Ubuntuyu harddiskimden SSD'ye nasıl taşırım

Başlatan MuhammedOzby, 27 Mayıs 2015 - 12:14:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuhammedOzby

Harddiskte ubuntu studio kurulu ama ben bunu SSDye taşımak istiyorum yaptığım işlemler gereği. Bunu nasıl yapabilirim?

cokomoko

Forumda aratırsanız ilgili konuları bulursunuz, benim açtığım konuda nasıl olduğu çıkan problemlerin nasıl aşıldığı söylenmiş, buyurun https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41444.0
Hmm o zaman ubuntu'yu taşımada sorun olmuyor demişim ama hala sorunsuz dd if ile taşınabiliyor mu ubuntu bilmiyorum.Ben Arch'ı taşımada uuid sorunu oluyor demişim o zaman.
Bir hatırlatma da yapayım; kopyalayacağın bölüm, asıl bölümün boyutu ile birebir aynı boyutta olmalı yoksa sıkıntı çıkabilir.Şu konu da sizin işinize yarayabilir https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30466.0
Kolay gelsin.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

MuhammedOzby

Evet DD komutunu duymuştum şu anda SSD'de windows yüklü bunu gperted ile baştan ext4 biçimlendirip ardından diski SSD'ye kopyalasam sorun olmuyor değil mi?
Yani asıl kısım nasıl yapacağımı bilmemek ... Bu arada dd komutunu nasıl girmem gerek ? Malum linux Harddiskin alt bölümünde harfler ile tanımlanıyor sanırsam onu alıp sda1 ve ya gperted biçimlendirdikten sonra verdiği isim ile kullanıcam ama sıkıntım grup ekranı onu nasıl çözerim?

ata1

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0
en basıt bunu yaparsınız grub için  farklı yöntemlerde varsa arkadaşlar bilgilendirir

heartsmagic

@cokomoko'nun verdiği bağlantılarda dd örnekleri mevcut. Tabi çok dikkatli olmak lazım. Şu anki diskte kullandığın boyut büyüklüğünde bir boyut ayarla önce SSD üzerinde. Gerisi kolay, yapmadan önce yine yardımcı olmaya çalışırız. Temel olarak dd kullanarak eski diskteki bölümü aynen SSD diskteki bölüme çakacaksın. Grub meselesin de @eral'ın verdiği bağlantıdaki yöntemlerden biri ile yapabilirsin. dd ile de olur ancak bence o yöntemler daha sağlıklı. Sıralama şöyle olacak:

1. Önce ikinci diskte bölüm ayarlanacak (aynı boyutta).
2. Canlı CD ile sistem açılacak, iki diskte bağlıyken ilkindeki bölüm ikincisine kopyalanacak.
3. Grub meselesi için ilgili bağlantı takip edilecek. Fakat bunu yaparken ikinci diskteki Ubuntu dikkate alınacak. Örneğin her iki disk takılıyken bu işlem yapılacaksa ikinci disk sdb olacaktır muhtemelen. Bu durumda örnek veriyorum, sdb1 kurulu ve işlem yapılacak bölüm, sdb de Grub'un kurulacağı disk olacaktır. Yok, ilk diski çıkartıp yapılacaksa işlemler sda1, sda gibi olacaktır. Her türlü dikkatli olmakta fayda var.

dd yerine Gparted ile de bölüm kopyalanıyordur muhtemelen. Onu da her iki disk takılıyken Canlı CD ile açıp kurcalayabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cokomoko

Gparted'ı unutmuşum; evet gparted ile yapmak hem daha kolay hem daha hızlı olacaktır, o yöntem daha iyi bencede.dd if biraz yavaş, gparted daha hızlı.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...