabı bulma ihtimaliniz de önceden kestirilemez.
3. Ubuntu normal Ubuntu Desktop yükleyip kurarsanız İşletim Sistemine alışmanız için ve gerekli yardımı bulmanız daha kolay olacaktır.
4. Yanda bulunan kısayol bölümü Ubuntu Tweak benzeri programlarla otomatik gizlenebiliyor. Fareyi sol kenara götürüp belli bir miktar tutunca ortaya çıkıyor. Ekranda yer kaplama problemi olmaz.
5. Doğrudan Gnome kullanmaya başlarsanız, Ubuntu öğrenmek ve denemek istediklerinizi ayrıca gnome da nasıl yapacağınızı keşfetmek gibi en başından 2 problem ile işe başlamış olursunuz.
6. Ubuntu Masaüstü. Unity. 14.04 LTS size en uygunu olur.
7. 27 Mayıs tarihinde soruyu sorduğunuzdan bu yana oldukça araştırmışsınız. Mesajlarınızdan anlaşılıyor.
8. Kurmanın zamanı gelmiş bence.

ndhoa

Alıntı yapılan: siberoloji - 06 Haziran 2015 - 00:04:09
@ndhoa;
1. Bu kadar Alıntı ve Alıntının alıntısına bence gerek yok. Okumayı zorlaştırıyor.
2. Mesela Ubuntu Gnome yüklediniz. Bir problem yaşadığınızda ve problem Ubuntu değil de Gnome ile ilgili olduğunda bu forumda sorarsınız. Size gnome kullananlar ve kullanmayanlar yardım etmek ister. Ancak gnome masaüstü kullananlar ve kullanmayanların bunu tam olarak yapabileceklerini ve bu insanların sayısını bilemediğinizden istediğiniz cevabı bulma ihtimaliniz de önceden kestirilemez.
3. Ubuntu normal Ubuntu Desktop yükleyip kurarsanız İşletim Sistemine alışmanız için ve gerekli yardımı bulmanız daha kolay olacaktır.
4. Yanda bulunan kısayol bölümü Ubuntu Tweak benzeri programlarla otomatik gizlenebiliyor. Fareyi sol kenara götürüp belli bir miktar tutunca ortaya çıkıyor. Ekranda yer kaplama problemi olmaz.
5. Doğrudan Gnome kullanmaya başlarsanız, Ubuntu öğrenmek ve denemek istediklerinizi ayrıca gnome da nasıl yapacağınızı keşfetmek gibi en başından 2 problem ile işe başlamış olursunuz.
6. Ubuntu Masaüstü. Unity. 14.04 LTS size en uygunu olur.
7. 27 Mayıs tarihinde soruyu sorduğunuzdan bu yana oldukça araştırmışsınız. Mesajlarınızdan anlaşılıyor.
8. Kurmanın zamanı gelmiş bence.

alıntıya basınca tüm alınıtları alıyor onu kavrayamadım. ama tamam çok alıntı yapmam böyle teker teker yaparım.

çok teşekkür ederim özetle çok güzel yazmışsınız. diğer yardımcı olan arkadaşlara da çok teşekkür ederim ayrıca. artık kararımı verdim 14.04.2 lts yi yüklüyorum unity arayüzlü.

peki unity arayüzü üzerine gnome kuranlar var yani sonradan da unitynin üstüne kurulabiliyormuş, ama hem nasıl kurulacağını bilmiyorum hem de yine bu başlıkta iki arayüz sorunlara neden olabilir demişlerdi. peki sizce sonradan gnome kursam sorunlar olur mu?

bu arada şu tweak olayını da anlatır mısınız? yükleyince yapayım hemen

Ketboga

tweak ile ilgili herhangi bir arama motoruna arama yaptığınızda istediğiniz cevaplara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

siberoloji

1. Unity üzerine Gnome;
Unity ile kullandığınız bilgisayara gnome-desktop yüklersiniz.
O zaman Login ekranında Unity mi olsun, Gnome mu olsun diye seçme şansınız olacaktır.
Burada belirtmek istediğim bir nokta şu;
Sisteminizde hem Unity olur hem de Gnome olursa İki sisteminde kendine özel dosyaları ve varsayılan programları olur ve aynı işi yapan bir kaç uygulamak gereksi yere yüklenmiş olabilir. Mesela ayarlara girdiğinizde Gnome için pencere düğme ayarları, Unity için pencere düğme ayarları vs.
2. Unity için yazılım merkezinden unity tweak programını yükleyip araç çubuğu gizleme olayını yapabilirsiniz.
Zaten tweak aracına da gerek yokmuş. Unity Sistem Ayarları>Görünüm>Davranış seçeneği ile doğrudan Otomatik Gizleme ayarlanabiliyormuş.
NOT:
Ben mesela şu an Xubuntu kullandığımdan dolayı size bu bilgiyi verebilmek için sanalda Unity ile Ubuntu açıp ayarlara bakmak durumunda kaldım.
O sebeple Unity yüklemeniz başlangıç için daha iyi.
3. SON OLARAK;
Yükleme esnasında /home klasörünü ayrı bir disk bölümü halinde oluşturursanız sonradan başka bir Linux dağıtımı yüklemek isterseniz, kişisel dosyalarınızı yeni yükleme esnasında /home a bağla ve formatlama diyerek aynen kullanabilirsiniz.
Bu konuyu da Yüklemeden önce biraz araştırırsanız bence iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

İPUCU:
Mesajlara alıntı bağlantısından değilde en altta ortada Yanıtla düğmesi ile yaparsanız alıntı yapmaz.

heartsmagic

@ndhoa, daha fazla arada kalma bence. Sana hiçbir zaman net olarak "Şunu kur, bunu kur" diyemeyiz. İki masaüstü de ayrı zevke hitap ediyor. Söylenebilecek hemen her şeyi de söylemiş arkadaşlar. Birini seç kafanda ve onu temel alan Ubuntu sürümünü indirip kur bence.

Sonradan kurabilir misin? Evet kurabilirsin:

sudo apt-get install gnome-shell
Muhtemelen birçok bağımlılığı da kuracaktır. Eksik kalır mı? Belki evet. İşte bu nedenle birini seç ve kur diyoruz.

ndhoa

hepinize çok çok teşekkür ediyorum ayrı ayrı. artık kararımı verdim başlangıçta unity arayüzlü olarak başlayayım. ilerde daha iyi anlayacak hale gelince tabi ki yükleyebilirim. iyi akşamlar hepinize, takıldığım yer olursa yine yeni bir başlık açıp yardımınızı alacağım. :)

heartsmagic

En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Kaldı ki Unity (eğer özel bir sorun veya beğenmeme sebebi yoksa) isabetli bir seçim olabilir. Seversen bırakamayacağın bir masaüstü olacaktır senin için.
Eğer kafandaki sorular çözüm bulduysa: cozuldukonusu