Domestic RSS Okuyucu

Başlatan mthnzbk, 13 Mayıs 2015 - 01:35:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mthnzbk

Uzun zamandır kod yazmıyordum. Şöyle düzgün, kullanılabilir bir program kodlamak istedim ve aklıma RSS okuyucu geldi. Python için feedparser modülü de olduğu için PyQt5 kullanarak yazmaya başladım. sqlite3 ile de veri saklamasını gerçekleştirdim. Artık acemilikten midir nedir neyi nasıl yapacağıma tam emin olamadan düşe kalka ilerledim. Umulmadık hatalar, sır vermeyen hata çıktılarıyla boğuştum. Hala tamam olmasa da çalıştırmasını bilen arkadaşlar için iş görür vaziyette. Bilgili arkadaşların desteğini, ilgili arkadaşların geri dönüşünü rica ederim  Kodlama biraz spagetti oldu ama devam ettikçe düzeltmeler olacaktır.

Proje sayfası: https://github.com/mthnzbk/domestic/

Kuruluma gelince Uygulama Python3.4 üzerinde PyQt5 kullanılarak geliştirildi. Feedler için feedparser modülü kullanıldı. Bu yüzden Python3 için feedparser modülü kurulu olmalı. Ayrıca beautifulsoup modülü de kurulu olmalı.

https://www.youtube.com/watch?v=rXztEdwBXxQ Burada nasıl bir uygulama olduğu mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=9TXtBtih94g

Programım yavaş yavaş gelişiyor. Hata yakaladıkça hatalar gideriliyor ve yeni özellikler ekleniyor. Bu videoda beslemeleri dışarı aktarma ve içeri aktarma özelliği ile yeni eklediğim besleme silme özelliği tanıtılıyor.

http://i.hizliresim.com/Wn1vEq.png

Ekran görüntüsünde olduğu gibi eklenen rss adreslerinin ana sayfasından bulabilirse favicon.ico yu tespit edip veritabanına kaydediyor ve okunarak gösteriliyor. Ayrıca projeyi kurulabilir duruma getirecek düzenlemeyi yaptım. artık setup.py dosyası ile kurulum yapılabilecek. Windows için executable üretebilecek birisi çıkarsa aramızdan sevinirim  Tabii her hangi bir sürüm çıkmadı henüz.

Uygulamamı pypi de kullanıma açtım. Artık pip install domestic-reader komutuyla kuruluyor. Şu an 0.1.7.5 sürümü mevcut.

https://pypi.python.org/pypi/domestic-reader

3 günden bu yana 200 kişiden fazla indiren olmuş.

heartsmagic

Eline sağlık, gayet güzel gidiyor gibi uygulama. Tabi sadece arayüz ve izlediğim kadarıyla işlevsellik olarak yapıyorum bu yorumu. İleride mutlaka masaüstlerine göre bildirim geçen bir şeyler düşün ama :) RSS kullanıcılarının görmek istediği özelliklerinden oluyor genelde bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

Evet. Bildirim özellikleri gibi şeyleri sevdiğimden şu an KDE5 kullanıyorum. Hatta Amarok'taki gibi sistem bildirimleri olarak kullanılabilir bir özellik hiç fena olmaz. :) Arayüz ile ilgili biraz daha çalışılırsa çok daha iyi olur. Simge seti, yazılar gibi.

Ellerinize sağlık.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mthnzbk

Benim işimi gördüğü için şu an geliştirme açısından pek bir şey gelmiyor aklıma. Bir kaç yerde paylaştım, ama kullanıp da şunu, bunu ekle diyen buradaki gibi çıkmadı :) Simgeler crystal simge setinden alınma.  Sistem simgesi koyarak ve sistem mesajı göstererek güncellemeleri gösterebilirim zor olmaz, ama kullanıcı lazım, geri dönüş lazım ;) Daha hata bildirimi yapan çıkmadı(Çok kararlı canım ondandır :D). pypi de 600 indirime ulaştı, ama ecnebilerden de ses yok :D

