İlk Adım

Başlatan dkturet, 13 Kasım 2008 - 18:56:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dkturet

Herkese merhaba..

Bilgi İşlem elemanı olarak 2001'den bu yana görevimi icra etmekteyim. Microsoft Desktop ve Server Sistemleri ile bir sıkıntım kalmadığından dolayı "X86 MacOS" ve "Linux" serüvenine dahil olmak istedim.

Daha evvel Suse, Pardus ve Mandriva sürümleri ile kısa süreli (toplasam 1 hafta) deneyimlerim oldu. Caydırıcı ve mantıklı gelmeyen, beni iten en büyük sebep ise DOS istemcisinde açılan 386DX makinede "win" komutu ile açılan Windows 3.1'den bu zamana kadar olan alışkanlıklarımızın kökten değişimi idi. O zamanlar bilgisayarlara birşeyler öğrettiğimiz hissiyatı hakimdi, XP ve Vista ile bu his de elimizden gitmeye başladı (ki bu his bilgisayara olan bağlılığımızın temelidir)

Saymaya kalksak bitiremeyeceğimiz sürüsüne bereket Linux dağıtımı var. Açık kaynak iyi güzel herşey herşey fakat bir sürümün yapıtaşları diğer sürüm ile uyum sağlayamıyor ki. Şu zamana kadar hiçbir müşterimde Linux sistem görmedim açıkçası. Virüslerin niçin Microsoft platformunda boy gösterdiğinin kendimce en büyük kanıtı da budur.

Evet, sıkıldım Windows'un yersiz hatalarından, sıkıldım aynı takılmalardan ve sürekli güncellemelerden. Bu yüzden buradayım arkadaşlar..

Dün sitenize dahil oldum, olur olmaz yönetici iki arkadaşımı listeme ekledim. "Xenophobia" ve "Eren" sizlerden özür diliyorum, bir yoğun uğraş verdikten sonra can havli ile sizlere sorabilirim diye umud ederek ekledim ve 30 msj sonrası msj atılabildiği sonradan gözüme ilişti.

Ubuntu Linux, MacOS sistemine rakip gösteriliyor öğrendiğim kadarı ile. Polemiğe Microsoft'u da dahil etmeleri gerekir zannımca. İlk başta kurulum işlemleri çetrefilden kurtulmalı bunun için de. İngilizce kurduğum sistemde Pidgin güncellemesini dahi başaramadım. Üstelik yeni başlayanlar için sayfalarındaki yönergeleri takip ederek ilerlemiştim. Moral bozukluğuna sebebiyet verdi.. Pidgin'den tek istediğim son sürümünde kamera desteği olup olmadığını görebilmekti. aMSN programı ile listem daha da karman çorban oldu ve kameranın zoom ayarını bulamadım..

Deneyimli bir arkadaşın messenger adresimden iletişime geçmesini rica ediyorum.

Linux macerasında herkese başarı ve sabırlar diliyorum..

Saygılarımla
Demir Kadirhan TÜRET
msn: dkturet@gmail.com
"Özgürlük için; şurUBUNTU için"

matafleur

heartsmagic

Hoş geldin. Öncelikle konuyu uygun yere taşıdım zira konuyu açtığın bölümdeki sabit başlıkta da belirttiğimiz üzere orası soru soracağımız bölüm değil.

Sorularına gelmeden önce iki şeyi belirtmek istiyorum. Birincisi kurulum aşaması çetrefelli değil, aksine Windows'tan bile kolay hale gelmiş durumda. İkincisi ise burada MSN üzerinden ne yazık ki destek sağlanmıyor.

Yapamadıklarını detaylarıyla anlatırsan buradan yardımcı oluruz. Fakat bir başlık altında birden fazla sorun konuşmak, tartışmak hem senin hem de bizim açımızdan pek verimli olmaz. Bu nedenle forumda eğer daha önce açılmamışsa yeni bir başlık açarak sorularını sorabilirsin. Ancak şunu söylemeliyim ki, aklındaki birçok soru ve problem forumda daha önce konuşulmuş olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Öncelikle hoşgeldiniz.
Bir kaç konuya dikkat çekmek istiyorum, ilk olarak forum kurallarını ve varsa bölüm kurallarını okumayı sakın ihmal etmeyin, burada olduğu gibi yanlışa düşebilirsiniz. Burası soru sorma değil cevap alma alanıdır. Soru/sorunlarınızı diğer ilgili bölümlere uygun topiclerle belirtebilirsiniz. Sonrasında, 30 mesaj sınırı ile ilgili bir tartışma konumuz anketler bölümünde mevcut, isterseniz orada konuyla ilgili fikrinizi belirtebilirsiniz. En önemlileri ise, konu açmadan önce arama yapmak sizin hem vakit olarak hem de manevi olarak kazanmanızı sağlar. Aynı konuyu sorarsanız alacağınız tepkiler hoş olmayabilir veya boşuna bekleyip zaman kaybedebilirsiniz. Daha da önemlisi, msn ya da diğer anlık mesajlaşma programları ya da özel mesajlar ile destek vermemeye özen gösteriyoruz. Bir sorununuz varsa foruma yazıyorsunuz ve herkes cevaplayıp herkes faydalanıyor. Diğerleri ise o anlık konuşuluyor ve kalıcı olmuyor.

