Powertop'la ekstra güç tasarrufu

Başlatan cokomoko, 31 Mart 2015 - 16:36:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cokomoko

Öncelikle anlatım Arch Linux içindir ve Arch ile Manjaro üzerinde denenmiştir, Ubuntu kullanıcıları anlatımı komutları uyarlasınlar.
Benim ve pek çok arkadaşın ilk zamanlar linux'a geçince karşılaştığı en önemli sorun olan güç tasarrufu olayına değineceğim, gerçi son zamanlarda bu sorun laptop-mode ve tlp vs. ile bayağı çözüldü ama daha da etkili bir yöntem var o da powertop'un sihirli dünyasında ;) Ve iddia ediyorum benim gibi batarya kullanım oranı wifi'ye bağlanmaktan %20-30 seviyesine düşünlere bile ilaç gibi gelecek, windowstaki güç yönetiminden daha etkili ve şarjınız daha çok dayanacak.
Laptop-mode-tools servisi başlangıçta başlamayınca ve işlevini yerine getiremeyince ben de araştırıp powertop'la bu işin daha etkili bir biçimde yapılabileceğini buldum.2-3 aydır bu şekilde kullanıyorum ve çok memnunum umarım siz de memnun kalırsınız.
Şimdi ilk önce dizüstü bilgisayar batarya ile kullanımda iken komutu yürütün
sudo powertop --calibrate
ekran yanıp sönebilir korkmayın, işlem tamamlanıp powertop'un ekranına düşene kadar sabredin.
Sonra powerop'un topladığı bu verilere göre powertop'u systemd ile servis olarak başlangıçta çalıştırmak için Aur'daki powertop-autotune paketini yükleyin ve başlangıçta çalışması için aktif hale getirin:
yaourt -Sy powertop-autotune-systemd
sudo systemctl start powertop-autotune.service
sudo systemctl enable powertop-autotune.service

Bu kadar, deneyenler işe yarayıp yaramadığını yazarlarsa sevinirim.
Wiki'ye de sonradan eklenmiş ya da hep vardı da ben farketmemişim  ???  https://wiki.archlinux.org/index.php/Powertop
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

plazma

2007 de çıkmış powertop ama intel yaptığı için amd de çalışmaz sanırım yada inte gibi efektif olmaz heralde, kullanıc rehberi : https://01.org/sites/default/files/page/powertop_users_guide_201412.pdf de şöyle bir şey geçmiş :,

Alıntı YapIntel Idle Driver
The intel_idle driver is a CPU idle driver that supports modern Intel processors.
The intel_idle
driver presents the kernel with the duration of the target residency and exit latency for each
supported Intel processor.
The CPU idle menu governor uses this data to predict how long the
CPU will be idle.

ama aynı sürücü amd için yok sanırsam

wiki sindede : http://en.wikipedia.org/wiki/PowerTOP :

Alıntı YapPowerTOP is a software utility designed to measure, explain and minimise a computer's electrical power consumption. It was released by Intel in 2007 under the GPLv2 license. It works for Intel, AMD, ARM and UltraSPARC processors.
geçiyor,

amd ile kullanan arkadaşlarda yorum yazarsa daha iyi olur bu duruma.

cokomoko

O değil de powertop için bir gui neden yapılmaz anlamıyorum, bu arada amd işlemcili masaüstü bilgisayarda da powertop kullanabiliyorum.Çok ilginç ama kullanılıyor ve işe de yarıyor.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

Subutey

Ubuntu 14.10 için kurulabilir mi ? veyahut kurulum parametreleri nasıl olur kullanan vs varmı acaba ?

cagriemer

Alıntı yapılan: Subutey - 01 Nisan 2015 - 13:08:27
Ubuntu 14.10 için kurulabilir mi ? veyahut kurulum parametreleri nasıl olur kullanan vs varmı acaba ?

