Yazılım dünyasındaki Özgür Yazılım tecrübeleriniz ve önerileriniz

Başlatan heartsmagic, 17 Mart 2015 - 11:30:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Konunun fikir babası şu öneridir:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46818.0

Kısaca özetlemek gerekirse, ister iş hayatınızda olsun ister kişisel çalışmalarınızda, Özgür Yazılım ile olan tecrübelerinizi ve önerilerinizi bu başlıkta diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Ben çalışmıyorum ama kod yazdığımda her bir fonksiyonu mümkün olduğunca kısa tutuyorum. En fazla 30 mısrayı geçecek fonksiyon varsa bunu ayrı bir başlık dosyasına koyuyorum.

Mümkün olduğunca parantezlere dikkat ediyorum. Kodun anlaşılması kolay olması için boşluk bırakıyorum.

Bu yöntemleri C++ ile deniyorum.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Pozitron

Ben çok tecrübeli sayılmam ama aklıma gelen öneriler şunlar:
-Donanım hakkında az da olsa bilgi sahibi olunmalı bence.Çünkü diğer türlü ezbere kaçıyor ya da büyülü bir şeymiş gibi duruyor bilgisayar.
-Açık görüşlü olunmalı.Özellikle işletim sistemlerinin çalışma mekanizmasını öğrenirken esnek düşünülmeli.
-Para asıl mutluluk kaynağı olmamalı.Bence her yazılımcı bunu düşünüyordur.Herkesin senin yazılımını kullanıp sana teşekkür etmeleri mi(hadi şöhreti de katalım :) ) yoksa para mı diye sorulsa bence birinciyi seçerdi çoğu kişi;ama tabi uygun bir miktara da satabilirsiniz o tercih meselesi :)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Tecrübem çok az bu yüzden sadece öneri verebilirim.Bunlar benim uyguladığım şeyler ve onlar sayesinde mutluyum :)
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

-DıLgEş-

Evet, gerçekten bir insan bir işi para için değil de genel yetenekleri için yapmalı.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

blackwidow

Yeni iletileri gördüm ve çok hoşuma gitti bu bölümde çok iyi şeyler paylaşılabilir :)

Grip grip aklıma gelen birkaç şeyi yazmak istedim :\

Kullandığımız ve C/C++ yazdığımız C bir buzdağının görünen kısmı gibi . Sistem programlamaya çalışınca daha zor şeyler işin içine giriyor. Pipe , Pid ve Fork gibi .
Yani kısacası bunlar şununla alakalı. Bir program yazıyorsun birisi logaritma hesaplarken diğeri de kök (root) hesaplıyor . İşlemciden bir process veya 2 tane process oluşturup şunu diyorsun.
1. process logaritma hesaplasın 2. process root hesaplasın . Bitince de processleri öldürüyorsun (kill ediyorsun) . Basit gibi görünse de zor . Aklına bunu tüm işletim sistemini yazıp ve tüm processleri düşünen o adamlar geliyor :D ve diyorsun ki çok iyi bir deha var bu işin arkasında.

İşi kaptıktan sonra da kendi programlarını programlamaya başlıyorsun ve söylenmesi gereken asıl şey şu . Açık Kaynak çok muhteşem bir dünya :)

Pozitron

Alıntı yapılan: blackwidow - 30 Mart 2015 - 22:58:22
Yeni iletileri gördüm ve çok hoşuma gitti bu bölümde çok iyi şeyler paylaşılabilir :)

Kullandığımız ve C/C++ yazdığımız C bir buzdağının görünen kısmı gibi . Sistem programlamaya çalışınca daha zor şeyler işin içine giriyor. Pipe , Pid ve Fork gibi .
Yani kısacası bunlar şununla alakalı. Bir program yazıyorsun birisi logaritma hesaplarken diğeri de kök (root) hesaplıyor . İşlemciden bir process veya 2 tane process oluşturup şunu diyorsun.
1. process logaritma hesaplasın 2. process root hesaplasın . Bitince de processleri öldürüyorsun (kill ediyorsun) . Basit gibi görünse de zor . Aklına bunu tüm işletim sistemini yazıp ve tüm processleri düşünen o adamlar geliyor :D ve diyorsun ki çok iyi bir deha var bu işin arkasında.

İşi kaptıktan sonra da kendi programlarını programlamaya başlıyorsun ve söylenmesi gereken asıl şey şu . Açık Kaynak çok muhteşem bir dünya :)
Sana tamamen katılıyorum,ben de o adamların arasında yer almak isterdim valla :) Sadece şu var:Özgür yazılım açık kaynaktan da muhteşem bir dünya :D
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

-DıLgEş-

Zaten en zevkli kısım orası istediğin zaman kodları açıp inceleyebiliyorsun.

