Terminali açar açmaz Bir uyarı/hata ile karşılaşıyorum (Groups) ??

Başlatan rooot, 31 Mart 2015 - 01:07:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rooot

Merheba Linux'u çözmeye/öğrenmeye uğraşıyor ve biraz kurcalıyordum... group , passwd , shadow , kullanıcı ve grup oluşturma gibi konuları inceliyordum.

/etc/passwd (kullanıcılar listesi) dosyasını direk düzenlemek, yeni kullanıcı ekleyebilmek için "vipw" komutunu kullanabileceğimi öğrendim. ( Konsoldan çalışan direk passw dosyasını açan özel bir edit komutu oluyor kendisi ) ... Ve konsolda bu komutu çalıştırdım , ama dosyada hiç bir değişiklik yapmadım, daha sonra şöye bir bakıp çıkmak istedim, ancak dosyadan çıkışta sorun yaşadım ctrl+c filan denedim olmadı, en son direk terminali kapattım. Ve terminali tekrar açtığımda aşşağıdaki resimde de olduğu gibi "groups: 1003 grup kimliğinin adı bulunamıyor" iletisi ile karşılaşıyorum, tabi bu bir hatada olabilir bilemiyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim bilen varmı aceba, yada neden olmuş olabilir ??

Konsoldan "vipw" komutu filan çalıştırdım sorun bundan sonra oldu dedim ama sorun bundan çıktı demiyorum, daha doğrusu bilemiyorum sadece ek bir bilgi/açıklama olsun , belki sorun bundan oluşmuştur diye belirtmek istedim.

Kolay Gelsin, İyi çalışmalar herkese, Şimdiden Teşekkürler ...

siberoloji

groups
komutunun çıktısını buraya kod etiketi içerisinde paylaşır mısınız?

ata

bunu cozumu olarak kendı denetımım su format attım duzeldı . bırcok onerı ve farklı kod denedım sonuc olarak termınal kalyboldu x termınale kaldım bunu duzenlemek içim lokal .xx gıbı hatırlamadıgım kodlar denetıldı cozum olmadı termınal kayboldu x termınalde bır sure verılen çozumlerı denedım olmadı i gnome sıldım yenıden kurdum olmadı . bıldığım tek sey . yenıden kurlum yapıp cozum buldum. cozumu bılen cıkmadı ,,,,,, fıkır uretemıyorum ..  verılen her yenı kod ıle termınal kalıcı olarak kayboldu .gerı getırme cabaları yenıden tr yukleme calısması daha berbat ettı ... benım onerım ıyı bır bılgın yoksa kısa yoldan yenı yukleme . yenı kurulum ... kızanları duyorum ubuntu her seferınde yenıdn kurulmaz . ama cozum veren bır kod yada onerı 2 ayda ben bulamadım .....sonuc senın
Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir.

cagriemer

Iki ay demissiniz ama konuyu yeni acmissiniz. Herhalde baska mecralarda cozum aradiniz once. Her neyse, ileride bu hataya benzer bir hatayla karsilasanlar olursa diye yaziyorum.

/etc/passwd ve /etc/group dosyalarini kontrol edip bu ornekte 1003 numarali gruba ait bir kullanici ve bu numarali bir grup var mi kontrol etmelisiniz. Eger birinden birinde eksikse digerini de silmeli ya da digerini olusturmalisiniz. vipw metin editoru olarak vi'a benzer. Kapatmak icin once Esc'e basarsiniz. Ardindan eger bir degisiklik yapmadiysaniz :q yazip enter tusuna bastiginizda programdan cikacaktir. Bir degisiklik gerceklestirdiyseniz :wq kullanip bu degisiklikleri kaydettikten sonra cikmasini soyleyebilirsiniz.

rooot

Alıntı yapılan: cagriemer - 31 Mart 2015 - 02:33:40
Iki ay demissiniz ama konuyu yeni acmissiniz. Herhalde baska mecralarda cozum aradiniz once. Her neyse, ileride bu hataya benzer bir hatayla karsilasanlar olursa diye yaziyorum.

/etc/passwd ve /etc/group dosyalarini kontrol edip bu ornekte 1003 numarali gruba ait bir kullanici ve bu numarali bir grup var mi kontrol etmelisiniz. Eger birinden birinde eksikse digerini de silmeli ya da digerini olusturmalisiniz. vipw metin editoru olarak vi'a benzer. Kapatmak icin once Esc'e basarsiniz. Ardindan eger bir degisiklik yapmadiysaniz :q yazip enter tusuna bastiginizda programdan cikacaktir. Bir degisiklik gerceklestirdiyseniz :wq kullanip bu degisiklikleri kaydettikten sonra cikmasini soyleyebilirsiniz.

Teşekkür ederim. Öncelikle şunu söyleyim ben iki ay demişsiniz ama konuyu yeni açmışsınız demişsiniz. Ama ben iki ay gibi bir şey demdim eyer bana dedi iseniz onu yukardaki mesajı yazan farklı bir kişi :)
"vipw" editörü ile verdiğiniz bilgiler kaptım , teşekkür ederim.
Dediğiniz dosyaları zaten kontrol etmiştim , ancak böyle bir kullanıcı yada grup yoktu, sorunu bundan çözemedim zaten.
Ayrıca nasıl oldu hiç bir fikirim yok ama. Bugun bilgilsayarı yeniden başlattığımda böyle bir problem yoktu ortada. Garip değilmi :) , neden olmuş olabilir aceba ?
Yardımınız için teşekkürler. 

Bu arada, forumdaki üyelere nasıl özel ileti yollanıyor aceba ?, ben kişi profilinde böyle bir link göremedim, yoksa özel mesaj atılamıyor mu ??

cagriemer

Ozur dilerim, sizi diger uyemiz ile karistirmisim. Ozel ileti gondermek icin forumda belirli sayida iletiniz olmasi gerekiyor.

Sorunun nedenine gelince, eger bir programi kurup kaldirdiysaniz belki olusturdugu grubu silememistir. Kapatip acinca bu sorun ortadan kalkmis olabilir. Tabii kesin olarak sorun budur diyemeyecegim.