meda

Arch-KDE ile Akregator kullanıyorum. KDE ile kullanılacaksa Breeze simge seti ve temasına uygun bir arayüz olursa çok daha iyi olur. Biliyorum ki benim gibi RSS okuyucularının en çok hoşuna gidecek özelliklerden bir tanesi bildirimler. Sırf KDE5 bildirim çekmecesinde görünmesi açısından Kmail kullanıyorum o derece sevdiğim bir özellik. :) Bunların dışında widget ya da uygulamacığı hazırlanıp uygulama ile widget iletişimi sağlanabilir.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

mthnzbk

Sistem simgesi koydum ama açıkta değilde gizlenmişler arasında duruyor. Bildirim işini de bir şekilde halledeceğim, ama plasma parçacığı diyorsan orası meçhul :D Uygulama zaten platform bağımsız. Plasma için gerekli bilgi de yok bende malesef.

meda

Bildirim konusu sanırım Plasma parçacığı oluyor. Nasıl oluyo bilmiyorum ama Amarok'da bildirim için ufak bir ayar yapılmış; bildirim için sistem yahut kendi bildirim yapısını kullanabiliyor. 
Görünüm simge seti tema olarak da Breeze yapılabilir oluşu hoş olur. Örnek olarak Vlc ve Smplayer içine pencere yapısı olarak Breeze seçebiliyorsun.

Biraz daha minimal bir arayüze sahip olabilir. Kendimden örnek veriyim ekranda yazı okurken kalabalık menüler görmek istemem. Pencere kenarlıkları dahil yazının daha ön planda olmasını isterim.

Umarım tavsiyelerim yanlış anlaşılmaz söylediklerim aslında çok öznel şeyler değil genel kullanıcı istekleri çevremdeki kullanıcıların istekleride bu şekilde oluyor.

mthnzbk

O zaman öncelikle sistem çubuğunu normal olarak halletmek. Artık sonraki işe kalacak bu gizlenmeme olayı. Simge setine gelince her masaüstü ortamına göre değişecekse, öncelikle bu simgeler nasıl kullanılıyor onu çözmem lazım.

Program gayet sade ve listelenmiş habere çift tıklandığında o ekran kapanıp içeriğin bulunduğu widget görünüyor. Tabii araç çubuğu ile sol treewidget duruyor. Daha nasıl bir sadelik olabilir aklıma gelmiyor şu an.

meda

Belki fikir verebilir diye Liferea ve Akregator inceleyip bazı özellikleri aktarabilirsiniz. Takibi yapılabilecek bazı GNU/Linux siteleri dahil edilebilir.

Alında söylediklerimin veya tavsiyelerimin neredeyse hepsi sistem entegrasyonuyla ilgili. Burada önemli unsurlardan birisi de taraf ye da hedef kitlenin neresi olduğu. Cinnamon, Gnome, KDE, Unity ...

mthnzbk

Uygulama platform bağımsız. Windowsta da çalışıyor, ancak exe üretemiyorum bir türlü :D Masaüstü ortamına göre de şu an kullandığım Kubuntuda geliştiriyorum. Kullanıcılardan şu masaüstünde şu olmuyor, şöyle böyle olsun diye tavsiye, istek gelirse o ortama göre de gerekli kodu üretebilirim sanırım.

Platform bağımsız olduğu için de varsayılan olarak gelecek beslemelerde ayrıcalık yapmak da olmaz sanırım. Şimdilik kendi blogumu koysam yanlış olmaz sanırım :D Dağıtım paketlemesi olursa eğer ona göre feedleri patch olarak düzenleyebilir(ler)iz sanırım.

