[Çözüldü] Güncelleme ve Yazılım Yükleme Sorunu

Başlatan Crymon, 01 Nisan 2015 - 01:28:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Crymon

Arkadaşlar merhaba. Linux Mint 17.1 Cinnamon kullanmaktayım. Terminal ekranına sudo apt-get update yazdığımda işlemi tamamlayabiliyorken,  sudo apt-get upgrade komutunu verdiğimde hata veriyor. Aynı hatayı pidgin ve diğer yazılımları kuraken de alıyorum.

sudo apt-get upgrade

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Yükseltme hesaplanıyor... Bitti
Aşağıdaki paketler yükseltilecek:
  gir1.2-javascriptcoregtk-3.0 gir1.2-webkit-3.0 libjavascriptcoregtk-1.0-0
  libjavascriptcoregtk-3.0-0 libtiff5 libtiff5:i386 libwebkit2gtk-3.0-25
  libwebkitgtk-1.0-0 libwebkitgtk-1.0-common libwebkitgtk-3.0-0
  libwebkitgtk-3.0-common
11 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'getdeb.list.bck' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
E: /var/cache/apt/archives/lock kilidi alınamadı - open (11: Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda)
E: /var/cache/apt/archives/ dizini kilitlenemiyor

Pidgin Kurmaya Çalıştığımda

sudo apt-get install pidgin
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Tavsiye edilen paketler:
  pidgin-libnotify
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  pidgin
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 11 paket yükseltilmeyecek.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'getdeb.list.bck' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
E: /var/cache/apt/archives/lock kilidi alınamadı - open (11: Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda)
E: /var/cache/apt/archives/ dizini kilitlenemiyor

Ayrıca Mint Yazılım Yükleme Merkezi ve Synaptic ile de kurulum gerçekleştiremiyorum.

cagriemer

Once surada[1] anlatildigi gibi depo kaynaklarinizi temizleyin. Ardindan tekrar ciktilari gecin lutfen..

[1] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22881.0

Crymon

sudo nautilus /etc/apt/sources.list.d/ komutunu verdiğimde sudo: nautilus: command not found
cevabı ile karşılaştım. Bende bahsi geçen dizine elle ulaşıp, içerik verilerini masaüstüne bir klasör oluşturup kaydettim ve sources.list.d dizinindekileri sildim.

Yeni bir Linux kullanıcısı olduğumdan bir soru sormak istiyorum. Yandex.Disk kullanmaktayım. Burada yandex-disk.list adında bir belge var. Yapmış olduğum silme işlemi Yandex.Disk'in düzgnü çalışmasını engeller mi?

Bu arada bu işlem ile sorunum çözüldü. Teşekkürler.

cagriemer

/etc/apt/sources.list.d/ dizini altinda sonu .list ile bitmeyen her dosya icin ilk mesajinizda aldiginiz hatayi alirsiniz. Yandex.Disk'in tutuldugu depolardaki guncellemeleri almak icin o dosyayi tekrar ilgili yere tasimalisiniz fakat bu hazirda kurulmus olan surumun calismasini engellemez.

Crymon