Dinamik DNS Hakkında Bir Kaç Soru

Başlatan bigbang, 31 Mart 2015 - 00:33:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

Herkese iyi geceler. Bir işyerinde bilgi işlem departmanında çalışıyorum. Bize bağlı mağazalarda 2 adte modem bulunuyor. Biri bilgisayar ve diğer ekipmanlara bağlı, diğeri ise kamera sitemine bağlı. Şimdi kamera sistemine bağlı olan modemin ip adresi zaman zaman değişmekte ve bu nedenle zaman zaman kameralardan görüntü alamıyoruz. Bu tip durumlarda değişen ip adreslerini görebilmek için dinamik dns kurmayı düşünüyoruz. Mağazalarda Windows Xp kurulu ama biz Fedora ya da Ubuntu üzerinden bir dinamik dns sunucusu oluştursak düzgün bir şekilde çalışır mı? Ücretli servisler olmadan Linux üzerinde yapabilir miyiz bunu? Eğer yapabiliyorsak hangi programlar ile ve nasıl yapabiliriz. İlginiz alakanız için şimdiden teşekkürler.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

cagriemer

Merhaba,

"Dinamik DNS sunucu" diye benim bildigim bir cozum yok. IP adreslerini otomatik olarak guncellemenin iki yontemi var. Ilki standart bir DNS sunucu calistirip, istemcide calistirdiginiz bir betik yardimiyla bu DNS sunucudaki dusuk TTL'le islenmis ilgili A kayitlarini guncellemek. Ikinci yontemde ise tam anlamiyla bir DNS sunucu calistirmiyorsunuz da bir program calistiriyorsunuz ve bu program istemciden kendine gelen guncelleme isteklerin hangi IP'den yapildigini bir yerde -veritabani, RAM, duz metin- tutuyor. Siz daha sonra baska bir istemciden bu programa istek yaptiginizda size en son kendisine ulastirilmis bilgiyi veriyor.

Bunlar disinda biraz daha elle kontrol tercih edilecekse, istemciye sizin kontrol ettiginiz bir sunucuya istek yapmasini soyleyecek bir betik yerlestirirsiniz ve ornegin yarim saatte bir bu betik calisir. Sunucu tarafinda tuttugunuz loglardan hangi istemcinin hangi IP'den ne zaman geldigini gormus olursunuz. Baglanmak istediginizde bu logdaki IP'yi alir ve ona baglanirsiniz.

Bu isi bedavaya yapan servisler var mi? Evet, var. Ilk aklima gelen noip.com mesela. Bir de DYN'in boyle bir hizmeti vardi fakat o sanirim yillik 30 dolar oldu. Sonuc olarak suna geliyoruz. Diyelim betiklerin yazimi, log formatinin ayarlanmasi ve islenmesi gibi islemler icin bir, bir bucuk saat harcayacaksiniz. Bu harcadiginiz zamana denk gelen birim ucret, herhangi bir servis saglayicinin sundugu hizmet icin istedigi bedelden az mi cok mu? Eger azsa kendi sisteminizi kurun, eger coksa bir yerden bu hizmeti alin. Sunu da unutmamakta fayda var, sistemi bir kere kurayim o sonsuza kadar calissin diye bir sey yok malumunuz. Dolayisiyla kendi yonettiginiz bir sistemin surekliligi ve bakimi da ayri maliyet kalemleri olarak degerlendirilmeli.

mhmtkrktr

Sorunuzun cevabı değil, fakat şu şekilde bir öneri ihtiyacınıza çözüm olabilir mi?

Servis sağlayıcı ile modem arasında ki bağlantı her yenilenmede ( dsl hattı veya elektrik kesintisi gibi durumlarda) servis sağlayıcı tarafından size o an için en hızlı bağlantı yapabilen adres atanacaktır. Bu da ip adresinizin değişmesine sebep olacak ve doğal olarak güvenlik sisteminize bağlanmanızı engelleyecektir.

