Klavyedeki bazı sorunlar

Başlatan f0x, 08 Mayıs 2015 - 03:40:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

f0x

Herkese merhabalar öncelikle.
Forumdaki ilk mesajım *olacak inşallah. Everest KM-R1 klavye sorunumu bir türlü çözemedim inşallah yardımınızla halledeceğim.
Kısaca sorunumdan bahsedeyim, klavyedeki (Ctrl_L) (Alt_L) (Ctrl_R) ve (Shift_R) tuşlarını kullanmak istediğim zaman sadece (Shift_L) tuşuna basıyormuşum gibi gösteriyor.
Özel karakterleri ve kısayol tuşlarını kulllanamıyorum. İlgileriniz için şimdiden teşekkürler.

siberoloji

Sistem Ayarları - Dil Desteği penceresinde Klavye Giriş Metodu olarak hangi seçenek aktif durumda. Hiçbiri veya Ibus? Hangisi seçili ise diğerini deneyebilirsiniz. Bazen çözüm oluyor.

f0x

Alıntı yapılan: siberoloji - 08 Mayıs 2015 - 21:01:01
Sistem Ayarları - Dil Desteği penceresinde Klavye Giriş Metodu olarak hangi seçenek aktif durumda. Hiçbiri veya Ibus? Hangisi seçili ise diğerini deneyebilirsiniz. Bazen çözüm oluyor.

Hocam sıkıntının dil ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. 2 tane bilgisayarım var ve özellikle tüm işlerin aynısını ikisindede eşit yaptım ve dahası iş yerindeki bilgisayarıma da aynı işlemle ubuntu kurulumu yaptım ve hiçbirinde sıkıntı olmadı.

ibus version
IBus 1.5.9

Klavyenin bazı tuşları kaldırılmış Fn (Level_i3) olan yerde, klavye aydınlatmasının renk değişimi de hemen onun yanında (Super_R) olarak değişmiş.
Windows kullanırken sadece Fn tuşunu kullanamıyordum şuan Fn yi kullanıyorum ama diğer tuşlar öylece (Shift_L) olarak gözüküyor bu arada ekran görüntüsünü alırken (Shift + PrintScreen) e basıldığında sadece seçili ekranın görüntüsünü alıyor normalde ben şimdiki klavyenin görüntüsünü (Ctrl_R + PrintScreen) basarak aldım sadece istediğim bölgeyi.

siberoloji

Klavyenizde, yapışkan tuşlar özelliği açık olabilir mi? (sticky keys )
Bir konuda bundan bahsedilmiş.
http://askubuntu.com/questions/539354/ctrl-atl-and-shift-key-keep-sticking?rq=1

sudo apt-get install xkbset
xkbset -q
komutuyla klavyenizin ve farenin özelliklerini listeleyip bakabilirsiniz.

f0x

Alıntı yapılan: siberoloji - 09 Mayıs 2015 - 00:33:50
Klavyenizde, yapışkan tuşlar özelliği açık olabilir mi? (sticky keys )
Bir konuda bundan bahsedilmiş.
http://askubuntu.com/questions/539354/ctrl-atl-and-shift-key-keep-sticking?rq=1

sudo apt-get install xkbset
xkbset -q
komutuyla klavyenizin ve farenin özelliklerini listeleyip bakabilirsiniz.

Hocam bununla da çözemedim sorun yapışkan tuşlar değil sanırım.

heartsmagic

Bazı tuşlar kaldırılmış derken? Windows tarafında da olduğuna göre bu sorun farklı bir şeyle karşı karşıya gibiyiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

f0x

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Mayıs 2015 - 00:08:01
Bazı tuşlar kaldırılmış derken? Windows tarafında da olduğuna göre bu sorun farklı bir şeyle karşı karşıya gibiyiz.

Bazı tuşlar yok derken klavyenin üzerindeki tuşlardan bahsediyordum :) yani (Alt_R) yerinde Fn tuşu var yanında ise (Super_R) olması gerekirken klavyenin aydınlatma rengini değiştiren tuş var.
Hala çözüm bulabilmiş değilim Everest KM-R1 klavyenin markası hatta resimli olarak anlatayım.
Aşşağıdaki resimde kırmızı marklanan tuşlara bastığımda sadece yeşil olan (Shift_L) tuşuna basıyormuşum gibi gösteriyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.