[Çözüldü] g6 aşırı sıcaklık problemi(çat diye kapanıyor)

Başlatan moniqe72, 19 Mayıs 2015 - 17:36:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moniqe72

Merhaba arkadaşlar, 2 gündür Ubuntuyu yüklemeye çalışıyordum. Ancak aşırı sıcaklık(çat diye kapanan cinsinden) yüzünden kuramıyordu. En sonunda 3 üstte 3 altta olmak üzere 6 tane buz kalıbıyla kurdum sonunda  >:( >:( >:(

Kurduktan sonra gerekli adamları izledim fakat ek güncellemeleri yüklerken(ekran kartı) 5 6 kere over temp hatası verdi şimdi kurdu mu kurmadı mı bilmiyorum ama sıcaklık boşta iken görüldüğü gibi

forumu elimden geldiğince araştırdım ama bir çözüm bulamadım şimdiden sağolun

turkerataturk

buzlara bak   :D

pc fanın tıkanmış olabilir mi dostum ?
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

heartsmagic

O sıcaklıklar normal değil tabi. Makine açılır açılmaz şu çıktıları buraya geçer misin: ekrankomut
Bir de çekirdek için thermal.off=1 acpi_osi= parametrelerini önermiş birisi onu da denetebiliriz. Açılışta Grub geliyor mu karşına?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

moniqe72

Alıntı yapılan: mustangank - 19 Mayıs 2015 - 22:41:57
buzlara bak   :D

pc fanın tıkanmış olabilir mi dostum ?
valla ben aylık olarak temizlik yaparım ondan sanmıyorum  :D

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Mayıs 2015 - 10:18:51
O sıcaklıklar normal değil tabi. Makine açılır açılmaz şu çıktıları buraya geçer misin: http://kb.ubuntu-tr.net/ekran-komutlari
Bir de çekirdek için thermal.off=1 acpi_osi= parametrelerini önermiş birisi onu da denetebiliriz. Açılışta Grub geliyor mu karşına?
lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce GT 520M] (rev a1)

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GT 520M/PCIe/SSE2
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_EXT_render_snorm, GL_EXT_robustness, GL_EXT_sRGB,
    GL_NV_blend_equation_advanced, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_packed_float_linear, GL_NV_path_rendering,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_geometry_point_size,

xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 16384 x 16384
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1280x720       60.0 
   1024x768       60.0 
   1024x576       60.0 
   960x540        60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   864x486        60.0 
   640x480        59.9 
   720x405        60.0 
   680x384        60.0 
   640x360        60.0 
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Grub gelmiyor karşıma onun yerine bir hata geliyor.

[    2.374299] ACPI PCC probe failed.
starting version 219

bu hatadan sonra ubuntu simgesi geliyor ve yaklaşık 5 dk siyah ekranda bekletikten sonra giriş ekranı geliyor.

heartsmagic

Sisteminde Optimus var, Bumblebee ile sürücü kurmalısın. Sende Nvidia etkin görünüyor demek ki sürücüleri doğrudan kurdun. O şekilde sıkıntı yaşanır sistemde. Nvidia sürücülerini kaldırıp Bumblebee başlığımızı takip et. Nvidia bölümünde bulabilirsin kendisini: optimuskonusu

Diğer parametrelere gelince. Şu komutla ilgili dosyayı aç:

sudo -H gedit /etc/default/grub

Şu satırı bul:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

şu şekle getir:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash thermal.off=1 acpi_osi="

Dosyayı kaydedip kapat, Grub'u güncelle:

sudo update-grub

Sonra sistemi yeniden açarsın.

moniqe72

sıcaklık son hali bu yalnız bumblebee yi yükledikten sonra ekran kartı gözükmüyor inşaAllah bi sıkıntı olmaz
Yardım için teşekkür ederim

tlg

Ekran kartının gözükmemesi sıkıntı değil çünkü şuan aktif değil. Aktif etmek için kullanacağınız programı "optirun" komutuyla açmanız gerekmekte.
Etiketi de unutmayalım.
cozuldukonusu

moniqe72

Alıntı yapılan: tlg - 24 Mayıs 2015 - 03:22:45
Ekran kartının gözükmemesi sıkıntı değil çünkü şuan aktif değil. Aktif etmek için kullanacağınız programı "optirun" komutuyla açmanız gerekmekte.
Etiketi de unutmayalım.
http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