Bu konuda en pratik ve güvenli çözüm dsl hizmeti aldığınız şirkete statik ip başvurusu yapmak olur. (Hat sahibi tarafından) başvuru yaptığınız takdirde 1-2 saat sonra modemi yeniden başlatmanız durumunda ip adresiniz sabitlenmiş olur. Modem arayüzünden veya internet tarayıcınıza what is my ip yazarak adresinizi kontrol edebilirsiniz.

Bu durumda faturanıza aylık 5 tl gibi bir fiyat yansıyacaktır fakat, bu sizin kuracağınız bilgisayarın aylık elektrik sarfiyatından az olur diye düşünüyorum.

bigbang

Cevabınız için teşekkürler ancak bize bağlı mağazalar ve merkez binada aşağı yukarı 200 bilgisayar var. Her biri için ekstra 5 tl ödemek ayda 1000 tl eder ki bunu patron kabul etmez. Diğer başka öneriler de gelirse sevinirim.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.

mhmtkrktr

Yapmak istediğinizi tam olarak anlayamadım sanırım. Sizin mağazada ki bilgisayar sayısı ile cctv sisteminin ne gibi bir bağlantısı var?

bigbang

Şimdi mağazalardaki kameraların bağlı olduğu modem ayrı bir modem. Bu modemin ip si değiştiğinde doğal olarak olarak ben merkezden değişen ip numarasını göemediğim için bağlantı kuramıyorum. İnternet te bazı siteler bunun için servis sağlayıcısı gibi çalışıyor. Bize lazım dinamik dns sayesinde değişen ip numaralarını görebilmek ve kamera ip veri tabanında gerekli değişiklikleri anında yapabilmek.

mhmtkrktr

Güvenlik sisteminde analog kameralar dvr cihazı üzerinden mi internete çıkış yapıyor? yoksa ip kamera sistemi mi kurulu. Bunu belirtirseniz sanırım mesleki alanıma giriyor, yardımcı olmaya çalışırım.

bigbang

IP kamera değil dvr cihazı üzerinden internete çıkıyor.

mhmtkrktr

Öncelikle şunu belirteyim, dvr kayıt cihazları dns 'yi sadece uzak sunucu güncellemelerinde kullanırlar ki bu çok gerekli değildir. Sizin sorunu, telekom tarafından size verilen ip adresi ile çözmeniz gerekiyor. Sizde kaç tane kamera olduğunu bilmiyorum. Aslında bütün kameralar tek bir cihaz üzerinden internete çıkış yapacağı için, bunun önemi de yok. Yapmanız gereken, telekom 'a gidip statik yani değişmeyen ip adresi almak. Size verilecek adres ve ücreti modem için olacak. Yani sisteminizde 100 tane de kamera olsa, alacağınız tek bir adres, ödeyeceğiniz yine 5 tl olacak. Örnek olarak size verilen ip adresi örn: 95.120.78.96 şeklinde olacak ve bu adres siz iptal ettirmediğiniz sürece hep bu şekilde kalacak. Bu şekilde client yazılımına girdiğiniz ip adresini değiştirmek zorunda kalmazsınız.

ercan_elo_bil

merhaba,

dinamik dns sunucu kullanmanızı tavsiye etmem çünkü belli bir süre sonra zaman aşımına uğrayıp hesap kapanıyor erişemiyorsunuz kesin bir çözüm değil.

kaç mağazanız var? bu mazalarda bir static IP yeter çünkü DVR cihazına CCTV olarak birden fazla kamera takılır bunların her birine static IP gerekmez mağaza başına bir static IP yeter.

şu yöntemide kullanabilirsiniz, eğer dinamik IP li kullandığınız hatta bir bilgisayar sürekli acıksa buraya bir yazılım yazılıp IP değişikliğini belirli statik IP li bilgisayara gönderebilir. aynı zamanda IP yi gönderirken mağaza adı ıd vs de gönderebilir böylelikle IP nin hangi mağazaya ait olduğunu öğrenebilirsiniz.