[Çözüldü] apt-get clean , apt-get autoclean , apt-get autoremove komutları ne işe yarıyor?

Başlatan LinuxforUbuntu, 15 Mayıs 2015 - 00:05:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LinuxforUbuntu

Apt-get clean , apt-get autoclean , apt-get autoremove vb. Kodların ne farkları vardır ?

siberoloji

iskenderoguz

burada basitçe anlatılmış

LinuxforUbuntu

--help komutu yardımcı oldu ama bir iki sorum var
1-)apt-get clean komutundan sonra herhangi bişe yazmamız gerekiyor mu arşiv adı gibi?
2-)Arşiv ve paketlerin farkı ne oluyor?
3-)apt-get clean komutunu verdiğimde tam olarak neler siliniyor?

heartsmagic

- clean ile indirdiğin paketleri (arşiv de denir bunlara) silersin. Sonuna herhangi bir şey yazmana gerek yok, sistem kendisi siler. Nereden siler? /var/cache/apt/archives altından siler, zira depodan uygulama kurduğunda kendisi ve inen tüm bağımlılıkları burada .deb paketleri olarak saklanır. Arşiv ve paket diye iki farklı şey yok, paket iner depodan, ilgili dizine gidince adı arşiv olur. İsimlendirme sadece yani, zira yapılan işlem arşive alma oluyor.

- autoclean, clean ile benzer bir işi yapar fakat burada silinecek olan .deb paketleri artık indirilemez durumda olanlardır. Örneğin artık bu paketin geldiği depo kapanmıştır veya ilgili paketin depoda daha yeni bir sürümü vardır.

- autoremove, bu komutun arşivlerle ilgisi yok. Diyelim ki bir uygulama sildin ve bağımlılıkları duruyor ancak bu bağımlılıklar artık başka bir uygulama için gerekli değil. autoremove kullanarak bu şekilde ihtiyaç kalınmayan bağımlılıklar kaldırılabilir sistemden.

Üçünü kullanmanın da bir zararı yoktur. autoremove zaten sistem daha doğrusu apt-get tarafından söylenir bize. "Şu şu bağımlılıklara artık ihtiyaç yok, lütfen autoremove kullanın" der. clean'i ara ara kullanmak sistemde yer açmak için faydalıdır. Eğer internet bağlantın çok ama çok kısıtlıysa, bugün kaldırdığın uygulamayı bir hafta sonra tekrar kurma ihtimalin varsa kullanmaman yararına olabilir. İstisna olarak dursun kenarda. Böyle bir durum varsa autoclean daha makul.

Ufak bir rica, açılan başlıklara daha iyi isimler verirsen aramalarda daha güzel görünürler. Ben elden geçirdim biraz gördüğün üzere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

LinuxforUbuntu

Şimdi clean komutu bütün paketleri siliyorsa bilgisayarı paket açısından sıfırlamaz mı? Ben denedim clean komutunu ama ubuntuyla kurulu gelen amazon gitmedi?

turkerataturk

ubuntu Tweak bu işi yapıyor eski paket, öndizleme, ön bellek gibi seyleri siliyor temizliyor.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

arpia

Alıntı yapılan: LinuxforUbuntu - 15 Mayıs 2015 - 22:55:30
Şimdi clean komutu bütün paketleri siliyorsa bilgisayarı paket açısından sıfırlamaz mı? Ben denedim clean komutunu ama ubuntuyla kurulu gelen amazon gitmedi?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mayıs 2015 - 20:07:12
- clean ile indirdiğin paketleri (arşiv de denir bunlara) silersin.

Bütün paketleri siler diye bir ifade yok. Kurmak için indirdiğiniz paketleri siler boşu boşuna yer kaplamasın diye.

LinuxforUbuntu

Yani depolardan kurduğum paketlerde sıkıntı yok silinmez onlar ,internetten indirdiğim .deb uzantılı dosyalar ( öreğin skype) siliniyor öyle mi? 

if

heartsmagic

Alıntı yapılan: LinuxforUbuntuYani depolardan kurduğum paketlerde sıkıntı yok silinmez onlar ,internetten indirdiğim .deb uzantılı dosyalar ( öreğin skype) siliniyor öyle mi? 
Tekrar anlatırsak sanırım üçüncü defa anlatmış olacağız :)

Uygulama silinmez. Uygulamanın kurulması için gereken ve bu nedenle indirilen .deb paketleri silinir. Özel bir amacın yoksa saklamanın  da bir anlamı yoktur. Ne depodan ne de haricen kurulan hiçbir uygulama clean argümanı ile silinmez.

Bu kadar açıklamadan sonra artık şu yapılabilir sanırım :)
cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.