Geforce 7300 ekran kartının tanınmaması

Başlatan moonmadness, 20 Mart 2015 - 03:02:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moonmadness

Merhaba

Elimde eski bir laptop var, Lenovo 3000 N200. Normalde 1gb rami var, ben bu rami çıkartıp 2x2 ram ekleyip ubuntu kurdum geçenlerde. Fakat ne yaptıysam bilgisayarın kendi ekran kartını görmüyor. Terminalden lshw -C display komutu verdiğimde şu dökümü alıyorum:

Alıntı Yap*-display:0             
       description: VGA compatible controller
       product: Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary)
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       version: 0c
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=i915 latency=0
       resources: irq:45 memory:fc000000-fc0fffff memory:d0000000-dfffffff ioport:1800(size=8)
  *-display:1 UNCLAIMED
       description: Display controller
       product: Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (secondary)
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2.1
       bus info: pci@0000:00:02.1
       version: 0c
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:fc100000-fc1fffff

Biosta ana ekran kartı deaktif edilmiştir belki diye orayı da inceledim fakat bu tip bir şey göremedim. Bumblebee kurdum, herhangi bir nvidia aygıtına rastlanmadı dedi o da. Ne yapmamı önerirsiniz, sizce problem nerededir?

heartsmagic

Makinede çift kart var yani öyle mi? Ne kadar eski bu makine?
Hangi Ubuntu sürümünü kurdun? Söylediğin gibi Nvidia olan kartı hiç görmemiş, ortada donanım veya BIOS seviyesinde bir sorun var gibi. BIOS sürümü güncel mi bu arada?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

moonmadness

Yaklaşık 7-8 senelik. Bundan önce kullanılan Windows XP sürümünde ekran kartı sorunsuzdu. Ubuntu 14.04 kurulu şu anda. BIOS güncel değil, fakat Ubuntu'da BIOS güncellemesi yapmayı bilmiyorum. Biraz bakındım ama zahmetli bir iş gibi görünüyor. Bununla alakalı olabilir mi sorun? Öyleyse bu metodu deneyeyim bi de.

heartsmagic

Benim kafam biraz karıştı. Makine 7-8 senelikse Optimus olamaz:
http://www.nvidia.com/object/io_1265444450529.html

Çift kart var ama kesinlikle öyle mi? Hani 7-8 sene öncesinin melez kart sistemi nasıl çalışıyordu bilmiyorum. Bir tümleşik bir de harici kart var makinede, ancak Optimus olmadığına göre tümleşik kartın iptalini BIOS tarafına bırakmıştır üretici. En azından böyle düşünüyorum. Haliyle de senin BIOS tarafında tümleşik kartı iptal edebilme gibi bir durumunun olması gerekiyor.

moonmadness

Bios kısmında bu tip bir ayar bulamadım, henüz bios update ile uğraşacak vaktim de olmadı. Yakın zamanda bios'u güncelleyebilirsem durumdan haberdar ederim, bana da çok tuhaf gelmeye başladı bu durum.

http://www.linlap.com/lenovo_3000_n200

Şu sayfada grafik kartının ubuntu tarafından sorunsuz tanınabildiği söylenmiş, ama şöyle bir şey eklenmiş.

Alıntı YapThe NVIDIA GeForce Go 7300 found in the N200 works with both the open source 'nv' module as well as nvidia's proprietary module. However you will need to use the proprietary module to get 3D support.

Bunun da benim sorunumla ilgisi olduğunu zannetmiyorum, farklı bir durumdan bahsediliyor.

heartsmagic

Orada bahsettiği şey kartın hem açık kaynak sürücülerle hem de sahipli sürücülerle çalıştığı fakat 3B desteği için sahipli sürücülerin kullanılması gerektiği. Bilinen bir açıklama yani. Sendeki durum ise çift kart meselesi. BIOS tarafında öyle bir ayar yoksa ikinci kart nereden kapatılır başka bilemiyorum.