Depolarda powertop mevcut. sudo apt-get install powertop komutunu vererek kolayca kurabilirsiniz sisteminize.

elviskilli

@cagriemer Merhaba
Depodan kurduktan sonra direk kendiliğinden çalışıcak mı yoksa biz ince ayarlar yapacak mıyız?  Amatörler için biraz açıklayıcı bilgi verir misiniz? 

cagriemer

Benim kullandigim bir yazilim olmadigi icin ilk elden tecrubem yok. man sayfasini okudunuz mu? Oradaki bilgiler yetersiz mi?

ata

çok emin değilim ama sanırım termınal harıcınde gozuken bır program değil . bu nedenle ayar yapman gerklı değil diye biliyorum .uzun zaman once kullandım, bır ayar hatırlamıyorum ,umarım yardımcı olur .yakın zamanda kullanan arkadaşlar daha ayrıntılı bılgı verebılır
Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir.

cokomoko

Arch kullandığım için powertop-autotune servisi init'e nasıl gömülür bilemiyorum, malum bizim tarafta systemd var.Ama powertop-autotune servisi systemd ile başlangıçta otomatik başlayabiliyorsa init'te de bir şekilde olur.Veya betik olarak başlangıçta çalışması için eklenebilir.Tabi ubuntu'da powertop olayını denemedim.

cagriemer

/etc/rc.local dosyasina eklenebilir Ubuntu'da. Dosyanin son hali suna benzer gorunecektir.

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

powertop --auto-tune
exit 0

Tabii powertop'in tam yolunu yazmak daha saglikli olacaktir.

cokomoko

AguilaNegra

bu komut çalıştıktan sonra sonuçlar  var/cache/powertop içine kayıt edilmesi gerek ama ekranda göremedim,bir şekilde bu kayıt yyapılırsa otomatik olmasa da elle komut verildiğinde kayıt ettiği değerleri uygulayabilir.

ata

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 02 Nisan 2015 - 11:40:41
bu komut çalıştıktan sonra sonuçlar  var/cache/powertop içine kayıt edilmesi gerek ama ekranda göremedim,bir şekilde bu kayıt yyapılırsa otomatik olmasa da elle komut verildiğinde kayıt ettiği değerleri uygulayabilir.
bu dedığını  yazıp denemesın ileri seviye kullanıcı olmayan sonucunda ses ekran ve wıfı 802.11 dahıl herseyı kapatır elle yapılandırma gerekebilir bu konuda deneyım yasamıştım . dıp not olsun arkadaşlara

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Nisan 2015 - 17:49:38

ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ sudo powertop --calibrate
[sudo] password for ata:
Dosyadan yüklenemiyor /var/cache/powertop/saved_results.powertop
Dosyadan yüklenemiyor /var/cache/powertop/saved_parameters.powertop
RAPL device for cpu 0
RAPL device for cpu 0
Starting PowerTOP power estimate calibration
Calibrating idle
  unknown op '{'
Calibrating: disk usage
Calibrating backlight
.... /sys/class/backlight/radeon_bl0/brightness aygıtı
.... /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness aygıtı
.... /sys/class/backlight/acpi_video1/brightness aygıtı
Calibrating idle
Calibrating: CPU usage on 1 threads
Calibrating: CPU usage on 4 threads
Calibrating: CPU wakeup power consumption
Calibrating USB devices
.... /sys/bus/usb/devices/2-4/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/4-1/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/usb1/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/usb2/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/usb3/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/usb4/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/usb5/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/usb6/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/usb7/power/control aygıtı
.... /sys/bus/usb/devices/usb8/power/control aygıtı
Calibrating radio devices
.... /sys/class/rfkill/rfkill0/soft aygıtı
.... /sys/class/rfkill/rfkill1/soft aygıtı
.... /sys/class/rfkill/rfkill2/soft aygıtı
.... /sys/class/rfkill/rfkill3/soft aygıtı
.... /sys/class/rfkill/rfkill0/soft aygıtı
.... /sys/class/rfkill/rfkill1/soft aygıtı
.... /sys/class/rfkill/rfkill2/soft aygıtı
.... /sys/class/rfkill/rfkill3/soft aygıtı
Finishing PowerTOP power estimate calibration
Parameters after calibration:

