[Çözüldü] Phpmyadmin\'de veritabanı sütununa otomatik numara vermek.

Başlatan kötükurt, 25 Nisan 2015 - 16:48:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kötükurt

Phpmyadmin üzerinden localhostda, Mysql veritanı oluşturuyorum. 3 sütunlu tablonun ilk sütunun id olmasını istiyorum Primary ve  AUTO_INCREMENT olarak seçiyorum ama aynı anda birkaç sıra eklemek istediğimde sadece ilk sırayı ekliyor, diğerleri ortada yok. Eğer ilk sütunun değerini elle girersem hepsini ekliyor. Ben otomatik yapmasını istiyorum.
Aynı ayarlarla 2 sütunlu tabloda sorun yok.
Diğer iki sütun Text formatında.
Uzunluk/değerler kısmına basamak sayısını mı yazıyoruz, 5 verdim bundan olabilir mi?
Seçtiğim ayarların ekran görüntüsü:

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Nisan 2015 - 22:30:20

Birkaç kere daha denedim, çok nedir her satırı uyguluyor bazen ilk 2 satırı. Hata da vermiyor, aynı anda 5 sıra girdiğimde verdiği komut:
INSERT INTO `ilktaban`.`sonu` (
`id` ,
`bir` ,
`iki`
)
VALUES (
NULL , 'ssadxdqnkj hşşhuw', 'kdjlsıfjaıjsoıfhaşsdas'
), (
NULL , 'dfnnnnnşkuhşdaas', 'dfcfdcfd'
);

Kafasına göre takılıyor gibi.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

matrax_41

create table deneme(
id int not null auto_increment,primary key(id),
bir text,
iki text
)

şeklinde komutla oluşturmayı dener misin. Bir hata verirse de buraya geç hatayı.

kötükurt

Hata vermedi ama 5 sıra girdim 2 sıra uyguladı. Komutla ekleyince yada 1. sütunun değerini elle girince sorun olmuyor.
INSERT INTO `ilktaban`.`deneme` (
`id` ,
`bir` ,
`iki`
)
VALUES (
NULL , 'vhöjf', 'döhtdöyc'
), (
NULL , 'ffffffffse sf szsfzs', 'sdfsfe rzg grzdg'
);

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Nisan 2015 - 06:31:28

Aşağıdaki komutu Phpmyadmin ve Uçbirim'de ayrı ayrı girdim.
INSERT INTO `ilktaban`.`deneme` (
`id` ,
`bir` ,
`iki`
)
VALUES (
NULL , 'as11', 'as22'
), (
NULL , 'as33', 'as44'
),(
NULL , 'as55', 'as66'
),(
NULL , 'as77', 'as88'
),(
NULL , 'as99', 'as00'
),

Uçbirim'de sorunsuz çalıştı, Phpmyadmin'de uygulamadı bu hatayı verdi:
#1064 - You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INSERT INTO `ilktaban`.`deneme` ( `id` , `bir` , `iki` ) VALUES ( NULL , 'as11',' at line 2

matrax_41

3 sütunluk veritabanına 5 sütunluk veri girmeye çalışıyorsun. Hata bundan kaynaklanıyor.

kötükurt

matrax_41

insert into komutu veritabanına veri girişi yapar. Values kısmı verilerdir ve sen 5 sütunluk veri girmişsin.

Yanlış görmüşüm. Sorunun tırnaklardan kaynaklanıyor sanırım. Sütun adlarını ve verileri yazarken tırnak işaretlerini ters tırnak (`) olarak dener misin.

kötükurt

Hem uçbirimde hem Phpmyadmin'de hata verdi:
#1054 - Unknown column 'as11' in 'field list'
Ben tabloyu doğru mu oluşturuyorum, buna benzer hata ile karşılaşan kimse yok. Aşağıdaki resimdeki gibi 1. sütunu Primary ve Auto increment olarak işaretliyorum, diğer sütunlar Text formatında, Uzunluk/değer verdiğimde de bir şey değişmiyor.

gokhanyildiz

Örnek bir sql sorugu vereyim sana ona göre düzenle içeriklerini
INSERT INTO `tablom` (`id`, `title`, `description`, `details`) VALUES
(1, 'Başlık 1', 'Açıklama 1', 'İçerik 1'),
(2, 'Başlık 2', 'Açıklama 2', 'İçerik 2')

Eğer id vermek istemiyorum ben otomatik alsın diyorsan id değerini boş bırakacaksın.

('', 'Başlık 1', 'Açıklama 1', 'İçerik 1'),
('', 'Başlık 2', 'Açıklama 2', 'İçerik 2')

tavsiyelerime gelecek olursak. INT değerlerinin uzunluklarını 11 yap. TEXT veya VARCHAR alanlarının karşılaştırmalarını utf8_unicode_ci ve tablonun karşılaştırmasını da utf8_unicode_ci yap. VARCHAR değerlerinin uzunluklarını 255 yap.

kötükurt

@gokhanyildiz senin öneriler de olmadı.
Komut ile zaten sorunsuz çalışıyor, Phpmyadmin'de arayüzle yapmak istiyordum, id sütununu elle giriyorum sorun olmuyor. Şimdi Wİndows'a eski sürümünü yükleyip denedim yine aynı sorun. O kadar siteye baktım videolara baktım, aynı şeyleri yapıyorum bende niye olmuyor, neyi kaçırıyorum? Olay inada bindi yani.

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: kötükurt - 26 Nisan 2015 - 23:51:37
@gokhanyildiz senin öneriler de olmadı.
Komut ile zaten sorunsuz çalışıyor, Phpmyadmin'de arayüzle yapmak istiyordum, id sütununu elle giriyorum sorun olmuyor. Şimdi Wİndows'a eski sürümünü yükleyip denedim yine aynı sorun. O kadar siteye baktım videolara baktım, aynı şeyleri yapıyorum bende niye olmuyor, neyi kaçırıyorum? Olay inada bindi yani.

CREATE TABLE IF NOT EXISTS `tablom` (
  `id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
  `title` varchar(255) COLLATE utf8_unicode_ci NOT NULL,
  `description` varchar(255) COLLATE utf8_unicode_ci NOT NULL,
  `details` text COLLATE utf8_unicode_ci NOT NULL,
  PRIMARY KEY (`id`)
) ENGINE=InnoDB  DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_unicode_ci AUTO_INCREMENT=0 ;

('', 'Başlık 1', 'Açıklama 1', 'İçerik 1'),
('', 'Başlık 2', 'Açıklama 2', 'İçerik 2');

Şu sorguyu phpmyadmin de çalıştırır mısın?

kötükurt