Masaüstü simgelerinin masaüstünde daha geniş bir alana yerleştirilebilmesi

Başlatan twats, 20 Nisan 2015 - 10:11:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

twats

çöp kutusu simgesi,sağ üstteki birimler biraz fazla solda ve üstte duruyor bunu nasıl düzeltebilirim yani demek istediğim windowstaki gibi çöp kutusunu sağ en alta diğerlerinide en sağa koymak istiyorum aslında onların ordan gitmesini istiyorum da(onun için bir konu açtım)sadece anlamanız için söylüyorum.yardımlarınızı bekliyorum.

being

Buna benim de bugün ihtiyacım oldu o yüzden hem hort hemde biraz konuyu uplayayım :)

mhmtkrktr

Xfce üzerinde etkisi olur mu , olmaz mı, açıkcası hiç denemedim. Gtk olduğunu düşünürsek olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda devilspie2 yi deneyebilirsin. Vermen gereken değer;
if (get_window_type()=="WINDOW_TYPE_DESKTOP") then
set_window_position(10,55);
end

Burada (10,55); Benim kendime göre ayarladığım değer. Sen kendine göre ayarlarsın.
10 = soldan alacağı pixel değeri,
50 = üstten alacağı pixel değeri,

Ayrıca bu değeri (x,x,x,x); şeklinde pencerenin tamamını kapsayacak şekilde de verebilirsin.

Örn: 1366 x 780 ölçeğinde bir ekran için,    set_window_geometry(10,10,1346,760); gibi.

being

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 25 Aralık 2015 - 04:04:16
Xfce üzerinde etkisi olur mu , olmaz mı, açıkcası hiç denemedim. Gtk olduğunu düşünürsek olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda devilspie2 yi deneyebilirsin. Vermen gereken değer;
if (get_window_type()=="WINDOW_TYPE_DESKTOP") then
set_window_position(10,55);
end

Burada (10,55); Benim kendime göre ayarladığım değer. Sen kendine göre ayarlarsın.
10 = soldan alacağı pixel değeri,
50 = üstten alacağı pixel değeri,

Ayrıca bu değeri (x,x,x,x); şeklinde pencerenin tamamını kapsayacak şekilde de verebilirsin.

Örn: 1366 x 780 ölçeğinde bir ekran için,    set_window_geometry(10,10,1346,760); gibi.

Biraz daha detaylı bir anlatıma ihtiyacım olacak hocam. devilspie2'ı ubuntu yazılım merkezi üzerinden kurdum fakat yazılımın arayüzü olmadığı için neyi nasıl yapabilirim pek bir bilgim yok açıkçası.

fsutil

Benim bildigim kadarıyla xfce nin ayarlarında bununla ilgili bir kısım var. Sağdan soldan filan boşluk bırakmakla ilgili. Oradan sagdaki boşluğu kısabilirsiniz diye düşünüyorum. Adını hatırlamıyorum ama ayar sekmesinin  :)

ata1

Alıntı yapılan: Asia - 25 Aralık 2015 - 19:46:49
Benim bildigim kadarıyla xfce nin ayarlarında bununla ilgili bir kısım var. Sağdan soldan filan boşluk bırakmakla ilgili. Oradan sagdaki boşluğu kısabilirsiniz diye düşünüyorum. Adını hatırlamıyorum ama ayar sekmesinin  :)

çalışma alanından bahsediyorsunuz sanırım

fsutil

being

Bu alandan olduğunu sanmıyorum çünkü yabancı kaynaklarda da bulurdum herhalde bu kadar basit olsaydı  ;D Ayrıca sonuna kadar değer vermeme rağmen bir şey değişmedi maalsef.

ata1

masaüstünüz nedir ? fare  ile tutup taşıyamıyor musunuz ? ayrıca sağ tıklandığın da masaüzerine .masaüzeri simgeleri düzenle seçeneği yok mu ?

