Elementary OS Ses Problemi

Başlatan Noesis, 18 Mayıs 2015 - 21:20:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Noesis

Admin onayı için teşekkür ediyorum. Forumda Elementary OS bölümü olmadığından buraya açmam doğruymuş gibi geldi başlığı. Şayet hatalıysa modlar gerekli düzenlemeyi yaparlarsa sevinirim.

Sorunum kısaca şöyle:

Bunca zamandır düzgün çalışan şey dün geceden itibaren çalışmamaya başladı. İşin ilginç tarafı ses çıkışı aygıtı dün başka bişey yazıyordu şimdi http://i.imgur.com/HQ55R6s.png görseldeki gibi headphones yazıyor.

Kulaklık takınca sağ taraftan ses gelmiyor jakı yarım çekince ses çift geliyor hal böyle olunca yuvada sıkıntı var diye düşündüm. Gece saat geç diye hoparlör bağlamayı denemedim. Demin tekrardan aklıma düştü 2+1 hoparlörü bağladım ses sağlı sollu geliyor ve hala headphones görünüyor çıkış aygıtı olarak.

Alsamixer üzerinde auto-mute enable yaptığım zaman hoparlörden ses gelmiyor. 2+1 bağladığımda da sağ taraftan yarım ses geliyor. Yine işin ilginç tarafı jak taksam da çıkarsam da headphones takılı kalmış gibi.

lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     46368  1
snd_hda_codec_conexant    57486  1
snd_hda_intel          56531  7
snd_hda_codec         192980  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_conexant,snd_hda_intel
snd_hwdep              13602  1 snd_hda_codec
snd_pcm               102099  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_page_alloc         18710  2 snd_pcm,snd_hda_intel
snd_seq_midi           13324  0
snd_seq_midi_event     14899  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            30144  1 snd_seq_midi
snd_seq                61560  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         14497  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              29482  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    69322  25 snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_conexant,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,thinkpad_acpi,snd_seq_device,snd_seq_midi
soundcore              12680  1 snd

lspci | grep Audio
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Haswell-ULT HD Audio Controller (rev 0b)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Lynx Point-LP HD Audio Controller (rev 04)

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Intel Haswell HDMI

aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: HDMI [HDA Intel HDMI], aygıt 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: HDMI [HDA Intel HDMI], aygıt 7: HDMI 1 [HDMI 1]
kart 0: HDMI [HDA Intel HDMI], aygıt 8: HDMI 2 [HDMI 2]
kart 1: PCH [HDA Intel PCH], aygıt 0: CX20751/2 Analog [CX20751/2 Analog]
  Altaygıtlar: 0/1

Bu sorunu nasıl çözebilirim?

heartsmagic

Sen cevabı görünce konuyu Diğer Dağıtımlar bölümüne taşırız. Profilinden ulaşabilirsin konuna.

Dün neler oldu sistemde? Bir şeyleri değiştirdin mi ya da güncelleme falan aldın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Noesis

Sadece ppa:linrunner/tlp daki paketleri yükledim ekstradan bişey yapmadım. Alsamixer ayarlarını kurcaladım mikrofon sesini açmak için. Sonrasında kulaklıktan film seyrettim. Film bitti, kulaklığı çıkarttım ses gelmez oldu. Hala kulaklık görünüyordu. Sonrasında kulaklığı geri taktığımda kulaklığın sağ tarafından ses gelmez oldu.

linuxforever11

Herkese iyi forumlar selamlar...Ben yeni üyeyim ama...Kişisel ileti gönderemiyorum...Yeni konu açamıyorum...
  Bende elementary os bölümü buldum buraya yazayım dedim...Yanlış yazdıysam kusura bakmayın...Çünkü yeni konu aç yok ileti izni yok...Nereye yazacağım ben sorunumu...
  O yüzden buraya yazıyorum...

Elementary OS Freya 64 bit kurulumu yaptım Casper Notebook a...Bazı kurulumlardan sonra...Giriş ekranı Ubuntu giriş ekranı oldu...
  Bu giriş ekranını nasıl Elementary giriş ekranı yapabilirim...

Yardımcı olurmusunuz...Şimdiden Teşekkürler...

