[Çözüldü] Anlık takılma sorunu

Başlatan yvz_61, 20 Mart 2015 - 14:06:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yvz_61

Arkadaşlar öncelikle iyi günler ubuntu 14.04 kullanıcısıyım sistemi kuralı hatta bilgisayarı alalı 2 ay oldu olmadı başta hiç bir sorun yoktu ancak son dönem anlık takılmalar yaşıyorum bastığım işlemi 1 saniye sonra filan algıladığı olabiliyor sürekli olan bişey değil ancak 1 saatlik kullanımda 7-8 kez başıma geliyodur. Sisteme bakıyorum işlemci kullanımı %5-6 ram kullanımı 700-800 arası neden donuyor bir türlü anlam veremedim az önce super + w kombinasyonunu 4-5 kez tıkladıktan sonra algılayınca sorma gereği duydum. Ekran kartı driverı olarak açık kaynak sürücüleri kullanıyorum, nvidia da kurulu ama sadece denemek için kurdum onunla kullanmıyorum. Bilgisayarım asus x550jk, sorunun çözümü için nasıl bir yol izlemeliyiz  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

heartsmagic

Ortada bir karışıklık var, eğer Nvidia sürücüleri kuruluysa kullanmıyorum diye bir şey olmaz sistem kullanır. Kurulu değile açık kaynak sürücüleri devreye girer. Kendin ek bir uğraş verdiysen bilemiyorum, verdin mi? Yoksa sistemde Optimus var da, sen Bumblebee kurdun ve bu şekilde mi kullanmıyorum demek istiyorsun?

ekrankomut

Çıktıları görmemiz fayda verecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yvz_61

Şöyle söyleyeyim güncelleme yöneticisi ek bileşenler kısmı sanırım, bilgisayar karşımda olmadığı için tam doğru söylemiyor olabilirim kusuruma bakmayın, oradan nvidia sürücülerindeki tiki alıp açık kaynak sürücülere koydum bu sırada sistem nvidia sürücüleri siliyorsa bilmiyordum.Birdr sistem ilk kurulumda bahsettiğim yerde nvidia sürücülerini göstermiyordu ben komutlarla kurduktan sonra gözükmeye başladı. Bilgisayar hakkında kısmına baltığımda ekran kartını sürekli intel haswell görüyor zaten bu yüzden kart sürücüsü değişmeye kalkmıştım. Bunların dışında dün bumblebee hakkında anlatımlar okudum açıkcası linux altında böyle bir yol olduğunu bilmiyordum anlatımda sahip olduğum tarzda ekran kartına sahip olanlar sakın sahipli sürücüleri kurmasın kurduysa sildikten sonra bumblebee yi kursun yazıyordu acaba yanlış bişey mi yaptım diye düşünürken 2 aydır sistemi sorunsuz kullandığım aklıma geldi. Sonuç olarak internete erişebildiğim en yakın zaman (bu akşam olması muhtemel) bumblebeeyi kurup deneyeceğim. Bunun dışında vermem gereken bir kod vs var mı? Böyle donanımlar ve kullandığı sürücülerini ekrana döken bir şey şimdiden yanıtlarınız ve verdiğiniz yanıt için teşekkürler.

heartsmagic

Elbette var, bir önceki iletimde verdim bağlantıyı :) Oradakilere ek olarak şunu da geç lütfen:
dpkg -l | grep nvidia

Ancak, yapacağım şey şu olacak. Önce sürücüleri kaldıracağız, sonra sen Bumblebee anlatımını takip edeceksin. Optimus, yani çift kartlı sistemlerde sürücüler doğrudan kurulmamalı. Yaşadığın sorun da büyük ihtimalle bundan kaynaklanmakta.

Komut çıktılarını da şu şekilde aktarırsın: kodetiketi

yvz_61

Henüz bumblebee yüklemedim başlamadan öncede gerekli komutları yazayım dedim belki lazım olur. Girdiyi atıp kuruluma başlayacağım.

