Freya sonunda geliyor ! "Sonunda" ! :)

Başlatan eronis, 04 Nisan 2015 - 21:02:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Reverser

Arkadaslar masaustu ortamiyla ilgili birazdaha bilgi verir misiniz ?
@Ubunlo, evet olur zaten o şekilde kuruluyor.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Ubunlo

Yardimlariniz icin tesekkur ederim. Simdi deneyecegim.

earas

Alıntı yapılan: Reverser - 12 Nisan 2015 - 00:32:04
Pencereleri aşağı indirmek için ikon yok :D Şu altta gördüğün dock üzerinde tıklayınca aşağı iniyor. Bir de dediğim gibi masaüstüne hiçbir şey atamıyorsun...
Midori diye kendi tarayıcısıyla geliyor. Ama firefox kurdum. İstediğin tarayıcıyı kurabiliyorsun test ettim.
Ubuntu-restricted extras kurarken dondu. AYnı zamanda güncellemeleri kurcalarken de dondu. Tabi orada ubuntuya ait güncellemeleri indirmeye çalışmıştım. Sanırım bu donmalar, kendisine ait olmayan paketleri indirmeye çalıştığım için oluyor?

Bu arada kullanırken gerçekten hızlı. AÇılışı da bir o kadar hızlı. Windows 8.1 SSD diskimde, elemantary os HDD üzerinde ve abartmıyorum hemen hemen aynı sürede açılıyorlar. Ayrıca UEFI desteği var sanırım. Çünkü Wİndows 8.1 UEFI ayarındaydı ve kurulum USB'sini de UEFI olarak seçtim özellikle ve o şekilde kullanıyorum şuan.
Türkçe çevirisi tam değil. Ama aktif kullanılacak her yer çevrilmiş.

eronis

Alıntı yapılan: gridongu - 11 Nisan 2015 - 22:49:48
@eronis,
Açıklamalar için teşekkür ederim. Bir süre kullandığında daha ayrıntılı yazarsanız memnun olurum.

Donanım gereksinimleri olarak Xubuntu mu ElementaryOS mu daha kullanışlıdır? USB belleğe Ubuntu kurdum ve makul derecede iyi çalışıyor. Aynı şekilde USB bellekte ElementaryOS'un daha hızlı çalışacağını söyleyebilir miyiz?

Ubuntu Unity yada Gnome hangisini kurduğunuzu söylemediğiniz için düz bir cevap veriyorum. Unity Gnome'dan ağır ve hantal kalıyor, Gnome ise Pantheon yanında çok yavaş. Gnome masaüstünde bilgisayarım düşük donanımdan kaç kez gnome çöktü. Pantheon onların yanında mükemmel çalıştı. Belki Cinnamon ile kıyaslasak daha iyi olur ? Xfce ile Cinnamon aynı sistemi istiyor ama Cinnamon bazı durumlarda Xfce'den biraz daha yavaş kalıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2015 - 01:08:57

Alıntı yapılan: Ubunlo - 11 Nisan 2015 - 23:35:54
Önce 14.04 u mu kurmam gerekiyor? Yoksa direk sifirdan ubuntuyu kurdugum gibi mi bunu kurmam gerekiyor?
Bir de ikinci bir klavye bunda da seçebiliyor muyuz?

Kurulumunu bilmiyorum bir kere denedim basaramadim. Aciklarsaniz cok sevinirim.

CD'ye yazdır, direk ubuntu kurar gibi kur. Zaten ubuntu ile kurulumları hemen hemen aynı. Ubuntu'da yaptığınız herşeyi yaparsınız.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2015 - 01:10:27

Alıntı yapılan: kötükurt - 11 Nisan 2015 - 23:53:25
Debian tabanlı dağıtımları denemem ama o kadar övdünüz ki dayanamadım indirdim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2015 - 00:05:16

Md5 değerini benden başka bulamayan var mı?