Sh4oTT

Alıntı yapılan: blackwidow - 30 Mart 2015 - 22:58:22

Acaba bizde bir gun o seviyelere gelebilirmiyiz? :( :/

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: ShaoTTAlıntı yapılan: blackwidow - 30 Mart 2015 - 22:58:22Yeni iletileri gördüm ve çok hoşuma gitti bu bölümde çok iyi şeyler paylaşılabilir

1. process logaritma hesaplasın 2. process root hesaplasın . Bitince de processleri öldürüyorsun (kill ediyorsun) . Basit gibi görünse de zor . Aklına bunu tüm işletim sistemini yazıp ve tüm processleri düşünen o adamlar geliyor ve diyorsun ki çok iyi bir deha var bu işin arkasında.

İşi kaptıktan sonra da kendi programlarını programlamaya başlıyorsun ve söylenmesi gereken asıl şey şu . Açık Kaynak çok muhteşem bir dünya
Acaba bizde bir gun o seviyelere gelebilirmiyiz? :/
Çok fazla tecrübe gerekiyor. Tabii çok iyi bir üniversit. Lise 2'ye gidiyorum. Daha şu anda C, C++ ve D diliyle uğraşıyorum. GTK'yi öğrenmek lazım ancak bir tülü algoritma eksiğimi tamamlayadım. Benimki zor gibi görünüyor...:'( Oralara gelemem herhalde.

Amenofis

İşletim sistemlerini falan o kadar büyütmeyin gözünüzde. Linux çekirdeği 24 yıllık bir çalışmanın ürünü ve durmadan geliştirilmeye devam ediyor. 12000 kişi katkı yapıyor bu işe. Her biri ayda 10 satır kod yazsa yeter zaten. Sistemin bütününde neler döndüğünü Linus dahil hiçkimse bilmez, herkes kendi payına düşenle ilgilenir. Ayrıca kodların çoğu aygıt sürücüsü zaten, proces-thread yönetimi vs. çekirdeğin küçük bir kısmı sadece. Hiçbiri zor değil, sadece zaman alıcı işler.

-DıLgEş-

Söylemesi kolay olsa da sanırım sistemin çalışmasını çok iyi bir şekilde bilmek gerekiyor. Tabii bir de Assembly gerekli... Neyse sanırım ben şimdiden gtk ile uğraşsam yeter.. YGS-LYS daha önemli...

ekremsenturk

Bir kaç senedir bir arkadaşıma, doğum gününde ve de Yılbaşı ve Bayram'larda tebrik animasyonları gönderiyorum. Onun mail adresinin bir e-Card (Kart Postal) servisi var ve ben de oradan esinlendim. Bu sene şunu fark ettim. Bu kendime edindiğim görev sayesinde kendi ulaştığım seviyemi ve de zayıf olduğum konularıı tesbit etmiş oluyorum. Öneri olarak : Benzer şekilde, ara sıra kendinize belirli olaylar ile ilgili küçük görevler verebilirsiniz. Sonuç olarak : Kendinizi sınamış olursunuz.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 06 Kasım 2015 - 20:26:34
Söylemesi kolay olsa da sanırım sistemin çalışmasını çok iyi bir şekilde bilmek gerekiyor. Tabii bir de Assembly gerekli... Neyse sanırım ben şimdiden gtk ile uğraşsam yeter.. YGS-LYS daha önemli...
YGS de önemli ama sen LYS ye daha çok önem ver sırayla çalış. Bende bu sene hazırlanıyorum bakalım. Sayısalcısın galiba.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: MuhbirKediAlıntı yapılan: nurullahisrgan - 06 Kasım 2015 - 20:26:34Söylemesi kolay olsa da sanırım sistemin çalışmasını çok iyi bir şekilde bilmek gerekiyor. Tabii bir de Assembly gerekli... Neyse sanırım ben şimdiden gtk ile uğraşsam yeter.. YGS-LYS daha önemli...YGS de önemli ama sen LYS ye daha çok önem ver sırayla çalış. Bende bu sene hazırlanıyorum bakalım. Sayısalcısın galiba.
Şimdiden başladım. Coğrafta ve Tarih dışında geri kalan derslere çalışıyorum. Ne yapsam ne etsem de bu iki dersi anlamıyorum... Youtube üzerinden sağolsunlar ders anlatan hocalar var, onların yardımıyla çalışıyorum.. Eğer siz de isterseniz Hocalara Geldik'e bakabilirsiniz. Süper anlatıyorlar. Videolarını bilgisayara indirip evde çalışıyorum. Evet sayısalcıyım. Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematiğim iyi ve tabii ki Dil ve Anlatım...