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 850M] (rev a2)

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Haswell Mobile
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent,

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller (rev 06)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 05)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1 (rev d5)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #3 (rev d5)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #4 (rev d5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM86 Express LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5287 (rev 01)
04:00.1 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 12)

xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
eDP1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 345mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

dpkg -l | grep nvidia
rc  nvidia-304                                            304.125-0ubuntu1~xedgers14.04.1                        amd64        NVIDIA legacy binary driver - version 304.125
rc  nvidia-340                                            340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.1                         amd64        NVIDIA binary driver - version 340.76
rc  nvidia-opencl-icd-304                                 304.125-0ubuntu1~xedgers14.04.1                        amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-opencl-icd-340                                 340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.1                         amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                                          0.6.2                                                  amd64        Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                                       346.47-0ubuntu1~xedgers14.04.1                         amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2015 - 13:19:06

Anlatımı aldığım sitedeki adımları hiç değiştirmeden uyguladım anlatım aşağı yukarı bir yıllıktı bu nedenle nvidia-331 sürücüsünü kurdum, sanırım şuan mevcut sürüm 340 bunu güncellemem gerekir mi açıkcası bilemiyorum bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim. Sorun çözüldü mü henüz bilemiyorum bir süre kullanmam gerekli ancak her her kullanmada optirun komutuyla mı kullanmam gerekiyor bu işin doğrusu nedir? Birkaç uygulamayı ayarlayıp sadece onları mı optirun ile açmalıyım?  Birde Bilgisayar Hakkında sayfasına girdiğimde grafik kartı olarak Intel Haswell gözüküyor bu nvidia olmayacak mı?

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Haswell Mobile
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent,

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor DRAM Controller (rev 06)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 05)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1 (rev d5)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #3 (rev d5)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #4 (rev d5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM86 Express LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5287 (rev 01)
04:00.1 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 12)

xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
eDP1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 345mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

dpkg -l | grep nvidia
ii  bumblebee-nvidia                                      3.2.1-90~trustyppa1                                    amd64        NVIDIA Optimus support using the proprietary NVIDIA driver
ii  nvidia-331                                            331.113-0ubuntu1~xedgers14.04.1                        amd64        NVIDIA binary driver - version 331.113
ii  nvidia-331-uvm                                        331.113-0ubuntu1~xedgers14.04.1                        amd64        NVIDIA Unified Memory kernel module
ii  nvidia-opencl-icd-331                                 331.113-0ubuntu1~xedgers14.04.1                        amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-settings                                       346.47-0ubuntu1~xedgers14.04.1                         amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

heartsmagic

Anlatımı nereden aldın bilmiyorum ancak bizim Nvidia bölümünde sabit başlığımız zaten vardı. Gerçi kaynak önemli değil, mesele işlerin doğru gidip gitmemesi. 340 sürümüne gerek yok, bu şekilde sorun yaşamıyorsan kalsın. Bumblebee ile hangi uygulamayı Nvidia kartınla açmak istiyorsan o uygulama için optirun kullanman gerekiyor, kısacası doğru anlıyorsun olayı. Bilgisayar Hakkında denilen bölümde Intel görünmesi sorun değil, o şekilde görünür zaten.

optirun firefox
dediğinde örneğin hata vermeden açılıyorsa işler yolunda demektir.

yvz_61

Güncellemeleri yaptığımdan beri herhangi bir takılmaya şahit olamadım, firefoxta optirun komutu olmadan kaliteli bi video açınca sıcaklık 54 lere gelirken optirun ile açınca bu değer bu kadar yükselmiyor 45 civarlarında kalıyor hatta o kadar olmadığı bile olabiliyor. Bu sebeple firefox vlc gibi bazı uygulamaların direk kısayollarına bu komutu eklemek istiyorum mesela ben videoyu  hangi dizinden açarsam açayım(yada kısayoldan) vlc öntanımlı olarak optirun fonksiyonu ile açılsın aynı şeyi firefox ve zaman içerisinde ihtiyaç hissettiğim diğer yazılımlar için  de nasıl uygulayabilirim. Tekrar teşekkürler.

