Ynt: Ubuntu öyrənmək istəyirəm.

Başlatan ulupınar, 26 Nisan 2015 - 13:10:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ulupınar

Alıntı yapılan: billyazenec - 26 Nisan 2015 - 12:19:45
Salam mən oracle vm virtualboxda ubuntu x32 virtual OS qurmuşam. Düzü qurmağımda məqsəd ubuntunu öyrənməkdi. Ubuntunu tamamiylə ən əsası terminal dilini və s. necə öyrənə bilərəm? Öncədən təşəkkürlər!

PS: Bu forumda azərbaycan bölümünü görməyim və problemimi bura ilk yazmağım məni sevindirdi.

Ubuntu da bana göre pek fazla şey öğrenemezsiniz. Pisi Linux ile yazılım paketlemeyi, güncellemeyi, shell komutlarını, python dilini daha bir çok şeyi öğrenebilirsiniz.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45685.0

grayloop

Alıntı yapılan: ulupınar - 26 Nisan 2015 - 13:10:10
Alıntı yapılan: billyazenec - 26 Nisan 2015 - 12:19:45
Salam mən oracle vm virtualboxda ubuntu x32 virtual OS qurmuşam. Düzü qurmağımda məqsəd ubuntunu öyrənməkdi. Ubuntunu tamamiylə ən əsası terminal dilini və s. necə öyrənə bilərəm? Öncədən təşəkkürlər!

PS: Bu forumda azərbaycan bölümünü görməyim və problemimi bura ilk yazmağım məni sevindirdi.

Ubuntu da bana göre pek fazla şey öğrenemezsiniz. Pisi Linux ile yazılım paketlemeyi, güncellemeyi, shell komutlarını, python dilini daha bir çok şeyi öğrenebilirsiniz.

@ulupınar,
@billyanezec'in ne aradığını nereden biliyorsunuz ki böyle bir açıklama yapıyorsunuz? Zaten konu başlığı "Ubuntu öyrənmək istəyirəm". "Daha bir çok şeyi..." dediğiniz kısma ait pek çok şey Ubuntu'da öğrenilmiyor mu? Ayrıca, konuyu açan bunları öğrenmek istiyor mu?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

earas

Konuyu açan arkadaşın konusu dağılmasın diye bir şey demeyeceğim... İnsanları Pisi Linux'tan soğutmak için özel olarak tutulmuş, maaşlı memur

ulupınar

Alıntı yapılan: earas - 26 Nisan 2015 - 16:34:53
Konuyu açan arkadaşın konusu dağılmasın diye bir şey demeyeceğim... İnsanları Pisi Linux'tan soğutmak için özel olarak tutulmuş, maaşlı memur
Alıntı Yap
@ulupınar,
@billyanezec'in ne aradığını nereden biliyorsunuz ki böyle bir açıklama yapıyorsunuz? Zaten konu başlığı "Ubuntu öyrənmək istəyirəm". "Daha bir çok şeyi..." dediğiniz kısma ait pek çok şey Ubuntu'da öğrenilmiyor mu? Ayrıca, konuyu açan bunları öğrenmek istiyor mu?

Bir kaç yıl Ubuntu kullanmış biri olarak kendim için söyledim ben bir şey öğrenememiştim. Belki bu sadece benim için geçerlidir. Genel olarak Ubuntu da da özel bir çaba ile paketleme vesaire öğrenilebilir. O kısım yanlış olmuş pardon. Benim kendim için söylediğim şey herkes için geçerli değildir.

Ketboga

Alıntı yapılan: ulupınar - 26 Nisan 2015 - 18:13:20
Alıntı Yap
@ulupınar,

Bir kaç yıl Ubuntu kullanmış biri olarak kendim için söyledim ben bir şey öğrenememiştim. Belki bu sadece benim için geçerlidir. Genel olarak Ubuntu da da özel bir çaba ile paketleme vesaire öğrenilebilir. O kısım yanlış olmuş pardon. Benim kendim için söylediğim şey herkes için geçerli değildir.