Ketboga

Alıntı yapılan: linuxforever11 - 19 Mayıs 2015 - 19:43:03
  Herkese iyi forumlar selamlar...Ben yeni üyeyim ama...Kişisel ileti gönderemiyorum...Yeni konu açamıyorum...
  Bende elementary os bölümü buldum buraya yazayım dedim...Yanlış yazdıysam kusura bakmayın...Çünkü yeni konu aç yok ileti izni yok...Nereye yazacağım ben sorunumu...
  O yüzden buraya yazıyorum...

Elementary OS Freya 64 bit kurulumu yaptım Casper Notebook a...Bazı kurulumlardan sonra...Giriş ekranı Ubuntu giriş ekranı oldu...
  Bu giriş ekranını nasıl Elementary giriş ekranı yapabilirim...

Yardımcı olurmusunuz...Şimdiden Teşekkürler...

yeni üye olanlarda konu açabliyorlar yanlış hatırlamıyorsam tekrar deneyin konu açmayı.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

Noesis

--Purge olsun alsa-base.conf olsun yapmadığım şey kalmadı ancak sorunu çözüme kavuşturamadım. Formatladım olmadı, distro değiştireyim dedim ubuntu mate kurdum sorun hala çözülmedi. Sonrasında Antergos ve şimdi deepin deniyorum muhtemelen bunlar da sorunumu çözemeyecek. Bios ayarlarını iyiden iyiye kurcaladım ve bir sonuca ulaşamadım. Bu sorunu nasıl çözümlendirebilirim?

heartsmagic

Farklı dağıtımlarda da aynı sorun oluyorsa donanımsal bir sorun olma ihtimali yok mu?

@inuxforever11, Diğer Dağıtımlar bölümünde yeni bir konu açabilirsin. Özel ileti göndermek için sınırımız mevcut ancak yeni konu açmak için hiçbir sınırımız yok.

if

alsamixer

komutu ardından F6'ya basın ve öntanımlı kartı seçince ses alabiliyor musunuz?
pacmd list-cards

linuxforever11

Herkese iyi forumlar...

Elementary OS çok ayar yapıp uğraşmak gerekiyordu...Bende Ubuntu Mate kurdum...Herşey çok güzel şu an...Ubuntu Mate sürümü desteği kalkmaz umarım...

Siz ne düşünüyorsunuz Ubuntu Mate sürümü yani bu sürüm durdurulmaz diye düşünüyorum...

Yorumlarınızı bekliyorum...Teşekkürler...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mayıs 2015 - 14:35:53

Kusura bakmayın buraya yazıyorum ama yeni konu diye bir şey hiç görmedim...Sadece ileti yaz var o da kişisel ileti gönderemezsiniz diyor...

Yardımcı olurmusunuz...Teşekkürler...

Ketboga

Alıntı yapılan: linuxforever11 - 21 Mayıs 2015 - 14:31:44
Herkese iyi forumlar...

Elementary OS çok ayar yapıp uğraşmak gerekiyordu...Bende Ubuntu Mate kurdum...* her şey çok güzel şu an...Ubuntu Mate sürümü desteği kalkmaz umarım...

Siz ne düşünüyorsunuz Ubuntu Mate sürümü yani bu sürüm durdurulmaz diye düşünüyorum...

Yorumlarınızı bekliyorum...Teşekkürler...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mayıs 2015 - 14:35:53

Kusura bakmayın buraya yazıyorum ama yeni konu diye bir şey hiç görmedim...Sadece ileti yaz var o da kişisel ileti gönderemezsiniz diyor...

Yardımcı olurmusunuz...Teşekkürler...

forumu biraz daha araştırın/göz gezdirin yeni konu açabiliyorsunuz problem başlığı altından fikir ve öneri alıp başlığın amacından uzaklaşmayalım.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

heartsmagic

@linuxforever11, bir önceki iletine de cevap vermiştim. Forumda konu açma için bir sınır yok. Aşağıdaki resimde işaretlenen yeri nasıl göremediğini anlayamadım. Eğer cidden böyle bir sorunun varsa yeni bir başlık açarak durumu bizlere bildir. Fakat böyle bir sorun olduğunu sanmıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

linuxforever11

Ubuntu Mate kurdum...Yeni konu açmayı da buldum...Teşekkürler yardımlarınız için...

İyiki varsın Ubuntu...Forumdaki arkadaşlara teşekkürler...İyiki varsınız...