[Çözüldü]UEFİ Kurulum sonrası ayar ve bir çok windows bileşeni

Başlatan merteag, 03 Mayıs 2015 - 04:37:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merteag

Selamlar; Bütün fonksiyonları ile ikinci makinem olan dizüstü bilgisayara ubuntu kurdum uefi tekniği grub sorunu kısmen çözdüm boot-repair ile fakat açıldıktan sonra ubuntu ve alt güvenli başlat'lar harici ile 3 tane windows seçeneği ile karşılaştım açtım açılıyor fakat windows 8.1  sistem yazmıyor 1.sıra windows sda 2.sıra windows recovery ve + gibi seçenek benim korktuğum sda? lar yazıyor tüm işlemler bittiğinde uefi ve diğer güvenliği açtım direk windows gelmesini veya hangisi olduğunu öğrenmek istiyorum nedir acaba seçenekler arasındaki saf windows bu arada ubuntuda hiç bir sorun yok. Saygılar

if

İmlâ ve noktalama işaretleri olmayınca ne dediğinizi anlamak güç. O seçeneklerden biri Windows'u başlatır, biri Windows kurtarma bölümünü başlatır.

merteag

Burada sırası ile repair boot 'un düzelttiği ve sıraladığı listeyi yazıyorum. 1.sırada   ;
Ubuntu
Advanced uefi recovery bootmyfw.efi
Efi/ubuntu/manager.efi
win uefi recovery ....
win boot uefi recovery bkp boot x64
win boot manager (on/dev/sda2)
system setup

Benim istediğim bunlardan hangisi benim saf win 8.1im ben bunu görmek istiyorum vede win boot manager yazdığı halde normal windows açılıyor hepsinde farklı bir ayarmı yapmak gereklidir?

neynefes

win boot manager (on/dev/sda2)

Bu -sizin tabirinizle- saf windows 8.1'inizin bulunduğu disk bölümü. Grub customiser ile başlangıç ayarlarını değiştirebilirsiniz.

merteag

Çok teşekkür ederim bu arada tüm kurulum işlerim bittikten sonra doğru bir şekilde efi ve disk çarpanını kapattım, daha sonra istersem grup yerine win boot manager getirebilirmiyim bu konudada net bilgi bulamadım.

neynefes

Windows boot kısmına başka dağıtımları yazmama gibi bir huy edindi son zamanlarda. Grub kurulurken diğer boot kısımlarına dokunmuyor. İstediğiniz takdirde kaldırabilirsiniz rahatlıkla ama bu sefer de Ubuntu açılmaz. Grub hoşunuza gitmediyse Burg veya ReFind gibi alternatifleri de düşünebilirsiniz.

Efi'yi kapatmak derken neyi kastettiniz?

heartsmagic

@merteag, sorunun çözüldüğü zaman şunu yaparsın: cozuldukonusu
Bir de, yazıtiplerini değiştirmeyle uğraşma bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

merteag

neynefes bahsettiğim olay secure boot = enable ve uefi legacy ilk biosu açtığım konuma döndürdüm dokunulmazlığını bu arada burg'lar harika.