Parameter state
----------------------------------
Value Name
0,50 alsa-codec-power (13)
0,00 backlight (4)
0,00 backlight-boost-100 (8)
0,00 backlight-boost-40 (6)
0,00 backlight-boost-80 (7)
0,00 backlight-power (5)
2,02 base power (60)
1,56 cpu-consumption (3)
39,50 cpu-wakeups (2)
0,00 disk-operations (63)
0,20 disk-operations-hard (62)
0,00 eth0-link-100 (20)
0,00 eth0-link-1000 (21)
0,00 eth0-link-high (22)
0,00 eth0-packets (23)
0,00 eth0-powerunsave (19)
0,00 eth0-up (18)
0,56 gpu-operations (61)
0,00 radio:brcmwl-0 (15)
0,00 radio:hp-bluetooth (17)
0,00 radio:hp-wifi (16)
0,00 radio:phy0 (14)
0,00 runtime-0000:00:00.0 (30)
0,00 runtime-0000:00:01.0 (31)
0,00 runtime-0000:00:1a.0 (32)
0,00 runtime-0000:00:1a.1 (33)
0,00 runtime-0000:00:1a.7 (34)
0,00 runtime-0000:00:1b.0 (35)
0,00 runtime-0000:00:1c.0 (36)
0,00 runtime-0000:00:1c.1 (37)
0,00 runtime-0000:00:1c.3 (38)
0,00 runtime-0000:00:1c.4 (39)
0,00 runtime-0000:00:1c.5 (40)
0,00 runtime-0000:00:1d.0 (41)
0,00 runtime-0000:00:1d.1 (42)
0,00 runtime-0000:00:1d.2 (43)
0,00 runtime-0000:00:1d.3 (44)
0,00 runtime-0000:00:1d.7 (45)
0,00 runtime-0000:00:1e.0 (46)
0,00 runtime-0000:00:1f.0 (47)
0,00 runtime-0000:00:1f.2 (48)
0,00 runtime-0000:00:1f.3 (49)
0,00 runtime-0000:00:1f.6 (50)
0,00 runtime-0000:01:00.0 (51)
0,00 runtime-0000:01:00.1 (52)
0,00 runtime-0000:02:00.0 (53)
0,00 runtime-0000:03:00.0 (54)
0,00 runtime-0000:06:00.0 (55)
0,00 runtime-0000:06:00.1 (56)
0,00 runtime-0000:06:00.2 (57)
0,00 runtime-0000:06:00.3 (58)
0,00 runtime-0000:06:00.4 (59)
0,10 usb-device-03f0-171d (65)
0,10 usb-device-064e-a127 (9)
0,10 usb-device-15d9-0a4e (10)
0,10 usb-device-1d6b-0001 (12)
0,10 usb-device-1d6b-0002 (11)
0,00 wlan0-link-100 (26)
0,00 wlan0-link-1000 (27)
0,00 wlan0-link-high (28)
0,00 wlan0-packets (29)
0,00 wlan0-powerunsave (25)
0,00 wlan0-up (24)
0,10 xwakes (64)

Score:    0,0  (  0,0)
Guess:    2,0
Actual:   0,0
----------------------------------
Leaving PowerTOP
ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ yaourt -Sy powertop-autotune-systemd
yaourt: komut bulunamadı
yaourt: komut bulunamadı
yaourt: komut bulunamadıyaourt -Sy powertop-autotune-systemd
ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$
sonuç hp dv6 dız ustu ıle ekran ses ve wıfı suruculerı yenıden yuklenmesı gerektı ..konu açtığım  sıteden alıp geldım eskı konuyu  kullanılan 14.04.1 lts ubuntu surumu ..sıze bılgı olması amaçlı eskı konuyu buldum  pc ye gore değişiklik olabilir bilginize aşagıdakı 3 komutta komut bulunamadı dıye cıkıyordu
yaourt -Sy powertop-autotune-systemd

cokomoko

@ata ben anlatımın başında demişim Arch ve Manjaro'ya göre anlatıyorum Ubuntu kullananlar komutları kendine uyarlasın diye. Kaldı ki Ubuntu systemd kullanmıyor ki neden systemd ile ilgili komutları Ubuntu üzerinde uyguluyorsunuz?
Sürücülerin yeniden kurulmasına gerek yoktu, neyse kısaca Ubuntu kullananlar nasıl yapabilir yazayım:
İlk önce sudo apt-get install powertop  ile paketi kurun sonra batarya ile kullanımda iken sudo powertop --calibrate komutunu verin ekran uzun süre kararıp, yanıp sönecek, bu sırada bluetooth, wifi ve kablosuz mouse'un bağlantıları sürekli gidip gelebilir, hemen paniklemeyin, korkup komutu yarıda kesmeyin, powertop'un ana ekranına düşene kadar işlemin tamamlanmasını bekleyin.Powertop'un ana ekranına düşünce esc ile çıkın ve başlangıçta çalışması için @cagriemer'in önerisini uygulayın varsayılan metin editörünüzle /etc/rc.local dosyasını açınsudo geany /etc/rc.local sonra dosyaya powertop --auto-tune'yi ekleyin dosyanızın şöyle olması:
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# value on error.
#
# bits.
#

powertop --auto-tune
exit 0

kaydetip kapatın.Bu kadar, bilgisayarı yeniden başlatıp sudo powertopkomutunu verin ve powertop'un önerisine göre sisteminiz yapılandırılmış mı bakın; tunables sekmesine gelin çoğu aygıtın
Alıntı Yapiyi veya good
görünmesi lazım.Yani şu şekilde veya buna yakın görünmeli:

İyi          Bluetooth device interface status
   İyi          Enable SATA link power management for host4
   İyi          Enable SATA link power management for host5
   İyi          Enable SATA link power management for host3
   İyi          Enable SATA link power management for host1
   İyi          Enable Audio codec power management
   İyi          Enable SATA link power management for host0
   İyi          Enable SATA link power management for host2
   İyi          VM writeback timeout
   İyi          Autosuspend for USB device Askey for Toshiba [Broadcom Corp]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb1]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb4]
   İyi          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb2]
   İyi          Autosuspend for USB device USB 2.0 HD Camera  [SuYin ]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb6]
   Kötü        Autosuspend for USB device Razer Mamba Charging dock [Razer]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb5]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb7]
>> İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb8]                                                 
   İyi          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb3]
   İyi          Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801IBM/IEM (ICH9M/ICH9M-E) 4 port SATA Controller [AHCI mode]
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device NVIDIA Corporation GT216M [GeForce GT 230M]
   İyi          Runtime PM for PCI Device NVIDIA Corporation GT216 HDMI Audio Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express)
   İyi          Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. MS Host Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. xD Host Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1
   İyi          Wake-on-lan status for device wlp20s0
>> İyi          Wake-on-lan status for device enp14s0                                                                 

Not:Burada kötü görünen razer aygıtını ben kendim açtım yoksa o da iyi ve good durumundaydı.

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 02 Nisan 2015 - 11:40:41

Orasını bilemiyorum powertop sürümüyle alakalı olabilir, çünkü hatırladığım kadarıyla önceki sürümlerde powertop-autotune servisi yoktu, bende görünen sürüm şu:

İsim                       : powertop
Sürüm                      : 2.7-2
Açıklama                   : A tool to diagnose issues with power consumption
                             and power management
Mimari                     : x86_64
URL                        : https://01.org/powertop/
Lisanslar                  : GPL2

Bu arada powertop galiba Android'e de gelmiş
https://01.org/powertop/blogs/ayates1/2015/how-build-powertop-android
https://01.org/powertop/blogs/ayates1/2015/powertop-android-builder-summit

ata

bende kullanmayı deneyeceklere on bılgı verdım pc ye ve siteme gore kendi deneyimim örnek olmalı dıye açıkladım . sonuc olarak 3 suruc yukleyıp kendımı kurtarmıstım hala sıtemde kuruludur sanırım ..kurulum komutlarından sonra bır daha  ellememıstım . kım bılır arta alanda calısıyordur belkıde  :)) :))  meraklandım yenıden denesem mi . ozaman bıraz daha acemi ve bilincsızdım . yenı ubunut kullanıcısı ve birazda bilgisizdim sonuçta suruculerımın yedeği var deneyeyım barı :)
sonucu sizlede paylaşırım deneyim kazanırız.

cokomoko

Bu arada yazmayı unutmuşum bugün kardeşimin amd işlemcili ve grafik kartlı masaüstü bilgisayarında Manjaro üzerinde powertop --auto-tune servisini  çalıştırmayı denedim ve sonuç olumlu, neredeyse tüm aygıtlar iyi-good durumunda, demek ki amd'de işe yarıyormuş.

ata

Kötü        Enable SATA link power Managmenet for host0                                                     
   Kötü        Enable SATA link power Managmenet for host1
   Kötü        Enable SATA link power Managmenet for host2
   Kötü        Enable SATA link power Managmenet for host3
   Kötü        Enable SATA link power Managmenet for host4
   Kötü        Enable SATA link power Managmenet for host5
   Kötü        Enable Audio codec power management
   Kötü        VM writeback timeout
   Kötü        Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller
   Kötü        Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub
   Kötü        Runtime PM for PCI Device Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY
   Kötü        Runtime PM for PCI Device Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit E
   Kötü        Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. IEEE 1394 Host Controller
   Kötü        Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller
   Kötü        Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. MS Host Controller
   Kötü        Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. xD Host Controller
   Kötü        Runtime PM for PCI Device Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV710/730 HDMI Audio [Radeon HD
   Kötü        Wake-on-lan status for device eth0
   İyi          Wireless Power Saving for interface wlan0

bendeki sonuç bu şekilde  sanırım olmadı

cokomoko

ata

ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ powertop --help
Usage: powertop [OPTIONS]

