[Çözüldü] blender ve diger 3d programlari??

Başlatan abbasc, 12 Nisan 2015 - 15:39:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abbasc

Kafamda bir soru var arkadaslar, YouTube da filan video izledim bununla ilgili ama ingilizcem iyi olmadigindan pek bir sey anlamadim.
3d konusuyla ilgili degilim pek ama ogrenmek istedigim bisey var.

Blender ve diger 3d programlar arasinda bir ucurum olabilir mi?
Profosyonel islere baktigimda surekli sunlari görüyorum : zbrush, maya,....  Hele bir zbrush olayi var ki nereye baksam o cikiyor. Hollywood filmlerini bile onun yardimiyla yapmislar.
Blender in adi hiç bir yerde gecmiyor. Blender ile ilgili siteler var ve kaliteli seyler uretmisler, aynen diger programlar gibi.  Buna ragmen hiç bir usta isi projede yok blender.
Sintel gibi filmleri izledim ve adamlar çok guzel yapmis.
Acaba ayni isin yapilmasi blender da cok mu zaman gerektiriyor?  Yani pratik degil mi?

Ikinci sorum da blender in boyutu. Çok dusuk bir boyutu var. Kimisi 1 gb a yakin bir boyuttayken blender niye böyle? Digerlerinde fazlalik olan neler var?  Kullanici kolayligimi sadece. Blender i kullanmak çok zor diye Biliyorum. 

Ayni sey gimp için de gecerli. Photoshop yuksek boyutta iken gimp çok kucuk boyutlu. Amator kullanicilar için hepsi ayni ama ileri seviyelerde gimp ve blender da insani yari yolda birakacak bir eksiklik olabilir mi?

(buraya soyle bir tecrubemi eklemek istiyorum : yillar once bir fotograf montajlamaya calisiyordum. Askeri Kamuflaji olan bir sapkayi firca ile maviye boyuyordum. Gunesli bolumu acik, diger bolumu koyu mavi seklinde... Daha sonrasinda kaynastirma ozelligi ile iki rengi birbirine yediriyordum.  Bunu hem gimp, hem photoshop ile denedim. Photoshop ile daha gercekci bir gorruntu elde ediyordum. Hatta bir linux kullanicisi olarak bunu kendime yediremedim ve gimp ile daha çok ugrastim. Ama photoshop daha gercekci bir goruntu elde etmistim. Gimpte birbirine iyi nufuz etmemisti renkler ve ayri gibi duruyordu. Bu Fotograflari Keske saklamis olsaydim. Ama sildim. Simdi blender olayindan bahsederken aklima geldi).

karakartala

abbasc

Tesekkurler, biraz daha aydinlandim.  Bu projelerin hepsi blender ekibi tarafindan yapilmis, blender i ispatlamaya yonelik seyler.
Sektor de calisan kuruluslar neden diger programlara yoneliyor ve aradaki muazzam boyut farki (1 gb,  70 mb.)nerden kaynaklaniyor gibi sorular halen kafami karistiriyor.

karakartala

Yanıt biraz geç oldu. Kusura bakmayın. Diğer yazılımların boyutunun fazla olmasının nedeni, kodlama ve yazılımla birlikte gelen kütüphanelermiş.
Kaynak

abbasc

Alıntı yapılan: karakartala - 15 Nisan 2015 - 20:07:55
Yanıt biraz geç oldu. Kusura bakmayın. Diğer yazılımların boyutunun fazla olmasının nedeni, kodlama ve yazılımla birlikte gelen kütüphanelermiş.
Kaynak

Çok tesekkur ediyorum. Bayagi uzun bir yazı yazmislar. Ingilizcem kotu oldugundan anlamadim :(
Tercume edip, okuyacagim.  Aklimdaki sorulari giderecek umuyorum ;)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Nisan 2015 - 11:35:56

Translate yardimiyla soyle bir anlayis sahibi oldum ;

Boyut farki için :
Acik kod yazilimlar hafif ve az yer kapliyo (bahsettiginiz gibi kutuphane ve kodlamalar)
Blender haricindeki 3d programlari beraberinde offline kullanilacak image, texture dosyalari ile geliyor ve boyutlari buyuyor haliyle.

Sektorde pek kullanilmamasi olayi :
Forumda blender i Profosyonel isleri için kullanan kisiden anlayabildigime gore,  freelance calisiliyor ve sadece bitmis is onemli oluyor ise blender digerleri kadar iyi. Ama bir ofiste baskalariyla takim halinde calisilacaksa, onlarin kullandigi programi kullanmak zorunda kaliniyor.

Verdiginiz Kaynak için çok sagolun, kafamdaki onemli bir puruzden kurtuldum. ;-)

abbasc

Yukarida gimp ile ilgili bir eskiden bahsetmisitm. Dun yine kaynastirma ozelligine goz attim.
Photoshop cs2 ile ayni isi yaptim.
Gimp 2.8 ile de ayni isi yaptim.
Ama photoshop ile sadece sertlik ve opacity ayarinight full yapmak yetti.
Gimp ile ilk sefer yapamadim, opacity ve sertligi full yapmama ragmen. Ardindan alttaki dynamic option in altindan rate, amount, sharpen vb.... Ne ise yaradiklarini bilmiyorum pek ama Ayarlarini yukselttim ve ayni sonuca ulastim.

Photoshop ta daha bir kolay oldugunu dusunuyorum olayin ama gimp ile aynisini yapmak da sevindirdi beni.

Yardimci olan arkadaslara Tesekkur ediyorum :)

karakartala

GIMP geliştiricilerine iletmek istediğiniz bir fikir/görüş/öneri varsa forum üzerinden iletilebilir. http://www.gimpusers.com/forums/gimp-developer/
Foruma bakarken bir Türk adı gördüm. Dikkatimi çekti. Konuya girdim. Bir Şişecam çalışanının yazdıklarını gördüm. Gimp hakkında bazı sorular sormuş. Belki Gimp'e geçmeyi düşünüyorlardır. Onu da paylaşayım:
http://www.gimpusers.com/forums/gimp-developer/17115-about-gimp-software

abbasc

Oneri iletmek beni asar gibime geliyor. Alti ayda bir isim dusuyor fotograf degistirmek için gimp e. Mutlaka usta kullanicilar vardir ve degistirilir aksaklik. Ustelik bir sorun bile degildir bu belki. Niye öyle anlamadim ama photoshop gibi olacak diye bisey yok belki.  Ben aliskanlik yuzunden öyle bekliyordum ama farkli ve ek bir iki islem daha yapilmasi gerekiyor kuvvetli kaynastirma islemi için.

sirketler de linux un guclu programlarina gececeklerdir Ileride. Belki cocuklarimiz yillar sonra her alanda ozgur ve ucretsiz program kullanacaklar :)  evde de, is yerinde de...