Ubuntu Sürümü Seçimi

Başlatan karamela79, 27 Mayıs 2015 - 14:14:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karamela79

Öncelikle merhabalar,

Windows'tan linux tabanlı bir işletim sistemine geçmek istiyorum (ilk olacak). Geçeceğim sistemi "Ubuntu" olarak belirledim.
Ancak Ubuntu'nun hangi sürümünü yüklemeliyim? Pek fazla format atmak sürüm değiştirmek istemiyorum.

Sistem özelliklerim: i7 4710 mq işlemci, nvidia geforce gtx 860m ekran kartı, 8 gb ram, 750 gb hdd.

Ayrıca bilgisayarı 2 ay kadar önce freedos olarak aldım ve windows 8i sonradan yükledim.

Bu bağlantıda: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak

"Eğer Windows 8 yüklü gelen bir bilgisayarınız var ise Windows'u kaldırmadan yanına Ubuntu kurmak istiyorsanız Ubuntu kurulum işlemini UEFI modunda Ubuntu kurulumu yöntemi ile yapmanız gereklidir. Ubuntu kurulumunu UEFI modunda yapmazsanız, kurulum sonrasında Windows ya da Ubuntu açılmayacaktır." denilmekte.

Windows 8'i sonradan yüklediğim için bahsedilen olayı yapmam gerekli mi?

Teşekkürler

kötükurt

Ubuntu LTS sürümleri 2 yılda bir çıkıyor ve 5 yıl destekleniyor, ara sürümler 6 ayda bir çıkıyor 9 ay destekleniyor. Çıkış tarihine göre numaralandırılıyor, mesela 14.04 sürümü 2014'ün 4 ayında çıktı. Ubuntu14.04 LTS sana göre.
UEFİ hakkında bilgim yok malesef.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

Ketboga

freedos olarak gelse dahi uefi modunda kurulum yapmak daha iyi olucaktır https://rufus.akeo.ie/ buradaki programdan uefi sistemler için gpt modunda iso kalıbını usb ye aktarın biosdan yalnızca güvenli boot u kapatın ondan sonra usbden boot edip devam edersiniz ayrıca windowsdayken hazır bios güncellemelerini de kontrol edin ve eğer güncelleme varsa biosunuzu güncelleyin bence böylesi daha iyi olur.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

-DıLgEş-

Bence Ubuntu'nun en güncel sürümünü kurun. Çok eski sürümler sorun çıkarabilir.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

karamela79

Bilgilendirme için herkse teşekkürler   :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mayıs 2015 - 15:05:58

Alıntı yapılan: Ketboga - 27 Mayıs 2015 - 17:23:06
freedos olarak gelse dahi uefi modunda kurulum yapmak daha iyi olucaktır https://rufus.akeo.ie/ buradaki programdan uefi sistemler için gpt modunda iso kalıbını usb ye aktarın biosdan yalnızca güvenli boot u kapatın ondan sonra usbden boot edip devam edersiniz ayrıca windowsdayken hazır bios güncellemelerini de kontrol edin ve eğer güncelleme varsa biosunuzu güncelleyin bence böylesi daha iyi olur.

Azizim sana hak verdim ama şöyle bir soru var kafama. Verdiğim bağlantıda UEFI modunda olmayan sistemin diğerinin yanında çalışmayacağı yazıyor. İlk etapta ubuntunun yanında windows'unda bulunmasını istiyorum. Ubuntuyu bu modda yüklersem Windows çalışmaz endişem var biraz da.

Ketboga

Alıntı yapılan: karamela79 - 28 Mayıs 2015 - 14:25:36
Bilgilendirme için herkse teşekkürler   :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mayıs 2015 - 15:05:58

Alıntı yapılan: Ketboga - 27 Mayıs 2015 - 17:23:06

Azizim sana hak verdim ama şöyle bir soru var kafama. Verdiğim bağlantıda UEFI modunda olmayan sistemin diğerinin yanında çalışmayacağı yazıyor. İlk etapta ubuntunun yanında windows'unda bulunmasını istiyorum. Ubuntuyu bu modda yüklersem Windows çalışmaz endişem var biraz da.

bilgisayarda sadece ubuntu kullanacağınızı esas alarak yazmıştım  ancak çift sistem kullanacaksınız burada windowsu hangi modda yüklediğiniz önemli eğer eski sistem yüklediyseniz diskinizde mbr şeklinde bölümlendirilir dolayısıyla yanına ubuntuyuda eski usul kurmanız gerekir eğer uefi şeklinde yüklediyseniz ubuntuda o şekilde yüklenir.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

heartsmagic

Kısacası Windows 8 hangi kipte kurulduysa Ubuntu'yu da o kipte kurmalısın. UEFI ise UEFI değilse eski kip.
Nasıl mı anlayacaksın?
http://kb.parallels.com/en/115815

Kısacası Win + r tuşlarına basıp,  msinfo32 yazdığında karşına gelen ekrandaki BIOS kısmına bakacaksın. Ekran görüntüsü de mevcut ilgili bağlantıda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.