1015 px fan ısınma

Başlatan yavuzbozdemir, 21 Mayıs 2015 - 10:46:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yavuzbozdemir

Arkadaşlar merhaba. 1 hafta kadar önce ubuntu 14.04 kurdum. bilgisayar windowsda 8-9 saat şarjı gidiyordu çok yoğun kullanmasam da. ancak şimdi 4-5 saat ancak gidiyor. ve ayrıca fan uçak motoru gibi sürekli çalışıyor sesli çalışıyor böyle olmaması lazım yani. ısınma da var. ubuntuya yeni başladım. bazı yazıları okudum ordakileri yaptım falan olmadı. yapabileceğim birşeyler varsa yardım ederseniz çok memnun olurum. bunlar dışında ok memnunum ama.

mendirec

Merhaba @yavuzbozdemir, aramıza hoş geldin.
Yardımcı olabilmemiz için aşağıda bağlantısını verdiğim konudaki istenen komutların çıktılarını buraya geçmelisin.
http://kb.ubuntu-tr.net/ekran-komutlari
Kod etiketi için ise;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0

Ekran kartı ile ilgili bir kurulum yapmış mıydınız?

yavuzbozdemir

bumbleebee diye birşey yükledim sadece

mendirec

Çıktıları alalım yine de :)
http://kb.ubuntu-tr.net/ekran-komutlari

Bir de aşağıdaki komutun çıktısı
optirun firefox

yavuzbozdemir

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller (rev 02)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mayıs 2015 - 11:30:54

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) IGD x86/MMX/SSE2

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mayıs 2015 - 11:31:43

xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1024 x 600, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1024x600+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 220mm x 129mm
   1024x600       60.0*+   65.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mayıs 2015 - 11:32:23

optirun firefox
[ 4536.338232] [ERROR]The Bumblebee daemon has not been started yet or the socket path /var/run/bumblebee.socket was incorrect.
[ 4536.338373] [ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mayıs 2015 - 11:32:49

bumbleebee de sıkıntı var sanırım  ;D

heartsmagic

Nvidia olduğuna emin miyiz bu makinede? İki tane Intel bilgisi geliyor lspci tarafından ve aynı kart gibiler. Yanlış okuyor olma ihtimali var tabi. BIOS tarafında çift kart görünüyor mu? BIOS demişken, güncelleme ihtimalin var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ketboga

windows da 8-9 saat gittiğine göre yeni model ultrabooklar dan sanıyorum bilgisayarınız, üretici sitesinden bios güncellemeleri varsa bir kontrol edin isterseniz birde bilgisayar donanımınızı tam anlamıyla yazarsanız yardımcı olacak arkadaşlar için daha iyi olur.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

yavuzbozdemir

:o bios güncellemesi nedir bilmiyorum yardımcı olursanız onu da yaparım. 10 gündür fanlı fanlı kullanıyorum bilgisayarı =)

turkerataturk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Mayıs 2015 - 20:28:35
Nvidia olduğuna emin miyiz bu makinede? İki tane Intel bilgisi geliyor lspci tarafından ve aynı kart gibiler. Yanlış okuyor olma ihtimali var tabi. BIOS tarafında çift kart görünüyor mu? BIOS demişken, güncelleme ihtimalin var mı?

netbook da nvidia kart mı oluyormuş ?  ???
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagicNvidia olduğuna emin miyiz bu makinede? İki tane Intel bilgisi geliyor lspci tarafından ve aynı kart gibiler. Yanlış okuyor olma ihtimali var tabi. BIOS tarafında çift kart görünüyor mu? BIOS demişken, güncelleme ihtimalin var mı
@yavuzbozdemir, şu soruyu bir cevaplayabilir misin? Makinede çift kart var mı? Yoksa Bumblebee ile işin yok senin.

yavuzbozdemir

orjinal donanım işte. nvidia olmamı lazım intel gma 3150 ydi sanırım ekran kartı

heartsmagic

Orijinal derken? Nvidia yoksa neden Bumblebee ile uğraştın? Bumblebee Optimus için kullanılır. Yani makinesinde hem Nvidia hem de Intel kart olanlar için.

dpkg -l | egrep "bumblebee|nvidia"
çıktısını görebilir miyiz?

yavuzbozdemir

google dayıya sordum ubuntu fan problemi vırt zırt diye biri bumlbee yükle falan demiş yükledim sildim ama sonra şu an yüklü değil yüklediğimde de birşey yapmadım zaten. program birşey yaptıysa bilemiyorum ama

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Haziran 2015 - 16:45:27

dediğiniz komutla birşey çıkmadı ayrıca denedim

heartsmagic

Favorilere alalım bu konuyu, makine marka ve modeli üzerinden bir araştırma yapalım.

yavuzbozdemir

Ispartada olan varsa bir görüşebilirim makinayla beraber. benim pek anladığım yok. en azından kamuya hizmet olsun  ;D

turkerataturk

çihaz netbook intel n570 atom işlemci intel 3150 ekran kartı var

bana kalırsa o cihazı ubuntu çok zorlar pili tüketir, Lubuntu kurmanı tafsiye ederim şarj süresi birazda olsa artar

tabi windows için tasarlanmaş bütün driver ve power kontrol programları var iken sarjın windows kadar gitmez bunuda hatırlatayım.

yavuzbozdemir

win 7 starter mı tavsiye ediyorsunuz

turkerataturk

lubuntu tafsiyem ama sarj konusunda takıntınız varsa windows kurun

yavuzbozdemir

yok sadece netbook için tasarlanmış birşeyler. eskiden ubuntu netbook edition falan vardı. jolicloud falan yok mu artık. valla bugün yine uçuyor fan helicopter pervanesi gibi çalışmaya başladı

turkerataturk

artık yok notebook edition bildiğim kadarı ile,, netbooklar performaslı bir cihaz değil o yüzden dedğim gibi Lubuntu kur ubuntu çok zorlar o cihazı ve sarjı nı çok tüketir.

ata1

şarj konusunda bir şey diyemem ama fan için manjaro arch tabanlı xfce olanı tavsiye edebilirim .
ben de hp dv6 pavilion  ile bir çok sorunumu arch ve manjaro ile aşmıştım

heartsmagic

Diğer arkadaşların da söylediği gibi Netbook'lar için özel bir sürüm yok artık. Lubuntu, Xubuntu gibi dağıtımlara bakabilirsin. Normal Ubuntu ve Unity ağır gelebilir doğrudur fakat ağır gelmesi fan sorununa neden olmamalı bence. Eğe hâlâ denemek istiyorsan şunu bir dene:

sudo -H gedit /etc/default/grub
ile bir dosya açılacak. Şu satırı bul:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
şu şekle getir:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi_osi=Linux splash"
Sonra kaydedip kapat ve şu komutu uygula:
sudo update-grub2
Sonra sistemi yeniden başlatıp duruma bakarsın. BIOS güncellemesini de markanın sitesinden veya en kötü anakartın sitesinden edinebilirsin muhtemelen. Kolay bir iş değildir tabi, biraz uğraş gerektirir.