Şimdi sistem çubuğuna fare gelince okunmayan, silinen, saklanan sayısı gösteriliyor. Sırada timer ile otomatik kontrol yapılması ve bildirim göstermesi kaldı. Bunları yapıp karşılaştığım hataları giderdikten sonra buradan bildiririm siz de pip3 install --upgrade domestic-reader ile güncelleyip denersiniz artık :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Mayıs 2015 - 23:12:25

0.2.3.5 sürümünü pypi ye koydum. sistem çekmecesine yerleşiyor. simge durumuna küçültünce pencere gizleniyor. Kapatırsanız kapanıyor. Simge üzerine gelince okunmamış, silinmiş, saklanmış sayısı görünüyor. şimdilik 3dk da bir kendi güncelleme yapıyor ve yeni haber varsa bildirim veriyor. Yalnız ne hikmetse kodu yazmama rağmen bildirime tıklayınca pencere açılmadı :)

mthnzbk

rutku

Çok güzel bir uygulama olmuş :). Bu uygulama artık daha da gelişir. Podcast özelliği de gelir :).
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

mthnzbk

Podcast'e aşina değilim, ama ne olduğunu falan öğrenince becerime göre ileride ekleyebilirim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2015 - 18:11:12

Alıntı yapılan: mthnzbk - 24 Mayıs 2015 - 12:21:35
Podcast'e aşina değilim, ama ne olduğunu falan öğrenince becerime göre ileride ekleyebilirim :)

podcast içeren iki rss adresini modül ile inceleyerek ortak yönlerine göre nasıl podcast adresini alacağımı buldum. Sonraki sürüme koyarsam eğer ya indirme bağlantısı sunacağım, ya indirme yöneticisi yazacağım ya da hem bunu yapıp hem oynatma işini halledeceğim. Hangisi uygun ve uğraştırıcı olmazsa :)

mthnzbk

rutku

Çok hızlısın tebrikler :). Aslında şöyle Reddit, slashdot gibi ünlü haber sitelerinin linux,programming gibi kanalları takip edebilebilse çok daha tutar bu program. Daha özgün bir yapı ile diğer kullanıcılarıda çekersin. Çünkü internet adeta o mecralarda akıyor.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

mthnzbk

pypi de 6600 indirmeyi geçti toplamda, ama her hangi bir geri dönüş yok :D Bu forum dışında da pek yorum gelen yer yok :)

rutku

Tanıtım ve uygulama kalitesi ile alakalı bir durum. Tanıtım yaparak güzel bir uygulama zamanla rağbet görmeye başlar. Sonuçta yapılan iş; "İyilik yap denize at. Balık bilmez ise Halik bilir." sözünden ibaret. Buraya da koy istersen http://qt-apps.org/

Bende eski siteme bir kaç proje koymuştum. Aidat takip sistemiydi birisi mesela. Onu indiren çok olduydu. İşte soruyorlardı gelişmesi devam edecek mi falan diye ? Ama sonra sitemle beraber diğer projelerle karanlığa gömüldü. Belki bir ara githuba koyarım. Olmadı bir kaç ufak güncelleme bile çekerim. Maksat fayda sağlamak.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

meda

Alıntı yapılan: rutku - 28 Mayıs 2015 - 01:38:18
Reddit, slashdot gibi ünlü haber sitelerinin linux,programming gibi kanalları takip edebilebilse çok daha tutar bu program. Daha özgün bir yapı ile diğer kullanıcılarıda çekersin. Çünkü internet adeta o mecralarda akıyor.

Alıntı yapılan: meda - 17 Mayıs 2015 - 16:24:25
Belki fikir verebilir diye Liferea ve Akregator inceleyip bazı özellikleri aktarabilirsiniz. Takibi yapılabilecek bazı GNU/Linux siteleri dahil edilebilir.

Diyerek benim de kastettiğim böyle birşeydi.

Debian, Mint, Arch, Manjaro Tr forumlarına da konu açarsanız buradakinden daha farklı geri dönüşler olup uygulamanın geliştirilmesinde katkı sağlayacak arkadaşlara ulaşabilirsiniz. Hatta Manjaro-KDE sürümü yerli geliştiriciler tarafından hazırlanıyor RSS okuyucuyu belki öntanımlı olarak dahil edebilirler. :)

Arch, Ubuntu ... gibi resmi depolarda olsa harika olurdu.  :) Bununla ilgili bireyler yapmış mıydınız ?

mthnzbk

Alıntı yapılan: meda - 28 Mayıs 2015 - 14:55:49
Diyerek benim de kastettiğim böyle birşeydi.