mhmtkrktr

Alıntı YapBiraz daha detaylı bir anlatıma ihtiyacım olacak hocam. devilspie2'ı ubuntu yazılım merkezi üzerinden kurdum fakat yazılımın arayüzü olmadığı için neyi nasıl yapabilirim pek bir bilgim yok açıkçası.
Masaüstünün kendi aracı varmış diye söylediğim yönteme cevap yazmamıştım. Yukarda önerdikleri şekilde, çözüm bulacakmış gibi görünüyor.
Fakat çözüm oluşturmadığını yazmışsın. Hiçbir şekilde değişmiyor mu , yoksa yeteri kadar mı olmuyor. Uygulamayı sudo ile açarak dene istersen. Bu şekilde de değişen birşey yoksa, sorun başka bir yerde olabilir belki.
Geri bildirim yaparsan diğer yöntemi paylaşayım.

being

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 26 Aralık 2015 - 01:35:17
Alıntı YapBiraz daha detaylı bir anlatıma ihtiyacım olacak hocam. devilspie2'ı ubuntu yazılım merkezi üzerinden kurdum fakat yazılımın arayüzü olmadığı için neyi nasıl yapabilirim pek bir bilgim yok açıkçası.
Masaüstünün kendi aracı varmış diye söylediğim yönteme cevap yazmamıştım. Yukarda önerdikleri şekilde, çözüm bulacakmış gibi görünüyor.
Fakat çözüm oluşturmadığını yazmışsın. Hiçbir şekilde değişmiyor mu , yoksa yeteri kadar mı olmuyor. Uygulamayı sudo ile açarak dene istersen. Bu şekilde de değişen * bir şey yoksa, sorun başka bir yerde olabilir belki.
Geri bildirim yaparsan diğer yöntemi paylaşayım.

Yukarıdaki yöntemdeki devilspie2'ı yükledim fakat yazılımın arayüzü yok. Sudo ile açmaya çalıştığımda da "No script files found in the script folder - exiting." gibi bi hata alıyorum. İkinci yöntemde ise hiçbir değerde bir farklılık görünmedi hocam. İlginize çok teşekkürler bu arada.

mhmtkrktr

leafpad = metin editörü. Farklı bir editör kurulmuş olabilir. Hangisi varsa onu yaz.
(Diyez) # işaretleri ve sonraki açıklama bölümlerini komuta yazma.

[[ -d ~/.config/devilspie2 ]] && echo "dizin daha önce otomatik oluşmuş" || mkdir -p ~/.config/devilspie2  # Eğer yoksa devilspie2 dizinini oluşturacak

[[ -e ~/.config/devilspie2/.lua ]] && echo "dosya daha önce otomatik oluşmuş" || touch $HOME/.config/devilspie2/.lua  # dizin içerisine konfigürasyon dosyası oluşturacak

leafpad ~/.config/devilspie2/.lua  # İlk mesajda verdiğim içeriği, açılan dosyanın içerisine yaz ve kaydet.

[[ -d ~/.config/autostart ]] && echo "zaten varmış :)" || mkdir -p ~/.config/autostart  # Eğer yoksa autostart dizinini oluşturacak

touch $HOME/.config/autostart/devilspie.desktop  # dizin içerisine başlatıcı oluşturacak

sudo chmod +x $HOME/.config/autostart/devilspie.desktop  # çalışma yetkisi verecek

leafpad $HOME/.config/autostart/devilspie.desktop  # açılan dosyaya aşağıda ki bölümü yaz ve kaydet.

[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=devilspie2 --folder /home/KULLANICI_ADIN/.config/devilspie2/
Hidden=false
Name=devilspie

KULLANICI_ADIN = !!!!!!

Bilgisayarı yeniden başlattığında aktif olması gerekir. Bundan sonra .lua dosyasını açıp ince ayarlamalar yapabilirsin. Yapacağın her ayar için, ilgili pencereyi kapatıp açman yeterli olur. Sadece senin sorunun olan bölüm (masaüstü) için, oturumu yeniden başlatmak gerekir.

being

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 26 Aralık 2015 - 02:38:08
leafpad = metin editörü. Farklı bir editör kurulmuş olabilir. Hangisi varsa onu yaz.
(Diyez) # işaretleri ve sonraki açıklama bölümlerini komuta yazma.

