[Çözüldü] Ubuntu Ekran Kartı Sorunu

Başlatan realbyx, 23 Nisan 2015 - 19:29:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

realbyx

Merhaba arkadaşlar,

Ubuntuda yeniyim. Yaklaşık 3 gündür yaklaşık 14 defa ubuntu 14.10'u baştan yükledim. Sitedeki Nvidia elle kurulum, otomatik kurulum, Optimus, bumblebee vs hemen hemen hepsini denedim. Çözüm bulamadığım için bu konuyu son çağre olarak açtım.

Yaşamış olduğum sıkıntı Dota 2 ve benzeri oyunlarda anlık kasmalar. Driver'ın uyumlu olmadığını zannediyorum. Mevcut sıkıntı Windows sürümlerinin hiçbirisinde yok. Ubuntu kullanmak istiyorum fakat oyunlarda tuaf ve ufak kasmalar bezdirdi. Bilgisayar özelliklerim:

Monster 16F33 Notebook

i7 3630QM
GTX 670MX Nvidia
16GB Ram
Corsair Neutron GTX 120GB HDD

Bu laptop'da Windows 8 'de bütün ayarlar sonken sorunsuz oynuyordum. Ubuntu'da benim ekran kartımın driver uyumsuzluğu olduğunu düşünüyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Çıktılar:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GK104M [GeForce GTX 670MX] (rev a1)

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GTX 670MX/PCIe/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info, GL_NVX_nvenc_interop,
    GL_NV_compute_program5, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info, GL_NVX_nvenc_interop,
    GL_NV_compute_program5, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_NV_render_luminance_alpha, GL_NV_sRGB_formats,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_framebuffer_object,

Screen 0: minimum 8 x 8, current 1920 x 1080, maximum 16384 x 16384
HDMI-0 disconnected primary (normal left inverted right x axis y axis)
DP-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS1 connected 1920x1080+0+0 345mm x 194mm
   1920x1080      59.9*+
   1680x1050      60.0     59.9 
   1600x1024      60.2 
   1400x1050      60.0 
   1280x1024      60.0 
   1440x900       59.9 
   1280x960       60.0 
   1360x768       59.8     60.0 
   1152x864       60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected
HDMI1 disconnected
DP1 disconnected
VIRTUAL1 disconnected

Optimus Prime ile denedigimde, intel ekran kartında bütün ayarlar en düşükte sorunsuz oynayabiliyorum. Kendi ekran kartında denediğimde en düşük ayarlar olmasına rağmen kasıyor. Sorunun driver'dan olduğunu düşünüyorum. Elle kurulum'larıda denedim sonuç alamadım.

Cevaplarınızı bekliyorum. Yardım eden herkese teşekkür ederim.

heartsmagic

Şu an Nvidia sürücüsü nasıl kurulu? Optimus varsa elle sürücü kurmayacaksın, Bumblebee kullanacaksın. glxinfo Nvidia bastığına göre doğrudan sürücü kurmuşsun sen? Bunu bir teyit et lütfen önce. Söylediğim gibi elle sürücü kurmayacaksın, Bumblebee kuracaksın.

Dota 2 içinse:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37966.0

Bumblebee konusundan sonra oraya bakarsın. Bumblebee öncesinde tüm Nvidia sürücülerini kaldır ama.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

realbyx

Toplamda 14 defa format attım. Sitedeki bir çok konuyu inceleyip uyguladım. Yukarıdaki çıktılar ubuntunun kendi driverı.  Bahsettiginiz konuyu baştan aşağıya en az 3 defa okudum. Yaşamış olduğum sorun link deki video da tam olarak https://youtu.be/VcaK5mVeQC4  . oyunun ayarları en düşük te dahi bunu yapıyor kasıyor. Windows da hiç bir sorun yok. En yüksek ayarlarda oynayabiliyorum. Bu gün birşey dikkatimi çekti üzerindeki dandik ekran kartı ile en düşük ayarlarda sorunsuz oynayabiliyorum. Kendi ekran kartına ne yaptiysam düzeltemedim. Acaba dedim mevcut ubuntu damı sorun var deyip 13.10 versiyonunu indirdim gene sonuç aynı. Ekran kartımda sorun olsa windows da da yapar. Fakat windows da sorun yok. Ubuntu kullanmak istiyorum fakat çözüm bulamadım. Teknik servisi arayıp sordum onlarda bilmiyor. Umarım sorunumu çözüp windows dan kurtulurum. Cevap verip ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Nisan 2015 - 22:03:03

