Kuantum Bilgisayarlar

Başlatan blackwidow, 10 Mayıs 2015 - 02:46:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blackwidow

Merhaba , konu daha önce açıldımı bilmiyorum

Buraya herkes yeni çıkarılan ve araştırma konusu olan Kuantum bilgisayarlar hakkında bildiklerinizi yazarsanız ve bilgilendirirsek birbirimizi çok iyi olur diye düşündüm.

Programlama açısından baktım ve QCL dili özel olarak Kuantum bilgisayarlarda programlama yapmak ve bu bilgisayarları geliştirmek için kullanıldığını duydum

Current yani geçerli versiyonunun tarihi 2014 yazılı sanırım yeni çıkarıldı dil . Evet bildiklerinizi alalım arkadaşlar ilkini ben başlatayım.

Çok hızlı olan bu bilgisayarlar zaman yolculuğu hesaplamalarında kullanılabilirmiş .

Eğer bilgimiz artarsa buradan devam edelim , paylaşalım bilgi çoğalsın

DoopTR

kuantum bilgisyarı şuam google da üretildi noyutu çok büyük fakat işlemci çok küçük ve kuantum bilgisyarları evrenin sanal ortamda anen oluşturp incelemekmiş bi nevi sanbal evren fakat geçğin aynısın bunu için çok güçlü yani kuantum pc lere gereksinim duymuşlar benim bilgim bu umarım işini görür

Ketboga

bu konuda hakkında bir kaç yıl önce bir makale okumuştum oradan aklımda kalan bilgilere göre işlem hacmini göstermek için biraz kuantum fiziğinden bahsediyorlardı örneğin normal de 1 ve 0 vardır bir şey ya vardır yada yoktur ancak kuantum fiziğinde bir ihtimal daha var aradaki bir seçenek buradan yola çıkarak geliştiriliyor dilleri halen çok kararlı değiller büyüklükleri ilk bilgisayar olan mark 1 den bile daha fazla neredeyse ama işlem hacimleri insan aklının alamayacağı boyutlarda, makaledeki bir örnek hafızam beni yanıltmıyorsa aynen şuydu örneğin: 500 odalı bir bina var ve sizin aradığınız bilgi o odaların birinde normalde teker teker odaları ararsınız değil mi normali budur ancak kuantumda işler değişiyor kendinizi 500 kez kopyalayıp her odaya aynı anda girdiğinizi düşünün işte kuantum bilgisayarların çalışma mantığıda buna benzer, biraz kafa karıştırıcı olabiliyor ancak bu bilgisayarların yapı ve mantalitesini anlayabilmek için biraz kuantum fiziği hakkında okuma yapmak gerekiyor ancak böyle kavrayabiliyorsunuz bazı olguları şuan için kararlı değiller, soğutmak için ciddi emekler harcanmakta yine yanlış hatırlamıyorsam eğer -200(daha eksik yada daha fazla olabilir tam hatırlamıyorum ancak oldukça düşük bir sıcaklık hatta uzay boşluğundaki sıcaklık kadar bile olabilir internnetten araştırırsınız emin olmak için) derecelere kadar soğutulması gerekiyor bu aletlerin düzgün çalışabilmesi için birde donanımları normal bilgisayalara göre daha değişik sanırım, şuan dünya üzerinde sınırlı sayıda var ve muhtemelen önümüzdeki 40-50 yılda sınırlı sayıda kalacak bu bilimin ne kadar ilerleyebileceğine bağlı.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

rutku

D-wave adında bir firma ilk kuantum bilgisayarını çıkardığını söylüyor. Bunu google ve nasa ya gönderiyor. Bilgisayarın gerçekten kuantum bilgisayarı olup olmadığı hakkında kararsızlıklar mevcut. Her neyse kuantum bilgisayarı aynı sizin dediğiniz gibi 1 ve 0 yanına kubit adında bir değer daha gelmesiyle oluşuyor. Bu kubit aynı anda 1 veya 0 olabilir. İşte bu noktada olabilme olasılığını ele almışlar. Kubit içindeki değer anlık olarak değişiyor. O an 1 değeri olma olasılığı %64 ise 0 olma olasılığı %36 oluyor. Bu yüzden her seferinde olasılıksal olarak aynı değerleri vermiyor. İşte burada sorulan sorulara kesin cevap yerine olabilme olasılığı üzerine cevap veriyor. Bu durumda yapay zekanın önünü açabilecek donanım alt yapısıda ortaya çıkmış oluyor.

