Trafiği düzenlemek ?

Başlatan ahmetkanar54, 22 Nisan 2015 - 01:09:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetkanar54

merhaba arkadaşlar benim sunucumda 2 tane network kartım var eth0 eth1 diye ben eth0 dan bütün bağlantıların kapatılım örneğin tcp 139 samba için açılmasını istiyorum ama başka hiçbir porttan giriş olmaması gerekiyor ?

cool23

Alıntı yapılan: ahmetkanar54 - 22 Nisan 2015 - 01:09:35
merhaba arkadaşlar benim sunucumda 2 tane network kartım var eth0 eth1 diye ben eth0 dan bütün bağlantıların kapatılım örneğin tcp 139 samba için açılmasını istiyorum ama başka hiçbir porttan giriş olmaması gerekiyor ?

ufw ve Iptables kullanabilirsin.

ufw için > http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27da_g%C3%BCvenlik_duvar%C4%B1_kullan%C4%B1m%C4%B1
iptables için > https://help.ubuntu.com/community/IptablesHowTo
İnsanlık için Linux...

ahmetkanar54

siz kullandıysanız tam kodu verirmisiniz ?

heartsmagic

Farklı bacaklara mı bakıyor bu arayüzler? Haliyle bir tanesini sadece samba için açık bırakmak istiyorsun? iptables konularına hiç baktın mı? Deneme yaptın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmetkanar54

aynen abi mesela eth0 192.168.1.2 diyelim 192.168.1.3 te eth1 diyelim ben sadece eth0 dan 139 paketinin geçmesini istiyorum diğerinde kapalı olsun

heartsmagic

Farklı bacak değil ki bunlar ama? Bu şekilde bir yapı ile neyi amaçlıyorsun?
Nokta atışı öneride bulunamam zira iptables ile o kadar içli dışlı değilim. Bu nedenden ötürü hiç iptables konularına baktın ve denedin mi diye sordum.
Tam olarak yapıyı da aktar lütfen buraya. Bir bacağı 192.168.1.x diğer bacağı 192.168.1.x diye ayırma olmaz, bunlar aynı ağa ait oluyorlar netice olarak. Ağı hiç ayırmamış oluyorsun burada, bu nedenle sordum neyi amaçlıyorsun diye.

ahmetkanar54

abi kafeler için sistem yapıyorumda disksiz sistem diye orda işimi görücek daha denemedim haftaya kafe kurduğumda deniyecem

heartsmagic

Yapının biraz daha net olması lazım. Aklında olan şey pek kullanışlı değil gibi sanki :) Aklında derken buraya yazdığın şey yani. Yoksa ağları ayırırsın, trafiği yönlendirirsin falan, bunlar tamam.

cool23

@heartsmagic'in dediği gibi aynı network'te iki interface üzerinden geçmez trafiğin. Networkler farklı olsaydı o zaman senin sorununa çözüm bulabilirdik ama internet kafede biraz zor istediklerin.
İnsanlık için Linux...