--debug "hata ayıklama" kipinde çalıştır
--version sürüm bilgisini yazdır
--calibrate runs powertop in calibration mode
--auto-tune Sets all tunable options to their GOOD setting
--extech[=devnode] uses an Extech Power Analyzer for measurements
--html[=FILENAME] html rapor oluştur
--csv[=FILENAME] csv rapor oluştur
--time[=seconds] generate a report for 'x' seconds
--iteration[=iterations] number of times to run each test
--workload[=workload] file to execute for workload
--quiet suppress stderr output
--help bu yardım menüsünü yazar

daha fazla yardım için README dosyasını inceleyebilirsiniz

ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ powertop -V
PowerTOP versionv2.5, compiled on Nov 27 2013

cokomoko

sudo powertop --auto-tune ne diyor, işliyor mu komut?

ata

ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ powertop --help
Usage: powertop [OPTIONS]

--debug        "hata ayıklama" kipinde çalıştır
--version        sürüm bilgisini yazdır
--calibrate        runs powertop in calibration mode
--auto-tune        Sets all tunable options to their GOOD setting
--extech[=devnode]     uses an Extech Power Analyzer for measurements
--html[=FILENAME]     html rapor oluştur
--csv[=FILENAME]     csv rapor oluştur
--time[=seconds]     generate a report for 'x' seconds
--iteration[=iterations] number of times to run each test
--workload[=workload]     file to execute for workload
--quiet        suppress stderr output
--help           bu yardım menüsünü yazar

daha fazla yardım için README dosyasını inceleyebilirsiniz

ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ powertop -V
PowerTOP versionv2.5, compiled on Nov 27 2013
ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ sudo powertop --auto-tune
[sudo] password for ata:
Loaded 0 prior measurements
RAPL device for cpu 0
RAPL device for cpu 0
Leaving PowerTOP

koda yanıt bu oluyor

cokomoko

sudo powertop deyip tunables sekmesine bakın bakalım çoğu good oldu mu?

ata

>> İyi          Wireless Power Saving for interface wlan0                       
   İyi          NMI watchdog should be turned off
   İyi          VM writeback timeout
   İyi          Enable SATA link power Managmenet for host0
   İyi          Enable SATA link power Managmenet for host1
   İyi          Enable SATA link power Managmenet for host2
   İyi          Enable SATA link power Managmenet for host3
   İyi          Enable SATA link power Managmenet for host4
   İyi          Enable SATA link power Managmenet for host5
   İyi          Enable Audio codec power management
   İyi          Autosuspend for USB device  USB OPTICAL MOUSE [4-2]
   İyi          Autosuspend for USB device HP Webcam [SuYin]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb8]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb3]
   İyi          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb2]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb4]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb5]
   İyi          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb1]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb6]

<ESC> Exit | <Enter> Toggle tunable | <r> Window refresh                       

son *çıktı bu geldı çok ılgınç  ben sunu yaptım elle yazdıgım ve kaydet dediğim dosya içini silip senın yazdığını kopyala yapıştır yaptım

bırde daha once benim bataryada bir sorun olmustu elle baskı yapıldığında pıl algılanıyor ve sarj alıyordu servise gitti ayaklar değiştirildi sonuç olarak yine baskı uygulamam gerekiyordu zaman zaman ve tekrar servise yollamıştım şarz entegresinin yenilendiği  bilgisi ile geri gelmişti  yinede çook seyrek olarak aynı baskı uygulamayı gerektiriyor ... sorun bu kaynaklıda olabilir

cokomoko

Olmuş işte sen bir şeyi yanlış yapmışsın, daha dikkatli ol komutları uygularken, şimdi cat /etc/rc.local çıktını geç.

ata

ata@ata-HP-Pavilion-dv6-Notebook-PC:~$ cat /etc/rc.local
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# value on error.
#
# bits.
#

powertop --auto-tune

exit 0

son satırda sadece ext biitişikti boşluk gelmiş

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Nisan 2015 - 21:26:15

benim bataryam normalde 2.5 saatten biraz fazla yada eksik ortalamada bunu  veriyor ayarı tam performanstı wındowsda iken ve sure buydu . ubuntu kullanmaya basladıkdan sonra 3 saat dayanıyordu . umarım daha gelışmıştır bu ayarlardan sonra  :))