Ben wine kullanmıyorum. Linux versiyonu var dota 2 nin.

plazma

Bumblebee kurulumu yoksa nvidia sürücülerini ellemi yada ek sürücülerdenmi kuruyorsunuz?

Steam de dotaya sağ tıklayıp çalıştırma seçeneklerine optirun %command% ekeleyin yada primusrun %command% ben primusrun ı kullanıyorum çünkü daha sağlıklı optirun/primusrun direkt steam çalıştırken kullanmanıza gerek yok.

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=6316-GJKC-7437
Kenarda dursun : https://github.com/ValveSoftware/steam-for-linux/issues/3506

Steam i uçbirimden çalıştırıp oyuna giriş yapıp biraz log tutun sonra çıktıları geçin bakalım,

realbyx

En son denemem'de ek sürücüler'den kurdum. Optimus konusun'dakileri uyguladım.

Oyun'da nasıl log tutup çıkları alıcam ? Acemiyim.

Sanırım bu primusrun %command% komutu kullanmadıgımdan dolayı yapıyor ? Laptop'um da nvidia ekran kartını kullandıgında power düğmesi kırmızıya dönüyor ama. İntel kartı kullandıgında beyaz'a dönüyor. Optimus konusunda'kiler harfiyen uygulamadım. Fakat yazmış olduğunuz yukarıda komutu bilmiyordum. O komutu yazmayınca ekran kartını kullanmıyormu steam'de ? Kullanmasa power düğmesi kırmızıya dönmemesi lazım...

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Umarım bir çözüm bulurum.

plazma

Ek sürücülerden kurmamanız gerekiyor , verdiğiniz videodaki sorun grafiksel değil oyun içi lag sorunu spike diyede geçer başka bir sorun ilave olarak wi-fi üzerinden mi oynuyorsunuz? Mmorpg moba tarzı oyunlar kablosuz üzerinde lag/spike yerler herzaman ethernet ile deneyin derim.

Grafiktede bumblebee rehberindeki gibi kurduysanı sorun olmadıysa düzgün çalışıyordur dota kurulumu şuan?

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagicOptimus varsa elle sürücü kurmayacaksın, Bumblebee kullanacaksın.
Alıntı yapılan: realbyxEn son denemem'de ek sürücüler'den kurdum. Optimus konusun'dakileri uyguladım.
Hem ek sürücüler hem Optimus tarafı olmaz. Bir önceki iletimde bahsetmeye çalışmıştım, @plazma da değinmiş. Lütfen kurduğun sürücüleri kaldır, sonra Bumblebee başlığını takip et, gerekli çıktıları buraya aktar. Sürekli yeniden kurulum yapmana gerek yok. Yardım etmemizi istiyorsan Bumblebee tarafını uygula ve çıktıları buraya aktar lütfen. Uyguladıysan da optirun sonucunu aktar.

realbyx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2015 - 11:29:52
Alıntı yapılan: heartsmagicOptimus varsa elle sürücü kurmayacaksın, Bumblebee kullanacaksın.
Alıntı yapılan: realbyxEn son denemem'de ek sürücüler'den kurdum. Optimus konusun'dakileri uyguladım.
Hem ek sürücüler hem Optimus tarafı olmaz. Bir önceki iletimde bahsetmeye çalışmıştım, @plazma da değinmiş. Lütfen kurduğun sürücüleri kaldır, sonra Bumblebee başlığını takip et, gerekli çıktıları buraya aktar. Sürekli yeniden kurulum yapmana gerek yok. Yardım etmemizi istiyorsan Bumblebee tarafını uygula ve çıktıları buraya aktar lütfen. Uyguladıysan da optirun sonucunu aktar.

