[Çözüldü] i8kutils Yapılandırma Sorunu

Başlatan heyy_gs, 20 Mayıs 2015 - 04:21:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heyy_gs

Merhabalar arkadaşlar. Öncelikle bu konuyu burda dile getirmenin mahçupluğu ile özürlerimi dile getirmek isterim. Ama gidip derdimi anlatacağım başka yer bulamadım. Son iki senedir linux dünyasında bir arkadaşınız olarak sisetmle alakalı yine yardımınıza ihtiyacım var :). Ama sorun şu ki Ubuntu kullanmıyorum. Kullanmayı isterdim fakat donanımım Ubuntu ve türevleriyle çok iyi anlaşamıyor malesef :(. Bende iyi anlaşabileceği bir dağıtım ararken karşıma Manjaro çıktı. İnanın ilaç gibi geldi. Sonunda açık kaynak sürücülerle bile sessiz sedasız kullanabiliyorum bilgisayarımı ki çok hoş birşeymiş :D. @heartsmagic in yardımlarıyla (daha acemiyken :D) az da olsa sistemi yapılandırmayı başarmıştım bir süre idare etti fakat tatmin edici değildi. Dediğim gibi bende çok farklı bir taban deneyerek Arch türevi Manjaro ya geçtim. Ubuntu ve Linux Mint te i8kutils paketini kurup kolayca yapılandırabiliyorken Manjaro da o kadar kolay olmuyormuş malesef onu farkettim.

Bu arkadaşın anlattıklarıyla
#pacman -S i8kutils yerine
yaourt  -S i8kutils komutunu yazarak paketi kurdum.

sudo gedit /etc/modules-load.d/i8k.conf komutunu verip

# Load i8k at boot
i8k
satırlarını dosyaya iliştirip kaydettim.

# modprobe i8k komutu ile i8k modülünü etkinleştirip

# systemctl enable i8kmon.service komutunu verdim.(Sanırım açılışta etkinleştirmek için.)

Ayrıca
/etc/i8kutils/i8kmon.conf dosyasının içeriğini

# Sample i8kmon configuration file (/etc/i8kmon.conf, ~/.i8kmon).

# Kernel APM status file
set config(proc_apm) /proc/apm

# Kernel ACPI status file
set config(proc_acpi) /proc/acpi/ac_adapter/0/status

# External program to control the fans
set config(i8kfan) /usr/bin/i8kfan

# Applet geometry, override with --geometry option
set config(geometry) {}

# Run as daemon, override with --daemon option
set config(daemon) 0

# Automatic fan control, override with --auto option
set config(auto) 1

# Report status on stdout, override with --verbose option
set config(verbose) 1

# Status check timeout (seconds), override with --timeout option
set config(timeout) 1

# Temperature display unit (C/F), override with --unit option
set config(unit) C

# Temperature threshold at which the temperature is displayed in red
set config(t_high) 80

# Minimum expected fan speed
set config(min_speed) 1800

# Temperature thresholds: {fan_speeds low_ac high_ac low_batt high_batt}
# These were tested on the I8000. If you have a different Dell laptop model
# you should check the BIOS temperature monitoring and set the appropriate
# thresholds here. In doubt start with low values and gradually rise them
# until the fans are not always on when the cpu is idle.
    # Temperature thresholds: {fan_speeds low_ac high_ac low_batt high_batt}
    set config(0)   {{-1 0}  -1  40  -1  40}
    set config(1)   {{-1 1}  40  60  40  60}
    set config(2)   {{-1 2}  60  128  60  128}
    set config(3)   {{-1 2}  60  128  60  128}
# end of file
şekilde düzenledim.

i8k açılışta başlıyor fanlar susuyor ama hiç çalışmıyorlar. 40-60 arası 1 değerinde 60-128 arası 2 değerinde çalışması gerekirken hiçbir hareketlilik olmuyor malesef. Halledemedim.