Direk torrent'ten indirdiysen md5 gibi bir sorun yaşamazsın ? Eğer emin olamıyorsan başlat torrent'i sonra torrent'in elementary'i gösterdiği dizine indirdiğin dosyayı koy. Yoklasın. Eğer eksik varsa indirir.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Reverser

@earas, teşekkürler bilgilendirme için. O halde benim gibi XFCE fanına gelmez Pantheon falan. :D

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

eronis

Alıntı yapılan: earas - 12 Nisan 2015 - 00:10:49
Ben kurdum ve kurcalıyorum. Ben beğenmedim pek. Belki de henüz alışamadığım içindir. Biraz daha kullanıp ayrıntılı yazarım. Ama hala şu masaüstünü kullanamama olayı çok berbat. Bunu zorunlu yapmaları mantıksız. Temiz kalmasını isteyen zaten atmaz masaüstüne yani. Kullanmak isteyen de kullanır, niye mecbur bırakıyorsun ki. Sadece tasarım olarak mac os'a benzeseymiş keşke, zihniyet olarak değil.
Bu arada, gerçekten hızlı bence. Açılışı kullanımı vs fark ettiriyor hız olarak. USB de bile gayet hızlıydı. Ne kadar kararlı görücez :D

Alıntı yapılan: Ubunlo - 11 Nisan 2015 - 23:35:54
Önce 14.04 u mu kurmam gerekiyor? Yoksa direk sifirdan ubuntuyu kurdugum gibi mi bunu kurmam gerekiyor?
Bir de ikinci bir klavye bunda da seçebiliyor muyuz?

Kurulumunu bilmiyorum bir kere denedim basaramadim. Aciklarsaniz cok sevinirim.
Hayır doğrudan indirip kuruyorsunuz. Kurulumu nereye yapmak istiyorsun? İkinci bir diskin mi var? Boş mu? Tek bir diskte başka bir OS yanına mı?
Evet ikinci bir klavye seçilebiliyor.

Bunu etkinleştirebilirsin ki ? Gnome tweak tools'u indir. Oradan desktop icons de. İstediğin simgeleri seç (Trash, Home, Network etc.). Eğer olmazsa terminalden yaz nautilus, gelir diye tahmin ediyorum...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2015 - 01:15:17

Alıntı yapılan: Ubunlo - 12 Nisan 2015 - 00:30:46
Hayir. Elemetery os freya yi direk pc ye kurmak istiyorum. Yaninda birsey olmayacak. su an ubuntu 14.10 kullaniyorum. Yani direk ubuntuyu kurdugum gibi kursam olur degil mi?

Direk kurulum yapsan olur. Ayrıca Elementary Freya 14.04 LTS üzerine kuruludur. Kısaca daha kararlı. bildiğim kadarıyla daha uzun da bir destek süresi var :) 2 yılda bir sürüm yayınlamaları da ayrı bir hoş. Diğerinin destek süresi daha bitmemişken hemen diğerini çıkarıyorlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2015 - 01:17:22

Pantheon'u cinnamon gibi düşün, mate gibi daha sade tabii, ayrıca daha hızlı. Cinnamonda benim bilgisayarım sürünüyor resmen (Açılış acayip yavaş). Pantheon uçuruyor. Laptopunda i5 işlemcin varsa SSD varmış gibi açılıyor. (SSD'den kastım aşırı hızlı)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2015 - 01:20:27

Alıntı yapılan: earas - 12 Nisan 2015 - 00:50:40
Pencereleri aşağı indirmek için ikon yok :D Şu altta gördüğün dock üzerinde tıklayınca aşağı iniyor. Bir de dediğim gibi masaüstüne hiçbir şey atamıyorsun...
Midori diye kendi tarayıcısıyla geliyor. Ama firefox kurdum. İstediğin tarayıcıyı kurabiliyorsun test ettim.
Ubuntu-restricted extras kurarken dondu. AYnı zamanda güncellemeleri kurcalarken de dondu. Tabi orada ubuntuya ait güncellemeleri indirmeye çalışmıştım. Sanırım bu donmalar, kendisine ait olmayan paketleri indirmeye çalıştığım için oluyor?

Bu arada kullanırken gerçekten hızlı. AÇılışı da bir o kadar hızlı. Windows 8.1 SSD diskimde, elemantary os HDD üzerinde ve abartmıyorum hemen hemen aynı sürede açılıyorlar. Ayrıca UEFI desteği var sanırım. Çünkü Wİndows 8.1 UEFI ayarındaydı ve kurulum USB'sini de UEFI olarak seçtim özellikle ve o şekilde kullanıyorum şuan.
Türkçe çevirisi tam değil. Ama aktif kullanılacak her yer çevrilmiş.