İşlerimden dolayı bir süre daha windows kullanmak zorunda kalmıştım.

Şimdi bu gün itibari ile tekrar ubuntu 14.10 kurdum

Tek komut ile

sudo apt-get install nvidia-331 bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic ekran kartını kurup steam'dede primusrun %command% kullanıyorum. Gayet başarılı. fakat hala ufak kasmalar var windows gibi değil.

Fakat sormak istediğim nvidia server içerikleri gözükmüyor.

2nci sorum glxgears fps artışı olmuyor

realbyx@realbyx-MS-16F3:~$ glxgears
Running synchronized to the vertical refresh.  The framerate should be
approximately the same as the monitor refresh rate.
302 frames in 5.0 seconds = 60.374 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.967 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.965 FPS

realbyx@realbyx-MS-16F3:~$ optirun glxgears
293 frames in 5.0 seconds = 58.451 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.966 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.966 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.964 FPS

if

@realbyx, "Fakat sormak istediğim nvidia server içerikleri gözükmüyor." cümlesindeki nvidia sunucudan kastınız nedir?

Neden 14.10 kurulumu yaptınız? 14.04.2 ya da 15.04 gibi güncel bir sürüm kursaydınız keşke.

realbyx

@if

Alıntı yapılan: if - 25 Haziran 2015 - 23:19:36
@realbyx, "Fakat sormak istediğim nvidia server içerikleri gözükmüyor." cümlesindeki nvidia sunucudan kastınız nedir?

Neden 14.10 kurulumu yaptınız? 14.04.2 ya da 15.04 gibi güncel bir sürüm kursaydınız keşke.

Ubuntu sitesi en son 14.10 dosyasını indirmeye izin verdiği için en güncel o sanıp onu kurdum. Resimdeki ayarlar kapalı

ekran kartını görmüyor gibi. DAha önceki denemelerimde ekran kartı sıcaklığına kadar gösteriyordu.

FPS karşılaştırması yaptıgımda dota 2 de windows en yükse ayarlarda 60 - 70 fps alırken ubuntuda 30 a düştü. Bukadar düşmemesi lazım. Oyunlarda %50 den fazla fps düşüyor. Ve ufak aralarda kasmalar var engellenmeyen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Haziran 2015 - 23:38:27

optirun ve primusrun komutlarını denediğimde hata veriyor

realbyx@realbyx-MS-16F3:~$ optirun firefox

(process:11655): GLib-CRITICAL **: g_slice_set_config: assertion 'sys_page_size == 0' failed
1435264462027 addons.xpi WARN Exception running bootstrap method shutdown on webapps-team@lists.launchpad.net: ReferenceError: sss is not defined (resource://gre/modules/addons/XPIProvider.jsm -> file:///usr/share/mozilla/extensions/%7Bec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384%7D/webapps-team@lists.launchpad.net/bootstrap.js:72:4) JS Stack trace: shutdown@resource://gre/modules/addons/XPIProvider.jsm -> file:///usr/share/mozilla/extensions/%7Bec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384%7D/webapps-team@bootstrap.js:72:5 < XPI_callBootstrapMethod@XPIProvider.jsm:4303:9 < shutdownObserver@XPIProvider.jsm:1989:13
realbyx@realbyx-MS-16F3:~$ primusrun firefox