Buraya kadar zahmet edip okuduysanız şunu da belirtmek isterim. Belki aklınızdan neden gidip dağıtımın kendi formunda sorumuyorsun diyebilirsiniz ki onu da yaptım.
(bkz: bu)
Ama geri dönüş alamadım. Burda sormamın sebebi bu formun dağıtım gözetmeksizin insanlara yardım ettiğini bildiğimdendir. Bende zor durumda olan biri olarak mümkünse yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. :)

heartsmagic

Dağıtım konusundan başlayalım. Esasında diğer dağıtımların topluluklarının büyüyebilmesi için mümkünse kendi forumlarına yönlendirmeye çalışıyorum kendi adıma, fakat cevap alınamazsa oralardan herkesin burada başımızın üzerinde yeri var elbette :) Sadece, sen bu iletiyi gördükten sonra başlığı taşıyalım. Genel bölümler yerine Diğer Dağıtımlar tarafında konuşmaya devam ederiz konuyu. Ubuntu haricindeki sorunlar için oraları kullanmaya çalışıyoruz.

i8kfan -1 1
i8kfan

ne diyor. İkinci komutu üç beş dakika sonra tekrarlayıp tekrar çıktıya bakarsın. Değerler geri dönüyor mu bir görmüş oluruz.
Bir de, Ubuntu tarafı için modül parametresi öneriyorlar. Manjaro tarafı nasıl ilgileniyor o işle bilemiyorum ancak /etc/modprobe.d/i8k.conf dosyasını oluşturup şunu işlemeyi deneyebilirsin:
options i8k force=1
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heyy_gs

Alıntı YapEsasında diğer dağıtımların topluluklarının büyüyebilmesi için mümkünse kendi forumlarına yönlendirmeye çalışıyorum kendi adıma,
Bu konuda kesinlikle katılıyorum. Gönül ister ki dağıtımın forumunda bulalım cevapları, dağıtımın özelliklerini bilir kişilerden öğrenelim. Ama kendi üyelerininde bahsettiği gibi benim dağıtımı bulma zamanımla formun duraklama dönemi çakışmıs gibi görünüyor.
i8kfan -1 1 1 ayarında çalıştırıyor fanı. Nasıl ayarlandığıysa pc kapanana kadar aynı ayarda kalıyor sıcaklık farketmeden.

options i8k force=1 u iliştirdim ve sistemi yeniden başlattım ama açılışta "-1 0" durumunda başlıyor ve ayarlanmadığı sürece o şekilde kalıyor.

Konu bölümü için kusura bakmayın 3-4 saat araştırma yapıp sonra da bulamayınca kayda değer biriey, kafa biraz dağınık oluyor tabi. "Diğer Dağıtımlar" bölümü gözümden kaçmış :).

heartsmagic

Neden çalışıyor bilemiyorum, etrafta da pek bir şey yok gibi.
dmesg | grep -i i8kbir şey diyor mu?

heyy_gs

Malesef... Çıktısı yok  :o. Arch ın bu kadar geniş bir dökümantasyonu olupta bu konuyla ilgili çok az şeyin olmasına baya şaşırdım doğrusu. Olmadı yabancı forumlardan bakınırım diyecem de onlarda nasıl desem... Sanki biraz bilmediğini yüzüne vuruyorlar gibi geldi bana. Çok samimi ortamları yok gibi hissettim. Hele başka bir dağıtımdaysan... Orasını hiç karıştırmıyorum bile  ;D Bakalım el muhtaç naparsın... Umarım ingilizcem kıvırır olayı  :-\

heartsmagic

Yok, yüzüne vurmaz, en azından hepsi vurmaz :) Sen sadece neyi nasıl yaptığını, neleri denediğini, ne sonuç aldığını falan ince ince yaz. Yaz ki, hiç uğraşmamışsın gibi görünmesin. O aşamadan sonra zaten yüzüne vuracak adamın forumda yardım maksatlı dolaşması kabahattir bana göre. Her dağıtımın bir kullanıcı kitlesi vardır, "Beceremeyen gitsin" mantığını güdenler egosu şişmiş bilgi budalasından başka bir şey değildir.

mhmtkrktr

Sorudan anladığım kadarı ile bahsettiğin paket, Dell marka bilgisayarlarda fan kontrolünü sağlamak için oluşturulmuş. Benim fanla ilgili sorun yaşamadığım bilgisayarımda ( farklı marka ) bu paketi denemem fayda sağlar mı? bilmiyorum.
Fakat şu şekilde bir mantık yürütsek nasıl olur?
Normalde fan, ısıya göre çalışır ve bu kontrolü sağlayacak gerekli parametreler çekirdek içerisinde mevcuttur. (fan kontrolü doğrudan bios tarafından sağlanmıyorsa) Fakat Dell marka bilgisayarlarda farklı bir yapı var sanırım ve bahsettiğin paket, çekirdeğe, ilaveten bu parametreyi uyguluyor. Yani bu paketin amacı fanın kontrolünü sağlamak, işlemcinin sıcaklığını ölçmek değil. Yaptığın düzenlemeye rağmen çalışmıyorsa, bence ihtiyacın olan şey, işlemcinin o an için kaç derecede olduğunu bu pakete söyleyecek ilave bir yazılım.
Örn: ım_sensor gibi.
Kısacası fan; örn: 60 C de xxx rpm hızla dönsün demişsin. Aslında i8k 'da eyvallah lafımı olur demiş ama işlemcinin kaç derece sıcaklıkta olduğundan haberi yok.
Fakat tekrar belirteyim, bu konuda hiç tecrübem olmadı. Bilgiden çok, teoriye dayalı bir cevap oldu. )   