Yalnız midori xfce için yapılmış oldukça hafif ve hızlı bir wen tarayıcı. Bir an firefox sync eklentisi olduğu için firefox modifikasyonu sandım. Elementary'e hem arayüz olarak hem de fikir olarak uyumlu bir tarayıcı olsun istemişler sanırım. Ayrıca;

http://www.1haber.com/teknoloji/midori-firefox-ve-chromedan-daha-hizli.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2015 - 01:23:18

Ek olarak bunu şimdi öğrendim, Pantheon Shell Xfce'den esinlenerek ve Xfce'nin bazı projeleri ve teknolojileri esas alınarak yapılmış. Xfce meraklılarına duyurulur :) "Reverser" duy :=)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

earas

@eronis
Gnome tweaks tools çalışmıyor. Daha doğrusu yükleniyor ama ortada yok. Ubuntu da direkt geliyordu. Ama şimdi aradım taradım yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2015 - 01:31:19

Alıntı yapılan: eronis
Yalnız midori aynı iceweasel gibi bir firefox modifikasyonu. Elementary'e hem arayüz olarak hem de fikir olarak uyumlu bir tarayıcı olsun istemişler sanırım. Ayrıca;
Açıp kapadıktan sonra kayıtlı olan sayfaların geç açılması ve yine mevcut sayfaları da geç açması nedeniyle firefox'a geçtim direkt.

eronis

Alıntı yapılan: earas@eronis
Gnome tweaks tools çalışmıyor. Daha doğrusu yükleniyor ama ortada yok. Ubuntu da direkt geliyordu. Ama şimdi aradım taradım yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Bugün, 01:31:19Alıntı yapılan: eronisYalnız midori aynı iceweasel gibi bir firefox modifikasyonu. Elementary'e hem arayüz olarak hem de fikir olarak uyumlu bir tarayıcı olsun istemişler sanırım. Ayrıca;Açıp kapadıktan sonra kayıtlı olan sayfaların geç açılması ve yine mevcut sayfaları da geç açması nedeniyle firefox'a geçtim direkt.
O kadar kötü mü yaw ? Chrom firefox'u resmen ezmiş geçmiş benchmarklarda. Midori ise chrome'u sollamış. Ne tür bir yavaşlık yaşadın bilmiyorum ama eğer şu an rahatsan sorun yok.

earas

Alıntı yapılan: eronis - 12 Nisan 2015 - 01:33:54
O kadar kötü mü *ya ? Chrom firefox'u resmen ezmiş geçmiş benchmarklarda. Midori ise chrome'u sollamış. Ne tür bir yavaşlık yaşadın bilmiyorum ama eğer şu an rahatsan sorun yok.

Şİmdi tekrar baktım. 4 tane sayfayı zor açan tarayıcı 10 sayfayı hızlı bi şekilde açtı :D Şüphede kaldım... Ama firefox kurmadan önce 3-4 kez baktım takılmıştı yani. Şimdi hızlı ama. Bi kullanalım biraz emin oluruz :D Şu tweak olayı olsa güzel olurdu ama

eronis

Alıntı yapılan: earas - 12 Nisan 2015 - 01:39:57
Alıntı yapılan: eronis - 12 Nisan 2015 - 01:33:54
O kadar kötü mü *ya ? Chrom firefox'u resmen ezmiş geçmiş benchmarklarda. Midori ise chrome'u sollamış. Ne tür bir yavaşlık yaşadın bilmiyorum ama eğer şu an rahatsan sorun yok.

Şİmdi tekrar baktım. 4 tane sayfayı zor açan tarayıcı 10 sayfayı hızlı bi şekilde açtı :D Şüphede kaldım... Ama firefox kurmadan önce 3-4 kez baktım takılmıştı yani. Şimdi hızlı ama. Bi kullanalım biraz emin oluruz :D Şu tweak olayı olsa güzel olurdu ama

terminal'i aç

gnome-tweak-tools

yaz. açılmıyor mu öyle ?

Ayrıca takılma olayı tarayıcının ilk açılış anında olmuş olabilir. Şimdi kendini ram'e yazdığı için daha hızlı çalışıyordur.

kötükurt

Usb üzerinde kullaniyorum ama Elementary de Midori de uçuyor.
Midori'yi çok beğendim az sekmede Firefox'dan iyi 60-70 sekmede de ayni performansı gösterirse kalıcıyım. Firefox'ın dosyalarını Midori'ye taşımanın bir yolu var mı?
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

Ketboga

midori özünde iyi ama hala tam olarak *kararlı değil sanki kırılgan gbi program üstüne birde eklenti desteği yok o yüzden firefox dan şaşılmaz kısa vadede.