[[ -d ~/.config/devilspie2 ]] && echo "dizin daha önce otomatik oluşmuş" || mkdir -p ~/.config/devilspie2  # Eğer yoksa devilspie2 dizinini oluşturacak

[[ -e ~/.config/devilspie2/.lua ]] && echo "dosya daha önce otomatik oluşmuş" || touch $HOME/.config/devilspie2/.lua  # dizin içerisine konfigürasyon dosyası oluşturacak

leafpad ~/.config/devilspie2/.lua  # İlk mesajda verdiğim içeriği, açılan dosyanın içerisine yaz ve kaydet.

[[ -d ~/.config/autostart ]] && echo "zaten varmış :)" || mkdir -p ~/.config/autostart  # Eğer yoksa autostart dizinini oluşturacak

touch $HOME/.config/autostart/devilspie.desktop  # dizin içerisine başlatıcı oluşturacak

sudo chmod +x $HOME/.config/autostart/devilspie.desktop  # çalışma yetkisi verecek

leafpad $HOME/.config/autostart/devilspie.desktop  # açılan dosyaya aşağıda ki bölümü yaz ve kaydet.

[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=devilspie2 --folder /home/KULLANICI_ADIN/.config/devilspie2/
Hidden=false
Name=devilspie

KULLANICI_ADIN = !!!!!!

Bilgisayarı yeniden başlattığında aktif olması gerekir. Bundan sonra .lua dosyasını açıp ince ayarlamalar yapabilirsin. Yapacağın her ayar için, ilgili pencereyi kapatıp açman yeterli olur. Sadece senin sorunun olan bölüm (masaüstü) için, oturumu yeniden başlatmak gerekir.

Hepsini eksiksiz bir şekilde yaptım ve kısmen bir başarı elde ettik hocam sayenizde  ;D Fakat şimdi de aşağıdaki gibi masaüstünün kaymasıyla ilgili bir sorun meydana geldi;

mhmtkrktr

Benim kullandığım gnome da masaüstü, pencere yöneticisi tarafından, yönetimi ise dosya yöneticisi tarafından oluşturuluyor. Xfce de durum farklı. Ölçek değerini sıfır olarak vermeyi denedin mi? Eğer şu şekilde veriyorsan bu değeri;
set_window_geometry(10,10,1346,760);
kullanılan ekran çözünürlüğüne dikkat etmen gerekir. Öğrenmek için şu komutu kullanabilirsin;
xrandr | grep '*' | awk '{print $1}'

Çıkan değeri bendeki değerlere göre şöyle örneklendireyim, (1600x900) çözünürlük için;
set_window_geometry(0,0,1600,900);

Bir taraftan içeri girersen, diğer taraftan bunu karşılamak gerekir, örn:  set_window_geometry(5,10,1590,880);

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Aralık 2015 - 04:02:40

5      = sağdan uzaklaşma mesafesi
10      = üstten uzaklaşma mesafesi
1590  = 5px den itibaren sağa doğru kaplayacağı alan / 5+1590+5=1600
880    = 10 dan itibaren alta doğru kaplayacağı alan / 10+880+10=900

being

Baya karıştı bu mevzu hocam :D ben en iyisi boş veriyorum. 0'dan da değer versem kayıyor. Ayarlanmaz değil ayarlanır da baya bir uğraşmam gerekecek doğru değerleri yakalamak için ben bu kadar zor olabileceğini tahmin etmemiştim. Yardımlarınız için çok teşekkürler. :)

mhmtkrktr

Masaüstünü kurup doğrudan üzerinde denemedikten sonra yapılır yada yapılmaz diye net bir şey söyleyemiyorum bende. Uğraşmak istersen konuyu tekrar güncellersin, yapabileceğim bir şey varsa yine yardımcı olmaya çalışırım. Zorluğu konusunda diyebileceğim birşey yok.

Bu arada diğer kullanıcıların masaüstüne dikkat etmişmiydin? Onlarda da durum aynı mı? Belkide paylaşılan diğer yönteme yoğunlaşmak, sonuç vermiyorsa niçin vermediğini bulmak daha kolay olabilir.