Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet) Çıktı

Başlatan ultimate, 23 Nisan 2015 - 15:42:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

olaki

Benim dizüstünde 3 yıldır, ubuntu ilk defa "sensors" komutunda 45-50 C gösteriyor.. hem de Firefox'da 3 sekme açıkken. :)
öncekiler 60-75 C... ki, (debian 7 hariç) 3 yıldır hiç bu kadar ılıman olmamıştı.

Reverser

Kubuntu kurulumunu sorunsuz şekilde gerçekleştirdim belirtmek istediğim bir kaç şey var:
*KDE 5 gerçekten çok şık bir tasarıma sahip görsel anlamda neredeyse tüm beklentilerinizi karşılamaya yetiyor.
*KDE 3 serisinden sonra KDE 4 gibi bu KDE sürümüde benim için kullanılabilirlikten çok uzak. (nedense linux üzerinde abartı tasarımları ve şatafatı sevmiyorum)
*Plasma Widgetlarının bazıları henüz kararlı değil.
evet, kurdum ve kaldırmam uzun sürmeyecek biliyorum. Yoluma Mate ile birlikte KDE 3 çatallanması olan Trinity masaüstü ortamları ile devam edeceğim.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

siberoloji

@neynefes;
evet, systemd bu sürümde başlıyor.
OMG Ubuntu

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: neynefes - 23 Nisan 2015 - 23:50:21
Systemd olayına bu sürümle mi geçiyorduk? Yanlış hatırlıyorsam ve ya tamamen uydurmuşsam böyle birşeyi lütfen düzeltin beni :)

merak olarak systemd olayını merak etmiştim.... bu konuda üstad @heartsmagic bilgi paylaşımı yapmıştı merak edenler linkten inceleyebilir

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45368.5

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

meda

Kubuntu 15.04 sürümünü pek tavsiye etmem. Uygulamaların uyumu ve hatalar çok fazla zaten bilindik bazı hataları resmi sitede belirtilmiş. Onun yerine Manjaro veya Arch üzerinde KDE 5 deneyimi elde etmenizi tavsiye ederim. Yuvarlanan sürüm olmaları hata düzeltmeleri ve sistem güncellemeleri daha hızlı olduğu için hata oranı daha az olacaktır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Reverser

bu sabah kubuntum çöktü ve açılamaz halde ilk elden deneyimlemiş oldum.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Zebercet

Dropbox kurulumunda hata verdi, baya uğraştım hata kodunu aratıp çözüm olarak verilenleri denedim ama çözülmedi. Dropbox'suz işimi yapamayacağım için şimdilik vedalaştım 15.04'ten.

iskendermusaoglu

Merhabalar 15.04 kurduktan sonra internette tarayıcı fark etmeksizin alakasız sayfalar açılıyor. Addblock vs. ne varsa kurdum ama kar etmedi. Acaba virüs mü var sistemde. Sıfır, temiz kurulum yaptım. Modemde virüs olabilir mi diye düşünüyorum ama ayrıca Mac kullanıyorum, onda bir sıkıntı yok. İlginç bir durum, nette gezemez oldum.

olaki

Dün gece "ubuntu-gnome 15.04" kurdum.
Sahipli Ati sürücüsünü denedim, farede takılmalar olunca "update"li olanı denedim ve Ubuntu-gnome açılmadı.
Bugün güvenli modda denedim yine olmadı.. biraz da dil sorunu yüzünden aşamadım, nadasa bıraktım. :)
Ati kartım hd5470.
Sahipli sürücülerden "update"li olanı şimdilik kurmayın.. ya da riski göze alıp deneyin..

neynefes

KDE bende daha sıkıntı çıkartmadı bakalım :)
Systemd olayında beni doğrulayan ve bilgilendiren arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

Ketboga

xubuntu 15.04 kurdum hdd nin bir bölümünüe kurcalıyorum özelleştirmeleri yapıyorum, henüz bir sıkıntı çıkarmadı arada ufak bugları var ama önemli değiller.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

heartsmagic

Hemen her sürüm duyurusunda olan uyarımızı burada da yapalım :)
Arkadaşlar, sorunlarınızı sürüm duyurusu başlığında aktarırsanız çözüm bulamazsınız. Arada kaynayıp gider, kaynamasa bile karşılıklı çözüm üretmek inanın çok zor olur.

