(0.416026 ) mp-bios bug :8254 timer not connected to IO-APIC

Başlatan çaylak, 11 Kasım 2008 - 12:07:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

çaylak

Degerli arkadaşlar;
Yıllardır windows'un bütün sürümlerini kullanan ve microsoftu bu konuda tek hakim sanan bir karacahil olarak bir arkadaşımın tavsiyesi ile ubuntu denemeye karar verdim. Gördüm ki linux da bu konuda cok ama cok ilerlemiş. Beklentilerimin cok ötesinde güzel bir yazılımla karşılaştım. Artık bir microsoft bagımlısı olmaktan kurtulma yolunda büyük bir hamle yaptığımı düşünüyorum. Elbetteki bir çok sorunla karşılaşıyorum. Bir cok şey bana (windowstan kalma alışkanlıklarımla) yabancı ve garip geliyor ama eninde sonunda SİZLERİN de yardımıyla aşacağımı düşünüyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.
Gelelim ilk sorunuma;
Laptop'uma ubuntu 8.10 kurmak istiyorum ancak hangi seçenekten başlatırsam başlatayım kurulumu duvar kagıdı göründügü anda kilitleniyor. En son windows içinden kurdum kurulumu tamamladıktan sonra kapatıp acmamı istediginde gene aynı yerde yani başlarken duvar kagıdı göründüğü anda kilitleniyor.

Bir şey dikkatimi çekti ilk acılısta ubuntuyu yüklemeye başlarken;

(0.416026 ) mp-bios bug :8254 timer not connected to IO-APIC yazısı cıkıyor cok kısa bir süreligine ve devam ediyor ve duvar kagıdı görünüp kilitleniyor. bu sorunu nasıl çözebilirim. 8.04 versiyonunu denedim her hangi bir sorun yok o normal çalısıyor.

foma

Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

çaylak

Foma teşekkür ederim ilgilendiğin için söylediğin başlığı kontrol ettim hepsini deneyecegim ancak orda söylenen ekrana nasıl geçeceğimi bilmiyorum. yani hiç başlamadığı için sistem o ekrana nasıl ulaşılır? belki çok acemice soruyorum ama gerçekten cok acemiyim. İnşallah öğrenip bende başkalarına yardımcı olacak konuma gelirim.

foma

O başlıktaki mesajlarda iki farklı şekilde de anlatılmış.Sen dene takıldığın yer olursa yine yardımcı oluruz.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

btermeli

@erginemr'nin gosterdigi yoldan;

grub listesi ciktiginda, yani ubuntu mu yoksa windowsla mi calismak istedigini sectigin ekran, "e" tusuna bas.
cikan ekranda "kernel" satirina git ve tekrar "e"
cikan ekranda;

noapic nolapic acpi=off
yazip,enter.
sonra "b"ye basip tekrar baslatin.
Duzgun acilirsa @foma'nin yolladigi linkten 3. adimdan sonrasini yapin.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

çaylak

Arkadaşlar söylenen adımları uyguladım genede sorunuma çözüm olmadı. Anladığım kadarıyla ekran kartı ile ilgili de bir sorun var. Çünki başlangıçta bir yerde (nerde nasıl buldugumu hatırlamıyorum) bir kaç seçenek buldum orda ekran kartıyla ilgili sorunu olanlar için gibi bir seçenek vardı onu seçtigimde normal başladı ve kurulumu tamamladı ancak reboot yapınca gene ekranda acılışta kilitleniyor. Daha dogrusu ekran görüntüsü acılısın bitiminde bozuluyor ve öylece donup kalıyor. Şimdi o seçenegi nerden buldugumu bulamıyorum. Kafayı yiycem lütfen yardım edin.

erginemr

Öncelikle sorunun apic sorunu olup olmadığını tam anlayalım. Şu ekran görüntülerinde anlattığım işlemi birebir uygulayıp sonucunu aktarır mısınız?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4119.msg45367.html#msg45367

çaylak

sorunumu adım adım anlatayım;

cd den ilk açılışta kurmaya çalışıyorum yüklemeye başlayıp bir m üddet yükledikten sonra ekrana kahverengi duvar kağıdı gözüküyor ve orda kilitleniyor kurulmuyor.

windows altında cd yi calıstırıp windows içinden kuruyorum ordaki işlemi bitince reeboot istiyor yapıyorum win. ve ubuntu diye iki işletim sistemi cıkıyor ubuntuyu seçiyorum. acılmaya başlıyor  (başlangıçta  mp-bios bug :8254 timer not connected to IO-APIC  diyor iki saniyeligine ) ama yinede devam ediyor gene aynı yerde yani duvar kagıdı gözükür gözükmez kalıyor.

verilen linkteki işlemleri uyguluyorum yani resimle anlatılan resimlerdeki yazılacak satırları yazıp başlatıyorum gene ekrana (saga sola gidip gelen sonra bastan baslayıp sona kadar dolan yükleme barı görüntüsünden sonra ) ekran bir iki cılız ve karışık görüntüleme girişiminden sonra karanlık bir halde kalıyor yani simsiyah.

Tekrar windows içinden kurup baştan başladım bu kez ilk acılışta hangi işletim sistemi diye sordugunda ubuntu seçip başlarken verilen linkete anlatılan yere girmek için esc ye bastıgımda karşıma ikinci seçenek olarak güvenli grafik ekran kartında sorun yaşayalar için vs. yaza yazan bir seçenek var oraya tıkladığımda görüntüde hiç bir sorun olmadan yani düzgün bir ekran görüntüsü ile acılıyor ve yüklemeyi tamamlıyor. ****** bu aşamada linkte verilen acpi sorunuyla ilgili bir işlem yapmıyorum. yüklemeyi tamamlayıp reboot yaptığında gene aynı sorun yani acpi sorunu ekranda iki saniye görünüp kayboluyor acılmaya başlıyor ve duvar kagıdı görünümünde kilitleniyor. acpi sorunuyla ilgili şeyleri yapınca bu defa işlt. sistemi yükleniyor ve ekran bir kaç parazit görüntü ardından kararıp kalıyor.

erginemr

Peki dizüstü bilgisayarınızın marka ve modeli ile biliyorsanız ekran kartınız nedir?

çaylak

Laptopumun marka modeli: CASPER M548E  ekran kartı: via chrome9 HC IGP Family

çaylak

sanırım bu sorunum ile ilgili bilinen bir çözüm yok veya gözden kaçtı. Arkadaşlar hala çözüm bekliyorum. UBUNTU 8.10 u başlatırken güvenli grafik kipi vs. gibi grafik seçeneklerini devre dışı bırakarak veya ortalama bir degerde başlatarak işletim sistemini açıp sonra da ordan ekran kartımın gerekli ayarlamalarını yapabilecegim bir yöntem bilen var mı?

heartsmagic

Güvenli kip zaten mevcut denemiş miydin?

Not: Tüm mesajlarını okuyamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.