heartsmagic

sudo -H gedit /usr/share/applications/firefox.desktop
ile dosyayı açıp exec kısmındaki komutun başına optirun koymayı dene. Forumda masaüstü dosyası oluşturma konularına da bakabilirsin ancak onlar sadece bir kısayol oluşturmak içindir. Sen genel olarak istediğin için genele hitap eden dosyaları ellemelisin. Bir ihtimal de ev dizini içindeki .local/share/applications dizinine bakmak. Nokta (.) ile başlayan dizinler gizli dizinlerdir ve ctrl+h ile görülebilir.

yvz_61

söylesiğiniz şekilde exec kısmındaki komutun başına optirun koydum. Firefoxun çalışmasında bir sorun yok ancak oldu mu olmadı mı bir türlü emin olamadım. İşlemi doğrulayabileceğim bir yol varsa uygulamak isterim, hayır olmama ihtimali yok diyorsanız da sorun yok teşekkür ederim yardımlarınız için :)

if

Çalışıyorsa çalışıyordur işte. Uçbirime firefox yazar çıktılara bakarsanız görebilirsiniz ne olup bittiğini.

heartsmagic

Alıntı yapılan: yvz_61söylesiğiniz şekilde exec kısmındaki komutun başına optirun koydum. Firefoxun çalışmasında bir sorun yok ancak oldu mu olmadı mı bir türlü emin olamadım. İşlemi doğrulayabileceğim bir yol varsa uygulamak isterim, hayır olmama ihtimali yok diyorsanız da sorun yok teşekkür ederim yardımlarınız için
İşe yaradı mı yaramadı mı merak etmen normal :) Bumblebee için bir uygulamacık var, anlık olarak çalışıp çalışmadığını söylüyor bize. Şu şekilde bir kurmayı dene:
sudo apt-get install python-appindicator
sudo apt-get install git
git clone https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui.gitcd bumblebee-ui
sudo ./INSTALL

Sonra başlangıç uygulamalarına bumblebee-indicator uygulamasını ekle. Sistemi veya en azından oturumu yeniden başlat. Üst panelde yerini almış olmalı uygulamacık. Bu aşamadan sonra optirun ile bir şeyi açtığında kendisinin sana Bumblebee'nin çalıştığına dair ileti geçmesi gerekiyor. Rengi falan da değişiyordu yanlış hatırlamıyorsam.

yvz_61

Hocam çok teşekkür ederim, bende malesef icon çalışmadı gerekli dizinlere girip baktım dizin içerisinde iconlar mevcut ancak nedense uygulamada icon gözükmüyor. Bildirimlerde sorun yok, firefoxa girince direk bumblebee on diye bildirim düşüyor ve bildirim içindeki icon rengi sarı oluyor, aynı anda vlcde açarsam bi değişiklik olmuyor(vlc içinde optirun ayarı yaptım) her iki programı kapayınca yine bildirim düşüyor bu kez bumblebee off olarak ve icon rengi gri olarak. Kısacası uygulama işimi görüyor iconda çalışsa hoş olurdu ancak olmadıysa yapacak bir şey yok.Biraz uğraşacağım artık bakalım. Bununla birlikte size bir soru daha sormak istiyorum herhangi bir uygulama bumblebee kullanılarak açıldıysa bumblebee-ui artık sürekli on gösteriyor, bunun anlamı o sırada açık olan tüm uygulamalar nvidia sürücüsünden çalışıyor demek mi?
Not: Uzunca bir süredir bahsi geçen takılmayı yaşamadım, şuan sistemimin kararlı çalıştığını düşünüyorum. Konu çözülmüştür arkadaşlar. Yardımcı olan heartsmagic Hocama çok teşekkür ederim.

heartsmagic

Simge çalışmıyor dediğin Firefox ve ayarladıysan diğer uygulamalar değil mi? Bir de ben denemeye çalışayım bir ara. Unity yan panelindekilerden bahsediyorsun bu arada değil mi?
Sorularına geçecek olursak. Bumblebee uygulamasının etkin görünmesi sadece o uygulama ile ilgilidir. İkinci bir uygulama için yine aynı şekilde optirun kullanman gerekiyor. Ne yazık ki şimdilik böyle çalışmakta Bumblebee. Bir de Prime yöntemi var, orada oturum oturum yapılıyor bu iş. İstiyorsan ona da göz atabilirsin Nvidia bölümünde.