(process:11753): GLib-CRITICAL **: g_slice_set_config: assertion 'sys_page_size == 0' failed
1435264650043 addons.xpi WARN Exception running bootstrap method shutdown on webapps-team@lists.launchpad.net: ReferenceError: sss is not defined (resource://gre/modules/addons/XPIProvider.jsm -> file:///usr/share/mozilla/extensions/%7Bec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384%7D/webapps-team@lists.launchpad.net/bootstrap.js:72:4) JS Stack trace: shutdown@resource://gre/modules/addons/XPIProvider.jsm -> file:///usr/share/mozilla/extensions/%7Bec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384%7D/webapps-team@bootstrap.js:72:5 < XPI_callBootstrapMethod@XPIProvider.jsm:4303:9 < shutdownObserver@XPIProvider.jsm:1989:13

heartsmagic

Pek önemli şeyler değil son verdiğin çıktılar. İlki bilindik ve konuyla alakalı olmayan bir hata, diğer satırlar zaten uyarı. Nvidia'nın aracı için şunu dene:

optirun nvidia-settings -c :8

FPS düşüklüğünü bilemiyorum ama, haliyle o konu beni aşıyor. Zira oyunların başarımı birebir aynı olmayabilir iki tarafta. Windows tarafında daha iyi olup burada kötü veya tam tersi olabiliyor.
14.10 konusuna gelirsek, nasıl site sana en son 14.10 indirmene izin verebilir?
http://www.ubuntu.com/download/desktop

Burada görmen gereken iki sürüm var. Birincisi uzun süreli desteği olan 14.04, ikincisi ise 15.04. Bence de güncel bir sürüm kur, zira 14.10 desteği sonra erecek bir süre sonra. Tabi, 15.04'e yükseltebilirsin o zaman gelince.

realbyx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2015 - 01:55:12
Pek önemli şeyler değil son verdiğin çıktılar. İlki bilindik ve konuyla alakalı olmayan bir hata, diğer satırlar zaten uyarı. Nvidia'nın aracı için şunu dene:

FPS düşüklüğünü bilemiyorum ama, haliyle o konu beni aşıyor. Zira oyunların başarımı birebir aynı olmayabilir iki tarafta. Windows tarafında daha iyi olup burada kötü veya tam tersi olabiliyor.
14.10 konusuna gelirsek, nasıl site sana en son 14.10 indirmene izin verebilir?
http://www.ubuntu.com/download/desktop

Burada görmen gereken iki sürüm var. Birincisi uzun süreli desteği olan 14.04, ikincisi ise 15.04. Bence de güncel bir sürüm kur, zira 14.10 desteği sonra erecek bir süre sonra. Tabi, 15.04'e yükseltebilirsin o zaman gelince.

Bu komut işime yaradı teşekkür ederim. Fakat nvidia setting i neye göre nasıl ayarlayacağım bilmiyorum bu konudada sitede arama yaptığımda bir sonuca varamadım. Bununla ilgili bir döküman olursa çok makbule geçer.

14.10 version'ununu uzun bir zaman önce kendi sitesinden indirmiştim. Yaklaşık 3 ay oluyor sanırım ozaman en güncel sürüm 14.10 du. Şimdi 15.04 çıkmış.

Bu sitede yardımcı olan herkeze minnettarım teşekkür ederim. Özelliklede @heartsmagic teşekkür ederim.

Son olarak'da ufak kasma sorununu çözebilirsem hiç bir sorunum kalmayacak

heartsmagic

Nvidia için ek bir ayara gerek var mı bilemiyorum. Hani kendimin hiç kurcalamışlığı yok, pek sorun yaşamadığım ve oyunlarla çok içli dışlı olmadığım için olabilir.
Ufak tefek kasmalar derken, oyunlarda olanları mı diyorsun? Söylediğim gibi o konu da beni aşıyor. Oyunlar çok ayrı bir dünya. Doğal desteği olanlar ayrı, Steam ile oynanalar ayrı, Wine ile kurulanlar ayrı. Her oyunda ama istisnasız her oyunda bu takılma oluyor mu?

realbyx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2015 - 03:59:25
Nvidia için ek bir ayara gerek var mı bilemiyorum. Hani kendimin hiç kurcalamışlığı yok, pek sorun yaşamadığım ve oyunlarla çok içli dışlı olmadığım için olabilir.
Ufak tefek kasmalar derken, oyunlarda olanları mı diyorsun? Söylediğim gibi o konu da beni aşıyor. Oyunlar çok ayrı bir dünya. Doğal desteği olanlar ayrı, Steam ile oynanalar ayrı, Wine ile kurulanlar ayrı. Her oyunda ama istisnasız her oyunda bu takılma oluyor mu?