Elementary os ise rc sürümü olması gereken bir sürümü piyasaya sürmüşler zaten belliydi böyle olacağı çok fazla bug var halen hatta bazı durumlarda program yok sadece bug var :D 1 ay daha en azından rc sürümü çıkarılıp denenseymiş olurmuş, direk beta dan geçmek pek olmamış gibi.

birde düzeltmeden geçemeyeceğim ubuntudada son zamanlarda bu var unitye geçtiğinden beri o tweak araçlarına mahkummu kullanıcılar oradaki ayarları siz kendiniz sisteme entegre edemiyormusunuz, elementary de masaüstünü kullandırtmamaktaki amaç nedir ben zaten kullanmıyorum da kullananlar ne yapacak onun dışında harbiden çok bug var ya :) kızgınım elementarye bill gates in yerinde olsam gelişsinler diye bir kaç milyar dolar bağış yapardım bunlara ya sırf şekli şemali güzel diye :)

1-mağazada simgeler yok
2-ubuntudaki gibi ayarlardan kendimiz depo ekleyemiyoruz sadece terminalden depo ekleniyor( Yazılım güncellemesi yeniden başlatınca çalıştı ayarlara oradaki sol altta çıkan settings bölümünden ulaşıp yazılım kaynaklarında cannonical ve independent bölümlerini seçmeniz iyi olur yalnız şöyle bir durum var hangi güncelleştirmeleri alacağınızı seçemiyorsunuz örneğin beta yada desteklenmeyen güncelleştirmelerin olduğu bölüm de hiçbirşey seçilemiyor)
2-programları küçülttüğünüzde kapatma ve büyütme tuşlarını fare tam olarak algılamıyor özellikle firefox tarayıcıda
3-mağaza dan yapılan program kurulumları ubuntuya kıyasla aşırı derecede yavaş ancak sistem genelinde elementary daha hızlı ve seri çalışıyor
4-örneğin skype veya spotify vs açtığınızda üst panel sağ tarafta simgeleri çıkıyor ya hah işte o simgeler tam panel boyutuna uymuyor alt kısmı kesik kalıyor kötü gözükmesine sebep oluyor.
5-Türkçeleştirme daha doğrusu yerelleştirme ciddi anlamda başarısız sadece türkçedemi böyle acaba diye az önce başka bir kaç dilde daha denedim ingilizce haricinde tambir dil uyumu yok sistem genelinde

ekleme: Popcorntime uygulamasını terminalden kurarken normalde terminalde iki adet uyarı penceresi çıkar sırayla birinde entera basarak oku diğerinde sağ sol yapıp evet hayırı seçip entera basar kuruluma devam eder yasal olarak izin alma mevzusu şimdi elementaryde terminalde kurulumu yaparken efenim entermış cartmış curtmuş çalışmıyor çalışmadığı içün kurulumda yapılmıyor. ( lafımı geri aldım meğerse ubuntu terminaldeki gibi direk ekran çıkınca enter seçili gelmiyormuş sağ sol yapınca seçiliyor terminalde çıkan bölmeler neyse çok dağıldı ve karıştı eklemede yazdıklarım yanlışmış öyle bir sorun yok, ama yukarıdakiler aynen devam.)

yaklaşık 1,30 saatlik kullanımda karşıma çıkanlar bunlar.

ha birde dropbox doğru düzgün kurulmuyor.( sonunda kurmayı başardım ve sağ salim çalışıyor şimdilik) şuanlıken önemli eksik çöp kutusunun dock da nasıl göstereceğimi bulamamış olmam.

şunuda eklemek isterim her nekadar ubuntunun yani canonicalın bazı politkilarını ve unity i eleştirsemde(eleştirsekte) aslında unity ekranı dikey kullanıma alıştırıyor örneğin programlarının başlık çubuklarının yani kapatma düğmelerinin olduğu bölümün üst panelle birleştirmesi çok ciddi manada yer kazandırıyor alışınca insan arıyor bir yandan tek eksiği aslında sol panelin osx veya elementary deki doc gibi özellştirilebilir ve program açılınca ekranda gözükmemesi aslında birde bunlar olsa yani isteğe bağlı olsun bunlarda unity şahsımca efsane olur, şuan ekrana bakıyorum ve üstteki panelin sol tarafı vs üstüne birde programların üst kenarları bomboş duruyor öyle birde yer kaplıyor keşke elementary de de buna benzer bir şey yapılsaydı o zaman kullanışlılık açısından çok daha ileri olurdu sistem.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

earas

@eronis
-s çıkarıp gnome-tweak-tool yazınca çalışıyor ama yaptığım değişiklikler etki etmiyor gibi.

Böyle bir kaç düzenleme yapılsa bence, geliştiricilerin "iddia ettiği kadar" güzel bir dağıtım olur bence. Çünkü gerçekten hızlı.