15.04'e yükseltmeli miyim, kendisini kurmalı mıyım?

LTS bir sürüm üzerindeyseniz, sisteminiz tıkır tıkır çalışıyorsa, kullandığınız uygulamaların güncelliğinden memnunsanız yükseltme yapmanız gerekmez. Sorun olduğu için mi? Hayır, herkeste sorun var diye bir şey yok. Ben bir süredir sorunsuz bir şekilde kullanıyorum (çok ufak tefek sorunlar hariç). Ancak, madem LTS bir sürümdesiniz kalın, ileride yani bir sene sonra 16.04'e geçersiniz.

Ara sürümde misiniz? El mahkum zaten bir süre sonra yükselteceksiniz zira kullandığınız sürümün desteği sona erecek. Kısacası 14.10 üzerinde olanlar yükseltsinler veya temiz kurulum yapsınlar karar kendilerinin.

Şimdi, yükseltme yaptım ama masaüstü açılmıyor diyenler?
İlk elden kurulu grafik kartı sürücünüz varsa kaldırın ve sistemi tekrar güncellemeyi deneyin:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Yine mi açılmıyor masaüstü? Yeni bir başlık açın :)

Bir sürü ayarı olanlar? Bir USB bellek veya CD ile sistemi açıp kurulu olan Ubuntu bölümünden bütün ev dizininizi yedekleyebilirsiniz. Gizli dizinleri de unutmazsanız hemen birçok yapılandırmanızı almış olursunuz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MaRZoCHi

An itibariyle sorunsuzca 14.10'dan 15.04'e güncelledim. Herhangi bir problem görünüyor.

Ufak tefek sıkıntılar çıktı ama sanırım başka nedenlerden...
1) Başlatıcıdaki ikonlar 30 boyutunda, fakat güncellemeden sonra birkaçının ikonu kötü gözüküyor. ( eklentide )
2) Python request modülü artık çalışmıyordu. Kendi içinde bir hata veriyordu. Urllib2 kullanarak onu aştım.

Şimdilik bunlar.. tabiki localhost'un sorunsuz çalışmasının yanında bunların hiçbirinin önemi yok :)

Sistem: Lenovo Z580 + Corsair Force GS 128 GB SSD ( Windows 8.1 ve Ubuntu Kurulu )

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bigbang

Arkadaşlar Xubuntu 15.04 yükledim. Ancak şöyle bir sorunum var. Yazılım kaynaklarında herşey düzgün bir şekilde seçili olduğu halde Yazılım Merkezinde neredeyse hiçbir uygulama çıkmıyor. Örnekleri aşağıda resimlerde veriyorum. 2 defa kurulum yaptım ayrıca mate Ubuntu ile de denedim ama sonuç aynı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Nisan 2015 - 23:25:43

Hemen şunu da ekleyeyim arama bölümüne yazınca çıkıyor programlar ama listeleme ekranında görünmyor.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

Ketboga

bu sorun ubuntu 14.10 sürümünü kullanırken benimde karşıma çıktı çözüm bulamadım sonra bu forumda 15.04 beta sürecindeyken bir başka kullanıcınında aynı sorundan muzdarip olduğunu öğrendim o konudada net bir çözüm yolu yok beta olduğundan kullanıcı eski sisteme geri dönmüş bende ubuntu 14.04 kurup kurtulmuştum sorundan 15.04 çıktığında hem xubuntu hemde ubuntu kurup denedim ancak böyle bir sorun çıkmadı halledildiğini sanıyordum bu sorunun.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

-DıLgEş-

Ben de de dün gece kuruluma geçtim masaüstü çözünürlüğü şu an berbat durumda bu çözünürlük vemouse işlecini nasıl ayarlarım?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Reverser

15.04 üzerinde AMD driver performansı iyileştirilmiş gibi geldi bana AMD kullanıcıları bu konuda yorum yapabilirlerse sevinirim.
@nurullahisrgan, sorununuz için yeni bir başlık açıp oradan devam edin bence zira bu şekilde araya kaynayıp gidecek gibi duruyor.

XFCE ROCKS !