windows 8.1 uefi yanına ubuntu 14.04 kurmak

Başlatan aligozukara, 16 Aralık 2014 - 08:42:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aligozukara

sevgili ustalar

aşırı acemi bir yeni kullanıcı olarak sorunum çok bnüyük. pacard bell marka yeni bir laptop aldım. bilgisayarımı vatan bilgisayardan aldığımda üzerinde windows 8.1 single language yüklüydu. bilgisayarcı bir arkadaşım boot menüsünde uefi modu olduğunu ve bu yüzden ubuntu kuramayacağımı söyledi. işim gereği windows üzerinde netsiz kullandığım için windows a ihtiyacım var ama ubuntu yu kullanmayı daha çok seviyorum.
bana windows 8.1 uefi yanına ubuntu 14.01 nasıl kurulacağını adım adım anlatabilirseniz minnettar olurum.
saygılarımla

arpia

Netsis kullanacaksanız ne yazık ki Windows kalacak :) Kurulum sorunuz için lütfen forumda araştırma yapın. Kimse bu başlığa cevap vermese bile forumda benzer bir çok konu işlendi. Ekstrem bir problem ile karşılaşmadıkça hiç soru sormadan forumdan ve wiki'den çok kolay kurulum yapabilirsiniz.

"Windows 8.1 ubuntu" diye aratın. "uefi" diye aratın. Bir çok sonuç göreceksiniz. Yapamadığınız, hata döndüren durumlar olduğunda sorarsınız.

Bu kadar başlık varken durduk yere baştan sona kurulum anlatacak bir arkadaşımız çıkarsa ona da saygı duyarım :)

turkerataturk

bende çok denedim fakat windowsu silmeden olmuyor sanırım, yani kurmaya kalkarsan ubuntu kurulumda windowsu görmüyor bu durdumda iki sistemi kulalnamazsın tahminmce,, araştırmalarım kadarıyla yedek (recovery) sistem kullanamadan, pc kople silip windows sonra ubuntu kurman gerekli,, öyle yapanlar varmış fakat ben denemedim hiç.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

ultimate

Kurulum kalıbını dvd veya usb ye uefi biçiminde yazdır (windows üzerindeysen rufus kullanışlıdır)
Bios boot menüsünden os boot manageri ilk sıraya taşı.
Bios boot menüsünden secure boot u devre dışı bırak.Fabrika keylerini de sıfırla.
Tek seferlik diskten boot ederek ubuntuyu windowsun yanına kur.
Kurulum bitince bios boot menüsünde os boot manager dan ubuntuyu windowsun üstüne taşı.
Ubuntu uefi modunda kurulacak ancak grub menüsünde windows gözükmeyecektir.
Boot repair programını kur.
Gelişmiş ayarlar > SecureBoot tikini kaldır.Kerneli sıfırla ve yeniden kur seçeneği işaretliyse onu da kaldır.Geri kalanına dokunma.
Apply yaparak yönergeleri takip et.Grubu tekrar kurup yeniden başlatacaktır.
Windows görünecektir ancak ubuntuya girip son kez sudo izniyle beraber update-grub2 komutunu ver.
Uefi modunda dual boot hayırlı olsun  :D

aligozukara

açıklama için çok teşekkür ederim.
kurulum menüsü geldi fakat bu kez de windows yanına kur seçeneği yok. sanki windows yokmuş gibi bütü harddisc i silmeye çalışıyor.
windowsun yanına kurabilmesi için ne yapmam gerekli ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2014 - 15:10:09

sevgili arpia.

yanıın için teşekkür ederim.
lakin en başta da belirttiğim gibi ubuntu kullanımında çok yeniyim. forumj içerisinden yaptığım aramalarda baştan sona adım adım kurulum yapmayı anlatan bir sayfa bulursanız lütfen benimle paylaşın minnettar olurum. açılan başlıklar daha sonra ilgisiz konulara gitmiş yada zaten bir bilgisi olana detay vermiş.

google dan bahsettiğiniz önergelerde de aramaya yaptım. benim cahilliğime vermenizi dileyerek. bana adım adım anlatabilecek bir link gönderebilirseniz yine çok sevinirim.
herkezin sizin kadar hakim olamayacağı bilgisi ve teşekkürlerimle

arpia

Kusura bakma @aligozukara. Google'da değil, forumda aratmanız için yazmıştım. Ubuntu kurarken Windows'u görmüyor sorununuza benzer de bir çok başlık göreceksiniz.