@Ulupınar, Beyefendi/Hanım,  lütfen forumda kullandığınız üslup ve içeriğe dikkat ediniz yukarıda bir arkadaşımızın bahsettiği gibi sanki insanları pisi linux' dan soğutmak için özel olarak tutulmuş biri gibi bir izlenim uyandırıyorsunuz forumda yaptıklarınızla eğer can-ı gönülden bu sisteme değer veriyorsanız, ona fayda sağlamak istiyorsanız biraz daha nezaketli, genelleme yapmadan gerçekten faydalı kelimeler kullanın zira bu halinizle faydadan çok zarar veriyorsunuz
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

ulupınar

Alıntı yapılan: Ketboga - 26 Nisan 2015 - 18:32:37
Alıntı yapılan: ulupınar - 26 Nisan 2015 - 18:13:20
Alıntı Yap
@ulupınar,

@Ulupınar, Beyefendi/Hanım,  lütfen forumda kullandığınız üslup ve içeriğe dikkat ediniz yukarıda bir arkadaşımızın bahsettiği gibi sanki insanları pisi linux' dan soğutmak için özel olarak tutulmuş biri gibi bir izlenim uyandırıyorsunuz forumda yaptıklarınızla eğer can-ı gönülden bu sisteme değer veriyorsanız, ona fayda sağlamak istiyorsanız biraz daha nezaketli, genelleme yapmadan gerçekten faydalı kelimeler kullanın zira bu halinizle faydadan çok zarar veriyorsunuz

Haklı olabilirsiniz. Fakat burada herkes kendi tecrübelerini paylaşmakta kısıtlı değildir. Benim Ubuntu ile ilgili olumsuz düşüncelerim olabilir. Burada sanki farklı düşünenlere karşı bir ön yargı seziyorum. Umarım yine yanılıyorumdur. Ubuntu kullanmak, fanı olmak sizi farklı düşünen insanlara önyargılı davranmaya itmesin arkadaşlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Nisan 2015 - 19:52:09

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 26 Nisan 2015 - 13:50:59
Alıntı yapılan: ulupınarAlıntı yapılan: billyazenec - Bugün, 12:19:45Salam mən oracle vm virtualboxda ubuntu x32 virtual OS qurmuşam. Düzü qurmağımda məqsəd ubuntunu öyrənməkdi. Ubuntunu tamamiylə ən əsası terminal dilini və s. necə öyrənə bilərəm? Öncədən təşəkkürlər!

Pisi Linuxta öğrenilen * her şey ubuntuda da öğrenilebilir. .deb paketi yapma https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38678.0

Alıntı Yap
Öncelikle internette ve forumda biraz araştırdım kafam karıştı, ve çok kaynak bulamadım, bulduklarımda da aradığımı bulamadım.
Sorularımı sıralayım.

1)Var olan bi programı nasıl paketlerim (firefox audacious vs gibi)
2)Kendi yazdığım programı nasıl paketlerim.
3)Atıyorum OpenBox  a bir dünya özelleştirme yaptım, openBox configleri , tint2 , thunar configleri felan bu ayaları nasıl paketlerim.

Aslında 1. sorum hakkında kaynak buldum biraz ama , yinede yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla.

Deb paket yapımı ile ilgili türkçe kaynak sıkıntısı belirtilmiş ilgili bağlantıda ayrıca Pisi Linux ile ilgili paket yapımı ile ilgi belgeler doğal olarak Türkçe'dir.

heartsmagic

@ulupınar, foruma bir süre ileti geçemeyeceksin. Sebebi de daha önce elimizden geldiği kadar anlattığımız ve uyardığımız konularda ayak diretmen ve asılsız iddialarda bulunman. Kaldı ki bir süredir beş altı aylık Pisi Linux başlıklarına gereksiz teşekkür iletileri geçerek -sözde- reklamını yapmaya çalışmaktasın. Defalarca anlattık, defalarca rica ettik. Şu forumda Pisi Linux denince insanlar yüzlerini ekşitiyorlarsa bunun müsebbibi sensin, başkası değil.

Ayrıca, madem müslüman mahallesinde salyangoz satacaksın bunu bari doğru dürüst bir şekilde yap. Aylar önce gereksiz gereksiz başlıklar açıp bir başka dağıtımın reklamını yapmaya çalışıp resmen bizleri soğutmuştun. Orada uyardık seni, gittin aylar sonra geri gelip gereksiz yere başlıkları güncelledin. Ses çıkartmadık tutup bir başlığa uğrayıp resmen "Ubuntu kullanırsan Linux öğrenemezsin" dedin birilerine. Hani yine cidden zor tutup kendimi sadece süreli yasaklama veriyorum, geri döndüğünde değil aynı davranışları benzerlerini görürsem, kendi adıma süresiz yasaklama vermek zorunda kalacağım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.