Microsoft Servislerinin Açık Kaynak Kodlu Olması Üzerine

Başlatan Ubuntgy, 10 Nisan 2015 - 09:23:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntgy

Merhaba.

Uzun zamandır forumu takip ediyorum fakat yazmıyorum. Nicedir forum(lar)da MS'nin açık kaynak kodlu olması üzerine tartışmalar almış başını gitmiş. Bir kaç düzeltme, düzenleme yapmak istediğim açtım bu konuyu. Yöneticilerin uygun bulamaması durumunda silinebilir.

Öncelikle Microsoft'un Windows servisini açık kaynak kodlu yapması gibi bir planı yoktur. Eski bir microsoft çalışanının zamanında verdiği bir röportajda Microsoft'un buna mecbur kalacağı gibi bir sözü var. .NET'in de kaynak kodlarının açılmasının ardından aha bu adam kahin diyerek herkes bu adamın söylediği * her şey çıkacak gibi bir havayla bu sözleri sarf etmeye başladı. Şimdi işin doğrusuna gelelim.

1- .NET açık kaynaklı olacak. Aşama aşama kodları açmaya başladılar. Github üzerinden inceleyebilirsiniz.
2- Bu Mono Projesi gibi değil. Her platformda .NET 'i çalıştırmayı deniyorlar ve çeşitli şirketlerle bu konuda anlaşmalar yapılmakta.
3- Yazdıkları pek çok servisin API lerini kullanıma açacaklarını söylüyorlar. ( Bknz : Project Spartan )
4- Windows çekirdeğinin, bir kısmının ya da tamamının açık kaynak olması şu anki planları içerisinde yoktur. ( Okuduğum bir röportajdan )

Bildiğiniz üzere Microsoft'un CEO'su geçenlerde değişti. Bunun üzerine Windows 10 ile güzel bir hava yakaladılar. Fakat Windows 'u bir servis olarak gördüklerini asıl hedeflerinin bulut ve Microsoft servisleri olduğunu açıkladılar.

Açık kaynak kod veya özgür yazılım camiasının desteklerini büyük nebzede önemsediklerini bunun için de ellerinden geleni yapacaklarını açıkladılar. Fakat burada dikkat etmemiz gereken şey

Asıl amacın kaybettikleri geliştirici desteğini sağlamak olduğunu vurgulayalım. Biz her ne kadar beğenmesek de özgür yazılım, açık kaynak kod güzel bir pazar stratejisi. Ayrıca maliyetleri düşürmenin de bir yolu. Bu da ticari bir pazarlama tekniği.

Umarım forum ve forumlarda bu konuya ilişkin daha farklı yorumlar yapılmaz.

Bir de şunu söylemek istiyorum, herkes düşünmekte özgürdür fakat işletim sistemiyle dünya kurtarılmaz veya bu bir kutuplaşma alanı olmaz.

Not : Şunu da belirteyim, Windows'un çekirdeğinin açık kaynak kodlu olması bizim için bir artı olacağı kanaatınde değilim. Bknz : Darwin. İşletim sistemi sadece çekirdekten ibaret değildir.

Saygılarımla.

heartsmagic

Henüz yeni kapatılan konumuz: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47153.0

Lütfen bu konu kendi yörüngesinde devam etsin edecekse, öteki türlü yine kapatmak zorunda kalabiliriz. Tabi bu sözüm başlığa yeni ileti geçecek arkadaşlar için geçerli. Bu türde konular eğer doğru şekilde konuşulursa fayda sağlayabilir, buna katılıyorum. Hani mesela Windows'un servislerinin ya da kendisinin açık kaynak olma ihtimali ile bizim taraf nasıl örtüşür? Getirisi, götürüsü gibi seviyeli meseleler konuşulabilir. İş, işletim sistemi kıyaslamaya veya kötülemeye gitmesin lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ubuntgy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Nisan 2015 - 09:40:42
Henüz yeni kapatılan konumuz: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47153.0

Lütfen bu konu kendi yörüngesinde devam etsin edecekse, öteki türlü yine kapatmak zorunda kalabiliriz. Tabi bu sözüm başlığa yeni ileti geçecek arkadaşlar için geçerli. Bu türde konular eğer doğru şekilde konuşulursa fayda sağlayabilir, buna katılıyorum. Hani mesela Windows'un servislerinin ya da kendisinin açık kaynak olma ihtimali ile bizim taraf nasıl örtüşür? Getirisi, götürüsü gibi seviyeli meseleler konuşulabilir. İş, işletim sistemi kıyaslamaya veya kötülemeye gitmesin lütfen.

Merhaba

Aslında oraya yazacaktım, kapatıldığını görünce bu şekilde biraz güncelledim. Çünkü çok yanlış bilgiler ve veriler ile konuşuluyordu. Ayrıca olay kendi ivmesinden ciddi bir şekilde sapmıştı. O nedenle buraya yazıp eksik / yanlış bilgileri düzelteyim dedim.

Tartışmak güzeldir, Türkçe doğru düzgün kaynağımız yok. İşin kötüsü, ciddi derecede Türkçe tartışamıyoruz bile. Resmen kavga ediyoruz. Üç,beş tane çeviri üzerinden de fikir tartışması yapamıyor, istişare edemiyoruz.

Umarım bundan sonraki kanaatler daha oturaklı olur. Ayrıca olmulu katkı için teşekkür ederim. :)

Saygılarımla.