Birinden baştan sona anlatmasını istemek bana göre değil sanırım, fakat talep etmek tabii ki sizin hakkınız. Ubuntu ile keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle...

delicesineseven

http://forum.donanimhaber.com/m_69006170/tm.htm
bios ayarları için Windows 8 Yüklü PC üzerine Windows 7 Kurulması.. adlı konudan faydalanmıştım. bios ayarları farklılık gösterebiliyor.

ultimate

Alıntı yapılan: aligozukara - 17 Aralık 2014 - 15:04:44
açıklama için çok teşekkür ederim.
kurulum menüsü geldi fakat bu kez de windows yanına kur seçeneği yok. sanki windows yokmuş gibi bütü harddisc i silmeye çalışıyor.
windowsun yanına kurabilmesi için ne yapmam gerekli ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2014 - 15:10:09

sevgili arpia.

yanıın için teşekkür ederim.
lakin en başta da belirttiğim gibi ubuntu kullanımında çok yeniyim. forumj içerisinden yaptığım aramalarda baştan sona adım adım kurulum yapmayı anlatan bir sayfa bulursanız lütfen benimle paylaşın minnettar olurum. açılan başlıklar daha sonra ilgisiz konulara gitmiş yada zaten bir bilgisi olana detay vermiş.

google dan bahsettiğiniz önergelerde de aramaya yaptım. benim cahilliğime vermenizi dileyerek. bana adım adım anlatabilecek bir link gönderebilirseniz yine çok sevinirim.
herkezin sizin kadar hakim olamayacağı bilgisi ve teşekkürlerimle

sen kafanı karıştırma benim söylediklerimi uygula sonuca ulaşacaksın.Windowsun yanına kur seçeneği çıkmaması sorun bile değil ;)
en baştan alalım.Kurulum kalıbını nasıl elde ettiniz ?

delicesineseven

@ultimate çok faydalı şeyler yazmışsın teşekkürler denemek lazım. ama GPT diske win 8.1 in yanına ubuntu veya linux mint kuruluyor ama boot olmuyordu.  ben ne yaptıysam boot edemedim. çünkü grub kurulmuyordu hatırladığım kadarıyla
@aligozukara
windowsun yanına kurabilmesi için diskte bölümleme yapman lazım, bu riskli bir iştir mutlaka önemli verileri yedekleyiniz.  sudo fdisk ile ilgili bir komut vardı onun çıktısını buraya yazın

ultimate

Alıntı yapılan: delicesineseven - 17 Aralık 2014 - 22:21:05
@ultimate çok faydalı şeyler yazmışsın teşekkürler denemek lazım. ama GPT diske win 8.1 in yanına ubuntu veya linux mint kuruluyor ama boot olmuyordu.  ben ne yaptıysam boot edemedim. çünkü grub kurulmuyordu hatırladığım kadarıyla
@aligozukara
windowsun yanına kurabilmesi için diskte bölümleme yapman lazım, bu riskli bir iştir mutlaka önemli verileri yedekleyiniz.  sudo fdisk ile ilgili bir komut vardı onun çıktısını buraya yazın
bak mesajımda rufustan bahsetmişim usb yi gpt yapmak lazım.İlk kurulumda grub listesinde gözükmüyor ama /boot/efi yolunda marka efisinden tut microsofta kadar bütün efiler yükleniyor yani sadece grubu onarmak kalıyor.orada devreye boot-repair adlı ufak yazılım giriyor.

heartsmagic

@aligozukara, disk tek parça mı görünüyor, bölümler yok mu yani piyasada? Yanına kur demene gerek yok, hatta deme bence. "Başka bir şey" dedikten sonra bölümleri görüyorsan ona göre ilerleyeceksin ki bu da diskten bölüm ayırma ve UEFI yöntemi ile kurmaya denk geliyor. Yok, disk tek parça görünüyorsa o başka bir soruna işaret ediyor, ona göre yönlendirmeye çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