Konu çözüldüyse sen etiketle, fakat biz konuyu kapatmayalım: cozuldukonusu
Biraz daha bakınmaya çalışırız konuya.

yvz_61

Hocam malesef internete sürekli erişimim yok,sanırım prime yöntemini ancak çarşamba deneyebileceğim bahsettiğim simge ise saatin yan tarafında çıkan bumblebee programının simgesi, diğer uygulamalarda sorun yok.

plazma

@heartsmagic galiba git adresi değişmiş, ondan dolayı indirip kuramamış olabilr arkadaş,

plazma@atilgan2:~/İndirilenler$ git clone https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui.gitcd bumblebee-ui
'bumblebee-ui' dizinine çoğaltılıyor...
Username for 'https://github.com': plazmax
Password for 'https://plazmax@github.com':
remote: Repository not found.
fatal: repository 'https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui.gitcd/' not found

buradaki adrese baktımda
https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui

şu şekilde mi olacak :

git clone https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui.wiki.git bumblebee-ui

çıktısı :

plazma@atilgan2:~/İndirilenler$ git clone https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui.wiki.git bumblebee-ui
'bumblebee-ui' dizinine çoğaltılıyor...
remote: Counting objects: 93, done.
remote: Total 93 (delta 0), reused 0 (delta 0), pack-reused 93
Unpacking objects: 100% (93/93), done.
Checking connectivity... tamamlandı.

gerçi installda yok dizin içinde :

plazma@atilgan2:~/İndirilenler/bumblebee-ui$ ls
Bumblebee-Applications-Settings.md  Home.md
Bumblebee-Indicator.md              Internationalization.md

if

git clone https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui.git
cd bumblebee-ui
chmod +x INSTALL
./INSTALL

yvz_61

Hocam Prime yöntemini beğenmedim, oturum kapatıp açmadan ekran kartı da değişmiyor.Bumblebee gayet hoş şuan tek sorun ise bahsettiğim simge sorunu bunuda ufak bir resimle daha iyi anlatırım sanırım, saatin yanında kendine ait bir simgeye sahip olmayan şey bumblebee oluyor.

Diğer arkadaşların yazdığına gelirsek o şekilde yükleyemedim arkadaşlar haklısınız git vs çok az olsa da biliyorum bu sebeple direk ilgili dosyayı indirip devam eden komutlarla kurulumu gerçekleştirdim.

if

cat /usr/share/applications/bumblebee-indicator.desktop
ls -l /usr/share/icons/hicolor/48x48/apps/bumblebee-*
çıktılarına bakayım.

Güncelleme:

cd bumblebee-ui
cp icons/*.* ~/.icons

yvz_61

yavuz@yavuz-X550JK:~$ cat /usr/share/applications/bumblebee-indicator.desktop

[Desktop Entry]
Name=Bumblebee Indicator
Comment=An application indicator for Bumblebee (allow to run application with a discrete graphic card)
Exec=bumblebee-indicator
Icon=/usr/share/icons/hicolor/48x48/apps/bumblebee.svg
Type=Application
Categories=System;Settings;GNOME;GTK;

yavuz@yavuz-X550JK:~$ ls -l /usr/share/icons/hicolor/48x48/apps/bumblebee-*
-rw-r--r-- 1 root root 4014 Nis 11 19:08 /usr/share/icons/hicolor/48x48/apps/bumblebee-indicator-active.svg
-rw-r--r-- 1 root root 4006 Nis 11 19:08 /usr/share/icons/hicolor/48x48/apps/bumblebee-indicator.svg

yavuz@yavuz-X550JK:~/bumblebee-ui$ cp icons/*.* ~/.icons
cp: hedef `/home/yavuz/.icons' bir dizin değil

if

mkdir ~/.icons
cd bumblebee-ui
cp icons/*.* ~/.icons

komutları ardından oturumu yeniden başlatın.

yvz_61

Alıntı yapılan: if - 17 Nisan 2015 - 17:16:53

mkdir ~/.icons
cd bumblebee-ui
cp icons/*.* ~/.icons

komutları ardından oturumu yeniden başlatın.

Teşekkür ederim sorun çözüldü, sistem şuan tam istediğim gibi çalışıyor.