[Çözüldü] Snappy Ubuntu tam olarak nedir?

Başlatan earas, 06 Mayıs 2015 - 22:47:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

earas

Başlıkta soruyu direkt sordum. Ubuntu'nun sitesinde gördüm ve biraz inceledim ancak indirmedim. Yalnız tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Ubuntu core gibi ama bulut için tarzı saçma bir şey şekillendi kafamda :D Biri beni aydınlatırsa sevinirim.

empax

Alıntı YapUbuntu, Snappy Ubuntu Core adıyla gömülü sistemler dünyasına adım atıyor. ARM ve x86 yapılarını destekleyen Snappy Ubuntu Core, yalnızca akıllı sistemlerde değil bulut altyapılarında da rahatlıkla kullanılabilecek. Canonical, bu vesileyle şimdiden büyük firmalarla masaya oturmuş bulunuyor. İlk Snappy Ubuntu Core cihazın yakın bir zamanda piyasada olması bekleniyor. 600 MHz hızındaki işlemcilerde bile akıcı bir şekilde çalışabilen ve sürekli güncellemelerle desteklenen Snappy Ubuntu Core, aslında masaüstü versiyonunun en düşük konfigürasyonlara göre optimize edilmiş hali. Ama uygulamalar basit bir mekanizma aracılığıyla sağlanıyor. Üstelik, aynı kütüphaneleri kullanıyor. Bu yıl Meizu ortaklığıyla resmi olarak mobil dünyaya merhaba diyecek olan Ubuntu, böylelikle gömülü sistemler dünyasına da adım atmış oluyor.

http://www.getgnu.org/gnulinux/gomulu-sistemler-icin-snappy-ubuntu-geliyor.html
Siteyle alakam yok.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

burak öztürk

Yarım yamalak İngilizcem ile biraz bakındım. Galiba apt-get kalkıyor artık. Daha başka bir komut satırı aracı geliyor.
Bir diğeri de herhangi bir programın kurulum dosyasını indirip bu kurulum dosyasını başka bir bilgisayarda çift tıklama ile kurabilmeye olanak sağlıyor.
Anladığım kadarıyla paket bağımlılıkları da olmayacak gibi. Yani kısacası paketler Android'de(.apk) ya da Windows'ta(.exe) olduğu gibi tek parça olacak.
Ayrıca bu paketler ile sistem bile güncellenebilecek.

NOT: hatam varsa düzeltin lütfen.

ekremsenturk

Kısa ve öz, Arm işlemcili cihazlar içinmiş. (Tablet, Nettop gibi şeyler)

heartsmagic

O kadar kısa ve öz değil :)

Açıkçası geliştirici olmadıktan veya gömülü ya da bulut üzerindeki sistemlerle çok haşir olmadan ilk elden Snappy'yi yorumlamak mümkün değil. Kendi adıma şimdiye kadar okuyup gördüklerimi özetlemeye çalışayım.

Kişisel bir görüş olarak şunu söylemek istiyorum, günümüz bilişim teknolojisi bir köprüyü geçiyor şu an. Karşı tarafta sınırlandırılmış sistemlerin, sanal makinelerin başlattığı çağı tamamlamış olacak olan "taşıyıcılar" ve "taşıyıcı sistemler" var. "Linux taşıyıcıları (lxc)" ile başlayan bu macera son zamanlarda sık sık duyduğumuz Docker ve kendisini kullanan sistemlerle büyüyor. Örneğin Docker'ın yalın olarak kullanılabilen farklı sistemleri veya bunları derleyip toplayan CoreOS, Atomic gibi sistemler. Eğer bu konuda taşıyıcılara girersek çok uzatmış oluruz. Ayrıca konuya fazlaca hakim olan uzman bir isim olmadığım için laf ebeliği de yapmış olurum. Bu nedenle merak edenler daha sağlıklı bilgilere arama motorları sayesinde ulaşabilirler :) Ancak şunu söyleyeyim, sistem yöneticisi olmayı hedefleyip de ileriye ne yatırım yapsam diye düşünenler varsa akıllarında bulunsun bu konu :)

Snappy'yi sanırım ileriyi düşünerek geliştirmek istedi Canonical. Bazıları için kumar gibi görünebilir. "Ne yani, klasik sistemlerden uzaklaşıp böyle bir şeyi çıkartmak ne kadar akıllıca?", "*nix tarafından iyice uzaklaşıyoruz, oluyor mu böyle?" gibi eleştiriler duyabiliriz ileride. Eğer Ubuntu her bileşeninde Snappy'ye geçerse doğrudur, bu bir kumar olur. Fakat şu an böyle bir düşünceleri yok, sadece "Ubuntu Core" gibi daha çok bulut ve taşıyıcı piyasasına yönelik bileşenleriyle; telefon, tablet, giyilebilir cihazlar gibi aygıtlarında geçmeyi planlıyor ve hatta geçti. Kısacası bizim gibi son kullanıcıları pek rahatsız etmiş durumda değil. Bence akıllıca :)

