[Çözüldü] Gnome Shell masaüstü üzerinde küçük ayarlar nasıl yapılır?

Başlatan earas, 21 Nisan 2015 - 20:00:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

earas

Başlıkta direkt soruyu sordum aslında. Ben büyük monitör kullanıyorum ve masaüstünü aktif bir biçimde kullanıyorum. Gnome Shell için masaüstünde değişiklikler yapacağım bir araç ya da yöntem var mı? Sistem Ayarları'nda gelen değişiklikler çok yetersiz. Tweak ve extensionlar var iyi ki.
Yapmak istediğim değişiklikler:
-Masaüstünün sağ ve sol kısmını tam olarak kullanamıyorum. Simgeler oralara dizilmiyor. Biraz daha iç kısımda kalıyor.
-Masaüstü simgeleri büyük benim için. Onları birazcık küçültmem lazım. Çözünürlüğe baktım ama tam. Windows masaüstüm daha genişmiş gibi geliyor kullanırken. Ubuntu masaüstüm daha küçükmüş gibi. Simgelerden ve yanları tam kullanamamaktan sanırım

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

matrax_41

Simgeye sağ tıklayıp yeniden boyutlandıra tıkladığında simgenin boyutlarını ayarlayabilirsin. Büyük olan aslında simgeler değil de yazı tipleri. Standart olarak 11 piksel boyutunda geliyor ama ben 9 pikselde kullanıyorum.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: matrax_41Simgeye sağ tıklayıp yeniden boyutlandıra tıkladığında simgenin boyutlarını ayarlayabilirsin. Büyük olan aslında simgeler değil de yazı tipleri. Standart olarak 11 piksel boyutunda geliyor ama ben 9 pikselde kullanıyorum.
nasıl değiştiriliyor acaba?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

matrax_41

Gnome tweak'te yazı tipi sekmesi var. Oradan yazı tiplerini değiştirebilirsin.

earas

Bende tweak öyle değil yalnız. Bende şöyle:

@matrax_41  Simgeleri öyle boyutlandırmak kötü oluyor. Bi kere hepsini öyle tek tek ayarlaman gerekiyor ve hepsinin aynı ayarda olması zor. İkincisi de bundan sonra açacağın yeni dosyalar, ksayollar için de aynısını yapman gerekli. Otomatik değiştirebileceğin, windowstaki gibi "büyük, orta, küçük" tarzında sınıflandırılmış bir yer yok mu?

Bir de ekranın sağ ve solunu tam kullanmakla ilgili sorunumu hatırlatayım:

matrax_41

Toplu olarak değiştirmek terminalde gsettings set org.gnome.nautilus.icon-view default-zoom-level small komutunu verebilirsin.

Small yerine aşağıdaki parametreleri de uygulayabilirsin.

smallest = 25%
smaller = 50%
small = 75%
standard = 100%
large = 150%
larger = 200%
largest = 400%

earas

Çok sağol matrax_41.
Eğer sağ ve solu da tam kullanabilirsem Windowstaki masaüstü rahatlığını bulmuş olacağım  :D

matrax_41

Diğeriyle ilgili bir fikrim yok. Biraz bakındım ilgili bir şey de göremedim.

matrax_41

@earas , 2. sorunu tesadüfen keşfettim. Masaüstünde sağ tıklayıp sıralı tut seçeneğinin tik işaretini kaldırırsan istediğini elde edersin.

earas

Alıntı yapılan: matrax_41 - 25 Nisan 2015 - 04:21:47
@earas , 2. sorunu tesadüfen keşfettim. Masaüstünde sağ tıklayıp sıralı tut seçeneğinin tik işaretini kaldırırsan istediğini elde edersin.
Evet o şekilde istediğin noktaya dosyayı koyabiliyorsun ama köşelere ad uzunluğuna göre dayayabiliyorsun. Yani şöyle;

İsmi kısa olan tamamen yanaşmış ama uzun olanlar klasör simgesinden değil isimden başlamış

earas

Gnome shell, unity farketmez hepsinde aynı. Dosyaları dizerken isimlerini baz alıyor ama ben Windows'taki gibi simgeleri baz alsın istiyorum. Hiç bir yolu yok mu bunun?

mhmtkrktr

Alıntı YapBaşlıkta direkt soruyu sordum aslında. Ben büyük monitör kullanıyorum ve masaüstünü aktif bir biçimde kullanıyorum.
Masaüstünü aktif bir biçimde kullanmak için Gnome ve Unity uygun tercih olmayabilir. Unity 'yi bilmesemde Gnome, özellikle masaüstünü olabildiğince sade kullanmak için tasarlanmış.

Yerleşimde simge ve dizinlerin ayrımı için;
gsettings set org.gnome.nautilus.preferences sort-directories-first false
komutunu uygulayabilirsin. Eski haline almak için aynı komutu true olarak verirsin.

Dizinlerin ekran kenarlarına olan uzaklığını devilspie2 ile ayarlayabilirsin. Yapman gereken devilspie2 paketini kurmak, başlangıçta çalışacak şekilde ayarlamak ve ~/.config/devilspie2/.lua dosyasına (eğer yoksa bu dosyayı elle oluşturursun) aşağıda ki değeri işlemek;
if (get_window_type()=="WINDOW_TYPE_DESKTOP") then
set_window_position(7,20); --7 soldan 20 üsten  alacağı mesafe. Kendi isteğine göre ayarlarsın.
end

Yazıların simgeden daha geniş olmasını engellemek için, kullandığın temada .nautilus-desktop.nautilus-canvas-item bölümünü düzenlemen gerekir. Ben masaüstünü çok kullanmadığım için düzenleme ihtiyacı duymadım. Şimdide 3.20 de bu düzenlemeler fazlasıyla değişti. Yani kısaca 3.18 için deneme şansım yok. Fakat ilgilenmen gereken yerin orası olduğunu söyleyebilirim. :)

Not : devilspie2 haricinde diğer bölümlerde yapacağın birçok düzenleme, nautilus'ın kendi penceresi içinde geçerli olacaktır. Aynı şeyi tersinden de düşünüp ayarlar bölümünden uygulayabilirsin. Ayrıca belki farketmemişsen, nautilus için program açıldığında panelde beliren adı üzerinde de ince ayarları mevcut. Burada da ihtiyacın için bir şeyler bulabilirsin.

earas

@mhmtkrktr Teşekkürler ihtiyacım olan her şeye değinmişsin. Kendime göre ayarladım yanlardaki boşlukları ama yazıların simgelere olan ölçüsüne dokunmayacağım :D BU kadarı yeterli benim için.