cokomoko

Arch wiki'de anlatmış olayı buyur https://wiki.archlinux.org/index.php/Fan_speed_control
lm_sensors kurun sonra fancontrol.service etkinleştirin.

Şu an dell marka bilgisayarım olmadığı için deneyemiyorum, yoksa daha fazla yardımcı olurdum, arch forumlarında epey konu açılmış onlara bakabilirsin veya orada aratabilirsin https://bbs.archlinux.org/search.php?search_id=102558392
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

heyy_gs

Alıntı Yaplm_sensors kurun sonra fancontrol.service etkinleştirin.

Söylediğiniz sayfaya ve nice alakalı sayfaya bakmama rağmen sonuç malesef olumsuz. Kaç gündür etkinleştirmediğim modül-servis kalmadı. Ama yok ta yok. irc den bi kaç kişiyle biraz konu hakkında tartıştık ama aynı sayfaları önerdiler bakmam için. Bilmiyorum artık muhabbet nereye gider :) Olmadı oturup kendim betik yazacam :D

cokomoko

Yani dediğim gibi dell marka olduğu için pek bir şey diyemiyorum, ancak verdiğim bağlantılarda halledenler var.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

heyy_gs

Benim sinirimi bozan da o ya zaten. Millet halletmiş benim makine inat etti düzelmeyecem diyor :D Şimdilik fanı kendim ayarlayarak idare ediyorum. Tatil dönemi başlasın şu derslerden bi kurtulayım tüm sistemi kurcalama niyetindeyim. Tabi biraz betik biraz diğer programlama dilleri artık ne kadar ilerlersem :) Şimdilik konuya çözüldü diyelim.  ::)

cokomoko

Kendine o kadar haksızlık etme çözen kadar çözemeyenler de var.Zamanla tam anlamıyla da çözersin eminim.

heartsmagic

Acaba etiketlemesek mi konuyu? :) Zira esas sorunu çözemedik gibi.

heyy_gs

Tamam.. Etiketi kaldırdım. Önerilere hala açığım :)

En son bu konu önerildi üstünde çalıştım ama nafile. Hala aynı. Hatta artık açılışta da başlamıyor. :D Sınavları bekliyorum bi bitsin  ::)

heyy_gs

Hallettim.. Vallaha yaptım  :o  ;D
Sorunum sanırım eksik paketlerden kaynaklanıyormuş. Biraz araştırmadan sonra (ki konuyu açtıktan çok kısa bir süre sonra Arch Linux a ani bir dönüş yaptım  :-X) güç yönetimiyle alakalı bazı paketlerin gerekebileceği aklıma geldi. Biraz araştırmadan sonra
sudo pacman -S tlp tlp-rdw tcl tk
sudo systemctl start tlp.service
sudo systemctl start tlp-sleep.service
sudo tlp start

komutlarıyla paketleri kurup servisleri başlattım. Bunu yapmamı ise i8kutils paketini kurduktan sonra i8kmon komutunu verdiğimde aldığım hatayı google da araştırmam neden oldu. Ve sonrasında çok büyük bir hatamın farkına vardım. i8kmon  paketini kurduktan sonra gereksinimlerinden birinin kurulmadığını belirten bir ileti gördüm. bkz: bir satır aşağı  :D
sudo sudo pacman -S acpi
sudo modprobe acpi

komutlarıyla acpi (güç yönetimiyle alakalı olduğundan başka birşey bilmdiğim bilgi verecek olana minnettar olacağım :) ) paketi kurdum ve modüle ekledim.

Sonrasında rutin işlemle  i8kutils paketini kurdum. Herşey yolunda gitti ve çok kararlı çalışan bir fanım oldu.  ::)
Yardımı dokunan herkese teşekkürler  ;)

heartsmagic

Geri bildirim için çok teşekkürler, halledebilmene sevindim :) acpi söylediğin üzere güç yönetimi ile ilgili, yanlış da bilmiyorsam verileri okumak için gerekli modül. Belki sorun veriyi alamamasıydı.

Konuyu şimdi kapatabiliriz :)