Ekran kartı sürücüsü yüklemeli miyim ?

Başlatan eronis, 16 Mayıs 2015 - 10:10:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Şu ana kadar ne laptop'umda ne de masaüstümde grafik kartı driver'ı yüklemedim ve bir eksisini de göremedim. Konuyu doğru yere açtım mı emin değilim ama merak ediyorum. İnsanlar neden sürücü yüklemeye çalışıyor ? Şu zamana kadar grafik kartımdan yana hiç sıkıntım olmadı. Sadece wine'dan oyun açarken bazen takılmalar oldu, ben de oyun için windows'a geçiyorum. Bunun dışında grafik kartı sürücüsü yüklemek gerekli mi gerçekten ? Ya da eğer misal Nvidia/AMD ekran kartı sürücüsünü yüklersem wine oyun performansım etkilenir mi bundan ? Daha önce fglrx driver'ı yüklerken bilmeden bilgisayarı çökertmiştim :D Peki bu sürücülerin farkını hisseder miyim ?

Açık konuşacam, evet wine'da oyun performansım baya düşüktü. Windows'ta high'ta oynayabildiğim oyunu wine'da low'da takılarak oynadım. Hatta oyunun ismini de söyleyim, "Neverwinter". Ancak misal steam'den yüklediğim herhangi bir oyun hiç kasmadı. Hatta kasmayan oyunun da ismini vereyim, no more room in hell. Bazı wine oyunları da kasmadı (Eski oyunlar ve düşük sistem isteyenler). Winetricks ile ilgisi olabilir mi diye düşünmedim değil. Böyle bir şey için işletim sistemi driver'larına mı, yoksa winetricks'e mi önce bakmalıyım ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

-DıLgEş-

Eğer herhangi bir sorununuz yoksa yüklemeyebilirseniz. Mesela ben de AMD ekran kartı mozaikleşme sorunu vardı fglrx kurup düzelttim.
Fglrx kurarken sanırım yanlış bağımlılık kullanmışsınız. Ben şu an 15.04te bu sebepten kuramadım ve ubuntu tekrar açılmadı.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

localhost

Alıntı yapılan: eronis - 16 Mayıs 2015 - 10:10:06
Şu ana kadar ne laptop'umda ne de masaüstümde grafik kartı driver'ı yüklemedim ve bir eksisini de göremedim. Konuyu doğru yere açtım mı emin değilim ama merak ediyorum. İnsanlar neden sürücü yüklemeye çalışıyor ? Şu zamana kadar grafik kartımdan yana hiç sıkıntım olmadı. Sadece wine'dan oyun açarken bazen takılmalar oldu, ben de oyun için windows'a geçiyorum. Bunun dışında grafik kartı sürücüsü yüklemek gerekli mi gerçekten ? Ya da eğer misal Nvidia/AMD ekran kartı sürücüsünü yüklersem wine oyun performansım etkilenir mi bundan ? Daha önce fglrx driver'ı yüklerken bilmeden bilgisayarı çökertmiştim :D Peki bu sürücülerin farkını hisseder miyim ?

Açık konuşacam, evet wine'da oyun performansım baya düşüktü. Windows'ta high'ta oynayabildiğim oyunu wine'da low'da takılarak oynadım. Hatta oyunun ismini de söyleyim, "Neverwinter". Ancak misal steam'den yüklediğim herhangi bir oyun hiç kasmadı. Hatta kasmayan oyunun da ismini vereyim, no more room in hell. Bazı wine oyunları da kasmadı (Eski oyunlar ve düşük sistem isteyenler). Winetricks ile ilgisi olabilir mi diye düşünmedim değil. Böyle bir şey için işletim sistemi driver'larına mı, yoksa winetricks'e mi önce bakmalıyım ?

Sürücü, bilgisayarınızın donanım veya aygıtlarla iletişim kurmasını sağlayan bir yazılımdır. http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayg%C4%B1t_s%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC
Buna göre donanim sürücüleri isletim sistemleri icin önem kazaniyor. Eger siz halinizden memnunsaniz sürücü kurmaniza gerek yok. Ama 3D oyunlari nasil calistirdiniz merak ettim.
Linux LPIC1 - MCSA

gecegezen

Eğer sürücü kurmaz iseniz ubuntu'nun içinde gelen açık kaynak kodlu sürücüleri kullanırsınız ki ikinizinin de üstün olduğu yerler ve donanımlar farklı benim amd makinem de ikisi de benzer bir performans veriyor ama amd'nın yayınladığı sürücü xv video hızlandrımasını destekliyor ve o işe çok fazla codec desteklemiyor mesa ise vdpau video hızlandırması ile daha fazla codec destekliyor, birde bende google chrome ile fglrx (amdnın sürücüsü) garip karelenmeler yapıyor bu yüzden mesa'yı kullanıyorum.
Ama şunu da söylemeliyim ben oyun oynayan bir insan değilim. Bir aralar left 4 die oynamıştım ve 2 sürücüde aynı performansı vermişti. Bir aralar nvidea'nın kiler açık versiyonlarına göre daha iyidi ama son durum nedir o tarafta bilmiyorum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

eronis

Alıntı Yap
Sürücü, bilgisayarınızın donanım veya aygıtlarla iletişim kurmasını sağlayan bir yazılımdır. http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayg%C4%B1t_s%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC
Buna göre donanim sürücüleri isletim sistemleri icin önem kazaniyor. Eger siz halinizden memnunsaniz sürücü kurmaniza gerek yok. Ama 3D oyunlari nasil calistirdiniz merak ettim.

Açıkçası hiçbir şey yüklemedim. Hiçbir sürücü kurmadım, direk açtı oyunu. Call Of Duty: MW3 oynadım masaüstümde. Grafik olarak fazla hatırlamıyorum, uzun zaman oldu onu son oynayalı. Ancak hiçbir şey yüklemedim. Wine yükledim, oyunu kurdum, çalıştı. No more room in hell için ise sadece steam kurdum, oyunu indirdim, açtı.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_nouveau_utopic&num=2
ve aynı bağlantını üçüncü sayfasına bakılabilir. Fazlaca bir şey söylemeye gerek yok ama bir donanıma en iyi sürücüyü donanımın sahibi yazabilir. Açık kaynak sürücüler iyi niyetli bir şekilde geliştirilmeye devam ediliyor ancak donanım dışarı açık değilse ancak bir yere kadar gidebilirler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Reverser

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mayıs 2015 - 22:34:02
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_nouveau_utopic&num=2
ve aynı bağlantını üçüncü sayfasına bakılabilir. Fazlaca bir şey söylemeye gerek yok ama bir donanıma en iyi sürücüyü donanımın sahibi yazabilir. Açık kaynak sürücüler iyi niyetli bir şekilde geliştirilmeye devam ediliyor ancak donanım dışarı açık değilse ancak bir yere kadar gidebilirler.
Hocam anlatmak istediğiniz bir yere kadar doğru. Tersine mühendislik ile kapalı donanımlar için yazılmış tam işlevsel sürücüler mevcut.
Dip not: ekran kartı için konuşmuyorum.

XFCE ROCKS !