centos vps ayarları

Başlatan zipci, 29 Nisan 2015 - 23:14:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zipci

merhaba hayatımda ilk defa vps aldım cpanel kurulu üzerinde nginx yüklemelimiyim,? yada orjinal ayarları neyde değiştirirsem perfonmaslı olur tşkler.

cagriemer

Ne yapmak istiyorsunuz VPS ile?

zipci

kendime ait bir site barındıcam ortalama 10k hiti var

heartsmagic

Site barındıracaksan bir şey yüklemeli miyim diye sormamalısın. Haliyle siteni sunacak bir web sunucusuna ihtiyacın var. Nginx mi olur, başkası mu olur bu biraz sana bağlı. Sunucu Yazılımları bölümünde hem Nginx hem de Apache anlatımları mevcut. Ancak, konu diğer dağıtımlar bölümünde olduğu ve sen de dağıtım bilgisi vermediğin için net bir şekilde yönlendirme yapmamız imkansız. İhtimaller üzerinden konuşuruz.

Tabi, olayın içinde Cpanel olduğu ve işlerini panelle yapmak istiyor olabileceğin için eğer panel kullanacaksan sürekli kullan. Kullanmayacaksan hiç bulaştırma işe. Hem panel kullanayım hem kendim yöneteyim dediğinde işler biraz karışıyor. Panellerin kendi yapıları mevcut.

Örneğin sunucu Centos mu? Nginx mi istiyorsun? Doğrudan desteği yokmuş Cpanel'in Nginx için, şunu öneriyor gibiler:
http://www.internetearnings.com/how-to-install-nginx-on-cpanel-whm-server/

Apache'ye destek vardır, sağda solda anlatımı da vardır muhtemelen. Söylediğim gibi dağıtım bilgisi, tam olarak ne kullanılacağı (site php tabanlı mı, python tabanlı mı..) bilgisi falan önem arz ediyor. Bilgileri azar azar verme lütfen bize, tam olarak nerede, ne yapmak istediğini ayrıntılarıyla anlat.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

Cpanel'i Apache sunuyor bildigim kadariyla. Eger oyleyse onu nasil degistirirsiniz bir fikrim yok. Apache ve Nginx'i ayni anda calistirmak elbette mumkun ama basinizi agritacaktir, ozellikle de ilk VPS tecrubenizse. Bence ilk asamada Apache kurulu oldugundan onunla yapmak istediklerinizi yapmaya baslayin. Bu asamada Apache'nin yetersiz olduguna kanaat getirirseniz -aslinda Apache'ye haksizlik edip yetersizlik demeyelim rahat calismak diyelim- daha rahat edeceginizi dusundugunuz baska bir sunucuyu denersiniz.