delicesineseven

Alıntı yapılan: ultimate - 16 Aralık 2014 - 23:02:06
Gelişmiş ayarlar > SecureBoot tikini kaldır.Kerneli sıfırla ve yeniden kur seçeneği işaretliyse onu da kaldır.Geri kalanına dokunma.
Apply yaparak yönergeleri takip et.Grubu tekrar kurup yeniden başlatacaktır.
Windows görünecektir
Uefi modunda dual boot hayırlı olsun  :D
çok teşekkürler anlattıklarınız işe yarıyor. GPT diske Linux'u uefi modunda nasıl kurduğumu anlatayım. Linux mint xfce iso sunu rufus adlı programla "uefi bilgisayarlar için GPT bölüm düzeni" şeklinde usb belleğe yazdım ve kuruluma geçtim. Kurulumdan sonra bios boot menüsünden ilk sırayı kendiliğinden linux grub almıştı. Dediğiniz gibi grub'ta win 8.1 görünmüyor. boot repair i yapamadım. bunu resimle anlatabilir misiniz

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Boot Repair'in anlatımı Viki'mizde mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yasarus

Merhaba,
Günlerdir "Windows 8.1 yanına ubuntu" kurmaya çalışıyorum. Gerek bu başlığı gerekse forumdaki benzer başlıkları hatta ubuntu-tr.net dışındaki sitelerdeki anlatımları birebir yerine getirsem de başarılı olamıyorum. Defalarca kurul kaldırmama rağmen Windows'un yanına ubuntu kuramıyorum.
Windows'u tamamen terkedip sadece ubuntu kullanmak istiyorum fakat linux ortamında ne yaptıysam yazıcıyı çalıştıramadım.
Bilgisayarımın marka ve modeli Lenovo z585 http://support.lenovo.com/gb/en/products/laptops-and-netbooks/ideapad-z-series-laptops/ideapad-z585-notebook
Yazıcımın marka ve modeli ise Canon i-SENSYS LBP6020 http://www.canon-europe.com/support/consumer_products/products/printers/laser/i-sensys_lbp6020.aspx?type=download&language=&os=Linux
Öncelikli yardım isteğim yazıcıyı linux ortamında çalıştırabilmek. Yazıcının linux için driverları olsa bile çıktı alamıyorum. Driver'ı indirip kuruyorum, yazıcı görünüyor fakat "yazdır" dediğimde hiçbir işlem yapmıyor. Yazıcıyı çalıştırabilrsem eğer Windows'tan tamamen kurtulmak istiyorum. Yazıcıyı çalıştıramadığım içinse şu an Windows kurdum. Windows ortamında yazıcıda bir sorun yok, çalışıyor. Fakat Windows'un yanına Ubuntu kuramıyorum. Bios ayarlarını anlatıldığı gibi yapsam da kurulum ekranına ulaşmıyorum.
Şuan Windows 8.1 kurulu ve Bios'ta durum şöyle;
-  Secure Boot: Disabled
- SATA Controller Mode: AHCI
- Boot Mode: Legacy Support
-- Boot Priority: UEFI First

Boot Mode'un karşısındaki Legacy Supoort'ı değiştirerek UEFI yapıyorum bu sefer otomatik olarak Secure Boot "Enable" oluyor ve değişiklik yapmama izin vermiyor. UEFI modda başlatmak istediğimde ise ne Windows kurulum ekranına geliyor ne de Ubuntu kurulum ekranına geliyor. Şu an Windows kurulu ve Bios'ta Legacy Support seçili...
Windows'u da UEFI modda mı kurmam gerekirdi? Eğer evetse UEFI modda kurmak istediğimde kurulum ekranı gelmiyor ne yapabilirim?
Şu an Window kurulu ve Bios ayarları da yukarıdaki gibi Ubuntu kurmak istediğimde ise kurulum ekranı gelmiyor (USB'yi seçsem de) direkt olarak Windows açılıyor.
Acaba BİOS ayarlarında gözden kaçırdığım bir şey mi var yardımcı olursanız sevinirim.

Ketboga

ubuntu kalıbını rufus ile gpt şeklinde yazdırın usb ye kurduktan sonrada uefi de windows önyükleyicisi yerine ubuntu önyükleyicisini seçmeniz gerekiyor, ben öyle yaptım en azından sistemler benzer bioslarda aynıdır muhtemelen kurduğum linuxlarda windows gözükmez windows a gireceğim zaman boot ayarlarından windows önyükleyicisini açıyorum tekrar başlattığımda bir sorun olmadan windows açılıyor sizde böyle deneyin isterseniz.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

if

@yasarus, Ubuntu'yu kurabilmenize rağmen yazıcıyı mı çalıştıramadınız?

http://ubuntu.hu/node/38742