[Çözüldü] İşletim sistemi yazmam için neler bilmem gerekiyor?

Başlatan Cank53, 17 Mart 2015 - 14:04:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ultimate

Alıntı yapılan: bytan - 17 Mart 2015 - 20:50:03
İşletim sistemi yazarken planın ne? Örneğin kütük yönetimi için neyi tercih edeceksin? Bellek yönetimi için sayfalı bellek yönetimi mi  sayfalı görüntülü bellek yönetimi mi ilk tercihin olacak? Hatta Sayfalı kesimli görüntü bellik yönetimi mi? Giriş/Çıkış işlemlerinde doğrudan bellek erişim düzeneği mi kullanacaksın seçmeli giriş çıkış programlamayı mı tercih edeceksin? Yoksa kesilmeli giriş çıkış progrlamayı mı düşünüyorsun? Görev yönetimini planlarken hangi algoritmaya ağırlık vereceksin? Ana işlem biriminin verimli kullanılması mı, ortalama iş tamamlama süresinin mi, birim sürede sonlandırılan iş sayısının mı temel alındığı algorirtmayı seçeceksin?

Daha devamı gelir de, gerek yok. 2 günde halledersin.

Hocam onu geç.Linux bile yılların kolektif çalışmasıyla sürücü sorunlarını çözememişken bu arkadaş nasıl donanım desteği sağlayacak demezler mi ?
Hesap makinesi için tasarlansa hadi eyvallah.

Ozmo

Alıntı yapılan: Cank53Yapabilirim dedim , yani kimin yapıp yapmadığı önemli mi ? Ayrıca , Bill Gates Windows MS-DOS'u nasıl 2 kişi yazdılarsa , bugün şartında bunu tek kişide yapabilir.
:D :D :D :D ms dos'u bill amca yazmadı başka bir kişiden satın aldı https://www.youtube.com/watch?v=dLwJxPJi-Yg dinle bilgilen :D

ekremsenturk

Çocuklar her gördükleri ve duyduklarına özenirler ve taklid ederler. Çocukların öğrenme biçimi, gördüklerini taklit etme şeklindedir. Benim küçük bir yeğenim var, o da Winx kızlarına özeniyormuş. Birisine kızdığı zaman, garip hareketler yapıyordu. Kızdığı kişiyi ışınlamaya çalıştığını fark ettim. Hepimiz bu Dünya'yı düşe kalka öğreniyoruz. Edindiğimiz tecrübelere göre mantık yapımızı geliştiriyoruz. Ciddiye alınacak ta, garipsenecek te bir durum yok. Yaşı küçük olanlar için, üç beş gün ötesi, uzun vadeli hesaplamak veya planlamak,  bir olaya o kadar çok vakit ayırmak, çok sıkıcı gelebilir. Hayat2ta yaşanacak o kadar çok şey varki, neden bir insan kendini o kadar süre, sadece tek bir macera'ya bağlasınki? Müsade edelim de işini rahat yapsın.

blackwidow

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mart 2015 - 17:23:59
Alıntı yapılan: Cank53Ve öğrenme kapasitem hızldır.Çok iyi çalışırsam , 3-4 güne , tamamen halledebilirim bir dili.
Alıntı yapılan: Cank53Loader ve kernel yazmam sadece 2-3 haftayı kalır.

Eğer troll amaçlanmıyorsa bu başlıkta kendimi aptal gibi hissetmeye başladım. @Cank53, tek ümidim yaşı genç bir arkadaşımız olman.

Hocam kesinlikle haklısınız , üniversite adı vermiycem ama Üniversite bazında en iyi C dili eğitimlerinden birisini gördük koskoca bir dönem.

Ama internete bakınca bu işletim sistemleri aslında yolun başında olduğumu farkettim yani gerçekten bu olay şu değil : 3-4 günde öğrenirim değil

Yapamazmısın kesinlikle yaparsın ama yıllarını alır

heartsmagic

Görüldüğü üzere forumu karıştırmak için sigara falan içmek gerekmiyormuş. 

@Cank53, dediğim gibi umarım genç bir kardeşimizsindir. Burada çok genç arkadaş gördük biz ama, hepsi ciddi tavsiyelere açık, yapmak istediğini zamana uyduran genç arkadaşlarımızdı. Şimdi onların bazıları üniversitede okuyor, bazıları bir yerlerde çalışıyor. Hepsinin ortak noktası şu ki, hiçbiri ha deyince oyun yazmadı, bilmedikleri bir şeyi de (kernel, çekirdek) üç dört günde yazacaklarını iddia etmedi.

Hayat tavsiyesi olsun sana, girdiğin bir ortamı önce anlamaya çalış. Bu ortam konuşulan bir ortamsa önce dinlemeye gayret göster. Burası gibi yazılarla dönen bir yerse, gördüğün şeylerin ne olduğunu araştır önce. Sonra hedef koy kendine ancak küçük hedefler olsun bunlar. Gerisi zamanla, yıllar sonra gelecektir. 

Konu etiketlendiği için kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.