Eğer bilgisayarı kullanım amacınız günlük işlerden ibaret ise şimdiki bilgisayarlar çok hızlı bir şekilde işinizi görür. Kuantum bilgisayarlar bu konuda yavaş kalıyor. Kuantum bilgisayarların amacı bilimsel hesaplamalardır.

İlk bunu izleyin : https://www.youtube.com/watch?v=IDaZ1tb8Tso
Sonrada bunu  : https://www.youtube.com/watch?v=SxSHzwrIjVQ
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

blackwidow

Şuan lisans bilgisayar mühendisliği okuyorum . Yüksek lisans da ABD de bunun çalışmaları yapılıyormus oradan dikkatimi çok çekmişti ama sektör öyle bir şekilleniyor ki

bu işe başlarsan bu iş üzerinde devam etmen şart gibi çünkü yeni teknolojiler bunlar.

aynı sanal gerçeklik gibi . Çıkalı 3 sene oldu Facebook Amazon Google tarzı firmalar direkt satın alımlar yaparak işe koyuldular

DoopTR

Alıntı yapılan: blackwidow - 10 Mayıs 2015 - 15:38:39
Şuan lisans bilgisayar mühendisliği okuyorum . Yüksek lisans da ABD de bunun çalışmaları yapılıyormus oradan dikkatimi çok çekmişti ama sektör öyle bir şekilleniyor ki

bu işe başlarsan bu iş üzerinde devam etmen şart gibi çünkü yeni teknolojiler bunlar.

aynı sanal gerçeklik gibi . Çıkalı 3 sene oldu Facebook Amazon Google tarzı firmalar direkt satın alımlar yaparak işe koyuldular
butür büyük şirketlerein kuantum pc lere geçmesi birçok server kullanılmayacak olmasıdır bu hepimiz için çok iyi çünkü sadece dünyadaki youtube serverilerinin küresel ısınmaya az da olsa sebeb olduğu soyleniyor

Pozitron

Alıntı yapılan: DoopTR - 10 Mayıs 2015 - 18:48:26

butür büyük şirketlerein kuantum pc lere geçmesi birçok server kullanılmayacak olmasıdır bu hepimiz için çok iyi çünkü sadece dünyadaki youtube serverilerinin küresel ısınmaya az da olsa sebeb olduğu soyleniyor
Bu daha çok zaman alır,kuantum bilgisayarlar normal bilgisayardan biraz daha yavaş evrilecektir diye tahmin ediyorum;çünkü kuantum fiziği bile daha yolun başında iken uygulamasından bir server bilgisayarı daha bir 2070'lara-hadi 2050 olsun- kadar şu anki gidişatta beklemeyelim bence;fakat tabii biz de görebilsek,gelişimine tanık olabilsek harika olur :)
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

DoopTR

Alıntı yapılan: Pozitron - 10 Mayıs 2015 - 22:29:44
Alıntı yapılan: DoopTR - 10 Mayıs 2015 - 18:48:26

Bu daha çok zaman alır,kuantum bilgisayarlar normal bilgisayardan biraz daha yavaş evrilecektir diye tahmin ediyorum;çünkü kuantum fiziği bile daha yolun başında iken uygulamasından bir server bilgisayarı daha bir 2070'lara-hadi 2050 olsun- kadar şu anki gidişatta beklemeyelim bence;fakat tabii biz de görebilsek,gelişimine tanık olabilsek harika olur :)
elimizdeki tek bilgi dwave nin kuantum pc si onun da doruluğundan emin deyiliz yeni gerçekmi yoksa çok güçlü normal pc mi bunu zaman gösterecek