Debian, Mint, Arch, Manjaro Tr forumlarına da konu açarsanız buradakinden daha farklı geri dönüşler olup uygulamanın geliştirilmesinde katkı sağlayacak arkadaşlara ulaşabilirsiniz. Hatta Manjaro-KDE sürümü yerli geliştiriciler tarafından hazırlanıyor RSS okuyucuyu belki öntanımlı olarak dahil edebilirler. :)

Arch, Ubuntu ... gibi resmi depolarda olsa harika olurdu.  :) Bununla ilgili bireyler yapmış mıydınız ?

Bu forumlarada bi uğrayım o zaman :)

Depolara girmek hiç düşünmemiştim, ama deb paketi falan yapmayı bilmiyorum. Nasıl başvuru  yapılır vs. hiç bir fikrim de yok.

meda

Paketleme ile ilgili pek çok kaynak bulunabilir. Hatta geliştirici ve paketleme yapan arkadaşlar bile destek sağlar. Yeter ki yaptığınız uygulamanın arkasında durup hata vb konularda destek sağlayabilin. Windows ortamında da pek çok kullanıcı bu yazılımı kullanmak isteyecektir. Linux kullananların %60-70 arasında kullanıcı 2. bir işletim sistemi olarak Windows kullandığını da hesaba katarsak kullanıcı sayısı ilerleyen zamanarda katlayarak devam eder.

Ubuntu Tr-Sudo 62 veya 63 sayısında uygulamanın incelemesi yahut tanıtımı yapılabilir. :) Yeter ki Linux dünyasına bizden birileri katkı sağlasın :)

mthnzbk

Paketleme ile ilgili bakınırım, ama Türkçe kaynak hiç yoksa paketlemesi benim için biraz sıkıntı olur :) Hata kaydı için geri dönüş hiç yok, olsa ilgileneceğim zaten. Buldukça kendim yamıyorum ayrıca. Windows kullanıcıları için şu an sıkıntı exe üretemiyorum. Daha önce python2 ve pyqt4 ile yaptım, ama Python3 ve PyQt5 ile bir takım sıkıntılar oluyor. Qt yi halletsem bu sefer feedparser modülü sıkıntı oluyor vs :)

mthnzbk

Uygulamamın 0.4.4.6 sürümü çıktı. Bu sürümde hatalar giderilmiştir. Özellikle beslemeleri güncellerken ekran donuklaşıyordu, o giderildi.

Domestic Okuyucu'yu buradan: https://pypi.python.org/pypi/domestic-reader indirebilirsiniz. ya da sudo pip3 install domestic-reader komutuyla... Bağımlılıkları kurmayı unutmayın :)

mthnzbk

Python ve PyQt ile geliştirdiğim özgür bir RSS/Atom okuyucusu olan Domestic Okuyucu adlı uygulamam 0.5.1.1 sürümüne ulaştı ve indirilmeye hazır. Uygulama basit bir arayüze sahip ve oldukça kullanışlıdır. Bu sürümle tespit edilen hatalar giderildi ve hızlandırıldı. Ayrıca bu sürüm ile beraber podcast içeren beslemeler için indirme özelliği eklendi.

Domestic Okuyucu uygulaması, ilgilenen arkadaşların desteğini hala istiyor. Windows için çalıştırılabilir hale getirilmesi lazım. Hata ve öneri bildirisine de ihtiyacı var. Eğer Hata ve öneride bulunmak isterseniz burayı, ben uğraşamam kullanırım diyorsanız burayı tıklayınız. Yalnız indirdiğiniz uygulama kodlarını çalıştırabilmeniz için Python3.x üzerinde PyQt5, feedparser ve beautifulsoup4 kütüphanelerine ihtiyacınız olacak.