[Çözüldü] Özel bir dizine kurulmuş olan Apache,PHP,MYSQL farklı bir pc ye taşıma problemi!

Başlatan cemal.dogan, 25 Nisan 2015 - 09:52:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemal.dogan

*herkese merhaba,

Öncelikle konunun yeri burasımı veya başlık doğru konuyu temsil ediyor mu tam emin değilim.
Yönlendirmelerle düzeltmeleri yapabilirim.
Konuya gelecek olursak iş verenimin kendisine has bir dizin yapısı var.
Bu dizin yapısında Apache, Php ve mysql kurulumu mevcut.
Benim isteğim bu dizin yapısını alıp kendi kurmuş olduğum kubuntu' da çalışır hale getirmek bunun için yardımcı olabilecek birisi varmıdır?

Örnek verecek olursam ana dizin /ABC bu dizin altında apache/ mysql/ php/ htdocs/ dizinleri mevcut.

Bu arada başlangıç seviyesi linux kullanıcısıyım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

if

@cemal.dogan, apache dizininde Apache'nin kendisi mi kurulu yoksa o dosya başka şeyler barındırmak için mi kullanılıyor? Aynı soru diğerleri için de geçerli.

cemal.dogan

@if, tüm dizinlerde kendi dosyaları kurulu.
Bu konuda yardımcı olabilecek kimse yok mu?

heartsmagic

Elimizden geliyorsa yardımcı olmaya çalışırız da, bu bir "gereklilik" midir? Neden böyle bir şey isteniyor yani?
Mümkün mü sorusuna gelirsek, Ubuntu'nun kendi yoluyla değil. Kaldı ki bu yapmak istediğin şey hiç ama hiç önerilen bir şey olmadığı için kolay bir yolu da yok. İstediğin uygulamaları elle derledikten sonra kurulum dizini belirtebilirsin fakat Apache, Mysql gibi uygulamalar için hiç ama hiç akıl kârı bir iş olmaz bu. Yapan, eden var mıdır onu da bilmiyorum.

Sözün özü, kendi yöntemlerini yeni işletim sistemine taşımayı deneme, yeni işletim sistemine ayak uydurmayı dene. Müşterinin işletim sistemi ve/veya yöntemleri nasıldır bilemiyorum fakat bizim dünyada bu türlü yürümez işler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemal.dogan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Nisan 2015 - 01:43:59
Elimizden geliyorsa yardımcı olmaya çalışırız da, bu bir "gereklilik" midir? Neden böyle bir şey isteniyor yani?
Mümkün mü sorusuna gelirsek, Ubuntu'nun kendi yoluyla değil. Kaldı ki bu yapmak istediğin şey hiç ama hiç önerilen bir şey olmadığı için kolay bir yolu da yok. İstediğin uygulamaları elle derledikten sonra kurulum dizini belirtebilirsin fakat Apache, Mysql gibi uygulamalar için hiç ama hiç akıl kârı bir iş olmaz bu. Yapan, eden var mıdır onu da bilmiyorum.

Sözün özü, kendi yöntemlerini yeni işletim sistemine taşımayı deneme, yeni işletim sistemine ayak uydurmayı dene. Müşterinin işletim sistemi ve/veya yöntemleri nasıldır bilemiyorum fakat bizim dünyada bu türlü yürümez işler.

@heartsmagic, konuyla alakadar olup cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
Gereklilik kısmı, genel için bir gereklilik değil tabiki, belkide bu konudan faydalanacak insan sayısı benimle kısıtlı kalacaktır yada birilerinin fikir sahibi olması açısından faydalı olacaktır.
Bu şekilde farklı bir dizinde tutma isteği ortak bir yapının olması olabilir yada ataklara karşı farklı dizin yapısı mantığı olabilir sebebini açıkçası tam bilmiyorum.
Benim istediğimde bu mantığı kendi ortamımda kurabilmeyi ve yönetmeyi istemiş olmam bir meraktan dolayı yola çıktım.
Daha öncede lamp kurulumunu yaptım yada apt-get install kullanarak uygulamaların kurulumunu gerçekleştirdim.
Fakat derleme yöntemiyle kurulum gerçekleştirmedim.
Direk tüm dizin yapılarını alıp kendi kurduğum virtual makineye ana dizinine /ABC kopyaladım.(karşı tarafta da  ana dizinde /ABC)
Merak ettiğim bu kopyalamış olduğum dosyalarda ufak tefek ayarlamalar yaparak sistemi tekrar çalışır hale getirebilir miyim?
Sonuçta uygulamaların birbirlerini işaret ettiği dizinler aynı.
Bu konuda yardımcı olunabilir mi?