Bu konulara açıklık getirdikten sonra, tekrardan hoşgeldiniz diyorum ve pidgin'i hiç kamera için kullanmayı denemedim ama aMSN üzerinden bol bol kamera kullandım. Kayıt özelliği çok güzel bir ayrıntı bence.

Bir de aklıma takıldı, sorununuz nedir şimdi? "Pidgin güncellemesi dahi başaramamış olmanızın" altında bir sebep var mı yoksa yazılanlarda mı bir sorun var? Ona göre yadım edebiliriz sanıyorum ki. Burada işler şu şekilde yürüyor biraz da, siz sorununuz ve ne yaptığınızı yazıyorsunuz buna dayanarak biz de fikir vermeye çalışıyor ya da doğrudan çözümü biliyorsak yazıyoruz. Sistemin ingilizce olması dışında bir veriye sahip olmadığımız için pek cevap alamazsanız üzülmeyin diye söylüyorum:)

Not: Mesajı yazarken gördüm ki Serkan da benim yazdıklarımı yazmış. Teşekkürler Serkan:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

deeppislik

Arkadaşlar bir konuda soru sormak istiyorum ama soru sormak için dolaşmadığım, tıklamadığım yer kalmadı. Şu an yazdığım yer de doğru yer mi, bilmiyorum. Öncelikle forumların daha kolay iletişim kurulabilir şekilde düzenlenmesini diliyorum.
Şimdi sorunuma gelelim. Ubuntu 11.04 ü yükledim. Kısa bir acemilik süresinden sonra sorunlarla baş etmeyi öğrendim. (yazılım yükleme, bulma vb.) hatta masa üstü temaları ve yazı biçimlerini değiştirmek en eğlenceli kısımdı. Sonra bir gün... bir ileti geldi. "ubuntu 11.10 sürümü mevcut. Yükseltmek ister misiniz?" Tabii ki hemen atladım. Düşündüm ki bendeki sürümden daha üstün özellikleri vardır mutlaka. Ama yanılmışım. Öncelikle masa üstü temaları artık değiştiremiyorsunuz. ve benzeri bir sürü özellik kapatılmış. Bildiğin windows'a dönmüş. Bununla kalsa iyi; başladı bilgisayar donmaya, uygulamalar kitleniyor, fare işlemiyor vb. bir sürü hata. Şimdi öğrenmek istediğim, önceki sürüme dönebilme şansım var mı?.. " Açılıştaki 'previos version' " gibi seçenekler işe yaramıyor. onlar denendi. Bilen varsa yanıt bekliyorum. Bu arada henüz 11.10 a yükseltmedinizse sakın ha!.. diyorum ve Herkese mutluluklar ve başarılar diliyorum. Posta adresim "exsmyrna@hotmail.com" forumda ulaşamazsam yanıtlara diye bu adrese de yazarsanız sevinirim.

alquirel

Alıntı yapılan: deeppislik - 08 Kasım 2011 - 20:19:17
Öncelikle forumların daha kolay iletişim kurulabilir şekilde düzenlenmesini diliyorum.
Bu forum bu piyasada bulabileceğiniz en derli toplu en düzenli forumlardan birisidir.

Alıntı Yap
Düşündüm ki bendeki sürümden daha üstün özellikleri vardır mutlaka. Ama yanılmışım. Öncelikle masa üstü temaları artık değiştiremiyorsunuz. ve benzeri bir sürü özellik kapatılmış. Bildiğin windows'a dönmüş.
Bir ürün açık kaynaklı olduğu sürece asla ve asla özelliği kapatılamaz. Bu sebeple de Windows'a dönüş söz konusu bile değil.
Sizin tema ile ilgili başınıza gelen şey ise şu, daha önce kullandığınız bildiğiniz pencere artık yok, onun yerine Gnome Tweak Tool uygulamasını kurup onunla ayarlama yapmanız lazım. Bu da Ubuntu sebebiyle olan bir değişiklik değil, Gnome'un sürüm atlamış olmasından dolayı meydana gelen bir değişiklik.

Alıntı Yap
Bununla kalsa iyi; başladı bilgisayar donmaya, uygulamalar kitleniyor, fare işlemiyor vb. bir sürü hata. Şimdi öğrenmek istediğim, önceki sürüme dönbilme şansım var mı?.. "
Sıfır kurulum yerine yükseltme yapmanın bu gibi sorunlara yol açması muhtemeldir.
Ben olsam sıfır kurulum yolunu tercih ederdim.

Alıntı Yap
Bu arada henüz 11.10 a yükseltmedinizse sakın ha!.. diyorum
Ben 11.10 kullanıyorum ve şu ana kadar kullandığım (Windows ve diğer dağıtımlar dahil) tüm sistemlerim içerisinde en yüksek performansa ulaştığım sistem diyebilirim rahatlıkla. Her sorun yaşadığımızda (daha sorunun sebebi bile öğrenmeden) kullanılan sistemi "sakın ha!..." konumuna taşıyacaksak işimiz çok.

Alıntı Yap
Posta adresim "exsmyrna@hotmail.com" forumda ulaşamazsam yanıtlara diye bu adrese de yazarsanız sevinirim.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Kasım 2008 - 19:50:28
burada MSN üzerinden ne yazık ki destek sağlanmıyor.
Ayrıca "Haberdar Et" düğmesiyle bu işi yerine getirebilirsiniz.

whitetiger407

hoş geldin :)