-Masaüstü kullanıma açılmalı
-Üste sekmeleri aşağı indirmek için icon gelmeli
-Yazılım merkezine bi ayar çekilmeli. Ne yüklenebilir ne yüklenemez anlayamıyorum. Zaten iconların çoğu yok. Bazı yükle dediklerim donup kalıyor

eronis

Alıntı yapılan: kötükurt - 12 Nisan 2015 - 11:33:06
Usb üzerinde kullaniyorum ama Elementary de Midori de uçuyor.
Midori'yi çok beğendim az sekmede Firefox'dan iyi 60-70 sekmede de ayni performansı gösterirse kalıcıyım. Firefox'ın dosyalarını Midori'ye taşımanın bir yolu var mı?

Firefox sync eklentisi var diye biliyorum. Bir ara ben de edinecem o eklentiyi. Launchpad'e bak.

Ketboga

arkadaşlar görülsün diye ekleme yapmıyorum, tweak tool uygulamasıyla pencerelere küçültme simgesi getirilebiliyor, bunun için

sudo add-apt-repository ppa:mpstark/elementary-tweaks-daily &&
sudo apt-get update &&
sudo apt-get install elementary-tweaks

aynen kopyalayıp yapıştırın, sırayla enter ve istendiğinde malum e ye basın kurulunca ayarlarda üstte sol tarafta bulabilirsiniz tweak bölümünü, tweak a tıkladığınızda görünüm bölümünde en altta window control yazan yerde elementary seçili orada alternatiflerden seçebilirsiniz istediğiniz düğmeleri.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

earas

@Ketboga
Aynen az önce de ben yaptım. Küçültme simgesi sorunu çözüldü benim için. Geriye masaüsyünü kullanmak ve yazılım merkezi kaldı

eronis

Eyvallah @Ketboga. Arkadaşlar açıkçası türkçe çevirisine hiç dikkat bile etmedim, bilgisayarımı ingilizce kullanıyorum. Zaten hiçbir dağıtım (en azından benim şu ana kadar denediğim) tam olarak türkçe desteklemiyor, muhakkak bir yerde ingilizce buluyorsun. Bunu sorun etmemek adına direk ingilizce kullanıyorum, kafam rahat :) Bu işletim sistemini 1 yıl kadar kullandım ancak 14.04 çıkınca Luna resmen bitti. Açıkçası eğer güncel bir sistem olsaydı, luna'yı kullanmaya da devam ederdim. Masaüstü simgeleri olayına katılmıyorum, bir yerde okudum, masaüstü simgeleri sistemin açılış hızını yavaşlatıyormuş sanırım. Ayrıca estetik de durmuyor. Bunu yaparak adamlar sistemin güzelliğin ve sadeliğini istesek de bozamayalım istemişler resmen. Zaten home klasörüne yada disklerinizden birine bütün bilgilerinizi atabilisiniz. Ayrıca daha derli, toplu olur. Bilgilerinizi de bilgisayarınızda minimal tutarsınız böylelikle. İhtiyacınız olmayan dosyalar hemen sırıtır, yerden tasarruf edersiniz.

earas

@eronis
Abi ne kadar yavaşlatabilir ki? Benim bilgisayarım 3 saniye geç açılsın ama masaüstü simgelerim olsun :D Öyle çok büyük bir hız farkı sırf simgelerden olmaz bence. 10 dk geç açılsın (!) ama masaüstü simgelerim olsun. Hızlı açılsın diye masaüstü mü uçurulur. Ayrıca neyin güzel, neyin sade, neyin estetik olduğuna herkes kendi karar verir. Tamamen kişisel bir şey sonuçta. Adamlar bu konuda eksik bence. Başta da söyledim sadece tasarımı mac os a benzemeliydi, zihniyeti değil.

Ayrıca masaütünü getirmenin bir yolunu buldum. Şuan masaüstüyle kullanıyorum. Açılıştı falan da hiç hız farkı hissetmedim yani gayet güzel kullananlara tavsiye ederim

eronis

Evet arkadaşlar, az önce bir arch gazisi oldum. Köklü olarak ubuntu ve debian'a dönüyorum. Elementary'i ana sistem olarak yenide kuracağım, hatta diske bu sefer komple formatı çakacam. Çıldırttı bu arch beni.

Reverser

@eronis, aynı şekilde ben de Ubuntu'ya geçtim aslında Fedora ile mutluydum lakin yeni çıkan AMD driverini denememek olmazdı. :D

XFCE ROCKS !