heartsmagic

Soruyu anlayamadım. Sanal makinede ne nereye kopyalandı? Karşı taraf dediğimiz nedir?

Gerçi cevaplar ne olursa olsun kafandaki bu isteği gerçekleştirmek mümkün değil ne yazık ki. Bin takla atıp istediğini bir şekilde gerçekleştirdin diyelim, sonrasında sunucu üzerindeki bu istediğin uygulamalar ve bunlara bağlı diğer uygulamaların sağlıklı çalışacağının hiçbir garantisi yok.

Fakat, senin istediğin bu şey ana sistemden bağımız bir şekilde LAMP veya bir başka yığını çalıştırmak oluyor esasında. Bunu da genelde şu son senelere kadar sanal makinelerle aşıyorduk. Hani birileri diyelim ki Linux üzerinde LAMP istedi. Alıp kuruyorduk bir tane makineye Linux, üzerine LAMP sonra isteyene bu makineyi tahsis ediyorduk. Son senelerde ise farklı gelişmeler oldu. Linux çekirdeğine eklenen taşıyıcı (container) desteği ile koca koca sanal makinelere de ihtiyacımız olmuyor artık. İstediğimiz hemen her şeyi, çok küçük ve sınırlandırılmış ortamlar üzerinde çalıştırıp birilerine tahsis edebiliyoruz. Bunu da Docker gibi uygulamalarla yapabiliyoruz. Önerim o tarafı biraz inceleyerek istenen şeyi sağlamaya çalışman. Öteki türlü istediğin şey cidden çok makul değil.

if

@cemal.dogan, size burada istediğiniz yazılımları istediğiniz dizine atacak şekilde derlettiririz fakat iş orada bitmiyor. En ufak bir güncellemede tekrar derleme yapmanız gerekecek. Hiç bir sorun çıkmasa dahi derleme esnasında sürekli derlemek büyük zaman kaybı yaşatacaktır size. İşvereninizin apache'ye ait her şeyi /ABC/apache dizinine attığından emin misiniz? --prefix=/ABC/apache olur belki de diğer türlü onlarca parametrenin belirtilmesi gerek. Bununla da kalınmaz apache'yi kullanacak bütün yazılımların bu dizine göre ayarlanması gerekir @heartsmagic'in dediği gibi. Tam olarak bu /ABC/apache dizininde ne var?

cemal.dogan

Alıntı yapılan: if - 27 Nisan 2015 - 09:30:46
@cemal.dogan, size burada istediğiniz yazılımları istediğiniz dizine atacak şekilde derlettiririz fakat iş orada bitmiyor. En ufak bir güncellemede tekrar derleme yapmanız gerekecek. Hiç bir sorun çıkmasa dahi derleme esnasında sürekli derlemek büyük zaman kaybı yaşatacaktır size. İşvereninizin apache'ye ait her şeyi /ABC/apache dizinine attığından emin misiniz? --prefix=/ABC/apache olur belki de diğer türlü onlarca parametrenin belirtilmesi gerek. Bununla da kalınmaz apache'yi kullanacak bütün yazılımların bu dizine göre ayarlanması gerekir @heartsmagic'in dediği gibi. Tam olarak bu /ABC/apache dizininde ne var?
@if, dediğiniz gibi tüm yazılımlarımız bu dizin yapısına göre çalışıyor. Pek versiyon yükseltme yapılmıyor.
ls /ABC/APACHE/
bin  build  cgi-bin  conf  error  htdocs  icons  include  lib  logs  man  manual  modules

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Nisan 2015 - 23:32:36

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Nisan 2015 - 03:36:44
Soruyu anlayamadım. Sanal makinede ne nereye kopyalandı? Karşı taraf dediğimiz nedir?

