Mobil cihazlar için Ubuntu Touch 13.10 kararlı sürüm yayınlandı

Başlatan okan_668, 19 Ekim 2013 - 12:43:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_668

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu'nun mobil versiyonu Ubuntu Touch'ın 13.10 numaralı kararlı sürümü ilk aşamada Nexus 4 ve Galaxy Nexus için yayınlandı. Uzun süreden beri ilgiyle beklenen işletim sistemi, kararlı sürüm ile birlikte en azından günlük kullanım seviyesini yakalamıştır.

Sistem ilk aşamada belirli modeller için kullanılabilir durumda.

İşletim sistemi her ne kadar kararlı sürüm şeklinde yayınlanmış olsa da, daha çok geliştiricileri hedef almaktadır. Kararlı sürümde tarayıcı, saat, hava durumu ve hesap makinesi gibi yerleşik uygulamalar da yer alırken, Google Play Store ya da herhangi bir uygulama mağazasına erişim ise mümkün değil. Bu sebeple yüklediğiniz takdirde Ubuntu Touch ile uyumlu herhangi bir uygulama ile karşılaşmayacaksınız. Facebook ve Twitter'ın yanı sıra Google uygulamaları şu an için sistemde mevcut.

Ubuntu geliştiricileri her zamanki gibi bir yükleme talimatı yayınladı ancak bu konuda yeterli birikime sahip değilseniz, yükleme işlemini yapmanızı önermiyoruz, zira telefona ciddi hasarlar verebilirsiniz. Bunun yanında daha basit bir yöntem olan Custom Recovery'den gerçekleştirilecek yükleme talimatı XDA-Geliştiricileri tarafından yayınlanır yayınlanmaz konuyu sizlerle paylaşacağız.

Ubuntu tarafından yayınlanan yükleme talimatına ise buradan erişebilirsiniz.

Ubuntu işletim sistemine sahip ilk telefonun 2014 yılının ilk çeyreğinde tanıtılması bekleniyor. Kararlı sürümün diğer modeller için dağıtımına ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmadı. 

kaynak: http://www.teknolojioku.com/haber/mobil-cihazlar-icin-ubuntu-touch-1310-kararli-surum-yayinlandi-14706.html
Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

iskenderoguz

Benim merak ettiğim neden diğer telefonlara yüklenmiyor. Nasıl ubuntu'nun herhangi bir sürümünü indirip istediğimiz donanımdaki bir bilgisayara yükleyebiliyorsak bunu da aynı şekilde yükleyebiliyor olmamız gerekmiyor mu? Bu soruyu Android'i de düşünerek soruyorum. Yani her bir telefondaki mobil işletim sistemi diğerinden farklı mı ki birine yüklenirken diğerine yüklenmiyor?

desperado

Bu konuda Ubuntu başlangıç seviyesi telefonlar için en az 512 Mb Ram'i ve Dual Core Cortex A9 işlemciyi uygun görmüş en azından. Ve diğer telefonlar için de çalışmalar sürüyor aslında. Xperia Sola kullanmaktayım ve benim telefonun 1 gömlek üstü telefonlar(Xperia S'ten Xperia Z'ye kadar) için geliştirilmeler neredeyse bitmek üzere. Ama bunlar custom rom olarak geliştirilmekteler yani Canoncial'ın sadece 'gönülden' desteklediği projeler :) telefonumu 2 kere brick ettim ben Jelly Bean uğruna tekrar kurtardım Ubuntu Touch'a telefonun komple kendisi feda :)

Edit: Tabi bir de her Android sürümü ile gelen donanımsal eklentiler de telefon gereksinimlerini değiştiriyor bundan ötürü biraz da.
Uzun bir gece yolculuğu gibidir hayat uzunları yaksan da pek uzağı göremezsin.

shqiptar

arkadaşlar birde kurulumunu Türkçe olarak tane tane anlatacak biri çıkarsa çok sevinirim.

furkankalkan

@shqiptar custom rom kurar gibi kuruyorsunuz. Önce Nandroid ile suanki romun yedeğini alıyorsunuz önce. (Not:Bu önemli çünkü sıkılıp Android e geçmek isteyebilirsiniz.) Sonra telefonunuzun modeline ait iki tane zip dosyasını https://wiki.ubuntu.com/Touch/Devices adresinden çekip sdcard a atıyorsunuz. Telefonu Clockwork mode da açarak data wipe cache wipe ve dalvik wipe yapıyorsunuz ve sırayla saucy-preinstalled-armel-model.zip ve saucy-preinstalled-phablet-armhf.zip dosyalarını flaşlıyorsunuz.
Not:Veri kayıplarından ve brickten dolayı sorumluluk kabul etmiyorum. Cihazın sayfasını iyice inceleyin !
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

shqiptar

@dewilman yardımın için teşekkürler ancak şöyle bir sorunum var. 2 gün önce internette değişik forumlardan okuduğum kadarıyla ubuntu yu kurmaya çalıştım ve sanırım kurduğum tam sürüm değil. şimdi telefonu usb den pc ye bağlayınca Windows 7 de içine bir şey atmama izin vermiyor. netbook ta ubuntu 13.10 var onda videolar klasörü felan açılıyo ama içine bir yine bir şey kopyalayamıyorum. şuan tam sürüm ubuntuyu kurmak için ne yapmalayım.

yada en güzeli android i kurmak için ne yapmalıyım.

furkankalkan

@shqiptar cihazın marka model bilgisi ile birlikte neler yaptığınızı genel olarak ayrı bir konu açarak belirtirseniz aynı sorunu olan diğer insanlar için daha yol gösterici olur.
Lover

özgürubuntu

Linux

Kesinlikle Iphone üzerinde iOS kullanıyoruz lakin, iPhone için Ubuntu Phone olurda bir gün desteklenir duruma gelirse gözümü kırpmadan geçiş yaparım : )

furkankalkan

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 27 Ekim 2013 - 19:51:43
iPhone için de bekliyoruz :D

Bu biraz zor zira iPhone'nun başka bir işletim sistemi yüklenebilecek bir önyükleyicisi yok ve bu gidişle olmayacak da. Android açık kaynak kodlu bir proje olduğundan cwm (clockwork mod) gibi bootloaderlar ile bu yapılabiliyor.
Lover

dorukduruberk

S3 Mini için destek gelecek mi?

krwlng

@dorukduruberk, resmi olarak desteklenen modellerin bulunduğu sayfayı @dewilman yayınlamış, bunların haricinde kalan cihazlar için xda-developer sitesinde araştırma yapmanız gerekiyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

dorukduruberk

cgenius01

Merhabalar,
Foruma yeni üye oldum.LG G2 kullanıcısıyım ve Ubuntu Touch versiyonunu telefonuma yuklemeye karar verdim.Çalışırmı emin değilim ama @dewilman ın belirttiği yöntem ile Nexus 4 için yayınlanmıs xda sitesinden indirdiğim dosyaların kurulumunu yapacagım.Kurulama hazırım ve sonucu olumlu yada olumsuz bildirecegim.Umarım çalışır :)

Keyifli forumlar.

heartsmagic

@cgenius01, hoş geldin. İncelemeni ayrı bir başlıkta sunarsan çok makbule geçer. Ubuntu Touch'ı fazlaca deneyip geri bildirim yapan yok ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enisozen

ubuntu touch telefonlar ne zaman çıkacak belli mi çok merak ediyorum bir ubuntu kullanıcı olarak ubuntuyu cepte kullanmak çok güzel olacak

betseg