Sadece steam oyunlarını oynuyorum zaten Dota 2 ve War Thunder bu iki oyun zaten linux ve steam'in en iyi oyunları. Windows'da a göre ubuntuda en az %30 fps düşüsü var. Belki ayarı vardır ama henüz bulamadım.

heartsmagic

FPS konusunu eğer oyunu oynayan başka arkadaşlar varsa onlar da bir kıyaslasın. Bu oyunlara ait masaüstü dosyası mevcut mu? Hani primusrun değil de optirun kullansak nasıl olur diye düşünüyorum? Gerçi aynı kapıya çıkıyor olması gerek sanırım.

Bir diğer önerim de:

sudo apt-get install fluxbox

ile hafif masaüstünü (esasında pencere yöneticisidir) kurman ve onunla bir denemen. Kurduktan sonra giriş ekranında Unity yerine (Ubuntu diye geçer) seçebiliyor olman gerekiyor. Çok boş bir masaüstü gelecektir, uçbirime ulaşıp deneyebilirsin oyunu.

realbyx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2015 - 04:14:03
FPS konusunu eğer oyunu oynayan başka arkadaşlar varsa onlar da bir kıyaslasın. Bu oyunlara ait masaüstü dosyası mevcut mu? Hani primusrun değil de optirun kullansak nasıl olur diye düşünüyorum? Gerçi aynı kapıya çıkıyor olması gerek sanırım.

Bir diğer önerim de:

ile hafif masaüstünü (esasında pencere yöneticisidir) kurman ve onunla bir denemen. Kurduktan sonra giriş ekranında Unity yerine (Ubuntu diye geçer) seçebiliyor olman gerekiyor. Çok boş bir masaüstü gelecektir, uçbirime ulaşıp deneyebilirsin oyunu.

Ben format atmadan önce sürekli fraps kullanıyordum ubuntuya geçince bariz fark etti. Vatandaşın tekide video çekmiş aynı pc den ubuntu ve windows ile bariz belli fps düşüsü.

https://www.youtube.com/watch?v=Iih211kgwaI

https://www.youtube.com/watch?v=Eab2UI1Iq2w

Kurdum.
Alıntı YapUnity yerine (Ubuntu diye geçer) seçebiliyor olman gerekiyor.
Ubuntuya çok yeniyim ne yapmam gerektiğini anlamadım. Nereden seçicem ?

heartsmagic

İlgili paketi kurduktan sonra oturumu kapatıp giriş yapacaksın. Yalnız, oturumu açarken ayarlardan (yuvarlak Ubuntu simgesi) muhtemelen masaüstü olarak Ubuntu yerine Fluxbox'ı seçeceksin.

realbyx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2015 - 04:52:10
İlgili paketi kurduktan sonra oturumu kapatıp giriş yapacaksın. Yalnız, oturumu açarken ayarlardan (yuvarlak Ubuntu simgesi) muhtemelen masaüstü olarak Ubuntu yerine Fluxbox'ı seçeceksin.

Yaptım ama çok değişen birşey olmadı.

heartsmagic

Bir an Unity mi acaba sebep demiştim ama değilmiş anlaşılan. Ne yazık ki cidden pek önerim yok, zira her şey düzgün görünüyor.

realbyx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2015 - 04:47:50
Bir an Unity mi acaba sebep demiştim ama değilmiş anlaşılan. Ne yazık ki cidden pek önerim yok, zira her şey düzgün görünüyor.

2 Yeni sorunum daha başladı. Bilgisayar ısındığı zaman online oyunlarda ping 60 lardan 500 -999 arasına çıkıyor. Ve Wifi ara ara kopuyor bağlanmıyor yeniden başlatmadan.

if

@realbyx, farklı sorunlar için ayrı konular açın.