Ketboga

gerçekler ancak henüz yolun çok başındalar işlem mantıkları kuantum fiziğinin mantığıyla geliştiriliyor henüz kuantum fiziği bile tam olarak çözülememişken çözülmeyi bırakın, kuantum teorisine karşı çıkan fizik profesörleri bile mevcut into the universe with stephen hawking belgeselinde kuantum fiziğiyle ilgili görüşler anlatılıyor birde hafızam beni yanıltmıyorsa eğer morgan freeman ın sunduğu through the wormhole belgesel serisin de 4. sezonunda kuantm bilgisayarlarının konu edildiği bir bölüm de mevcut oradada mantaliteleri şuana kadar katedilen yollar hakkında bilgi veriliyor bu bilgisayarların başarıya ulaşıp ulaşamayacaklırını insanların bilimi ve evreni anlamadaki bilgilerini ne kadar ileriye götürdüklerine bağlı kuantum fiziği bilinen fiziğin dışında kuantum bilgisayarları da böyle haliyle dolayısıyla daha kat edecekleri yol çok fazla birbirlerine paralel olarak gelişecekler ancak bu adımların atılması daha doğrusu bunların düşünülüp hayata geçirilmeye çalışılması bile umut vadedici sonuçta tüm icatlar insanoğlunun ihtiyacına ve hayalgücü ile ona inanma arzusunun ardından yapılır, yazar sunay akının bir söyleşisinde söylediği bir söz vardı 1920 li yıllarda amerikalılar çocuklarına uzay ile ilgili oyuncaklar alırmış uzay hakkında kitaplar dergiler okurlarmış burda ise tüfekle trenle oynardı diyor o zamanki çocuklar, sonuçta aya ilk amerikalılar gitti diyor yani sonuçta bence en önemli şey hayal etmek ve bu yüzden bu insanlar bu teknolojiyi geliştirmeyi istiyor o yüzden yapacaklarına inancım tam ve bu sevindirici bir olay.

yine  bu sitedede oldukça dikkat çekici bir haber var kuantum bilgisayarlar hakkında

http://www.gercekbilim.com/kuantum-bilgisayarlar-ilk-kez-fotonik-cip-uretildi/

birde kuantumun dışında adamlar dna temelli bilgisayarlar hakkında fikir alışverişinde bulunuyorlar, ileride kuantum bilgsayarlar gibi bu konuda hakkında da fazlaca konuşulur :)

http://sedicle.blogspot.com.tr/2013/11/dna-bilgisayarlar.html
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

DoopTR

ya cidden morgan free man ın belgeselleri çok iyi çoğunu izledim ama dedğini bulamdım mümkünse link atarmısın

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Mayıs 2015 - 20:41:58

https://www.youtube.com/watch?v=TFKF66oyrHQ burdaçok kolay anlaşılır bi tanım vermiş
36:42 den başlaıyor kuantum pc konusu

Ketboga

Yanlış hatırlıyor olabilirim bulamadıysanız muhtemelen yoktur, türkçe çevirileri az olduğundan uzunzaman önce izlemeyi bırakmıştım şuan yeniden  çeviriliyor altyazıları bir gönüllü tarafından ve 6. sezonda sanırım güncel yayınları.

Pozitron

Evet şu anda en yakın gözüken şey biyo-bilgisayarlar.DNA zaten bilgi saklamakta resmen bir usta,bazı bakterilerde gerilim farkına tepki verebiliyor;fakat kuantum fiziği daha işin başında bir bebek daha.İnanmayanlar daha çok sezgilere ters düştüğü için kuantum fiziğine inanmıyorlar.Aslında olay inanıp inanmamak değil kanıtlardır;kuantum fiziği şu anki yapılan deneylerin hepsinden sağ kurtulmayı başardı.Sezgilerimizi kenara bırakmalıyız konu evren olduğunda.
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

blackwidow

aynen hocam

ileride veriler elektronların üstünde saklanabilirmiş veya moleküllerin.

HP araştırmalar yapıyormuş bu noktada

w01ky

"Defeating the Hackers" belgeselinin 20dk sinden sonra kuantum pc yi görebilirsiniz.bu belgeselin tr altyazısıda var bulamadım.bulursam paylaşırım.ve tam kapasitede bir quantum pc uzunluğu önemli olmaksızın her şifreyi anında kırabilir.adam öyle diyor.sınırsız işlem kapasitesinden bahsediliyor.bu belgeseldeki ancak toplama çıkarma gibi işlemleri yapabiliyormuş.