Ubuntu,Windows7 dual boot mu? Yoksa Ubuntu host Windows7 guest virtual machine?

Başlatan risperdal, 16 Haziran 2010 - 12:01:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

risperdal

Harddiske format atıp 2 işletim sistemi kullanmayı düşünüyorum.

Windows7 i Visual Studio ile çalışmam gerektiğinden dolayı kuruyorum.(hadi bir tane de oyun kuracağım diyelim)

1- Ubuntu 10.04 lucid x64
2-Windows 7 ultimate x64

* Dual boot olarak mı kullansam(ikisini de harddiske sıfır kurulum ile)

* Yoksa Ubuntu'yu kurup Windows 7 yi virtualbox ile sanal işletim sistemi olarak mı kullansam karar veremedim.

Hangi seçenekte iki işletim sistemini de daha performanslı kullanırım. Hangi seçeneğin artıları eksileri nelerdir?

Görüş ve önerilerinizi yazarsanız sevinirim.

alquirel

eğer sadece visual studio için kullanacaksan, ve visual studionun win7 gibi bir zorunluluğu yoksa, benim tavsiyem sanal makineye "xplite" isimli bir sürüm var özel hazırlanmış, 250 mb ISO şeklinde. onu kurman daha avantajlı olur, hem fazla disk harcamak zorunda kalmazsın hem de işlemciye daha az yük bindirirsin.

sanal makinede win7 yi de denedim ama pek memnun olmadım ben. eğer ille de win7 diyorsan benim yaptığım gibi dual boot yaparsın artık :)

bu arada sanal makinede bir türlü oyun oynayamadım niyeyse

sipazilla

Sanal makinada işletim sistemini verimli kullanman olası değil. Bağımsız kurulum yapman gerekiyor.

bytan

Her iki sistemden de gerçek anlamda performans istiyorsan sabit diske doğrudan kurulumlarını gerçekleştirmelisin.  Önce win ve sonra ubuntu kurduğun takdirde fazladan grub meseleleriyle haşır neşir olmak durumunda kalmazsın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

risperdal

Bir de şöyle bir şey var bayağı araştırdım. Rawdisk partition boot. Önce xp kurup sonra ubuntu kursam. Sonra varolan xp yi ubuntu içerisinden virtualbox ile boot etsem ne kadar performanslı olur. Birde xp nin 64 bitleri için ne diyorsunuz?

bytan

XP'nin 64 bitleri için bir şey diyemiyorum. Virtualbox ile nasıl o kısmı boot edersin pek anlayamadım. Ancak doğrudan boot etmek ile bir sistemin içerisinden bir yazılım aracılığıyla boot etmek arasında performans farkının olacağı açık. O performans ile istediklerini yapar mı, yapsa da sana yeterli gelir mi bilemiyorum. Makinanda yeterince yer varsa köşeye bir yere kurmanın zararı olmaz.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

risperdal

ferret

@risperdal: Windows XP 64bit'i özellikle gereksinen uygulamalar kullanmıyorsan kurmana gerek yok, Vista ya da 7'nin 64bit sürümleri kadar hızlı ve sorunsuz değil çünkü.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: risperdal - 16 Haziran 2010 - 13:33:15
Dual boot şeklinde kuracağım.

Kendim aynı şekilde kullanmaktayım.
Sebebi tamamı ile performans ve donanımdaki güç tüketimi, iki sistem'de hafif sayılmaz.
Örnek ile belirteyim, soru şu şekilde olsa idi;
Puppy ve Ubuntu dual boot olarak kullansam'mı.?
yanıtım "Puppy'nin hafifliğini taşıyamıyacak donanım ve sanal makine yoktur" şeklinde olurdu. 
:)