Snappy ne peki? Yeni bir paketleme sistemi denebilir fakat esasında köklü bir sistem değişikliği oluyor kendisi. Sadece paketleme sistemi değişmiyor, sistemin kendisinin ve uygulamaları çalışma mimarisi de değişiyor. Artık ayrı ayrı kütüphaneler, bağımlılıklar olmayacak. Snappy ile her uygulama kendisine ait tek bir paketle kurulacak ve sistemde yalıtılmış bir şekilde çalışacak. Tanıdık geldi mi bir yerlerden? Evet taşıyıcıların sunduğu mantık bu. Yalıtılmıştan kasıt, uygulama hem sistemden hem de diğer uygulamalardan ayrı çalışacak. Bir şeyler ters gittiğinde sadece bu uygulama etkilenecek. Bunu çalışma sıkıntısı olarak da düşünebiliriz, güvenlik açığı olarak da. Her uygulama kendi paketleriyle ve verisiyle ilgili olacak. Sistemin geri kalanıyla ve diğer uygulamalarla içli dışlı olmayacak.

Başka artıları da var gibi duruyor. Örneğin güncellemelerin sadece farkların alınarak yapılabilmesi (delta update), bir şeyler ters gittiğinde güncellemelerin geri alınabilmesi (rollback update) gibi. Bir uygulama sorun mu çıkarttı? Güncelleme geri alınacak. Zaten güncellemeler uygulama bazında yapıldığı için yaşanan sorun da sadece o uygulamayı etkileyecek. Burada da geri alma özelliği ile bir şekilde kısa vadeli çözüm sağlanabilecek.

Söylediğim gibi bol bol eleştiri gelebilir, fakat Canonical ve özellikle Mark Shuttleworth muhtemelen ileriye bakarak böyle bir karar aldı. Zira büyük oyuncuların çoğu böyle bir sisteme geçecektir, hatta geçenler vardır. Geride kalmamak ve bu dalgayı yakalamak için yapılan bir hazırlık bence bu. "*nix tarafından uzaklaşıyor muyuz?" sorusu artık pek makul bir soru olmayacak sanırım. Çağ bulut ve taşıyıcılar çağı olduğunda bu sorunun sorulması pek anlam ifade etmeyecek gibi. Tabi bu son cümleler tamamen benim kişisel görüşüm. Eklemek, itiraz etmek isteyen varsa seve seve konuşabiliriz.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

earas

Cevap veren herkese teşekkür ederim. Konu hakkında epey aydınlandım  :D

heartsmagic

Bir süredir de açık konu eklemek isteyen eklerdi sanırım. Etiketlersen bizler de kapatırız: cozuldukonusu

Ozmo

peki bu snappy masaüstü ubuntuya gelecek mi ? yoksa gömülü sistemlere mi özel olacak ?

neynefes

heartsmagic

Sadece gömülü ortamlar için değil, ileride normal Ubuntu sürümleri de Snappy kullanmaya başlayacak :) 16.04'de yok sanırım ancak 16.10'da kademeli geçiş başlayacaktır muhtemelen. İleride tamamen geçeceğiz.

Quapukulu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Şubat 2016 - 05:12:45
Sadece gömülü ortamlar için değil, ileride normal Ubuntu sürümleri de Snappy kullanmaya başlayacak :) 16.04'de yok sanırım ancak 16.10'da kademeli geçiş başlayacaktır muhtemelen. İleride tamamen geçeceğiz.

Sanırım biraz erken başlıyoruz :)
http://www.webupd8.org/2016/04/ubuntu-1604-lts-to-offer-updates-via.html

ahmet_matematikci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Mayıs 2015 - 17:27:52

Snappy ile her uygulama kendisine ait tek bir paketle kurulacak ve sistemde yalıtılmış bir şekilde çalışacak. Tanıdık geldi mi bir yerlerden? Evet taşıyıcıların sunduğu mantık bu.

Bana tanıdık gelmedi windows mu bu dediğiniz sistem yada google play ve android mantığı mı? :o :o
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Alıntı yapılan: QuapukuluAlıntı yapılan: heartsmagic - 22 Şubat 2016 - 05:12:45Sadece gömülü ortamlar için değil, ileride normal Ubuntu sürümleri de Snappy kullanmaya başlayacak 16.04'de yok sanırım ancak 16.10'da kademeli geçiş başlayacaktır muhtemelen. İleride tamamen geçeceğiz.
Sanırım biraz erken başlıyoruz
http://www.webupd8.org/2016/04/ubuntu-1604-lts-to-offer-updates-via.html
Erken başladığımız gibi benim ilk yorumumdaki bazı noktalar da değişmiş oluyor :) Genele yaymayacaklarını düşünüyordum bu kadar kısa sürede ama gayet de yaptılar gibi. Memnunum esasında bu konudan, ufak ufak snappy olaylarına bakmak lazım.

@ahmet_matematikci, ilk iletimde esasında anlatmaya çalıştım bir şeyler. Windows falan değil, buradaki yapı apayrı bir şey.