optirun la çalıştırınca böyle bir hata çıkıyor ve çalıştırmıyor

heartsmagic

Sıcaklık kısmı düzelmiş, güzel. Sorun Bumblebee'den sonra mı yoksa benim verdiğim çekirdek parametresinden sonra mı düzeldi?
Gerçi Bumblebee sağlıklı çalışmıyor şu an, bir el atmayı deneyelim ona. Şu komut ne diyor:
dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee"

moniqe72

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Mayıs 2015 - 03:07:25
Sıcaklık kısmı düzelmiş, güzel. Sorun Bumblebee'den sonra mı yoksa benim verdiğim çekirdek parametresinden sonra mı düzeldi?
Gerçi Bumblebee sağlıklı çalışmıyor şu an, bir el atmayı deneyelim ona. Şu komut ne diyor:

ii  bumblebee                                            3.2.1-7                                               amd64        NVIDIA Optimus support for Linux
ii  bumblebee-nvidia                                     3.2.1-7                                               amd64        NVIDIA Optimus support using the proprietary NVIDIA driver
rc  nvidia-304                                           304.125-0ubuntu2                                      amd64        NVIDIA legacy binary driver - version 304.125
ii  nvidia-331                                           340.76-0ubuntu2                                       amd64        Transitional package for nvidia-331
ii  nvidia-340                                           340.76-0ubuntu2                                       amd64        NVIDIA binary driver - version 340.76
rc  nvidia-346                                           346.59-0ubuntu1                                       amd64        NVIDIA binary driver - version 346.59
rc  nvidia-349                                           349.16-0ubuntu0~xedgers15.04.1                        amd64        NVIDIA binary driver - version 349.16
rc  nvidia-opencl-icd-304                                304.125-0ubuntu2                                      amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-opencl-icd-340                                340.76-0ubuntu2                                       amd64        NVIDIA OpenCL ICD
rc  nvidia-opencl-icd-346                                346.59-0ubuntu1                                       amd64        NVIDIA OpenCL ICD
rc  nvidia-opencl-icd-349                                349.16-0ubuntu0~xedgers15.04.1                        amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                                         0.8.1                                                 amd64        Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                                      352.09-0ubuntu0~xedgers15.04.1                        amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

bumblebee den sonra düzeldi

heartsmagic

İki sürücü kurulu gibi, önce şunu bir dene:

sudo apt-get purge nvidia-340

Sonra sistemi yeniden başlat, optirun'ı dene. Eğer aynı sonucu alırsan Bumblebee'nin yapılandırma dosyasını elletmeyi deneriz sana. Fakat o başka zamana kalır :) Bir başka arkadaş el atarsa ne âlâ tabi.

moniqe72

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Mayıs 2015 - 04:41:14
İki sürücü kurulu gibi, önce şunu bir dene:

sudo apt-get purge nvidia-340

Sonra sistemi yeniden başlat, optirun'ı dene. Eğer aynı sonucu alırsan Bumblebee'nin yapılandırma dosyasını elletmeyi deneriz sana. Fakat o başka zamana kalır :) Bir başka arkadaş el atarsa ne âlâ tabi.
Yine aynı sonuç malesef :(
Ya ben android programlama için geçtim windows7 de verim alamıyordum açıkçası. Sistem için acil bir durum yoksa sıkıntı yok yardımlar için teşekkürler :)

Bigchefstarys

Kardeşim ne yaparsan yap hp pavillion g6 1352et galiba aynı laptop ben de de vardı. Ubuntu ısınmasından şikayetciydim bilgisayar çok fazla ısınıyordu artık dayanamadım ve hpyi aradım ubuntuya uyumlu sürücülerimiz yok dedi Windows illetinden başka hiç bir şey kullanamazsınız dedi. Sana da onu söylüyorum fazla uğraşıp bilgisayarı mahvetme olmuyorsa olmaz. Yinede bi araştır benim bu dediğim 3 sene önceydi
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

tlg

nvidia-prime ile bumblebee birlikte kullanılamıyor. Ekstra olarak en rahatı hepsini temizleyip yeniden bumblebee kuralım.
sudo apt-get purge bumblebee* nvidia* nvidia-prime*
Bilgisayarı yeniden başlat
Ubuntu 14.04 sürümünün kurulu olduğunu varsayıyorum.
sudo apt-get install nvidia-331 bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic

heartsmagic

Alıntı yapılan: Yunus SENEMKardeşim ne yaparsan yap hp pavillion g6 1352et galiba aynı laptop ben de de vardı. Ubuntu ısınmasından şikayetciydim bilgisayar çok fazla ısınıyordu artık dayanamadım ve hpyi aradım ubuntuya uyumlu sürücülerimiz yok dedi Windows illetinden başka hiç bir şey kullanamazsınız dedi. Sana da onu söylüyorum fazla uğraşıp bilgisayarı mahvetme olmuyorsa olmaz. Yinede bi araştır benim bu dediğim 3 sene önceydi
Sıcaklık düşmüş görüldüğü üzere, hâlâ olmuyor demenin bir alemi var mı? :)

@moniqe72, @tlg'nın söylediğin bir dene sonra tekrar bakalım duruma. Programlama kısmına etki etmez ancak yarım veya hatalı kurulmuş bir şey neticede kararlılığı etkileyebilir.

moniqe72

Alıntı yapılan: tlg - 26 Mayıs 2015 - 01:47:19
nvidia-prime ile bumblebee birlikte kullanılamıyor. Ekstra olarak en rahatı hepsini temizleyip yeniden bumblebee kuralım.
sudo apt-get purge bumblebee* nvidia* nvidia-prime*
Bilgisayarı yeniden başlat
Ubuntu 14.04 sürümünün kurulu olduğunu varsayıyorum.
sudo apt-get install nvidia-331 bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic

@tlg ve @heartsmagic alıntıdakileri yaptım bu sefer başlangıçta
[    2.374299] ACPI PCC probe failed.
starting version 219

bu hatayı tekrar alıyorum.
bunun çıktısı şöyle değişti:
ii  bumblebee                               2.1-7                                               amd64        NVIDIA Optimus support for Linux
ii  bumblebee-nvidia                        3.2.1-7                                               amd64        NVIDIA Optimus support using the proprietary NVIDIA driver
ii  nvidia-331                              340.76-0ubuntu2                                       amd64        Transitional package for nvidia-331
ii  nvidia-340                              340.76-0ubuntu2                                       amd64        NVIDIA binary driver - version 340.76
ii  nvidia-opencl-icd-340                   340.76-0ubuntu2                                       amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-settings                         352.09-0ubuntu0~xedgers15.04.1                        amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

----EKLEME----
lspci | egrep 'VGA|3D|Display'
yukarıdaki kodu çalıştırınca aşağıdaki bilgileri veriyor
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce GT 520M] (rev ff)

rev ff yazıyor sıkıntı bu olabilir mi?

Sistem Ayarları girince Yazılım & Güncellemeler yok nereye gitti anlamadım yazılım güncelleştiriciyi başlatınca kontrol ederek kapanıyor arayüz gelmiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2015 - 01:16:10

Sorunu hallettim sonunda
bumblebee yi yükledikten sonra nvidia-331 i kaldırdım
/etc/bumblebee/bumblebee.conf
i açıp
1-Driver=nvidia yapıtım
2-KernelDriver=nvidia-340
3-LibraryPath=/usr/lib/nvidia-340:/usr/lib32/nvidia-340
4-XorgModulePath=/usr/lib/nvidia-340/xorg,/usr/lib/xorg/modules

listelediğim satırları bulup kullandığım nvidia sürücüsünün adını vererek değiştrip kaydediyoruz
sonra şu sitedeki alttaki komutları sırasıyla uyguladım ve oldu.http://askubuntu.com/questions/539152/cannot-access-secondary-gpu-error-could-not-load-gpu-driver
sudo apt-get purge i915-3.15-3.13-dkms
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo apt-get install --reinstall nvidia-340
sudo dpkg-reconfigure bbswitch-dkms
sudo reboot

Yardımlar için çok teşekkürler

heartsmagic

Biz de geri bildirim ve etiket için teşekkür ederiz. Son yaşadığın sorun hakkında forumda sağda solda aynı veya benzer önerileri veriyoruz bizler de. Birçok sorun çözülüyor bu şekilde. Sabit bir başlık gerekiyor sanırım bunun için.