Gerçi cevaplar ne olursa olsun kafandaki bu isteği gerçekleştirmek mümkün değil ne yazık ki. Bin takla atıp istediğini bir şekilde gerçekleştirdin diyelim, sonrasında sunucu üzerindeki bu istediğin uygulamalar ve bunlara bağlı diğer uygulamaların sağlıklı çalışacağının hiçbir garantisi yok.

Fakat, senin istediğin bu şey ana sistemden bağımız bir şekilde LAMP veya bir başka yığını çalıştırmak oluyor esasında. Bunu da genelde şu son senelere kadar sanal makinelerle aşıyorduk. Hani birileri diyelim ki Linux üzerinde LAMP istedi. Alıp kuruyorduk bir tane makineye Linux, üzerine LAMP sonra isteyene bu makineyi tahsis ediyorduk. Son senelerde ise farklı gelişmeler oldu. Linux çekirdeğine eklenen taşıyıcı (container) desteği ile koca koca sanal makinelere de ihtiyacımız olmuyor artık. İstediğimiz hemen her şeyi, çok küçük ve sınırlandırılmış ortamlar üzerinde çalıştırıp birilerine tahsis edebiliyoruz. Bunu da Docker gibi uygulamalarla yapabiliyoruz. Önerim o tarafı biraz inceleyerek istenen şeyi sağlamaya çalışman. Öteki türlü istediğin şey cidden çok makul değil.

@heartsmagic, sanal makine dediğim (yeni işletim sistemi yani kurulumun yapılacağı). Karşı taraftan kastım dizin yapısının kopyasını aldığım sistem.
Garanti kısmını geçelim :).
Neden LAMP olmadığını söyleyeyim uygulamamız bazı yazılımların son sürümlerinde çalışmıyabiliyor misal mysql 5.5.43 üzerinde çalışmıyor (örnek verdim).
Güncellemelerde versiyon yükseltmelerde problem çıkmaması için bu şekilde farklı bir dizin yapısında derlenerek kurulmuş sistemlerimiz.
İşverenim ileri seviye open source sistemlere hakim, açıkçası bende kendisini örnek aldığım için biraz kopyalama yöntemiyle birşeyleri çözüp anlamaya, merak ederek kurcalamaya çalışıyorum.

Soruma gelince dediğiniz gibi olacak bu konuda dışardan da pek destek bulamadım açıkçası bu sebepten, bu dizin yapısına göre sıfırdan derleyerek gerekli olan versiyonlar kurulumunu gerçekleştiriyorum.
Yinede yardımcı olmaya çalıştığınız ve cevap yazdığınız için ikinizede teşekkür ederim.

@heartsmagic, bu arada dediklerinde kulağıma küpe oldu en kısa zamanda araştırmasını yapacağım (container) konusunun.

heartsmagic

Konu kapatılmış ama kendi adıma son yorumumu yapayım. İşverenin ileri seviyede özgür yazılım bilgisine sahipse yardım istemekten hiç çekinmemelisin :) Kaldı ki esasında yardım alman da bir gereklilik bu durumda zira özelleştirilmiş bir yapı ve sistem kullanıyor gibisiniz. Tamam, söylediğimiz üzere uygulamaları elle derleyerek ve kurulum dizinlerini göstererek belirli bir yere toplarsın ancak belki bazı sorunlar olacak? Belki oldu zamanında ve işverenin ya da eski çalışanlardan biri düzeltti. Hani en azından karşına çıkacak şeyleri de öğrenmiş olursun böylece.

Bir de, son söylediklerimi tekrar okuduğumda eksik bir şey söylediğimi de fark ettim. Linux tarafında taşıyıcılar ile çalışmak için Docker şart değil. lxc ve uygulamaları ile de bu yapılabiliyor, çok da zor değil. Fakat, Docker bu konuda oldukça esnek, kendi depo tarzı taşıyıcılarına sahip, daha geniş desteği var. Kısacası şu aralar adını sıkça duyuyoruz, ileride daha da sık duyacağız.